İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

Türkiyedeki yabancı öğrenci ağı genişliyor

Yayınlandı

Ankara

Eğitim için farklı ülkelerden gelen 148 bin uluslararası öğrenci, Türkiye’de kültürel, dini, ekonomik ve coğrafi konum gibi nedenlerden dolayı öğrenim görmeyi tercih ediyor.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığına (YTB) göre, son 10 yılda yurt dışından Türkiye’ye gelen öğrenci sayısında yüzde 75 oranında artışla 25 bini burslu olmak üzere yaklaşık 148 bin kişi eğitim alıyor.

Türkiye’nin artan üniversite, araştırma merkezi ve akademisyen sayısı nedeniyle Asya, Afrika ve Balkanlardan gelen yabancı öğrenciler için cazibe merkezi oluyor.

Arnavutluk’tan gelen yüksek lisans öğrencisi Fredinand Hasmuça, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyanın farklı ülkelerinden Türkiye’ye gelen öğrencilerle arkadaşlık yapmasının kültürel açıdan zenginlik olduğunu söyledi.

Türkiye’nin Mezopotamya, Osmanlı ve İslamın hakim olduğu bir coğrafyada olduğunu belirten Hasmuça, “Türkiye bir dünya merkezidir. Türkiye sadece bir medeniyet değil, medeniyetlerin buluştuğu yerdir. Biz öğrenciler, az ya da çok bu medeniyetlerle bağ kuruyoruz.” dedi.

Hasmuça, Türkiye’deki bir üniversiteye kaydolmanın Avrupa ülkelerine göre daha kolay olduğunu aktararak, “Türkiye’de herhangi bir üniversitede kaydolduğunuz zaman oturum izni almak daha kolaylaşıyor. Bunu Avrupa’da ya da başka bir ülkede almak zor.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye bursları sayesinde Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirdiğini söyleyen Hasmuça, Türkiye’de eğitim almanın pahalı olmadığının altını çizdi. Hasmuça, “Türkiye’deki hayırseverler olmazsa buradaki öğrencilerin neredeyse yarısının okuması mümkün değil. Bu sayede binlerce öğrenci okutuluyor. Örneğin burada kaldığım Asma Köprüsü Derneği’nde 30’dan fazla öğrenci okutuluyor.” şeklinde konuştu.

Daha önceden Türkiye’ye gelen yabancı öğrencilere turist gözüyle bakıldığını belirten Hasmuça, daha sonra çok sayıda yabancı öğrencinin gelmesiyle bu algının kırıldığına işaret etti.

Türkiye’de elde ettiği deneyimi ülkesindeki akademik çalışmalara aktaracağını ifade eden Hasmuça ayrıca edindiği insani değerleri de ülkesine taşıyarak, Türkiye’nin gönül elçisi olacağını vurguladı.

“Türkiye’yi kültürel ve dini açıdan tercih ettim”

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesinde Siyaset Bilimi okuyan Cibutili Mübarek Muhammed ise Türkiye’ye arkadaşlarının tavsiyesiyle geldiğini söyledi.

Cibuti’de yaşayan insanların rahatlıkla Fransa’ya gidebileceğini belirten Muhammed, “Benim için de iki seçenek vardı, Fransa ve ABD’ye gidebilirdim. Ancak ben Türkiye’yi kültürel ve dini açıdan tercih ettim.” dedi.

Muhammed, ülkesindeki çocuklara Türkiye’de eğitim almaları için tavsiyelerde bulunacağını ifade etti.

“Patanililerin Türkiye’ye gelmesi için önerilerde bulunacağım”

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi mühendislik bölümüne başvurduğunu söyleyen Patanili Ubeydullah Yusuf da “Patani’de okumayan çok çocuk var. Ekonomik sıkıntılar var. Onlara Türkiye gelmesi için önerilerde bulunacağım.” dedi.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümünde okuyan Arakanlı Mufizu Rahman da Türkiye’ye farklı ülkelerden çok sayıda öğrenci geldiğini söyleyerek, öğrenciler için çok fazla avantajın olduğunu aktardı.

Rahman, Arakan’da sıkıntılar yaşandığı için Türkiye’yi tercih ettiğini, yardımlarından dolayı Türk halkına ve hükümetine teşekkür etti. Rahman, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Arakanlılara sahip çıktığını söyledi.

