İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

YÖK Başkanı Saraç: Yükseköğretim sistemine özel üniversitenin getirilmesi lazım

Yayınlandı

Kocaeli

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Gebze Teknik Üniversitesinin ev sahipliğinde Araştırma Odaklı İhtisaslaşma Üniversiteleri Çalıştayı’nın ardından gazetecilerin eğitime ilişkin sorularını yanıtladı. 

Bölgesel kalkınma odaklı ihtisaslaşma projesi kapsamına 5 üniversitenin daha alınacağını ifade eden Saraç, araştırma üniversiteleri için 5 yeni aday adayı daha tespit edeceklerini söyledi.

Saraç, bu projelerle yükseköğretim sisteminde bir yarışma heyecanının oluştuğunu dile getirdi.

Akademik performans için belirledikleri 35’e yakın kriterlerle hesaplanan puanı düşen bazı araştırma üniversitelerin bu sistem içinde kalamayacağını ifade eden Saraç, “Biz onları niye tutacağız? Tutmayacağız. Adaylardan araştırma üniversitelerine çıkacak olanlar var. Çalışanı ödüllendirmemiz lazım, başarısızı da uyarmak gerekir.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üniversitelerden başarı ve kalkınmaya katkı sağlamalarını beklediğini aktaran Saraç, YÖK olarak ilk dönemi biten, ikinci dönemi gelen rektörlerle ilgili bir karne sunduklarını ifade etti.

Yabancı uyruklu öğretim üyelerine yönelik yeni kriterler belirleyeceklerini bildiren Saraç, araştırma üniversitelerindeki 524 yabancı uyruklu öğretim elemanının sadece 170’inin doktoralı olduğuna dikkati çekerek şöyle devam etti:

“Yeni kriterler getirerek bu sayıyı tersine çevirmek istiyoruz. ‘Yabancı dil öğretiyorum.’ diye bu milletin çocuklarını kandırmayacağız. Ben Türk dili ve edebiyatı profesörüyüm ama ben bile yabancılar için Türkçe hocalığı yapamam, o ayrı bir yetkinlik. Ana dilleri yabancı dil olan, Türkiye’ye gelince ana dilini öğretir dediğimizde bu yanlış olur. Biz ondan vazgeçilmesini istiyoruz. Bundan sonra yabancı öğretim görevlilerinin yabancı dil öğretimi ile ilgili tecrübesini belgelemesi gerekecek. Bu kriteri, devlet ve vakıf üniversitelerine de getireceğiz. Getireceğimiz bir diğer yenilik ise eğer belirli sıralamalarda yer alan üniversitelerde doktorasını bitiren bir yabancı öğretim üyesi istihdam edilecekse biz o öğretim üyelerine yüksek ücret vermeyi de kabul edeceğiz. Ciddi sayıda patenti, araştırması ve yayınları atıf alan bir öğretim üyesiyse ona da yüksek ücret vermeyi kabul edeceğiz. Gelen hocaların yürüttükleri proje çerçevesinde kendi doktora öğrencilerini Türkiye’ye getirebilmesine imkan sağlanacak. Bunlar, ülke için çok yeni hususlar. Türkiye’yi nitelikli yabancı uyruklu hocalar için cazibe merkezi haline getirmeye çalışacağız.”

“Üniversitelerdeki yemek ücretlerinin makul olması gerekir”

İstanbul Üniversitesinin yemekhane ücretlerine ilişkin karar hatırlatılarak, yükseköğretim kurumlarındaki yemek ücretlerine yönelik bir standardın getirilip getirilmeyeceğinin sorulması üzerine Saraç, üniversite öğrencileri için bu ücretleri bir sorun olmaktan çıkarmak gerektiğini vurguladı.

Bu ücretlere bir standart getirilmesinin çok gerçekçi olamayacağını dile getiren Saraç, “Her üniversitenin geliri, harcamaları, döner sermayesi çok farklı. Yemek ücretlerinin makul düzeylerde tutulması için üniversitelerimizin önceliğinin olması lazım ama aynı ücretin olması gerçekleştirilmesi zor bir husus.” değerlendirmesinde bulundu.

İdari ve mali açıdan özerk olan vakıf üniversitelerinin ise yemek fiyatlarını belirleme imkanlarının bulunduğuna işaret eden Saraç, buraya müdahale etmelerinin söz konusu olamayacağını ancak öğrencilerden “YÖK’ün vakıf üniversitesi raporlarına, öğrenci yemek ücretlerini de koyun.” talepleri geldiğini aktardı.

