İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

Türkiyedeki yabancı öğrenci ağı genişliyor

Yayınlandı

Ankara

Eğitim için farklı ülkelerden gelen 148 bin uluslararası öğrenci, Türkiye’de kültürel, dini, ekonomik ve coğrafi konum gibi nedenlerden dolayı öğrenim görmeyi tercih ediyor.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığına (YTB) göre, son 10 yılda yurt dışından Türkiye’ye gelen öğrenci sayısında yüzde 75 oranında artışla 25 bini burslu olmak üzere yaklaşık 148 bin kişi eğitim alıyor.

Türkiye’nin artan üniversite, araştırma merkezi ve akademisyen sayısı nedeniyle Asya, Afrika ve Balkanlardan gelen yabancı öğrenciler için cazibe merkezi oluyor.

Arnavutluk’tan gelen yüksek lisans öğrencisi Fredinand Hasmuça, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyanın farklı ülkelerinden Türkiye’ye gelen öğrencilerle arkadaşlık yapmasının kültürel açıdan zenginlik olduğunu söyledi.

Türkiye’nin Mezopotamya, Osmanlı ve İslamın hakim olduğu bir coğrafyada olduğunu belirten Hasmuça, “Türkiye bir dünya merkezidir. Türkiye sadece bir medeniyet değil, medeniyetlerin buluştuğu yerdir. Biz öğrenciler, az ya da çok bu medeniyetlerle bağ kuruyoruz.” dedi.

Hasmuça, Türkiye’deki bir üniversiteye kaydolmanın Avrupa ülkelerine göre daha kolay olduğunu aktararak, “Türkiye’de herhangi bir üniversitede kaydolduğunuz zaman oturum izni almak daha kolaylaşıyor. Bunu Avrupa’da ya da başka bir ülkede almak zor.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye bursları sayesinde Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirdiğini söyleyen Hasmuça, Türkiye’de eğitim almanın pahalı olmadığının altını çizdi. Hasmuça, “Türkiye’deki hayırseverler olmazsa buradaki öğrencilerin neredeyse yarısının okuması mümkün değil. Bu sayede binlerce öğrenci okutuluyor. Örneğin burada kaldığım Asma Köprüsü Derneği’nde 30’dan fazla öğrenci okutuluyor.” şeklinde konuştu.

Daha önceden Türkiye’ye gelen yabancı öğrencilere turist gözüyle bakıldığını belirten Hasmuça, daha sonra çok sayıda yabancı öğrencinin gelmesiyle bu algının kırıldığına işaret etti.

Türkiye’de elde ettiği deneyimi ülkesindeki akademik çalışmalara aktaracağını ifade eden Hasmuça ayrıca edindiği insani değerleri de ülkesine taşıyarak, Türkiye’nin gönül elçisi olacağını vurguladı.

“Türkiye’yi kültürel ve dini açıdan tercih ettim”

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesinde Siyaset Bilimi okuyan Cibutili Mübarek Muhammed ise Türkiye’ye arkadaşlarının tavsiyesiyle geldiğini söyledi.

Cibuti’de yaşayan insanların rahatlıkla Fransa’ya gidebileceğini belirten Muhammed, “Benim için de iki seçenek vardı, Fransa ve ABD’ye gidebilirdim. Ancak ben Türkiye’yi kültürel ve dini açıdan tercih ettim.” dedi.

Muhammed, ülkesindeki çocuklara Türkiye’de eğitim almaları için tavsiyelerde bulunacağını ifade etti.

“Patanililerin Türkiye’ye gelmesi için önerilerde bulunacağım”

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi mühendislik bölümüne başvurduğunu söyleyen Patanili Ubeydullah Yusuf da “Patani’de okumayan çok çocuk var. Ekonomik sıkıntılar var. Onlara Türkiye gelmesi için önerilerde bulunacağım.” dedi.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümünde okuyan Arakanlı Mufizu Rahman da Türkiye’ye farklı ülkelerden çok sayıda öğrenci geldiğini söyleyerek, öğrenciler için çok fazla avantajın olduğunu aktardı.

Rahman, Arakan’da sıkıntılar yaşandığı için Türkiye’yi tercih ettiğini, yardımlarından dolayı Türk halkına ve hükümetine teşekkür etti. Rahman, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Arakanlılara sahip çıktığını söyledi.

Somalili Lise öğrencisi Abdürrezak Muhammed de Türkiye’yi Müslüman bir ülke olmasından ve Somali halkına yardım etmesinden dolayı tercih ettiğini, ülkesine dönünce herkese Türkiye’yi tavsiye edeceğini dile getirdi.

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

Tedavi gördükleri için karne almaya gidemeyen öğrencilere polis sürprizi

Yayınlandı

Yazar :

Kahramanmaraş

Sağlık sorunları nedeniyle okula gidemeyen 5 ilkokul öğrencisini tespit eden Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği ekipleri, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve ailelerin de onayı ile karnelerini okullarından alıp Elbistan Devlet Hastanesine geldi. Hastanenin çocuk servisini ziyaret eden polisler, öğrencilere karnelerini verdi.

Beklemedikleri anda karne ve hediyelerini alan öğrencilerin mutlu oldukları görüldü.

Toplum Destekli Polislik Büro Amiri Bilal Tekbıyık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastanede tedavi gören öğrencileri sevindirmek istediklerini söyledi.

