İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

Türkiyede ilk Teknik Tekstiller Yüksek Lisans Programı açılıyor

Yayınlandı

İstanbul

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) tarafından, üniversite-sanayi iş birliği çerçevesinde Türkiye’deki ilk tezli Teknik Tekstiller Yüksek Lisans Programı hayata açılıyor.

İş birliği protokolü imza töreninde konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, tekstil sektörü özelinde eğitim desteklerini meslek liseleri ile başlattıklarını hatırlatarak, lisans programlarında Tekstil ve Deri Mühendisliği’ni seçen öğrencilere de sağladıkları burs ve istihdam desteğinin devam edeceğini söyledi.

Gülle, mayıs ayında başlattıkları lisans düzeyindeki girişimlerinden başarılı sonuçlar aldıklarını belirterek, “2019 yılı öğrenci yerleştirmelerinde Tekstil Mühendisliği bölümü, en çok tercih edilen bölümlerden oldu ve kontenjanlarını neredeyse tamamen doldurdu.” ifadesini kullandı.

Lisans seviyesinde gördükleri bu ilginin lisansüstü programlarında da devam edeceğinden emin olduğunu kaydeden Gülle, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden İTÜ’nün yetiştirdiği lisansüstü öğrencilerimizin, üretecekleri tezlerle hem akademik literatürü geliştireceklerine hem de yeni üretim teknikleriyle sektörümüze katma değer sağlayacaklarına inancım tam. Ayrıca tekstil ve ham maddeleri sektörümüz, 4,3 dolar birim değeri ile, en çok katma değer üreten sektörlerimizden birisi. Bu anlamda, yetişen kalifiye iş gücümüz, ihracat ailesinin en kıymetlilerinden olma niteliği taşıyor.”

Üniversite-sanayi iş birliğinin en önemli sac ayağının katma değer olduğunu vurgulayan Gülle, “Bizleri en çok motive edecek netice, yapılan projeler ve yazılan tezlerin hayata geçerek, ülkemize birer milli teknoloji ürünü olarak katma değer sağlayabilmesidir. TİM olarak belirlediğimiz ‘Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye’ hedefimize ancak geliştireceğimiz milli teknolojiyi ihraç ederek ulaşabiliriz.” diye konuştu.

Gülle, İHTİB’in öncü olduğu lisansüstü program çerçevesinde üniversite-sanayi iş birliğinin diğer sektörler bazında da devam ettirmek istediklerini bildirdi.

“Program, üniversite-sanayi iş birliğinin en somut örneği”

İTHiB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Öksüz de tekstilin üretim, ihracat ve istihdam açısından Türkiye ekonomisi için vazgeçilmez sektörlerinin başında geldiğini dile getirdi.

Bu yıl başlattıkları Tekstil Mühendisliği Burs ve İstihdam Projesi’yle ilgili bölüm kontenjanlarının yüzde 42’den 92’ye çıktığı bilgisini paylaşan Öksüz, “Bölüm puanları da bu proje sayesinde 100 puan arttı. Üniversite-sanayi iş birliği konusuna gösterdiğimiz hassasiyet ile bu yıl ilk kez İTÜ’de tezli Teknik Tekstiller Yüksek Lisans Programı’nı başlatıyoruz. Sektörümüz ve ülkemiz için attığımız bu somut adım ile gençlerimizin sektöre daha geniş bir perspektifle daha nitelikli bir şekilde başlamasını umut ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Teknolojik gelişmelerin dünyayı hızla dönüştürdüğünü belirten Öksüz, bu şartlar altında geleneksel tekstil anlayışıyla devam etmenin orta ve uzun vadede, sektörün rekabetçi gücünü etkileyeceğini söyledi.

