İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

YÖKAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yıldırım: Kişinin yeterlilikleri teknolojiyle desteklenmeli

Yayınlandı

Trabzon

Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sibel Aksu Yıldırım, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) İlaç ve Farmasötik Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezince, Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Yükseköğretimde Kalite Güvence Sistemi” konulu programda yaptığı konuşmada, YÖKAK’ın 2017 yılı itibarıyla idari ve mali açıdan bağımsız organ haline geldiğini ve bunu ülke adına çok önemli kilometre taşı olarak değerlendirdiklerini söyledi.

YÖKAK’ın en temel sorumluluğunun öğrencilerin yeterliliklerinin garantiye alınması olduğunu belirten Yıldırım, “Acaba bu programlara kayıtlı öğrenciler bugün Türkiye’nin her yerinde hedeflenen yeterliliklerine ulaşabiliyor mu?” sorusunu gündeme getirerek, “Bunu bilmek ve emin olmak istiyoruz. Yükseköğretim kurumlarının, hangi yeterlilikleri garantiye alacakları konusu üzerinde çalışması gerektiğine inanıyoruz. Çünkü ne tür mezunlar istiyoruz, başlı başına bir sorun.” diye konuştu.

İnsanların artık bazı yeterliliklerini değiştirmesi gerektiğine dikkati çeken Yıldırım, robotlar ve teknolojinin her alanda yer edinmeye başladığını vurguladı.

Yıldırım, kişinin yeterliliklerinin teknolojiyle desteklenmesi gerektiğine işaret ederek, “Biliyorsunuz bazı meslekler 10 yıl önce yoktu. Ev tasarımcısı mesleği, 10 yıl önce söylediklerinde anlayamıyordum veya akıllı şehir mimarı. Benim de ailemde mimar var ama açıkçası böyle bir alanda mimar olabileceğini düşünmüyordum. Dünya ile başa çıkacak yeterliliklere ihtiyacımız var.” diye konuştu.

“Z” kuşağı olarak nitelenen yeni nesillerin yükseköğretime çağına girdiğini anlatan Yıldırım, şöyle devam etti:

“Okullara ve sınıflara çok fazla itibar etmiyorlar ve öğrenmenin her yerde olabileceğine inanıyorlar. 24 saat erişebilecekleri online bilgi kaynakları var. Onlar için öğrenme asla ezbere dayalı olamaz, sürekli tartışacaklar ve o tartışma anlık birtakım şeylere yöneltecek. Dolayısıyla aslında kendi öğrenme stillerimizden, alışkanlıklarımızdan çok farklı kuşakla da karşı karşıyayız. Onların ihtiyaçları doğrultusunda da artık hocaların ve programların güncellenmesi hissi doğuyor.”

İşverenlerin beklentileri değişti

Prof. Dr. Sibel Aksu Yıldırım, işverenlerin mezunlardan beklentilerinin de değiştiğine işaret ederek şu değerlendirmede bulundu:

“İşverenler de mutlu değil, bunu sık sık dile getiriyorlar. Türkiye’de yapılmış bir çalışmada mezunlarından beklenilen artık çok net ortaya konuluyor. ‘Biz şu tür yeterlilikte mezunlar bekliyoruz ama üniversiteler bu beklentilere uyuyor mu?’ şu ana kadar yapılmış çalışmaların hiçbiri bu konuda işverenlerin beklentilerine yaklaşamıyor. Biz YÖKAK olarak çok disiplinli yapıyız. İş dünyasının üniversitelerden neler beklediğine yönelik TOBB ile bir analiz yaptırdık. Birinci sırada takım çalışması yer aldı.”

Yıldırım, 21. yüzyılda insanların karakter niteliklerine odaklanacağına vurgu yaparak, “Okuryazarlığın yanı sıra daha çok merak, girişimcilik, sosyal, kültürel ve birtakım becerilerle, liderlik gibi özellikleri yeni mezunlarınıza verin. Diğer özellikleri ömür boyu bu şekilde kazanmayı öğreneceklerdir.” dedi.

