İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

Yunus Emre Enstitüsü deyince aklıma ev kokusu geliyor

Yayınlandı

Ankara

Yunus Emre Enstitüsünün (YEE) “Türkçe Yaz Okulu” programına, Enstitünün Arnavutluk’un başkenti Tiran’daki merkezinden katılan ve Türkiye’de geçirdiği zamanların hayatının en güzel anları olduğunu belirten Ambra Ceka, “YEE deyince aklıma ev kokusu geliyor. Enstitü sayesinde Türkçe öğrendim, Türkiye’ye geldim, yeni arkadaşlarla tanıştım ve yeni kültürler tanıdım.” dedi.

Bu yıl 10’uncusu düzenlenen Türkçe Yaz Okulu Programı ile 48 ülkedeki YEE merkezlerinde Türkçe öğrenen ve program kapsamında Ankara’da bulunan 100 öğrenci, Türkçe derslerinden arta kalan zamanlarında birçok sosyal ve kültürel etkinlikle programın tadını çıkarıyor.

Gençler, bir ay süren yaz okulunda kale, müzik, antik tiyatro gibi tarihi ve kültürel yerleri gezdi. Düğün, kına gecesi gibi Türkiye’ye dair kültürel etkinliklere katılan gençler, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Yabancı Diller Fakültesinde Türkiye’nin farklı coğrafyalarına özgü halk oyunlarını koreografileriyle öğrenmeye çalıştı.

YEE’nin yurt dışındaki temsilciliklerinde eğitim alan ve Türkçe Yaz Okulu’na katılanlar, program kapsamındaki deneyimlerini AA muhabirine anlattı.

“Ben de eşime tuzlu kahve yapacağım”

Enstitünün Arnavutluk’un başkenti Tiran’daki merkezinde 1 senedir Türkçe öğrenen Ambra Ceka, en büyük hayalinin Hacettepe Üniversitesinde tıp okumak olduğunu söyledi. Ceka, Türkiye’ye ilk defa geldiğini, program sayesinde de Türkiye’de geçirdiği zamanların hayatının en güzel anı olduğunu dile getirdi.

Yeni atasözü ve deyimler öğrendiğini, Türk kültürüne dair birçok şeyi sevdiğini anlatan Ceka, “Çünkü bu kültürün arkasında büyük bir hikaye var ve çok ilginç. En çok kına gecesi kültürünü sevdim. Dahası damat, gelini almaya gelirken tuzlu kahve içiyor, bunu çok sevdim. Ben de eşime tuzlu kahve yapacağım.” diye konuştu.

Ceka, İstanbul’u mükemmel bulduğunu belirterek, bu şehri gördüğünde içinden “Ambra, sen bu yere aitsin.” dediğini söyledi.

Türkiye’de daha fazla zaman geçirmek isteğini dile getiren Ceka, “YEE deyince aklıma ev kokusu geliyor. Enstitü sayesinde Türkçe öğrendim, Türkiye’ye geldim, yeni arkadaşlarla tanıştım ve yeni kültürler tanıdım.” dedi.

“Türkiye’ye gelmek hep hayalimdi”

İran’da Türk Dili ve Edebiyatı okuyan Saber Moradi de Türkiye’ye ilk defa geldiğini ve Ankara’da yüksek lisansına devam etmek istediğini belirtti. Bir arkadaşı vesilesiyle YEE ile tanıştığını anlatan Moradi, yaz okulunun Türkçesini geliştirmek için kendisine çok büyük katkısı olduğunu kaydetti.

Moradi, “Türkiye’de gördüğüm kültür, İran’dakine çok yakındı. Hatta bir gece, kına gecesine gittik. Orada gördüğüm düğün gelenekleri hep İran’la benzerdi hatta buradakiler daha güzeldi.” ifadesini kullandı.

“Türkiye’ye gelmek benim hep hayalimdi.” diyen Moradi, çok güzel anılar biriktirdiğini, Türklerin tanıdığı en sıcak kanlı ve sevimli kişiler olduğunu söyledi.

Moradi, YEE’nin kendilerine kapsamlı program hazırladığına değinerek, “Yunus Emre deyince beni seven hocalarım ve Türkçenin en güzel konuşulduğu yer aklıma geliyor.” dedi.

“40’tan fazla ülkeden öğrenci buradayız”

Enstitünün Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’teki merkezinde eğitim alan Anida Kofrc, kendisinin de Boşnak olması dolayısıyla Türk kültürünün ilgisini çektiğini, ablası sayesinde de YEE ile tanıştığını anlattı.

Kofrc, yaklaşık bir buçuk senedir Türkçe öğrendiğini belirterek, “Yaz okulu bana çok şey kattı. Bu sayede farklı ülkelerden, kültürlerden kişilerle tanıştım, Türkçemi daha da ilerlettim, aynı zamanda Türk kültürünü ve tarihini yakından tanıdım.” diye konuştu.