Bu talebi yerinde bulduğunu dile getiren Saraç, şöyle konuştu:

“Vakıf üniversitelerinde yemek ücretleri YÖK’ün vakıf üniversitesi raporlarına girecek. Öğrencilerin nerede okuyor ise yemek maliyetinin ne olacağını bilmesi lazım. Sosyal adalet ve fırsat eşitliği gibi ana kavramlardan vazgeçilmemesi gerekir. Devlet üniversitelerinde de yemek ücretlerinin makul düzeyde olması için telkinlerde bulunuyoruz.”

Vakıf üniversitelerindeki öğrencilere uygulanacak indirimler konusunda mütevelli heyet başkanlarından talepler geldiğini aktaran Saraç, “Bütün sistem için geçerli olmak üzere tam burslu, yüzde 25 ya da yüzde 50 indirim bir de ücretli öğrenci önerisi geldi. Yani yüzde 75’lik indirim oranının kaldırılması talep edildi. Bu kapsamda vakıf üniversitelerinde öğrencilere yüzde 75 indirim oranını mütevelli heyetlerin talepleri üzerine kaldırıyoruz ve tam burslu öğrenci okutmalarını teşvik ediyoruz.” bilgisini paylaştı.

Üniversite kontenjanlarına ilişkin planlamada vakıf üniversitelerinin muaf tutulması gibi bir durumun söz konusu olamayacağının altını çizen Saraç, “Madem ‘üniversiteli işsizler’ diye bir sorun var. Bu bütün üniversiteleri ilgilendiren bir konu. ‘Sadece devlet üniversitelerini ilgilendirsin, vakıflara bir kısıt gelmesin.’ demek ‘Bu ülkenin çocuklarını parayla okutun.’ demektir. Bu bize uymaz.” dedi.

Vakıf üniversitelerinin kontenjanları

Saraç, vakıf üniversitelerinin kontenjanlarına ilişkin bir soru üzerine, geçen yılki sınav sonuçlarına göre üniversitelere yerleştirilen öğrenci sayısına artı 10 eklenecek şekilde bir düzenlemenin yapılmasının söz konusu olduğunu bildirdi. “Bu ciddi bir iyileştirme.” diyen Saraç, “Vakıf üniversitelerinin kontenjanlarına bir alt limit getireceğiz. Vakıf üniversitelerinde bütün program tam burslu olduğunda herhangi bir kontenjan kısıtı olmayacak.” bilgisini de verdi.

“Sürekli büyüme yerine nitelikte ve kalitede derinlik” beklentisi

Vakıf üniversitelerinden sürekli büyüme yerine nitelikte ve kalitede derinlik kazanmalarını beklediklerini bildiren Saraç, “Devlet üniversitelerinin kontenjanlarında çok rasyonel bir planlamaya geçtik. Aynı şekilde vakıf üniversiteleri de bu planlamaya dahildir. Dolayısıyla sınırsız bir büyüme söz konusu olmayacaktır. Vakıf üniversitelerinin ülkenin beklentilerini ve istihdam noktasındaki projeksiyonları dikkate alarak kendilerini konumlandırmaları lazım. ” ifadesini kullandı.

Bir örnekle konuyu değerlendiren Saraç, 2018’de YÖK’ün verdiği 60 kontenjanın sadece 6’sını dolduran bir vakıf üniversitesinin buna rağmen 2019 yılında aynı bölüm için 110 öğrencilik kontenjan talep ettiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti:

“Biz tabii ki bunu gerçekleştirmedik ama üniversitelerdeki bu boş kontenjanlar, bu tür rasyonel olmayan talepler yüzünden olmuyor. Vakıf yükseköğretim kurumlarında sürekli büyüme kontenjanlarda sürekli şişme hevesini bir tarafa bırakıp nitelik, keyfiyet ve kalite sürecine geçmemiz lazım.”

Üniversitelerde boş kontenjan meselesini Türkiye’nin gündeminden çıkarmak istediklerini söyleyen Saraç, istihdamla ilişkili bir planlama yapılmasında mesafe almayı hedeflediklerini vurguladı.

“Özel üniversite kavramı tartışılmalı”

Türk yükseköğretim sistemi için vakıf üniversitelerinin çok önemli olduğunu söyleyen Saraç, bu alanda Türkiye’nin medarıiftiharı olan vakıf yükseköğretim kurumları bulunduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Bazı vakıf yükseköğretim kurumlarının ticarethaneye dönüştüğü” yönündeki sözlerini hatırlatan Saraç, bu uyarıdan sonra bu üniversitelerin toplumun beklentisi istikametinde gerekli düzenlemeleri yapmaları gerektiğini vurguladı.