Program sonunda KTÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal, Yıldırım’a günün anısına plaket takdim etti.

Programa, Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kenan İnan, dekanlar, öğrenciler ve ilgililer katıldı.

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

Türkiyenin ilk Engelliler İçin Destek Programı açıldı

Yayınlandı

Yazar :

Istanbul

Yükseköğretim kurumlarında engelsiz bir ekosistemin oluşturulmasının bir parçası olan “Engelliler İçin Destek Programı”, Türkiye’de ilk kez Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi bünyesinde açıldı.

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) 2019 yılında aldığı kararla “Engelliler İçin Destek Programı”nı eğitim-öğretim programı olarak sisteme dahil etme kararının ardından uzun yıllardır engelliler için çalışan Prof. Dr. Esra Akgül’ün başkanlığında Türkiye’nin yükseköğretim düzeyinde ilk “Engelliler İçin Destek Programı” açıldı.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Meslek Yüksekokulu bünyesinde ön lisans düzeyinde eğitim verecek “Engelliler İçin Destek Programı” kapsamında engelli bireylerin toplumsal yaşama katılımına destek olabilecek “gölge öğreticiler” yetiştirilecek.

İlk öğrencilerini 2020-2021 eğitim-öğretim yılında alacak programın açılışına Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Meslek Yüksekokulu tarafından hazırlanarak Yükseköğretim Kurulu’na sunulan “Otizm Yaşam Liderliği Ön lisans Programı” önerisi öncülük etti.

“Engelliler İçin Destek Programı”nda, bireyin bakımına değil, topluma uyumuna odaklanarak bağımsız yaşam becerileri kazanması yoluyla kendi başına veya en az destekle toplumda var olabilmesine fiilen destek verecek elemanların yetiştirilmesi hedefleniyor. Programdan mezun olanlar, engelli bireylerin aileleriyle eşleştirilerek iş hayatına dahil olabilecek.

“Programla birlikte Eğitimde Mükemmeliyet Araştırma ve Uygulama Merkezi kuruldu”

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Engelliler için Destek Programı Başkanı Prof. Dr. Esra Akgül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, programın açılması için YÖK’e teklifin Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi tarafından yapıldığını bildirdi.

Üniversitenin yüksek seviyede sosyal sorumluluğa sahip olduğu konulardan birinin özel gereksinimlilerin hayata tam olarak katılması olduğuna işaret eden Akgül, “Bu özel gereksinimliler arasında en çok otizm grubu ön plana çıkmaktadır. Söz konusu programın açılması teklifi, tamamen otizmli bireylerin ve ailelerinin yaşadıkları zorluklardan, toplumun yeteri kadar duyarlı olmamasından ve otizmli bireylerin toplumsal yaşama uyum konusunda ihtiyaç duydukları yaşam lideri veya gölge öğretici gibi yardımcı elemanlara duyulan ihtiyaca yönelik aile isteklerinden yola çıkılarak yapılmıştır.” diye konuştu.

Halihazırda “gölge öğretici” olarak otizmli birey ve ailesine yardımcı olan elemanlar bulunmakla birlikte bu elemanların takipçisi veya bir eğitim ve yetiştirilme standardının bulunmadığını ifade eden Akgül, ön lisans programıyla uluslararası standartlarda eğitim veren üniversitelerinden eğitim alan yardımcı elemanlar yetiştirmeyi hedeflediklerini aktardı.

