İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

Türkiyenin geleceğini inşa edecek bilim insanları yetiştirecek

Yayınlandı

Antalya

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, “YÖK 100/2000 Doktora Burs Programı, Türkiye’nin geleceğinin inşasında yer alacak bilim insanları yetiştirme projesidir. Bilim ve üniversite hayatının yeniden yükselişe geçişinin tekamül esaslı bir ilerleyişin müjdecisidir.” dedi.

Saraç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Yeni YÖK” olarak belirledikleri ilk hedefin yükseköğretimde kaliteyi yükseltmek olduğunu söyledi. Bu doğrultuda nitelikli bilgi ve nitelikli insan gücü kurgusu üzerinde ilerlediklerini dile getiren Saraç, bu doğrultuda YÖK 100/2000 Doktora Burs Programı projesini başlattıklarını kaydetti.

Bu projenin sadece bir doktora burs programı olmadığına işaret eden Saraç, “YÖK 100/2000 Doktora Burs Programı, aslında Türkiye’nin geleceğinin inşasında yer alacak bilim insanları yetiştirme projesidir. Bilim ve üniversite hayatının yeniden yükselişe geçişinin tekamül esaslı bir ilerleyişin müjdecisidir.” diye konuştu.

Sistemin içerisinde yüksek mühendislikle ilgili bölümden temel bilimlere, sağlıktan güzel sanatlara ve sosyal bilimlere kadar 100 öncelikli alanda 3 bin 700 kişinin doktora eğitimi aldığını anlatan Saraç, bu rakamın önemli olduğunu ifade etti.

“Aslında Türk yükseköğretim sistemini dönüştürücü bir rakama doğru gitmekteyiz.” diyen Saraç, kendilerinin de öğrencilerin de çok heyecanlı olduğunu belirtti.

Program kapsamında iki ayrı doktora programı olduğunu aktaran Saraç, üniversitelerin de bu programı benimsediklerini bildirdi.

“Geleceğin bilim ve üniversite hayatını mezunlar belirleyecek”

“Yeni YÖK” olarak sayısal yani yatay büyümenin yanında nitelik, keyfiyet ve kalite açısından dikey büyümeyi amaçladıklarını vurgulayan Saraç, şunları kaydetti:

“4,5 yıl önce bu süreci başlattık, şimdi semeresini almaya başlıyoruz. Mesela, bu yıl sonundan itibaren 100/2000 projesinden doktora programını bitirenler artık sisteme dahil olacaklar ve üniversitelerimizde, özel sektörde yer alabilecekler. Dolayısıyla nitelikli bilim insanı yetiştirme amacına da ulaşmış olacağız. Şunu gururla ve mutlulukla ifade etmek isterim ki geleceğin bilim ve üniversite hayatını 100/2000 projesinden mezun olanların belirleyici olacağını düşünüyoruz. Geleceğin inşasına, ülkemizin istikbalinin daha bilim ve akıl temelinde kurgulanmasına ve bu istikametteki yürüyüşüne destek vermeyi hedefliyoruz.”

Doktoralı mezun sayısının Türkiye’de yeterli olmamasından yakınan Saraç, nitelik üzerinden bu sayıyı artırmak istediklerini vurguladı. Projenin hem nitelik hem de nicelik açısından katkı sağlayacağına işaret eden Saraç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“100/2000 projesi normal üniversitelerin kendi doktora programlarına ilaveten ek olarak konulan bir proje. Türkiye’de yükseköğretim sistemimizde bir ilk olduğu kadar ulusal ölçekte bir doktora programı olma özelliği taşıyor. Yurt dışında da örneğini görmedim, duymadım. Şu an bir hayal olmaktan çıktı, 3 bin 700 kişi doktora eğitimlerini sürdürüyorlar. Bu yıldan itibaren mezunlarını vermeye başlayacak. Her gün geçtikçe daha da gelişen bir projeden bahsediyoruz. Geleceğe havale ettiğimiz bir proje değil, sonuçlarını somut olarak görebildiğimiz bir proje.”