Program kapsamında Bolu, Amasra ve Bartın’ı gördüklerini söyleyen Kofrc, “Her şehir kendine özgü. Türk kültürü çok zengin bir kültür. Her yer, her sokak bize katkı sağladı. Amasra’yı çok sevdim, çok tatlı, tarihi ve kültürel bir yer. Eski evler, sokaklar, insanların misafirperverliği. Nadiren bulunan şeyler bunlar.” ifadelerini kullandı.

Kofrc, YEE’nin programını “harika” diye tanımlayarak, “Bu bir mucize gibi. 40’tan fazla ülkeden öğrenci buradayız. Farklı kültürden insanlarla bağ kuruyoruz.” şeklinde konuştu.

“Bolu’da geçirdiğim en harika üç saatti”

Sudan’da Türkoloji okuyan Mohamed Elser de YEE’den iki sene önce haberdar olduğunu söyledi. Elser, program kapsamında ziyaret ettiği Bolu’yu ve doğasını çok sevdiğini belirterek, “Bolu’da üç saat kaldık ama hayatımda geçirdiğim en harika üç saatti.” diye konuştu.

Eskiden tercümanlık yapmak istediğini, Türkiye’nin doğal güzelliklerini gördükten sonra turizme ilgisinin ortaya çıktığını anlatan Elser, Safranbolu’daki tarihi evleri çok sevdiğini söyledi. Elser, Türk insanının sıcak kanlı olması dolayısıyla Türkiye’de daha çok vakit geçirmek istediğini kaydetti.

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

Ablalar küçük kardeşlerin dil becerisini geliştiriyor

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

“Psychological Science” dergisinde yayımlanan makaleye göre, PSL Üniversitesinin Fransız çalışma topluluğu EDEN’in verilerini kullanarak yaptığı araştırma, ablaya sahip çocukların, ağabeyleri olanlara göre konuşma becerilerinin daha iyi seviyede çıktığını ortaya koydu. 

Araştırma çerçevesinde, 547’si abla ya da ağabeye sahip bin 276 çocuğa dil testi yapıldı ve yaşları 2 ila 6 olan bu çocukların 11 yaşına kadar konuşma gelişimleri ölçüldü.

Çalışmada, tek çocukların, ağabey ve ablaları olanlara kıyasla daha iyi konuşma becerisine sahip olduğu, ağabey ve abla faktörü incelendiğinde de ablaları olan çocukların konuşma becerilerinin daha yüksek düzeyde gözlendiği belirtildi.

Tek çocukların ebeveynleriyle daha fazla zaman geçirebildikleri için dil becerilerinin bu denli geliştiği değerlendirmesinde bulunuldu.

Ablaları olan çocukların dile daha iyi hakim olmalarının nedeni ise henüz bilinmiyor.

Araştırmanın Fransızca konuşan çocuklar üzerinde yapıldığına ve diğer dillerde konuşan çocuklar üzerinde yapılacak çalışmalarla daha geniş kapsamlı bir sonuca ulaşılabileceğine işaret edildi.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Üniversite kayıtları için son gün

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2019-YKS) sonuçlarına göre bir bölüme yerleşen öğrencilerin üniversitelere kayıt işlemleri bugün tamamlanacak.

2019-YKS yerleştirmeleri sonucunda bir bölüme yerleşen adaylardan kayıt için başvurmayan veya işlemlerini tamamlamayanlar kayıt haklarını kaybedecek.

Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınavına girecek adayların da yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtlarını yaptırması gerekecek.

Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 31 Aralık’a kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacak. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek.

Kayıt yaptıracak adayların, mezun oldukları ortaöğretim kurumundan aldıkları diplomanın aslı, onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi, 12 vesikalık fotoğraf (4,5 cm x 6 cm boyutunda), katkı payı/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge, üniversite tarafından ilan edilen diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretlerini yanlarında bulundurmaları gerekecek.

Ayrıca ek puandan yararlanarak yerleştirilen ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmeyen adaylardan, hangi okul ve alandan mezun olduklarını gösteren resmi belge istenecek.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Öğretmenlerin mazerete bağlı yer değiştirme tercihleri başladı

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Milli Eğitim Bakanlığının Twitter hesabından, öğretmenlerin aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretleri ve engellilik durumu ile diğer nedenlere bağlı yer değişikliği tercihlerinin alınmaya başlandığı duyuruldu.

Buna göre, öğretmenler, tercih işlemlerini “https://mebbis.meb.gov.tr” internet adresinden 27 Ağustos’a kadar yapabilecek.

Tercih sürecinin ardından atamalar, 29 Ağustos’ta gerçekleştirilecek. Tebligat ve ilişik kesme işlemleri de 2 Eylül’den itibaren yapılacak.

Öte yandan, Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, daha fazla öğretmenin aile birliği mazeretine ilişkin yer değişikliğinden yararlanabilmesi amacıyla yer değişikliği işlemleri ağustosta planlandı.

Ayrıca öğretmenlerin emeklilik işlemlerinin yasa gereği haziran ve temmuzda yapılması nedeniyle mazerete bağlı yer değiştirmelerde daha çok talebin karşılanabilmesi adına emeklilik işlemlerinin tamamlanması beklendi.

Okumaya Devam