Programı başka üniversite bileşenleri ile bütünleştirdiklerini belirten Akgül, şunları kaydetti:

“Bu yıl bu programla birlikte üniversitemiz bünyesinde Eğitimde Mükemmeliyet Araştırma ve Uygulama Merkezi kuruldu. Bu merkezin 3 ana başlıkta faaliyetleri olacak. İlk ikisi eğitim-öğretim ile araştırma-geliştirme. 3. ana faaliyet başlığı ise üniversitenin sosyal sorumluluk projelerinin de yürütüleceği otizm eğitim birimi. Bu birimde planlanan projeler kapsamında hem otizmli bireyler hem de aileleri, sosyal ve akademik programlara katılabilecek. Engelliler İçin Destek Programı öğrencileri de bu birimde görev alabilecek, uygulama yapabilecek, ailelerle tanışıp kendi işlerini bulma şansına dahi sahip olabilecek.”

“Adayların iş bulma faaliyetleri desteklenecek”

Prof. Dr. Esra Akgül, programa 2020-2021 eğitim-öğretim yılında ilk öğrencilerin alınacağını, 30 kişilik kontenjanın 10 tanesinin tam burslu, 20 tanesinin ise yüzde 50 indirimli olacağını bildirdi.

Programı tamamlayan adayların öncelikle özel gereksinimli grupları temel özellikleri ile tanıyabileceğini, davranış yönetimi yoluyla öfke nöbetleri gibi ani gelişen durumlara müdahale edebileceğini aktaran Akgül, mezunlarının iş bulma sürecine ilişkin şöyle konuştu:

“Mezunlarımız, ‘gölge öğretici’ sıfatıyla özel gereksinimlilere eğitim veren kurum ve kuruluşlarda, dernekler, vakıflar gibi destek kurumlarında veya ailelerin istihdamı ile daha özel şartlarda çalışma hayatına başlayabilecek. ‘Gölge öğretmen’ kavramının Milli Eğitim Bakanlığı’nın da gündeminde olduğu bilinmektedir. Okulların özel eğitim sınıfları veya destek eğitim odalarında yardımcı eleman olarak görev yapabilmeleri de beklenmektedir. Üniversitemiz Mükemmeliyet Merkezi çalışmaları kapsamında aile ve gölge öğretici eşleştirmesi yoluyla da adayların iş bulma faaliyetleri desteklenecektir.”

Akgül, kendisinin de 18 yaşında otizmli bir çocuğun annesi olduğunu belirterek, özel gereksinimli bireye “bakım odaklı” değil, “bağımsız yaşama katkı odaklı” yaklaşılması gerektiğini söyledi.

Bakımın, kısmen ailenin ve bazı durumlarda ilgili profesyonellerin işi olabileceğini ifade eden Akgül, “Bu program mezunları bakım odaklı değil, bireyi hayata karıştırma odaklı çalışmalar yürütecek. Öte yandan, otizm konusunda tecrübeli bir program geliştirme uzmanı, bir psikolog ve 2 özel eğitimci ile yeniliklere ve iş birliklerine açık, vizyonu geniş, güçlü bir akademik kadromuz olduğunu da söylemek istiyorum.” diye konuştu.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu 4 Ağustosta toplanacak

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulunun Twitter hesabından yapılan açıklamada, psikoloji eğitimi hakkında rapor hazırlama çalışmalarına başlandığı belirtildi.

Açıklamada, “Kurulumuz, Cumhurbaşkanımızın talimatı üzerine psikoloji eğitimi hakkında rapor hazırlama çalışmalarına başlamış olup konuyu görüşmek üzere 4 Ağustos Salı günü toplanacaktır.” ifadesi kullanıldı.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Cumhurbaşkanı Erdoğandan psikoloji eğitimi için rapor talimatı

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıköğretim konusu dahil olmak üzere psikoloji eğitimi hakkında ivedi bir rapor hazırlamaları için Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu’na talimat verdiğini bildirdi.

Altun, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Sayın Cumhurbaşkanımız dün çeşitli uzmanları arayarak psikoloji eğitiminin sorunları hakkında bilgi aldı ve açıköğretim konusu dahil olmak üzere psikoloji eğitimi hakkında ivedi bir rapor hazırlamaları için Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu’na talimat verdi.” ifadelerini kullandı.

Okumaya Devam