İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

Yunus Emre Enstitüsü deyince aklıma ev kokusu geliyor

Yayınlandı

Ankara

Yunus Emre Enstitüsünün (YEE) “Türkçe Yaz Okulu” programına, Enstitünün Arnavutluk’un başkenti Tiran’daki merkezinden katılan ve Türkiye’de geçirdiği zamanların hayatının en güzel anları olduğunu belirten Ambra Ceka, “YEE deyince aklıma ev kokusu geliyor. Enstitü sayesinde Türkçe öğrendim, Türkiye’ye geldim, yeni arkadaşlarla tanıştım ve yeni kültürler tanıdım.” dedi.

Bu yıl 10’uncusu düzenlenen Türkçe Yaz Okulu Programı ile 48 ülkedeki YEE merkezlerinde Türkçe öğrenen ve program kapsamında Ankara’da bulunan 100 öğrenci, Türkçe derslerinden arta kalan zamanlarında birçok sosyal ve kültürel etkinlikle programın tadını çıkarıyor.

Gençler, bir ay süren yaz okulunda kale, müzik, antik tiyatro gibi tarihi ve kültürel yerleri gezdi. Düğün, kına gecesi gibi Türkiye’ye dair kültürel etkinliklere katılan gençler, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Yabancı Diller Fakültesinde Türkiye’nin farklı coğrafyalarına özgü halk oyunlarını koreografileriyle öğrenmeye çalıştı.

YEE’nin yurt dışındaki temsilciliklerinde eğitim alan ve Türkçe Yaz Okulu’na katılanlar, program kapsamındaki deneyimlerini AA muhabirine anlattı.

“Ben de eşime tuzlu kahve yapacağım”

Enstitünün Arnavutluk’un başkenti Tiran’daki merkezinde 1 senedir Türkçe öğrenen Ambra Ceka, en büyük hayalinin Hacettepe Üniversitesinde tıp okumak olduğunu söyledi. Ceka, Türkiye’ye ilk defa geldiğini, program sayesinde de Türkiye’de geçirdiği zamanların hayatının en güzel anı olduğunu dile getirdi.

Yeni atasözü ve deyimler öğrendiğini, Türk kültürüne dair birçok şeyi sevdiğini anlatan Ceka, “Çünkü bu kültürün arkasında büyük bir hikaye var ve çok ilginç. En çok kına gecesi kültürünü sevdim. Dahası damat, gelini almaya gelirken tuzlu kahve içiyor, bunu çok sevdim. Ben de eşime tuzlu kahve yapacağım.” diye konuştu.

Ceka, İstanbul’u mükemmel bulduğunu belirterek, bu şehri gördüğünde içinden “Ambra, sen bu yere aitsin.” dediğini söyledi.

Türkiye’de daha fazla zaman geçirmek isteğini dile getiren Ceka, “YEE deyince aklıma ev kokusu geliyor. Enstitü sayesinde Türkçe öğrendim, Türkiye’ye geldim, yeni arkadaşlarla tanıştım ve yeni kültürler tanıdım.” dedi.

“Türkiye’ye gelmek hep hayalimdi”

İran’da Türk Dili ve Edebiyatı okuyan Saber Moradi de Türkiye’ye ilk defa geldiğini ve Ankara’da yüksek lisansına devam etmek istediğini belirtti. Bir arkadaşı vesilesiyle YEE ile tanıştığını anlatan Moradi, yaz okulunun Türkçesini geliştirmek için kendisine çok büyük katkısı olduğunu kaydetti.

Moradi, “Türkiye’de gördüğüm kültür, İran’dakine çok yakındı. Hatta bir gece, kına gecesine gittik. Orada gördüğüm düğün gelenekleri hep İran’la benzerdi hatta buradakiler daha güzeldi.” ifadesini kullandı.

“Türkiye’ye gelmek benim hep hayalimdi.” diyen Moradi, çok güzel anılar biriktirdiğini, Türklerin tanıdığı en sıcak kanlı ve sevimli kişiler olduğunu söyledi.