“Yeni YÖK, öğrenci dostu olacak”

Proje kapsamında ilk toplantıyı Ankara’da, ikincisini de Antalya’da yaptıklarını söyleyen Saraç, toplantıların ileriki süreçte de devam edeceğine dikkati çekti.

Bu toplantıların da öğrencilerin talepleri doğrultusunda gerçekleştiğinin altını çizen Saraç, “Yeni YÖK’ün öğrenci dostu olmasını istiyoruz. Sistemi başarılı üniversite, başarılı öğretim üyesi ve başarılı öğrenci üzerinde kurgulamak istiyoruz. Öğrencilerimizden aldığımız geri dönüşümler, atacağımız adımların istikametini belirleyecek. Güç aslında öğrenci. Öğrencilerimizle bir araya geldiğimizde daha enerjili oluyoruz.” ifadesini kullandı.

Öğrencilerin YÖK 100/2000 projesini sahiplendiğini ve bu durumun da kendilerini mutlu ettiğini dile getiren Saraç, ülkenin bilimine katkı sağlayacaklarına olan güvenlerinin gelecek açısından umut verici olduğunu sözlerine ekledi.

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

Boğaziçi Üniversitesi mezun istihdamında dereceye girdi

Yayınlandı

Yazar :

İstanbul

Dünya üniversitelerini değerlendiren QS’nin, 2020 yılı Graduate Employability Rankings (Mezunların İstihdam Derecelendirmesi) sonuçlarına göre, Boğaziçi Üniversitesi (BÜ), Türkiye’den 201-250 bandına yerleşerek dereceye giren tek üniversite oldu.

Boğaziçi Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre, dünya üniversitelerini değerlendiren QS, 2020 yılı Graduate Employability Rankings (Mezunların İstihdam Derecelendirmesi) sonuçlarını duyurdu. Sonuçlara göre, geçen yıl 251-300 bandında olan Boğaziçi Üniversitesi, bu yıl 201-250 bandına yükseldi.

Mezunların istihdam verileri ve işveren nezdinde itibarın değerlendirmeye alındığı sıralamada Boğaziçi Üniversitesi, dünya sıralaması 201-250 bandında Türkiye’den tek üniversite olarak yer aldı.

Bu yıl dünya genelinde 758 üniversite ve enstitünün yer aldığı değerlendirmede iş dünyasında itibar gören üniversiteler ve mezunları incelendi. Yeni mezunların iş dünyasının önde gelen şirket ve kurumları tarafından tercih edilme nedenleri, üniversitelerin iş dünyası nezdindeki itibarları, üniversite mezunları ile iş dünyasının ilişkisi gibi faktörler değerlendirildi.

Söz konusu değerlendirmenin kriterleri arasında; işverenler nezdinde eğitim kurumunun itibarı (yüzde 30), mezunlar nezdinde eğitim kurumunun itibarı (yüzde 25), fakülte başına düşen işveren-üniversite iş birliği (yüzde 25), işveren-öğrenci irtibatı (yüzde 10) ve mezun istihdam oranı (yüzde10) yer aldı.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Özel eğitim öğrencilerinin mesleki eğitim yoluyla istihdamı artırılıyor

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin mesleki gelişim süreçlerini güçlendirmek, mezuniyet sonrası istihdam imkanlarını artırmak amacıyla yapılan çalışmaların meyvelerini vermeye başladığını belirterek, “2018-2019 eğitim öğretim yılı özel eğitim meslek okulları mezunlarımızdan 344’ü işe yerleştirildi.” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bakanlık olarak özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin mesleki yeterliliklerini geliştirmek amacıyla özel eğitim meslek okullarının meslek edinme atölyelerini yenileyerek, öğrencilere daha nitelikli ve donanımlı ortamlarda eğitim görme imkanı sunduklarını belirtti.

Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin mezuniyet sonrası istihdam imkanlarını artırmak amacıyla Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ile iş birliği protokolü imzaladıklarını hatırlatan Selçuk, “Protokol çerçevesinde öğrencilerin işyerlerinde beceri eğitimi alarak hem mesleki becerilerini geliştirmeleri hem de sosyal hayat içerisindeki varlıklarını sürdürmeleri için özel eğitim mesleki eğitim merkezlerinde iş ve meslek danışmanlığı uygulaması başlatıldı.” diye konuştu.

