İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

Usta öğreticilerden Gönüllüler Bandosu

Yayınlandı

Diyarbakır

Diyarbakır’da Yenişehir Halk Eğitim Merkezi (HEM) bünyesinde görevli usta öğreticilerden oluşan “Gönüllüler Bandosu” sahne aldıkları etkinliklerde ilgi görüyor.

Yenişehir HEM’de müzik eğitimi veren 20 usta öğretici hayata geçirilen proje kapsamında “Gönüllüler Bandosu”nu oluşturdu.

Kendi alanlarında deneyimli müzik eğitmenlerinin gönüllülük esasıyla yer aldığı bando, kentte gerçekleştirilen sosyal ve kültürel etkinliklere katılıyor, sosyal sorumluluk projelerinde yer alıyor.

Mesai saatleri dışında bir araya gelen usta öğreticiler, enstrümanlarıyla davet edildikleri program ve etkinlikler için hazırlık yapıyor.

Gönüllüler Bandosu sahne aldıkları etkinliklerde büyük ilgi görüyor.

“Etkinliğe göre repertuvarımızı oluşturuyoruz”

Yenişehir HEM Müdürü Nuray Hurata, AA muhabirine, halktan müzik eğitimiyle ilgili yoğun talep aldıklarını, bundan dolayı faaliyetlerinde müzik kurslarının önemli bir yeri olduğunu söyledi.

Vatandaşlara müzik eğitimi veren kendi alanında deneyimli müzik eğitmenlerinin aralarında “Gönüllüler Bandosu”nu oluşturduğunu dile getiren Hurata, “Bando ekibini birçok etkinliğe gönderiyoruz. Gelen tepkiler çok olumlu. Biz de çok mutluyuz. Belirli gün ve haftalarda düzenlenen programlara katılıyorlar.” dedi.

Gönüllüler Bandosu şefi Hakan Özbıçak, geçen yıl usta öğretici arkadaşlarıyla bir araya gelerek oluşturdukları bando ekibi olarak Diyarbakır’daki etkinliklerde ve programlarda görev aldıklarını belirtti.

Gönüllülerden oluşan bir ekip olduklarına işaret eden Özbıçak, katıldıkları etkinliklerde vatandaşlardan güzel tepkiler aldıklarını söyledi.

Özbıçak, gördükleri ilgiden memnun olduklarını anlatarak, “Sadece marş değil, Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği ve ilahiler de çalıyoruz. Bunları bando enstrümanlarıyla çalıyor, katıldığımız etkinliğe göre repertuvarımızı oluşturuyoruz. Gönüllülük temelinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” diye konuştu.

Usta öğreticilerden Hakan Tülbent, piyano eğitmeni olduğunu, bando takımında saksafon çaldığını aktardı.

“Çocuklar, gençler ve dezavantajlı gruplarla bir arada oluyoruz”

“Bando takımı aracılığıyla sosyal sorumluluk projelerinde seve seve yer alıyorum. Etkinliklerde çocuklar, gençler ve dezavantajlı gruplarla bir arada oluyoruz. Son derece güzel tepkiler alıyoruz.” diyen Tülbent, bundan dolayı da mutlu olduklarını kaydetti.

Yekta Okumuş, klarnet eğitimi verdiğini, bando ekibinde de klarnet çaldığını anlatarak, kurslardan arta kalan zamanda bir araya gelerek çalışma yaptıklarını aktardı.

Güzel tepkiler aldıkça mutlu olduklarını dile getiren Okumuş, “Ekipte yer alanların hepsi zaten müzik alanında çok deneyimli. Çalışmalarımızı sürdürüyoruz, sürdürmeye de devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Klarnet çalan Hasan Bükülmez, ağırlıklı olarak Diyarbakır türküleri ve marşlar üzerine çalıştıklarını, sosyal projelerde yer almayı sürdüreceklerini kaydetti.

Bükülmez, böyle bir ekipte yer aldığı için mutlu olduğunu sözlerine ekledi.