Sektörün mutlaka teknik tekstillerle dönüşümünü gerçekleştirmek zorunda olduklarının altını çizen Öksüz, şunları kaydetti:

“Bunun için gerekli olan adımlardan belki de en önemlisini burada atıyoruz. Türkiye geneli ihracatımızın dünya pazarından aldığı pay binde 9’ken, tekstil ve ham maddeleri sektörü olarak dünya pazarından yüzde 3,5, AB pazarından ise yüzde 15,5 pay alıyoruz. Bu gücümüzü koruyarak artırmak için yeni bir vizyona ihtiyaç duyuyoruz. Bu vizyonu da ancak ve ancak üniversite-sanayi iş birliğinin en somut örneklerinden biri olan İTÜ ile gerçekleştirdiğimiz bu yüksek lisans programı gibi projelerle yakalayabiliriz.” 

“Sektöre desteğimizi sürdüreceğiz”

İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Fuat Aydın da teknik tekstiller alanında Türkiye’de ilk kez gerçekleşecek olan söz konusu program ile sektörün gelişimine liderlik edecek nitelikli insan gücünün yetiştirilmesine katkı sağlanmasının yanı sıra, firmaların Ar-Ge potansiyellerinin geliştirilmesine de destek olunacağını belirtti.

Programda eğitim gören öğrencinin, yenilikçi teknik tekstillerin farklı alanlarında, ham maddeden nihai ürüne kadar yer alan tüm süreçler hakkında detaylı bilgiye sahip olacağını dile getiren Aydın, şunları kaydetti:

“Öğrenci, yenilikçi ve özgün teknik tekstil ürünleri tasarlama, geliştirme ve son kullanım alanına bağlı olarak ürün kalitesini değerlendirme becerisi kazanmanın yanı sıra, programın sunduğu disiplinler arası perspektif sayesinde mesleklerinde rekabet avantajı yaratabilme potansiyelini bünyesine katacak. Program, tekstil mühendisliğinin yanı sıra malzeme, polimer, nanoteknoloji ve elektronik uygulamalarını da içeren çok disiplinli bir yapıya sahip. Türkiye’de ve dünyada son zamanlarda önemi gittikçe artan teknik tekstiller alanında ülkemizin ihtiyacı olan nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi için çağdaş ve öncü bir öğretim programı hazırladık. Sektöre desteğimizi farklı kanallardan sürdüreceğiz.” dedi. 

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Elazığda okul zili çalacak

Yayınlandı

Yazar :

Elazığ

Milli Eğitim Bakanı Ziya SelçukElazığ’da depremden sonra verilen aranın ardından eğitime 24 Şubat Pazartesi günü yeniden başlanacağını bildirdi.

Elazığ Öğretmen Sıdıka Avar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde telafi eğitimi alan öğrencilerle görüşmesinin ardından gazetecilere açıklama yapan Selçuk, Elazığ’da yapılan çalışmaları görmek üzere şehre geldiklerini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Yarın Elazığ’da okul zili çalacak

Selçuk, depremin hemen ardından okulları vatandaşların hizmetine açtıklarını, bugüne kadar okullarda 65 bin 468 kişiye barınma hizmeti sağladıklarını, tahsisini yapıtları okul, spor solonu ve diğer binalarda 265 öğrenci ve ailesinin halen barındığını kaydetti.

“28 bin 269 vatandaşımıza psikolojik destek sağlandı”

İlk andan itibaren oluşturdukları 500 kişilik öğretmen havuzunda görev alan öğretmenlerin vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması için yoğun çaba gösterdiğini vurgulayan Selçuk, “Deprem gecesi, talimatını verdiğimiz ‘psiko-sosyal destek’ çalışmaları, hemen ertesi gün bir psikolojik danışmanlık ve rehberlik uzmanı arkadaşlarımızın katılımıyla çok büyük kapsamlı çalışmaları hayata geçirdik. Bugüne kadar 11 bin 251 çocuk ve 17 bin 18 yetişkin olmak üzere 28 bin 269 vatandaşımıza psikolojik destek sağlandı, sağlanmaya devam ediyor.” ifadesini kullandı.

