İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

YEEnin Uzaktan Türkçe Öğretimi portalında hedef 1 milyon kullanıcı

Yayınlandı

İstanbul

Türkçe öğrenmek isteyenler için zaman ve mekan problemini ortadan kaldırmak amacıyla 2017’de “Türkçe Öğretim Portalı“nı hayata geçiren Yunus Emre Enstitüsü (YEE), 194 ülkeden meraklılara Türkçe öğretiyor.

Türkçe, İngilizce, Arapça ve Rusça olmak üzere 4 dilde arayüzü bulunan portalda, Avrupa Dil Portfolyosu kriterlerine uygun olarak A1, A2, B1, B2 ve C1 dil seviyeleri yer alıyor.

“Önemli bir başarı ama tabii ki bunu yeterli görmüyoruz”

YEE Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mesafelerin öneminin ortadan kalktığı bir çağda teknolojik ürünler ve gelişmelerin hayatın farklı alanlarına etki ettiğini söyledi.

Teknolojinin, zaman ve mekandan bağımsız olarak dil öğrenilmesi konusunda önemli bir etkisi olduğunu belirten Ateş, “Bu gerçeklikten hareketle Yunus Emre Enstitüsü olarak Türkçe Öğretim Portalı’nı ücretsiz olarak kullanıma açtık. Portal üzerinden Türkçe öğrenenlerin profiline bakacak olursak en fazla ilginin Mısır’dan olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu ülkeyi sırasıyla Suriye, Suudi Arabistan, Cezayir ve Ürdün izlemekte. Üç yıllık süre zarfında farklı ülkelerden 320 bin kişiye ulaşmak bizim için önemli bir başarı tabii ki ama bunu yeterli görmüyoruz. Portalı sürekli geliştirerek 2023 yılında bir milyon kullanıcıya ulaşmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Öğrenciler portalda okuma, dinleme, yazma, konuşma, video, dilbilgisi, değerlendirme, oyun gibi etkinliklerle eğlenerek Türkçe öğreniyor.

Kelime öğretim modülü, puan ve rütbe kazanma sistemine eklenen anlık sosyal medya paylaşımı özellikleri de bulunan portalda, öğrencilerin dünyadaki diğer kullanıcıların ilerleme durumlarını görmeleri ve aralarında tatlı bir rekabet oluşması amaçlanıyor.

turkce.yee.org.tr” veya “www.learnturkish.com” adreslerinden ulaşılabilen portalın yakın zamanda cep telefonu uygulamasının da yayınlanması planlanıyor.

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

YKSye girecek adaylar için üniversite tanıtımları dijital ortamlara taşındı

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Adayların sınav heyecanı yaklaşırken yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından önce yüz yüze tanıtımlar yapan birçok üniversite, öğrencilerin merak ettiklerini sosyal medya kanalları, video konferans yöntemleri ve web siteleri aracılığıyla düzenledikleri etkinliklerle yanıtlıyor. 

ODTÜ Rektörü Prof.Dr. Mustafa Verşan Kök, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kovid-19 sürecinde yürüttükleri üniversite tanıtım çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Üniversite olarak, her sene, yaklaşık 1000 liseden 60 bin öğrenciyi kampüste ağırladıklarını anlatan Kök, üniversitenin evrenselliğini, akademik kadrosunu, uluslararası değişim olanaklarını, öğrenci odaklı yapısını, sosyal yaşantısını, öğrenci topluluklarını ve bilimsel başarılarını anlattıkları sunumlar yaptıklarını ifade etti.

Koronavirüs salgınının ülkede yayılmaya başladığı mart ayında alınan tedbirler kapsamında tanıtım gezilerini durdurduklarını belirten Kök, “Ancak elbette aday öğrencilerin üniversite hazırlık süreci devam ediyor; bu nedenle de bizlerle bir araya gelmek ve merak ettikleri konularda sorularını bizlere iletmek istiyorlar. İşte bu nedenle, aday öğrencilerimize, evlerinde yer aldıkları süreçte, çevrim içi tanıtımlarla ulaşmayı hedefledik ve Zoom ile ODTÜ Youtube hesabımız üzerinden canlı sunumlara başladık.” diye konuştu.

Uzaktan tanıtımlardaki sunumları, tercih dönemlerinde, aday öğrencilerin yönelttiği sorulardan yola çıkarak hazırladıklarını aktaran Kök, alanlarında uzman akademisyenlerin katılımıyla bölümlerin içeriğini, nitelikli akademisyenlerini, öğrencilerin lisans programı süresince kendilerini geliştirebilecekleri alt alanları, lisansüstü eğitime yönelecek olanlar için sunulan yüksek lisans ve doktora programlarını, staj imkanlarını ve mezunların hangi sektörlerde çalıştığını anlattıklarını söyledi.