Bakan Selçuk, iş ve meslek danışmanları aracılığıyla öğrencilerin istihdama katılımının artırılmasına yönelik çalışmaları çok boyutlu olarak yürüttüklerini vurgulayarak, “Bu kapsamda iş ve meslek danışmaları ile okul rehberlik öğretmenleri tarafından her öğrencimiz için portföy dosyası hazırlandı. Öğrencilere en uygun istihdam alanları belirlendi ve bu çerçevede iş yerleri ziyaret edildi.” ifadelerini kullandı.

Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin yapabilecekleri konusunda işverenlerin bilgilendirilmesinin önemine işaret eden Selçuk, “Ülke genelinde düzenlenen ‘Kariyer Günleri’ ve ‘İstihdam Fuarları’na katılım sağlanarak, işyeri sahipleri özel eğitim meslek okullarındaki öğrencilerin yetenekleri ve yeterlilikleri konusunda bilgilendirildi. Bu çalışmalar sonunda bu okullardaki öğrencilerimizin staj imkanları artırıldı.” değerlendirmesini yaptı.

Selçuk, özel eğitim meslek okullarından mesleki beceriler kazanarak mezun olan öğrencilerin birçok farklı sektörde çalışma imkanı bulduğuna değinerek, şunları söyledi:

“Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin mesleki gelişim süreçlerini güçlendirmek, mezuniyet sonrası istihdam imkanlarını artırmak amacıyla yapılan çalışmalar meyvelerini vermeye başladı. 2018-2019 eğitim öğretim yılı özel eğitim meslek okulları mezunlarımızdan 344’ü işe yerleştirildi. Sürece katkı veren tüm paydaşlarımıza ve çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. 149 özel eğitim meslek okullarında halen 12 bin 664 öğrenci eğitim alıyor. Yeni eğitim yılında bu çalışmaları çok daha kapsamlı bir şekilde yürüteceğiz.”

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

On binlerce aday lisansüstü eğitim için ALESte ter dökecek

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de ve yurt dışında lisansüstü eğitim almak isteyen adayların katıldığı ALES‘e ilişkin bilgileri paylaştı.

ALES’in geçmiş yıllarda ilkbahar ve sonbahar dönemleri olmak üzere yılda 2 defa yapıldığını, gelen yoğun talep üzerine Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) 2018’den itibaren yılda 3 kez düzenlenmesi kararı alındığını anımsatan Aygün, 22 Eylül Pazar günü bu yılın ikinci ALES’ini yapacaklarını kaydetti.

Aygün, “Pazar günü 81 ilde, 88 sınav merkezinde düzenleyeceğimiz ALES’e 141 bin 828 aday katılacak. Sınavda emniyet görevlileri dahil toplam 18 bin 9 kişi görev alacak.” diye konuştu.

“En geç saat 10.00’da sınav binasında olun” uyarısı 

Sınavda 50’şer sorudan oluşan sayısal ve sözel testin uygulanacağını ve adaylara 150 dakika süre verileceğini anlatan Aygün, bu soruların belirli yükseköğretim programlarında kazanılan yeterlilik ve bilgileri ölçmeye yönelik değil farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacağına işaret etti.

ÖSYM Başkanı Aygün, kimliğini kaybeden adayların mağdur olmaması için 2019-YDS/2’nin uygulanacağı gün, sınav yapılan illerde nüfus müdürlüklerinin açık tutulacağını belirterek, “Adaylarımıza, en geç saat 10.00’da sınav binalarında olması gerektiğini aksi halde binalara alınmayacaklarını hatırlatmak isterim. Sınava katılacak tüm adaylarımıza başarılar diliyorum.” dedi.

Yılın son ALES’i 17 Kasım’da

Öte yandan ÖSYM 2019’un son ALES’ini de 17 Kasım’da düzenleyecek.

2019-ALES/3 için başvuruda bulunmak isteyen adayların 25 Eylül’e kadar başvurularını elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak ÖSYM’nin “https://ais.osym.gov.tr” adresinden yapması gerekiyor.

Okumaya Devam