Deprem bölgesinde, özellikle bu yıl sınava girecek 8 ve 12. sınıf öğrencileri için yenilenen Eğitim Bilişim Ağı’nın (EBA) bu süreçte önemli bir kaynak ve yol gösterici olduğunu aktaran Selçuk, şöyle konuştu:

“Ücretsiz internet erişimiyle sunduğumuz yeni EBA, destekleme ve yetiştirme kurslarımızda öğrencilerimizin derslerinden geri kalmamaları, konu tekrarları ve sınav hazırlıkları için önemli bir imkan olmuştur. Bu bağlamda, hiçbir öğrencimizin eğitim öğretim faaliyetlerine yönelik bir eksiklik, kopukluk yaşanmamıştır. Bu konuda hem öğrencilerimiz hem de velilerimiz müsterih olsunlar.” 

“98 okul binamızı kullanım dışı bırakma kararı aldık”

Bakan Ziya Selçuk, Hasar Tespit Komisyonunun yaptığı çalışmalar sonucunda Elazığ’da 33’ü okul binası, 4’ü kurum binası olmak üzere 37 binada ağır ve orta hasar tespit edildiğini anımsattı.

Depremden hemen sonra bölgede yapılan inceleme ve değerlendirme sonucunda hafif, orta ve ağır düzeyde hasar gören eğitim kurumlarının belirlendiğine işaret eden Selçuk, “Hasar tespit çalışmalarımız sonucunda bölgede 98 okul binamızı kullanım dışı bırakma kararı aldık. Elazığ’da 33 okul, Malatya’da 32 okul, Adıyaman’da 14 okul, Diyarbakır’da 18 okul ve bir atölye bulunuyor. ” dedi.

“Yarın Elazığ’da okul zili çalacak” 

Elazığ’da depremin ardından eğitim öğretime ara verildiğini hatırlatan Selçuk, şöyle devam etti:

“Yarın Elazığ’da okul zili çalacak. Bu çerçevede velilerimiz bilsinler ki öğrencilerimizin ilişkilendirildiği tüm okullarımızda tam gün eğitim uygulamasından ikili eğitim uygulamasına geçilmiştir. Yeni okul binalarımız hazır hale gelinceye kadar hiçbir öğrencimiz sıkıntı yaşamadan eğitim öğretime devam edecektir. Öğrencimiz yaşadığı bölgeye bağlı olarak en yakın okula ilişkilendirilecektir. Bu çalışmaların tamamı bitti ve hazırız. İl merkezinde boşaltılan 17 okulumuzdaki 9 bin 350 öğrenci, ilçelerimizde boşaltılan 16 okulumuzdaki 2 bin 21 öğrenci olmak üzere toplam 11 bin 371 öğrencimiz bugün itibarıyla en yakın okullarımız ile ilişkilendirilmiştir.”

Selçuk, konteyner kentlerde barınacak öğrencilerin de kendilerine en yakın okullarla ilişkilendirileceğini belirterek, “Liseye devam eden öğrencilerimiz için de taşıma imkanı sağlanacaktır. İhtiyaç veya talep duyulması halinde konteyner kentlerin kurulacağı bölgelerde özellikle okul öncesi için konteyner okullar hazırlanacaktır.” diye konuştu.

Hayırseverler 21 okul yapacak

Elazığ’da yeni okulların inşa edileceği bilgisini paylaşan Selçuk, “Bu depremde de eller, güçler bir araya geldi ve hayırseverlerimiz Elazığ’ımıza 21 okul ve biri de spor salonu olmak üzere yeni binalar kazandıracaklar. Bu husustaki her türlü eksiği de MEB olarak biz gidermek üzere tedbirlerimizi aldık. Kendilerine huzurlarınızda şükranlarımı arz ediyorum. Bilsinler ki gösterdikleri bu dayanışma, sergiledikleri bu yüce gönül, devletimizin ve milletimizin gücüne güç katmıştır.” ifadesini kullandı.