Akademik hayatına devam eden ya da kamuda ve özel sektörde kariyerlerine devam eden mezunları da ağırladıklarını aktaran Kök, birçok mezunun yurt dışında yaşadıkları şehirlerden sunumlara katıldığını, YouTube hesaplarında izlenebilen 5 bölüm tanıtım videosunun15 binin üzerinde görüntülenme sayısına ulaştığını kaydetti.

Prof. Dr. Kök, drone görüntülerinden oluşturacakları bir video ile canlı kampüs turu yapacakları bir sunum da yayınlamayı planlarını belirterek “Eminim ki ülkemizin farklı şehirlerindeki üniversite adayı öğrencilerimiz, dünyanın en güzel kampüslerinden birine sahip ODTÜ’yü büyük bir keyifle izleyecekler.” dedi.

Birçok bölüm için 360 derece tanıtım filmleri hazırladıklarını dile getiren Kök, “Bu filmlerle üniversite adayları, farklı bölümlerimizdeki ODTÜ öğrencilerinin yaşantılarını dinlerken sanki buradaymış gibi kampüsümüzün bir parçası olabilirler.” değerlendirmesini yaptı.

Sınav sonrası tercih dönemi için de çevrim içi oturumlar oluşturacaklarını bildiren Kök, aday öğrencilerin ve ailelerin tüm çalışmaları https://adayogrenci.metu.edu.tr/ sayfasından takip edebileceklerini kaydetti.

Tercih dönemi bitimine kadar tüm lisans programlarını ve Kuzey Kıbrıs Kampüsü’nü anlatmayı hedeflediklerini dile getiren Kök, bu sayede, ODTÜ’nün her iki kampüsünü tercih etmeyi düşünen öğrencilerin tamamına ulaşmak istediklerini söyledi.

Ankara Üniversitesinin ilk uzaktan tanıtımı Rektör İbiş’ten

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş de fakülte tanıtımlarının hafta içi her gün 11.00-13.00 saatlerinde, en az 30 dakika, en fazla 1 saat olacak şekilde dekanlar ve moderatör katılımıyla yapıldığını ifade etti.

Yayınların, ANKÜZEM YouTube kanalı üzerinden canlı gerçekleştirildiğini belirten İbiş, “Tanıtımlarımızda fakültelerin 1 dakikalık tanıtım filmleri veya görselleri sunuluyor. Moderatör eşliğinde dekanlar sunum gerçekleştiriyor ve gelen soruları yanıtlıyor.” ifadelerini kullandı.

İlk uzaktan tanıtımı kendisinin yaptığını anlatan Prof. Dr. İbiş, üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerle YouTube üzerinden yapılan canlı yayında, öğrencilerin merak ettikleri soruları yanıtladığını söyledi.

Erkan İbiş, bu yıl lisanstan daha fazla lisansüstü öğrenci hedeflediklerini belirterek, “Bu yıl ilk kez açılacak İngilizce hukuk ile Türkiye’nin bu anlamdaki ihtiyacına önemli oranda katkı sağlanacak.” diye konuştu.

Rektör İbiş, dijital tanıtımların, 22 Haziran’a kadar süreceğini söyledi.

Hacettepe’de online tanıtım günleri

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Özen ise üniversitelerinin Kovid-19 salgını nedeniyle bu yıl tanıtım yüzünü değiştirdiğini anlattı.

Hacettepe Üniversitesinin internet sitesinde “Aday Öğrenci” (universitem.hacettepe.edu.tr) sekmesinin, adayların kafalarındaki sorulara karşılık verebilmek üzere daha ayrıntılı ve işlevsel hale getirildiğini belirten Özen, “Adaylar, tanıtımla ilgili en güncel ve ayrıntılı bilgilere kısa tanıtım filminin yanı sıra sanal yerleşke turunun da yer aldığı Aday Öğrenci/ Üniversitem Hacettepe sayfasından ulaşabilecekler.” dedi.

Hacettepe’yi tanımak isteyen aday öğrenciler için bu yıl ayrıca sosyal medya üzerinden gerçekleştirilecek canlı yayınlar da planlandığını bildiren Özen, şunları kaydetti:

“Üniversitenin her bölümünden öğretim elemanlarıyla gerçekleştirilecek canlı sunumlar, aday öğrencilerin meslek ve üniversite tercihlerine ışık tutacak. Üniversitenin bölümleri, kontenjanları, burs ve barınma imkanları, yabancı dil, kampüste yaşam, sosyal, kültürel, sportif faaliyetler ve akademisyenler hakkında genel bilgilerin yer alacağı çevrim içi tanıtımlara tüm aday öğrenciler katılıp sorularını yönlendirebilecek. Online tanıtım günlerinin ne zaman başlayacağı, Hacettepe Üniversitesinin resmi web sayfasından ve resmî sosyal medya hesaplarından duyurulacak.”