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

Bizim çıtamız Paris, New York, Londra

Yayınlandı

Yazar :

Afyonkarahisar

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Afyonkarahisar diğer illere göre daha iyi olabilir. Fakat çıtamız diğer iller değil, bizim çıtamız Paris, New York, bizim çıtamız Londra. Eğer böyle düşünürseniz, bizim çocuklarımız dünyada kiminle yarışıyor diye bakarsanız o zaman yapmamız gereken çok işin olduğunu görürüz.” dedi.

Selçuk, Afyonkarahisar Belediyesini ziyaret etti. Daha sonra bir restoranda düzenlenen, eğitime katkı sağlayan hayırseverlere belge takdim törenine katılan Selçuk, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin artık bir şekilde hayırseverlik meselesini daha da yükseltmek zorunda olduğunu söyledi.

Hayırseverliğin sadece maddi katkıda bulunma meselesi olmadığını belirten Selçuk, bunun bir toplumun manen birleşmesi, bütünleşmesi ve toplumun milletleşme sürecinin hızlanmasında faydası bulunan bir husus olduğunu vurguladı. Selçuk, “Bundan dolayı da herkes hayırsever olamaz. Herkesin parası olabilir ama herkes hayır yapamaz. Allah nasip etmez. Bu nasip, kısmet meselesi. Sizlerin şimdiye kadar yaptığı ve bundan sonra yapacağı bütün hayırların, tüm çocuklarımızın gözündeki ışıltıyı, parlaklığı artıracağının farkındayız.” diye konuştu.

“Çocuklarımızın bütünsel olarak yetişmesine hizmet etmek istiyoruz”

Selçuk, bir süre önce Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile Dolmabahçe Sarayı’nda yaklaşık 140 iş insanıyla bir araya geldiklerini aktaran Selçuk, şöyle devam etti:

“Tasarım Beceri Atölyeleri dediğimiz, eğitim sistemimizin bir şekilde sıçrama tahtası olacak bir atölye yaklaşımını, iş yaklaşımını, üretme yaklaşımını içine alan bir projemiz var. Bizim çocuklarımız sadece A, B, C, D yazarak, kağıt üzerinde bir eğitim görme deneyimi yaşıyorlar. Ama eğitim dediğimiz şey bütünsel, komple bir kurum. Yani bir çocuk şahsiyet terbiyesi, duygu terbiyesi almazsa, aletlerle uğraşarak fiziksel bir terbiye almazsa, sanatla, sporla uğraşarak bir kişilik geliştirme terbiyesi almazsa tek yanlı yetişmiş olur. İşte bu atölyeler marifetiyle çocuklarımızın bütünsel olarak yetişmesine hizmet etmek istiyoruz. Afyonkarahisar diğer illere göre daha iyi olabilir. Fakat çıtamız diğer iller değil, bizim çıtamız Paris, New York, bizim çıtamız Londra. Eğer böyle düşünürseniz, bizim çocuklarımız dünyada kiminle yarışıyor diye bakarsanız o zaman yapmamız gereken çok işin olduğunu görürüz.”

“Yani tam sıçrama aşamasında”

Afyonkarahisar’ın bugünkü ekonomik ve sosyal birikimi düşünüldüğünde tıpkı bir uçağın tam kalkışa hazır olduğu noktada bulunduğunu dile getiren Selçuk, “Ne diyorlar buna pilotlar, ‘take-off’ aşaması diyorlar, yani tam sıçrama aşamasında. Afyonkarahisar da böyle bir sıçrama aşamasında. Ya yeni bir vizyon ve paradigmayla farklı bir üretim, ticaret, eğitim modeline doğru geçeriz ya da mevcut geleneksel uğraşımızla devam edip 3’ü 4 yaparız, 4’ü 5 yaparız.” ifadelerini kullandı.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

YÖKten turizm fakültelerine iyileştirici düzenleme kararı

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, turizm fakültelerine ve yüksekokullarına yönelik bir dizi iyileştirici düzenleme yapmayı planladıklarını bildirdi.