Somalili Lise öğrencisi Abdürrezak Muhammed de Türkiye’yi Müslüman bir ülke olmasından ve Somali halkına yardım etmesinden dolayı tercih ettiğini, ülkesine dönünce herkese Türkiye’yi tavsiye edeceğini dile getirdi.

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

YKS üçüncüsünün tercihi ilahiyat fakültesi oldu

Yayınlandı

Yazar :

Yükseköğretim Kurumlar Sınavı’nda (YKS) sözel puan türünde Türkiye üçüncüsü olan Muhammed Akif Aydın, puanı birçok bölümü kazanacak durumda olmasına rağmen ilahiyat fakültesini tercih etti.

Girdiği YKS sınavında 494,68 puan alarak Türkiye üçüncüsü olan İstanbul Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunu Muhammed Akif Aydın, üniversite eğitimi için tercihini “çocukluk hayali olan” ilahiyat fakültesinden yana yaptı.

29 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi‘ne kayıt yaptırdıktan sonra Konya’da ikamet eden ailesinin yanına gelen Muhammed Akif Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başından beri hedefinin hep ilahiyat fakültesi olduğunu söyledi.

Bu tercihi yapmasında ailesinin katkı ve desteğine değinen Aydın, kendisine ilahiyat bilincini aşıladığı ve bu şekilde yetiştirdiği için ailesine müteşekkir olduğunu anlattı. 

“Almış olduğum puan hemen hemen tüm fakültelere yeten bir puandı”

Bu hedefine ulaştığı için mutlu olduğunu ifade eden Aydın, şunları kaydetti:

“Üniversite sınavında beni başarılı olmaya iten motive eden şey şuydu; ilahiyat fakültelerine karşı toplumda kötü bir algı var. Başarısız öğrencilerin oraya gittiği söyleniyor. Ben bu algıyı kırmak için, bunu bir motivasyon sebebi olarak kullanarak, sınava ciddi biçimde hazırlandım. Almış olduğum puan hemen hemen tüm fakültelere yeten bir puandı. Birçok mühendislikler ve hukuk fakültelerine puanım yetiyordu.”

Hafız olduğunu dile getiren Aydın, okulunu bitirdiğinde iyi derecede Arapça ve İngilizce öğrenmiş bir biçimde, üniversitede akademisyen olarak kalıp İslam’a hizmet etmeyi hedeflediğine dikkat çekerek, “Klasik profesörler gibi, odasında oturup çay içen değil, sahada olan, Kudüs’e giden bir akademisyen olmak istiyorum.” dedi. 

Öte yandan Konya İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, Muhammed Akif Aydın’ı makamında kabul ederek, başarısından dolayı Aydın’ı tabloyla ödüllendirdi.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Burs ve iş garantisi tekstil mühendisliği kontenjanlarını doldurdu

Yayınlandı

Yazar :

İstanbul

Hazırgiyim, tekstil, deri sanayicileri ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) arasında imzalanan protokol ile tekstil ve deri mühendisliği bölümleri 2019 yılı tercih dönemi sonunda yüzde 92 doluluğa ulaştı.

Hazırgiyim ve Konfeksiyon, Tekstil ve Hammaddeleri, Deri ve Deri Mamulleri ihracatçı birlikleri ile Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası tarafından hayata geçirilen “Tekstil Mühendisliği Burs ve İstihdam Projesi”nin detaylarına ve sonuçlarına ilişkin İstanbul’da bir basın toplantısı düzenlendi.

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Öksüz, toplantıda yaptığı konuşmada, tekstil mühendisliğine yönelik ilginin yoğun olmasının sektörün ve ülkenin geleceği adına kendilerini son derece mutlu ettiğini dile getirdi.

“İlk 20 bine girenlere asgari ücret tutarında karşılıksız burs”

Tekstil mühendisliğini tercih edip ilk 20 bine girenlere asgari ücret, 20 ile 50 bin arasındakilere asgari ücretin yüzde 70’i, 50-80 bininci sırada yer alanlara ise asgari ücretin yüzde 50’si oranında burs ve iş garantisi sağlayacaklarını anımsatan Öksüz, tekstil mühendisliği bölümünde ilk 50 binde 33 öğrenci, 50-80 bin arasında 56 öğrenci olmak üzere 89 öğrencinin burs almaya hak kazandığını söyledi.