Moradi, YEE’nin kendilerine kapsamlı program hazırladığına değinerek, “Yunus Emre deyince beni seven hocalarım ve Türkçenin en güzel konuşulduğu yer aklıma geliyor.” dedi.

“40’tan fazla ülkeden öğrenci buradayız”

Enstitünün Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’teki merkezinde eğitim alan Anida Kofrc, kendisinin de Boşnak olması dolayısıyla Türk kültürünün ilgisini çektiğini, ablası sayesinde de YEE ile tanıştığını anlattı.

Kofrc, yaklaşık bir buçuk senedir Türkçe öğrendiğini belirterek, “Yaz okulu bana çok şey kattı. Bu sayede farklı ülkelerden, kültürlerden kişilerle tanıştım, Türkçemi daha da ilerlettim, aynı zamanda Türk kültürünü ve tarihini yakından tanıdım.” diye konuştu.

Program kapsamında Bolu, Amasra ve Bartın’ı gördüklerini söyleyen Kofrc, “Her şehir kendine özgü. Türk kültürü çok zengin bir kültür. Her yer, her sokak bize katkı sağladı. Amasra’yı çok sevdim, çok tatlı, tarihi ve kültürel bir yer. Eski evler, sokaklar, insanların misafirperverliği. Nadiren bulunan şeyler bunlar.” ifadelerini kullandı.

Kofrc, YEE’nin programını “harika” diye tanımlayarak, “Bu bir mucize gibi. 40’tan fazla ülkeden öğrenci buradayız. Farklı kültürden insanlarla bağ kuruyoruz.” şeklinde konuştu.

“Bolu’da geçirdiğim en harika üç saatti”

Sudan’da Türkoloji okuyan Mohamed Elser de YEE’den iki sene önce haberdar olduğunu söyledi. Elser, program kapsamında ziyaret ettiği Bolu’yu ve doğasını çok sevdiğini belirterek, “Bolu’da üç saat kaldık ama hayatımda geçirdiğim en harika üç saatti.” diye konuştu.

Eskiden tercümanlık yapmak istediğini, Türkiye’nin doğal güzelliklerini gördükten sonra turizme ilgisinin ortaya çıktığını anlatan Elser, Safranbolu’daki tarihi evleri çok sevdiğini söyledi. Elser, Türk insanının sıcak kanlı olması dolayısıyla Türkiye’de daha çok vakit geçirmek istediğini kaydetti.

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

Öğrenci affı ile ilgili çalışmamız yok

Yayınlandı

Yazar :

TBMM

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Milli Eğitim Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) ve ÖSYM Başkanlığı ile bağlı kuruluşların 2020 bütçeleri ve 2018 yılına ait kesin hesaplarının görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, milletvekillerinin sorularını yanıtladı. 

Üniversite kontenjanlarını geniş katılımlı kurulların rasyonel planlamalarıyla belirleyen bir sisteme geçen yıl geçildiğini dile getiren Saraç, böylece tüm üniversite bölümleri ve meslek yüksekokullarında önemli bir doluluk oranı yakaladıklarını söyledi.

Milletvekillerinin dile getirdiği mezun-istihdam ilişkisinin sadece YÖK’ün değil devlet politikası olarak belirlenecek bir husus olduğuna dikkati çeken Saraç, planlamayı yaptıklarını ancak başka desteklerin gerekliliğini vurguladı.

Özel üniversitelerin neden kurulduğu yönünde 3 farklı sorunun sorulduğuna işaret eden Saraç, “Bu üniversiteleri biz kurmuyoruz, yasayla kuruluyor.” ifadesini kullandı.

Saraç, başka bir soruyu yanıtlarken, “Öğrenci affı ile ilgili çalışmamız yok, bu zaten yasama gerektirir. Son af 500 bin kişiyi sisteme soktu. Eğitim sistemi tek bir pastadır, dilimleri kesilmiştir. Eğitimi biz başarıya endeksli bir şekilde kurgulamamız, popülist yaklaşımlarla kurgulamamamız lazım.” dedi.