Bazı vakıf üniversitelerinin yetersiz kaldığını ve algılarının gittikçe kötülendiğini ve Türkiye’nin medarıiftiharı olan vakıf üniversitelerini töhmet altında bıraktığını dile getiren Saraç, bundan dolayı vakıf üniversite sisteminin yeniden düzenlenmesi gerektiğine işaret etti.

“Bir de yükseköğretim sistemine özel üniversitenin getirilmesi lazım.” diyen Saraç, şöyle devam etti:

“Şahsi kanaatim, özel üniversite kavramını Türkiye’nin tartışmasıdır. Bu bir anayasa değişikliği gerektirir. Türkiye’nin artık özel üniversiteyi tartışması gerektiğini düşünüyoruz. Özel üniversiteden elde edilecek verginin de yüksek tahsilinde maddi açıdan zor durumda olan çocuklara harcanması gerekir. ‘Yükseköğretim özelleştiriliyor.’ söyleminden uzak kalmak için özel üniversiteden elde edilen bu gelirin bu çocuklara harcanması lazım. Biz yükseköğretimin özelleştirilmesinden yana değiliz. Eğitimde esas yolun kamusal eğitim olarak kalması lazım. Bu özel üniversitelerde 70’li yılların tecrübesinden hareket ederek güvence fonlarının oluşturularak mali bakımdan Maliye tarafından, akademik olarak da YÖK tarafından denetlenmesi gerekir.”

Özel üniversitelerin kurulabilmesine yönelik yasal düzenleme konusunda siyasilerle görüşmelerinin olup olmadığının sorulması üzerine Saraç, kendisinin hiçbir zaman hayallerden söz etmediğini söyledi.

Saraç, yurt dışındaki üniversitelerin Türkiye’de kampüs açmasına ilişkin bir soru üzerine, bunun anayasa değişikliği gerektirdiğine işaret ederek şunları kaydetti:

“Yasaklarla değil, kontrol edilebilir ve şeffaf süreçlerle bunları yönetmek lazım. Yurt dışından üniversitenin Türkiye’de kampüsü madem yasak getirilirse dolanılarak yapılabiliyorsa, o zaman ‘Times ya da QS’de ilk 100 veya ilk 200’deki üniversiteler burada kampüs kurabilir.’ denilebilirse sistem arka kapıdan dolanılarak delinmemiş olur.”

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

Açıköğretim Fakültesi güz dönemi final sınav sonuçları açıklandı

Yayınlandı

Yazar :

Eskişehir

Anadolu Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamada, açık ve uzaktan öğretimde dünyanın ilk sıralarında yer alan AÜ Açıköğretim Sistemi tarafından geçtiğimiz hafta sonu düzenlenen 2019-2020 güz dönemi final sınavlarının sonuçları, Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezi (BAUM) tarafından geliştirilen yerli ve milli yazılım sayesinde 5 gün gibi rekor bir sürede açıklandığı kaydedildi. 

Gün boyu sosyal medya hesaplarından sınav sonuçlarının açıklanacağına dair ipuçları veren AÜ Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, müjdeli haberi sınava giren öğrencilerle paylaştı.

Açıklamada, BAUM’un geliştirdiği yerli ve milli yazılım ile toplam 1 milyon 48 bin 985 öğrencinin girdiği sınavın sonuçları kısa sürede değerlendirildi. 5 günlük sürede 5 milyon 731 bin 74 sınav kağıdının okunarak sisteme harf notları ile birlikte girildiği kaydedildi.

“Kendi rekorumuzu kırdık”

Rektör Çomaklı, sosyal medya Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, 5 milyonun üzerinde kağıdın okunarak sisteme girildiği müjdesini vererek, geçtiğimiz aralık ayında yapılan ara sınavlardan daha kısa sürede, daha fazla kağıdın okunduğunu açıkladı.

Öğrenciler adına sınav sürecinde görev alan personellere minnettar olduğunu dile getiren Prof. Dr. Çomaklı, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Milli çocuklardan oluşan bu ekibi alkışlıyoruz. Sınav sonuçları sisteme girildi. Bu konuda rakibimiz olmamasına rağmen kendi rekorumuzu kırıyoruz. Açıköğretim Sisteminde dünyanın ilk sırasında yer alan Anadolu Üniversitesi rakipsiz yola devam ediyor. Sonuçlar hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

ÖSYM Başkanı Aygün: Bu yıl 19 yabancı dil sınavı yapacağız

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, bu yıl 15’i elektronik ortamda olmak üzere 19 yabancı dil sınavı yapacaklarını bildirdi.