Projede birinci aşamanın büyük bir başarı ile tamamlandığını vurgulayan Öksüz, “2018 yılında kontenjanların sadece yüzde 42’i dolarken bu yıl ilk tercihlere göre bu oran yüzde 92’ye ulaştı. 2018’de sadece iki bölüm kontenjanını doldurabilmişken 2019’da 9 bölüm bu başarıyı elde etti. Tekstil mühendisliğine giriş puanları ise ortalama 100 puan artış gösterdi. 433 kontenjanımızdan 398’ini doldurduk. Bu gerçekten bizim beklentimizin de üzerinde oldu.” diye konuştu.

“Teknolojik gelişmeleri anında sektörümüze taşımak zorundayız”

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe ise büyük bir başarıyla sonuçlanan projenin sanayi-üniversite iş birliğinde tüm sektörlere örnek olduğunu dile getirdi.

Mustafa Gültepe, tekstil ve hazır giyimin Türkiye’nin dünyada yüzünü ağartan başarılara imza attığını vurgulayarak, bunun devamı için eğitilmiş iş gücünün daha da geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Hazır giyim meslek liseleri, İstanbul Moda Akademisi ve Tekstil Mühendisliği Burs ve İstihdam Projesi ile sektörel eğitime bütüncül destek verdiklerini anlatan Gültepe, “Dijitalleşen dünyada rekabet her geçen gün daha da zorlaşıyor. Yenilikleri izlemek, teknolojik gelişmeleri anında sektörümüze taşımak zorundayız. Eğitilmiş insan gücünün sektöre kazandırılması ile daha katma değerli ihracatın mümkün olacağını en iyi bilenlerdeniz. Bu nedenle tüm paydaşlarımızla birlikte Tekstil Mühendisliği Burs ve İstihdam Projesi’ne büyük önem verdik.” ifadelerini kullandı.

“Deri mühendisliğinde doluluk oranı yüzde 100’e ulaştı”

İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Başkanı Mustafa Şenocak da şunları söyledi:

“Eğitim, üretim ve istihdam ilişkisini destekleyecek, sektörümüzü daha da yukarı taşıyacak çalışmalara hep destek verdik, vermeye devam ediyoruz. Sektöre en önemli katma değeri, nitelikli iş gücünün sağlayacağına inanıyoruz. Bu kapsamda, başarılı öğrencileri sektörümüzle buluşturmayı hedefledik. Asgari ücrete varan burs desteği ve eğitimleri sonunda istihdam desteği vaat ettik. Uzun yıllardır kontenjanını dolduramayan deri mühendisliği bölümü kontenjanının yüzde 100’ünü doldurdu. Tercihlerde yaşanan bu yükselişin yanı sıra, bölümün taban ve tavan puanlarında da çok ciddi bir artış yaşandı. Hedefimize ulaşmak adına büyük bir adım attık, ancak işimizin bitmediğini biliyoruz. Hedeflerimize ulaşabilmemiz için, tüm paydaşların iş birliği içinde olmaları şart. Üniversitelerimizde uygulamalı eğitimin ön planda olduğu bir müfredatın geliştirilmesine katkı sunacağız. Bu noktada, bu projenin en büyük destekçilerinden olan YÖK’ün arkamızda duracağına yürekten inanıyoruz.”

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Okullarda ormanların külleri gösterilerek fidan dikilecek

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk,  Instagram hesabından İzmir’in Karabağlar ilçesindeki orman yangınına ilişkin fotoğraf paylaşıp, değerlendirmelerde bulundu. 

Okullarda çocuklara doğayı, iklimi, oksijeni, bir ağacın kökünü, dalını, faydasını, ormanı, habitatı, toprağı, fidanı her şeyi anlattıklarını vurgulayan Selçuk, şunları kaydetti:

“İçselleştirmeleri için birlikte fidanlar dikiyoruz, ormanlara gidiyoruz ama büyük bir eksiğimiz var. Yok olduktan sonra değil, varken değer bilmekle ilgili ciddi bir eksiğimiz var. Bu yüzden ders yılı açılışında fidan dikmeden önce ormanın küllerini göstereceğiz. Gidebilenlerin ayakları o küllere bassın, gidemeyenler fotoğraflardan, videolardan izlesin. Ondan sonra diksinler fidanlarını. O duyguyla dikilen fidan da tutar, bilgi de tutar.”

Bakan Selçuk, İzmir’de yaşanan yangına ilişkin de “İzmir için ağaçlar için bir ağacın tek bir yaprağı için tarifsiz üzgünüm.” ifadelerini kullandı.

Okumaya Devam