Prof. Dr. Yekta Saraç, Twitter hesabından yaptığı paylaşımında, Turizm Fakülteleri Dekanlar Konseyi (TURDEK) ile YÖK’te bir araya geldiklerini aktardı.

Turizm fakültelerindeki eğitim ve öğretimle ilgili meseleleri müzakere ettikleri yararlı bir görüşme olduğunu vurgulayan Saraç, “Önümüzdeki yıl turizm fakültelerimiz ve yüksekokullarımıza yönelik olmak üzere, birlikte bir dizi iyileştirici düzenleme yapmayı planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Okul Gıdası logosunun kullanım detayları belli oldu

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Tarım ve Orman Bakanlığının “Okul Gıdası Logosu Uygulaması Usul ve Esasları Hakkında Tebliğ”i, 16 Eylül’de yürürlüğe girmek üzere Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, Okul Gıdası logosu kullanımının uygulanmasında Tarım ve Orman, Sağlık ve Milli Eğitim bakanlıkları iş birliği yapacak.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okul/kurumların bünyesinde faaliyet gösteren kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde satışa sunulacak hazır ambalajlı gıdalarda “Okul Gıdası” logosu yer alacak.

Logo, Tarım ve Orman Bakanlığından işletme kayıt/onay belgesi alan gıda işletmecileri tarafından, belirlenen kriterlere uygun olarak üretilen hazır ambalajlı gıdalarda herhangi bir başvuruya gerek kalmaksızın kullanılabilecek. Buralarda satılacak hazır ambalajlı gıdalar, Türk Gıda Kodeksi’ne de uygun olacak.

Eğitim kurumlarında satışı uygun olmayan gıda ve içeceklerde Okul Gıdası logosu bulunamayacak. Bakanlıklar tarafından okullara dağıtımı yapılan okul sütü, okul üzümü ve benzeri bedelsiz ürünlerde de logo kullanılacak.

Logo

Ambalaj üzerinde yer alacak logonun çapının, en geniş yüzeyi 80 santimetrekareden büyük olan ambalajlarda veya kaplarda 2,5 santimetre, 25 ile 80 santimetrekare arasında olanlarda 2 santimetre ve 25 santimetrekareden küçük olanlarda 1,5 santimetre olması gerekecek.

Okul Gıdası logosunda yer alan yazı karakterleri ve şekiller, etikette kullanılan zeminle kontrast oluşturacak şekilde kullanılacak.

Okullarda satışa sunulacak gıdalara ilişkin talep ve öneriler Tarım ve Orman Bakanlığı başkanlığında 3 bakanlığın 2’şer temsilcisinden oluşan komisyonca alınacak.

Denetimler

Okul Gıdası kriterleri, Milli Eğitim Bakanlığı aracılığıyla gıda işletmelerine bildirilecek. Okul/kurum müdürlükleri, bünyelerinde faaliyet gösteren gıda işletmelerinin belirtilen kriterlere uyum sağlayıp sağlamadıkları konusunda gerekli denetimleri yapacak.

Tarım ve Orman Bakanlığınca yapılan denetimlerde, Okul Gıdası logosu bulunmayan veya logo bulunduğu halde belirlenen koşullara uygun olmayan gıda satışı yapan işletmeler tespit edildiğinde gerekli tedbirlerin alınması için aylık olarak Milli Eğitim Bakanlığı il/ilçe müdürlüklerine iletilecek.

Bakanlıklar belirlenen usul ve esasların uygulanmasında Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) ile iş birliği yapabilecek. Bu kapsamda TGDF, gıda işletmelerinin logo kullanımına uyum sağlamalarına ilişkin süreçte gıda işletmelerinin bilgilendirmesini sağlayabilecek.

İlgili bakanlıklar, gerekli görülen durumlarda diğer sivil toplum kuruluşlarıyla da iş birliğine gidebilecek.

Tebliğ, Bakanlığa bağlı resmi ve özel okul/kurumların bünyesinde faaliyet gösteren yemekhaneleri kapsamayacak.

Okumaya Devam