Aygün, AA muhabirine, 2020’de yapacakları ilk sınav olan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’nın (e-YDS) yarın Ankara, İstanbul ve İzmir’deki e-sınav merkezlerinde gerçekleştirileceğini söyledi.

Geçen yıl elektronik ortamda 13 e-YDS yaptıklarını anımsatan Aygün, “Bu yıl 19 yabancı dil sınavı yapacağız, 15’i elektronik ortamda olacak.” dedi.

Aygün, geçen yıl ilkbahar döneminde İspanyolca, Farsça, İtalyanca, Yunanca ve Bulgarca sınavlarının basılı ortamda yapıldığını belirtti. Bu yıl ise bu sınavların elektronik ortamda gerçekleştirileceğini ifade eden Aygün, elektronik ortamdaki 15 yabancı dil sınavından 10’unda İngilizce, birer tanesinde de Farsça, İspanyolca-İtalyanca, Yunanca-Bulgarca, Almanca-Fransızca ve Arapça-Rusça testleri uygulanacağını bildirdi.

“YÖKDİL iki kez gerçekleştirilecek”

YDS’yi bu yıl basılı ortamda iki kez yapacaklarına işaret eden Aygün, YDS-1’in Almanca, Arapça, Arnavutça, Boşnakça, Çince, Danca, Ermenice, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch Dili), İngilizce, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça ve Ukraynaca (Ukraince) olmak üzere 20 dilde 12 Nisan’da, YDS-2’nin 25 Ekim’de uygulanacağını belirtti.

Prof. Dr. Halis Aygün, şunları kaydetti:

“2019’da ÖSYM tarafından ilk kez uygulanan Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı’nı (YÖKDİL) bu yıl, ilkbahar ve sonbahar dönemi olmak üzere iki kez gerçekleştireceğiz. İlkbahar döneminde 1 Mart’ta gerçekleştireceğimiz YÖKDİL-1, İngilizcede fen bilimleri, sağlık bilimleri ile sosyal bilimler alanlarında, Arapçada sosyal bilimler alanında uygulanacak. Sonbahar döneminde 13 Eylül’de gerçekleştirilecek YÖKDİL/2 İngilizcede fen bilimleri, sağlık bilimleri ile sosyal bilimler alanlarında, Almanca, Arapça ve Fransızca dillerinde yalnızca sosyal bilimler alanında uygulanacak. Geçen yıl 13’ü elektronik ortamda olmak üzere 17 yabancı dil sınavı uyguladık, bu yıl 19 yabancı dil sınavı gerçekleştireceğiz. Sınavlara girecek adaylarımıza şimdiden başarılar dilerim.”

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

YÖK Başkanı Saraç: Türk ve Alman toplumlarının daha da yakınlaşmasını sağlayacaktır

Yayınlandı

Yazar :

İstanbul

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türk-Alman Üniversitesi Yeni Binalarının Açılış Töreni’ne katıldı.

Açılış töreninde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel’in yanı sıra, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Başkan Vekili İbrahim Kalın, AK Parti İstanbul Milletvekili Akif Çağatay Kılıç, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya, AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Türk-Alman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil Akkanat da yer aldı.

Açılışta konuşan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Türk ve Alman toplumunun bilimsel olarak daha da yakınlaştığını belirterek, üniversitenin gerek Almanya gerekse Türkiye açısından çok farklı bir misyonu ve sorumluluğu bulunduğuna inandığını söyledi.

İki ülkenin ortak tarihine bakıldığında, her iki toplumun hemen hemen her dönemde yakın ilişki içerisinde bulunduğunun görüldüğüne dikkati çeken Saraç, “Böyle bir üniversitenin kurulmuş olmasının söz konusu ilişkilere ve ilişkilerin kurumsal bir yapıya kavuşmasına katkı sağlayacağı açıktır. Bu üniversitenin varlığı Türk ve Alman toplumlarının eğitim ve kültürel açısından daha da yakınlaşmasını sağlayacak, eğitimdeki gücünü kullanarak değerli bireyler kazanılmasına vesile olacaktır.” diye konuştu.

Üniversitenin kurulduğu günden bu yana ayrıcalıklı bir üniversite olarak muamele gördüğünü vurgulayan Saraç, şöyle devam etti:

“Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beyefendi’nin en üst düzeydeki talimatları sürekli bu şekilde olmuştur. Bizim açımızdan üniversite sisteme örnek olarak gösterilmektedir. Özellikle üniversite sanayi iş birliği noktasında bu üniversitenin ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Berlin’de bir araştırma merkezi kurulması talebini büyük bir şevkle desteklemekteyiz. YÖK olarak biz de Türk Alman Üniversitesi öğrencilerine Mevlana programı üzerinden özel imkanlar oluşturduk.”