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi’nin kaldırılmasına ilişkin de Saraç, bu konuda içerik itibarıyla hiçbir sorununun bulunmadığını, ancak getirilen her hususun toplumda geniş bir mutabakata zemin teşkil etmesi gerektiğini vurguladı.

Buradaki durumda farklı algılamaların toplumda birtakım ayrışmalara yol açtığını belirten Saraç, “Ama içeriği itibarıyla hiçbir problem yok. Meclisimiz bu konuda Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu kurmuş. Belki bu başlığı taşımak mümkün ama kelimelerin üzerinde birbirimizi kırmamamız, toplumu birbirine düşürmememiz lazım diye düşünüyorum. Ama içerik itibarıyla hiçbir sıkıntımız yok.” diye konuştu.

Yekta Saraç, bir bildiriye imza atmasından ötürü ihraç edilen akademisyenlerle ilgili sorunun, “Barış Akademisyenleri” şeklinde sorulmasını eleştirerek, “Ben de bu metni okudum, metin çok sert, ağır ve suçlayıcı bir husus. Kamuoyunda, Barış Akademisyenleri diye adlandırılan ama toplumun büyük bir kesimini rencide edip yaralayan o metinle ilgili birtakım üniversitelerimiz işlemler tesis etmiştir. İşlem tesis eden neresi? Üniversiteler tesis etmiştir bu işlemleri. YÖK, bizden önce şu şekilde şikayet ediliyordu, ‘Niye üniversitelere bu kadar müdahale ediyor?’ Şimdi ise YÖK şikayet ediliyor, ‘Niye üniversitelere müdahale edilmiyor?’ diye. Bu noktaya gelmemiz gerçekten beni çok mutlu ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

MEB öğretmenler arası öykü yarışmasının sonuçlarını açıkladı

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) düzenlenen “Hasan Ali Yücel Edebiyat Ödülleri Öğretmenler Arası Kısa Öykü Yarışması“nın sonuçları açıklandı. Konusu “Anadolu” olan yarışmada Ankara’dan Müzeyyen Alver birinciliği, Antalya’dan Harun Görücüler ikinciliği, Diyarbakır’dan Işık Okçu üçüncülüğü elde etti.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Twitter hesabından, yarışmada ödül almaya hak kazanan öğretmenlerin isimlerini paylaştı.

Yarışmanın ödül töreninin 23 Kasım Cumartesi MEB Şura Salonu’nda düzenleneceğini bildiren Selçuk, “Hasan Ali Yücel Edebiyat Ödülleri Öğretmenler Arası Kısa Öykü Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Bu bir başlangıçtı sevgili öğretmenlerim, durmasın, dilerim kaleminiz su gibi aksın. Ödül töreninde görüşmek üzere.” ifadelerini kullandı.

Konusu “Anadolu” olan yarışmada, Ankara’dan Müzeyyen Alver birinci, Antalya’dan Harun Görücüler ikinci, Diyarbakır’dan Işık Okçu üçüncü oldu.

Jüri özel ödülüne Giresun’dan Adem Çayan layık görülürken, mansiyon ödülleri İstanbul’dan Muhammet Tekiner, Manisa’dan İsmail Kuşen, Sivas’tan Osman Çelik, Erzincan’dan Veli Üstün, Ordu’dan Kadir Girgin ve Hatay’dan Mukadder Bilgili’nin oldu.

Yarışmada birinci olan eser sahibi 10 bin lira, ikinci 5 bin lira, üçüncü 2 bin 500 lira ile ödüllendirilecek. Ayrıca mansiyon ve jüri özel ödüllerini kazanan katılımcılara biner lira verilecek.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Uluslararası öğrenci sayımız 172 bin oldu

Yayınlandı

Yazar :

TBMM

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Milli Eğitim Bakanlığının 2020 yılına ilişkin bütçesinin görüşmeleri devam ediyor.