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Özel anaokullarından çocuk başına devlet desteği talebi

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

//www.aa.com.tr/tr/koronavirus” target=”_blank”>


KORONAVİRÜS HABERLERİ

  • KORONAVİRÜS NEDİR: //interaktif.aa.com.tr/koronavirus/” target=”_blank”>Bir bakışta koronavirüs salgını
  • NE YAPMALIYIZ: //interaktif.aa.com.tr/koronavirus/#group-NASIL-KORUNURUZ-mZHkEXN1lD” target=”_blank”>Koronavirüsten nasıl korunuruz
  • A’DAN Z’YE KOVİD-19 REHBERİ: //www.aa.com.tr/tr/koronavirus/adan-zye-kovid-19-rehberi/1777116″ target=”_blank”>Koronavirüsle ilgili aradığınız tüm cevaplar
  • RAKAMLARLA: //www.aa.com.tr/tr/koronavirus/koronavirus-yayilma-haritasi/1756685″ target=”_blank”>Ülke ülke koronavirüs istatistikleri
  • SAĞLIK BAKANLIĞI VERİLERİ: //covid19.saglik.gov.tr/” target=”_blank”>Türkiye günlük ve genel koronavirüs tablosu
  • ŞÜPHELERİNİZ Mİ VAR: //koronaonlem.saglik.gov.tr/” target=”_blank”>Sağlık Bakanlığı online koronavirüs kontrol uygulaması


Özel Anaokulları Derneği Genel Başkanı Murat Kuş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele sürecinde faaliyetleri durdurulan ve kontrollü normalleşme adımları kapsamında 1 Haziran’da kapılarını yeniden açan özel anaokulları ve kreşlerin durumuna ilişkin bilgi verdi. 

Türkiye genelindeki 7 bin 500 anaokulu, gündüz bakımevi ve kreşte toplam 75 bin kişiye istihdam sağlandığı ve çalışanların yüzde 98’inin kadın olduğu bilgisini veren Kuş, kuruluşların 15 Mayıs’tan itibaren kontenjan sınırlama ve önlemlere ilişkin bütün hazırlıklarını yaptığını ve sürece hazırlandığını söyledi.

Bundan sonra da daha sağlıklı ve güvenli olma adına gereken bütün adımların atılacağını belirten Kuş, okullarda şu an her gün dezenfeksiyon yapıldığını, steril ayak paspasları, yemekhanelerde tek kullanımlık malzemeler, düzenli ateş takibi, havalandırma ve temizlik, her anaokulunda bir izolasyon odası gibi önlemlerin devreye alındığını söyledi.

Kuş, öğrencilere yönelik de sosyal mesafe kuralları, hijyen konusunda eğitimlere başlandığını dile getirdi.

“19 bin 627 veli ile görüştük, isteksiz ve tedirginler”

Murat Kuş, alınan tüm önlemlere karşın velilerin Kovid-19 sebebiyle büyük bir tedirginlik yaşadığına dikkati çekerek, “Bu süreçler başlamadan önce Türkiye genelinde 19 bin 627 veli ile anket çalışması yaptık. Elde ettiğimiz sonuçlara göre, veliler tedirgin ve büyük bölümü yaz döneminde çocuklarını okula gönderme konusunda isteksiz.” bilgisini paylaştı.

Velilerin bu endişelerini giderebilmek için de çabaladıklarını aktaran Kuş, 16 Mart’ta faaliyetleri durdurulan okul öncesi eğitim kurumlarının yaklaşık 2,5 ay kapalı kaldığını ve bu süreçte özellikle kira ödemeleri konusunda sıkıntılar yaşandığını aktardı.

“Çocuklarını göndereceğini söyleyen veli sayısı 5 ile 10 arasında”

Özel Anaokulları Derneği Genel Başkanı Kuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Devletimiz, Kısa Çalışma Ödeneği ile öğretmen ve personelimizin yaşam standartlarını devam ettirebilmeleri adına çok yararlı olan destek paketini yayımlamıştır. Fakat kurum sahipleri kira, stopaj, vergi ve mevcut banka kredileri konusunda ciddi sorunlar yaşamıştır. Ayrıca genel olarak 70-80 kapasiteli kurumlarımıza haziran ve temmuz ayları için çocuklarını göndereceğini söyleyen veli sayısı 5 ile 10 arasındadır. Bu durum da eğitim kurumlarının varlığı ve ayakta kalması açısından ciddi ekonomik zorlukları beraberinde getirmektedir. Bu durum şu an karşılayabileceğimiz yükün çok üzerindedir.”