Üniversitenin kuruluş amacının her iki ülkenin araştırma ve eğitim alanlarındaki birikimlerinin birleştirilmesiyle akademik, kültürel ve iktisadi alana katkı sağlamak olduğunu kaydeden Saraç, üniversiteye 2 ülkenin en üst düzeyde destek vereceğine inancını da dile getirdi.

Saraç, “Başarılı öğrencilerimizin 2 yarı yılını Almanya’daki partner üniversitelerde geçirmelerini istiyoruz. Almanya’da geçirilen sürede 2 diplomaya sahip olacaktır. Bu üniversite topluma hizmet edecek bireyler yetiştirerek geleceğimizi şekillendirecektir.” dedi.

“Üniversitemiz ülkemizdeki tek örnektir”

Türk-Alman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil Akkanat, üniversitenin kurulmasına dair milletlerarası anlaşmanın 2008 yılında imzalandığını, ancak faaliyete 2010 yılında Prof. Dr. Ziya Şanal’ın rektör olarak atanmasıyla başladığını anlattı.

Aynı yıl Prof. Dr. Emin Köktaş’ın dekan ve rektör yardımcısı olarak göreve başladığını anımsayan Akkanat, şöyle devam etti:

“Bu iki değerli akademisyen üniversitemize tahsis dilen değerli arazi üzerinde proje çalışmalarına başlamışlar, bu gün açılışını yapmakta olduğumuz kampüsün neticelendirilmesi bakımından en önemli faaliyetleri göstermişlerdir.

Başlangıçta bu iş birliği ve tam ortaklık sonucu olarak 2013-2014 eğitim döneminde hukuk, işletme ve mekatronik mühendisliği bölümlerinde geçici binalarımızda eğitim faaliyetimiz başlamıştır. Proje çalışmalarının tamamlanmasını takiben projenin hayata geçirilmesi sorumluluğunu 2012’de TOKİ üstlenmiştir. TOKİ kendi sorumluluğundaki kısmın inşasına 2016’da başlanmıştır. Üniversitemiz 3 binanın inşaatını tamamlayarak 2017 yılında hizmete açılmıştır. Bugün ise TOKİ tarafından büyük bir özveri ile tamamlanan eğitim binaları ile sosyal tesislerin teslim alınması ve açılışını gerçekleştirmek üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz. Üniversitemizin bütün programlarında eğitim dili ya bütünü itibarıyla veya bir kısmı itibarıyla Almancadır. Bu nedenle zorunlu Almanca akademik sınıfı mevcuttur. Üniversitemiz ülkemizdeki tek örnektir. 5 fakülte bünyesinde 13 lisans, 8 yüksek lisans ve 2 doktora programı yürütülmektedir. 2385 olan öğrenci sayımız 6 bine kadar çıkacaktır. 2017 yılından itibaren mezun vermeye başlayan üniversitemizin bugün toplam 193 mezunu bulunmaktadır. Eğitime başladığımız bütün programlar ortağımız durumundaki Alman Üniversiteleriyle birlikte oluşturduğumuz ve endüstri iş birliği olmaksızın yürütülmesi mümkün olmayan programlardır. Belirtilen durum fen ve mühendislik bilimleri açısından olduğu kadar sosyal bilimler açısından da geçerlidir. Üzülerek belirtmem gerekir ki, Türk sanayi kuruluşları ile sosyal kurum ve kuruluşlarımız üniversiteler ile bu boyutta iş birliğine yabancıdır. Ancak zamanla onları da bu sistemin içine dahil edebileceğimizi ön görüyoruz.”

Notlar

Konuşmaların ardından Rektör Prof. Dr. Halil Akkanat, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a miğfer, Almanya Başbakanı Merkel’e ayna hediye etti.

Erdoğan ve Merkel ile Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, bakanlar ve milletvekilleri ile diğer ilgililer, üniversitenin açılış kurdelesini kesti.

Kurdele kesimi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Özellikle ev sahiplerinden biri olarak sizlere ömür boyu başarılarla dolu bir süreç temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Merkel de öğrencilere, öğretmenlere ve fakülte üyelerine başarı dileyerek, “Nereden gelirlerse gelsinler başarılı olmalarını temenni ederim” dedi.

Okumaya Devam