İlkokul 3. sınıf öğrencisi Enes Kin ise karne almaya gidemediği için çok üzüldüğünü ancak polis ağabeylerinin karnesini getirince çok mutlu olduğunu belirterek kendisinin de büyüyünce polis olmak istediğini söyledi.

Polislere sürprizden dolayı teşekkür eden anne Döne Kin de bu saate kadar karnesini alamadığı için üzgün şekilde bekleyen oğlunun polis ağabeylerinin karnesini getirdiklerini görünce çok şaşırdığını ve mutlu olduğunu belirtti.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Hakkaride engelli öğrenci karnesini evinde aldı

Yayınlandı

Yazar :

Hakkari

İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Gür, “Evde eğitim” uygulaması kapsamında eğitim alan Şehit Vali Derviş Yalın İlkokulu 4’üncü sınıf öğrencisi 11 yaşındaki Karacak’ı evinde ziyaret etti.

Okul müdürü ve öğretmeninden Yusuf Karacak’ın durumu hakkında bilgi alan Gür, bir süre sohbet ettiği öğrenciye karnesini teslim etti.

Bilal Gür, gazetecilere yaptığı açıklamada, il genelinde 49 öğrencinin evde eğitim gördüğünü söyledi.

Evde eğitim kapsamındaki tüm öğrencilere karnelerini evlerinde verdiklerini anlatan Gür, şunları kaydetti:

“Yusuf’u ziyaret ederek karnesini ve hediyesini verdik. Amacımız, bütün çocuklarımızın öğrenme yolculuğunu değerli kılmak. Evde eğitim gören çocuklarımızın öğrenme yolculuğunu değerli kılıyoruz. Onlara gerekli her türlü eğitimi ve desteği evde de veriyoruz. Bu konuda hem geniş bir kadroya hem de güçlü imkanlara sahip bir kurumuz. Dolayısıyla çocuklarımızı yalnız bırakmıyoruz.”

Anne Besna Karacak ise çocuğunun mutluluğuna ortak olan Gür ve beraberindekilere teşekkür etti.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Akademik Teşvik Ödeneğine ilişkin değişiklikler Resmi Gazetede yayımlandı

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Akademik Teşvik Ödeneği Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, yeterli öğretim elemanı bulunması durumunda, birim akademik teşvik başvuru ve inceleme komisyonu üyeleri, aynı zamanda akademik teşvik düzenleme, denetleme ve itiraz komisyonu üyesi olarak görevlendirilmeyecek.

Akademik teşvik faaliyet alanlarının değerlendirilirken, kitapların ISBN, dergilerin ise ISSN numaralarının bulunması esas olacak.

Kitap yazarlığı, kitap içinde bölüm yazarlığı ve kitap editörlüğünün yayıneviyle yapılan sözleşme, yayınevinden ya da editörden gelen davet mektubu gibi evraklarla belgelenmesi gerekecek.

Kongre, sempozyum, konferans veya benzeri bilimsel etkinlik kitapçıkları ve içeriğinde yayımlanmış bildiriler, yayın kategorisinde değerlendirmeye alınmayacak.

Sergiler kapsamında hazırlanan küratörlük kitapları, bir kongrede sunulan bildirilerden oluşan kitaplar ve sınavlar için hazırlanmış soru kitapları değerlendirme dışı olacak.

Kitaplarla ilgili değerlendirmelerde yayımlanma yılı esas alınacak. Bu kapsamda daha önce değerlendirilen bir kitap veya bölümünün yeni baskısı değerlendirmeye alınmayacak.

Dergilerde yayımlanan makalelerin değerlendirilmesinde bunun basılmış olması veya elektronik ortamda yayımlanması esas olacak. Diğer uluslararası hakemli dergilerin değerlendirme kapsamında olabilmesi için en az beş yıldır yılda en az bir sayı ile yayımlanması, derginin editör veya yayın kurulunun uluslararası olması, bilimsel değerlendirme süreci ve bu sürecin nasıl işlediğinin derginin internet sayfasında yer alması ve derginin internet sayfası üzerinden yayımlanmış makalelerin künyelerine ulaşılabilmesi gerekecek.

Dergilerde editörlüğün değerlendirilmesinde, farklı dergilerde de olsa sadece biri dikkate alınacak. Çok editörlü dergilerde sadece baş editör teşvik kapsamında değerlendirilecek.

Ulusal ve uluslararası boyutta performansa dayalı ses veya görüntü kayıtlarının değerlendirilmesinde yayımlanmış olma koşulu aranacak.

Tebliğlerin sunulduğu yurt içi veya dışındaki etkinliğin uluslararası nitelendirilebilmesi için Türkiye dışında en az 5 ülkeden sözlü tebliğ sunan konuşmacının katılım sağlaması ve tebliğlerin yarıdan fazlasının Türkiye dışından katılımcılar tarafından sunulması esas olacak.

Ayrıca etkinliğin uluslararası niteliği haiz olup olmadığı hususunda, ödemeye esas teşkil etmek üzere üniversite yönetim kurulu kararının olması gerekecek.

Tebliğlerin değerlendirilmesinde bunun ilgili etkinlikte sunulması ve belgelendirilmesi esas olacak. Ayrıca değerlendirme için tebliğin elektronik veya basılı olarak etkinlik tebliğ kitapçığında yer alması ve yayımlanmış tam metninin sunulması gerekecek.

Okumaya Devam