“Ayakta kalabilmek için devletimizden destek bekliyoruz”

Okulların açılmasıyla Kısa Çalışma Ödeneklerinin kesilmesinin söz konusu olduğunu, ayrıca yüzde 50 kısıtlaması sebebiyle servis maliyetlerinin ortalama 300 liradan 600-650 liraya yükseldiğini, kuruluşların giderlerinin yüzde 30 civarında arttığını anlatan Kuş, eylül ayında kapanması muhtemel kuruluşlarla birlikte okul öncesi eğitim kurumlarının fiyatlarının yükselmesi ihtimalinin de bulunduğunu belirtti.

Murat Kuş, şunları kaydetti:

“Bu süreçte özel okul öncesi eğitim kurumlarının ayakta kalabilmesi için devletimizden destek bekliyoruz. Eylül dönemine kadar Kısa Çalışma Ödeneğine devam edilmesi, kredi desteği verilmesi, beklentilerimiz arasında. Ayrıca 16 Mart’tan bu döneme kadar olan süreç, kira ödemeleri ve giderler dikkate alınarak öğrenci başına maddi destek sağlanmasını talep ediyoruz.

Tüm taleplerimizin karşılanması mümkün olmasa bile en azından bir kısmının hayata geçirilmesi, kurumlarımızın ayakta kalmasını, bu yükün altından daha rahat kalkabilmemizi sağlayacaktır.”

Kuş, kurumların aldığı tedbirlerin yanında velilerin de önlemlere sıkı sıkıya uymasının önemine işaret ederek, hep birlikte bu sürecin atlatılacağına inandığını vurguladı.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Bakan Selçuk: Öğretim programlarına okul dışı ve uygulama temelli müfredat yaklaşımımız var

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Milli Eğitim Bakanılığından yapılan yazılı açıklamaya göre, “Ziya Öğretmen ile Eğitim Buluşmaları“nın bu seferki durağı Artvin oldu. 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, , Artvin’de görevli meslektaşları, eşleri ve çocuklarının katılımıyla büyük bir buluşma gerçekleştirildi. Buluşmada, yarım kalan dönemin telafisi ile okula dönüş sonrası planlamalar konuşuldu.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, buradaki konuşmasında, “Biz öğretmenler olarak toplumun en zor zamanlarında her türlü probleme yetişen özel bir meslek grubuyuz. Çocukların mutluluğu için, velilerimizin mutluluğu için birçok şey yaptığınızı biliyorum. Hiçbir çocuk geride kalmasın diyerek çaba ortaya koyduğunuzu biliyorum. Gözüm arkada değil.” diye konuştu.

Eğitimcinin donanımının çok önemli olduğunu vurgulayan Selçuk, bu nedenle öğretmene yatırımı çok değerli bulduğunu anlattı.

Bakan Selçuk, uzaktan eğitim sürecinin getirdiği dijital beceriler ve öğretmenlerin talep ettiği diğer pek çok alanla ilgili desteklerin artacağını duyurdu.

Salgın sürecinde yeni pek çok durumun ortaya çıktığını anımsatan Selçuk, “Öğrenme bir bütündür. Okul her şeye yetmez. Salgın döneminde çocuklarımızın okul dışında neler öğrenebildiklerini gördük. Bu yüzden de öğretim programlarının içine okul dışı faaliyetlerin katılması, uygulama temelli faaliyetlerin artırılması konusunda genel bir müfredat yaklaşımımız da var.” dedi.

Bakan Selçuk’a sürprizler

Artvin’deki öğretmenlerin Bakan Selçuk’a sürprizleri vardı.

Müzik öğretmeni Oğuz Medetoğlu, akerdeon çaldı. 2 kişilik küçük bir folklor ekibi de Artvin’in yeşil doğası fonunda Oğuz öğretmene eşlik etti. Ebubekir Alp ise canlı yayında Ziya Öğretmen için kente bir fidan dikti.

Öğretmen buluşmalarına katılan meslektaşları arasında aynı zamanda Bakan Selçuk’un öğrencisi Burçak Avcı da vardı. Avcı, Ziya Öğretmen’e telafi eğitimini sordu. Selçuk, hiçbir öğrencinin ve öğretmenlerinin kaygı duymasına gerek olmadığını dile getirerek, “Okullar açıldığında yüz yüze telafiler olacak. Okul açılışı önceki dönemde, yaz tatilinde de EBA TV’de telafi için daha önceki öğrencilerimizin sahip olmadığı imkanlar sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Okumaya Devam