Milletvekillerinin talebi üzerine komisyona bilgi veren YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Plan ve Bütçe Komisyonunda ilk kez sunum yapacağını belirterek, duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Türkiye’deki toplam 207 üniversitenin 129’u devlet, 73’ü vakıf ve 5’inin de müstakil meslek yüksekokulu olduğunu anlatan Saraç, öğrenci sayısının 7 milyon 800 bine ulaştığını, öğretim elemanı sayısının ise 168 bin olduğunu aktardı.

Saraç, yükseköğretimdeki kız öğrenci sayısının 3 milyon 700 bin olduğunu belirtti.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Saraç’a “kız” yerine “kadın” demesi konusunda tepki gösterdi. Bunun üzerine Saraç’ın “Hoca olarak amfilerde ‘kızım’ diyoruz, ‘kadınım’ demiyoruz. Onun için biz ‘kız öğrenci’ diyoruz.” ifadelerini kullanması komisyon salonunda gülüşmelere yol açtı.

YÖK Başkanı Saraç, Türkiye’nin yükseköğretim kadın öğretim elemanı sayısının artış gösterdiğini dile getirdi.

YÖK’ün karar alma yöntemleri ve ilgi alanları ile odaklandığı noktaların değişmesine yönelik adımlar attıklarını anlatan Saraç, bu bağlamda bağımsız Kalite Kurulu’nun kurulduğunu anımsattı.

Saraç, diğer taraftan Türkiye’deki üniversitelerin birbirlerine benzedikleri yönündeki eleştirileri de dikkate alarak yükseköğretime çeşitlilik getirmeye yönelik 4 yıl önce başlattıkları iki proje bulunduğunu söyledi.

Yekta Saraç, Anadolu’daki her üniversitenin bölgelerinde İTÜ, ODTÜ gibi eğitim verebileceklerini ifade ederek, “Misyonlar verdik. O verilen misyonlar çerçevesinde de şu an için belki mütevazı ama kamu kaynaklarından bu alanlara has olmak üzere tahsis yapılıyor, yükseköğretim kurumu olarak biz de kadro tahsisi yapıyoruz.” diye konuştu.

“Komisyon üyelerine geniş bir sunum yapalım”

Yükseköğretim sistemini yapısal olarak değiştirebilecek unsurlardan birinin de uluslararasılaşma olduğunu dile getiren Saraç, bu unsurun, ülkenin görünürlüğüne katkı sağladığını, öte yandan nitelik ve kalitenin de uluslararası normlara taşınmasını gerekli kıldığını vurguladı.

Yurt dışından gelen yabancı öğrencilerin uluslararası öğrenci olarak adlandırıldığını belirten Saraç, “Başkan olduğumuzda 48 bin olan uluslararası öğrenci sayımız şu an 172 bin. Avrupa’nın hiç bir ülkesinde bu artış oranı yok.” ifadesini kullandı.

Saraç, uluslararası öğrencilerin, genellikle yakın coğrafya ülkelerinden geldiğini, Türkiye’de Balkanlar, Afrika, Orta Avrupa’dan uluslararası öğrenciler bulunduğunu bildirdi.

İktidar ve muhalefet parti milletvekillerini yaklaşık 2 ay önce YÖK’e davet ettiklerini, bazı milletvekillerinin bu toplantıya katıldığını anlatan Saraç, TBMM Plan ve Komisyonu üyelerini davet ederek, geniş bir sunum yapmak istediklerini dile getirdi.

Saraç, YÖK 100/2000 Doktora Projesi’nin 4 yıl önce başlatıldığını anımsatarak, aralarında robotik, nano teknolojinin de bulunduğu alanlarda doktoralı insan yetiştirmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Saraç, “YÖK 100/2000 Doktora Projesi’nde burslandırılan öğrenci sayısı 4 bin 250 kişiye ulaştı. Burslandırılmalarıyla alakalı olumsuz, sıkıntılı tek bir şikayet dahi söz konusu değildir. En iyi üniversitelerimizdeki bu kişilerin asgari ücretin üstünde ülkenin öncelikli alanlarında da eğitimlerini almaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

Okumaya Devam