“Her türlü altyapımız hazır”

Bakan Selçuk, bugün ilde görev yapan öğretmenlerle de buluşacağını belirterek, şunları söyledi:

“Bu buluşmanın ardından liselere geçiş ve üniversite sınavına girecek öğrencilerimizle bir araya geleceğiz. Onların sorularını yanıtlayacak, kaygılarını gidereceğiz. Bu buluşmalar, ‘her ne başaracaksak, birlikte başaracağız’ anlayışımızın bir tezahürüdür. Milli Eğitim Bakanlığı olarak çocuklarımızın yanındayız. Eğitimle ilgili hiçbir eksiklik, aksaklık olmaması için ara tatilde eğitim öğretimin devam etmesi de dahil olmak üzere her türlü altyapımız hazır, çalışmalarımız devam ediyor.”

Bir gazetecinin Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) Elazığlı öğrencilere ek puan verilip verilmeyeceğine ilişkin sorusuna Bakan Selçuk, “Ek puan meselesi eğitimsel bir mesele olmanın ötesinde hukuki bir meseledir. Bunu gerekli hukuk kurumlarıyla da danışarak, istişare ederek değerlendirme imkanımız oldu. Bir ek puan söz konusu değil.” yanıtını verdi.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

MEB imam hatip liselerinde 6 dildeki ortak sınavları dijital ortamda yaptı

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

İmam hatip liselerinin hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrencilerin, eğitim aldıkları yabancı dil seviyelerindeki gelişimini takip etmek, etkili ölçme ve değerlendirme yapabilmek amacıyla 15 okulda Arapça, 16 okulda İngilizce, 2 okulda İspanyolca, 1 okulda Almanca, 1 okulda Rusça ve Çince merkezi ortak sınav uygulaması başlatıldı. 

Sınavlar, öğrencilerin dinleme, anlama, konuşma ve yazma becerilerini doğru ölçebilmek için çoktan seçmeli, kompozisyon ve sözlü olmak üzere sınav 3 aşamada gerçekleştirildi.

MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün Türkiye geneli yaptığı sınavların “yazılı” bölümünde Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ölçme Değerlendirme Merkezi tarafından geliştirilen “Okul Temelli Ölçme Değerlendirme Sistemi” kullanıldı.

Bu sistem ile sınava giren her öğrenciye ayrıntılı öğrenci sınav karneleri verildi. Okulların dil alanında yaptıkları ve yapacakları çalışmalara doğru veriler kazandırmak için sınıf, okul, il, Türkiye geneli sınav karnelerinin yanı sıra konu ve kazanım analizleri çıkarıldı.

Kompozisyon ve sözlü sınavlar okullarda gerçekleştirildi.

Arapça ve İngilizce sözlü sınavları, İstanbul’da oluşturulan komisyonca yüz yüze, diğer illerde aynı komisyon tarafından dijital ortamda yapılıyor.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Yarın Elazığda okul zili çalacak

Yayınlandı

Yazar :

Elazığ

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Yarın Elazığ‘da okul zili çalacak. Velilerimiz bilsinler ki öğrencilerimizin ilişkilendirildiği tüm okullarımızda tam gün eğitim uygulamasından ikili eğitim uygulamasına geçilmiştir.” dedi.

Bu bir sıcak gelişme haberidir. Kısa süre içinde güncellenecektir. Güncellemeler için sayfayı lütfen tekrar ziyaret edin.

Son dakika gelişmelere anında ulaşmak için AA uygulamasını akıllı cihazlarınıza (//itunes.apple.com/tr/app/anadolu-ajans%C4%B1/id936244304?l=tr&mt=8″ target=”_blank”>iOS, //play.google.com/store/apps/details?id=com.aa.arge.mobile.android.mobile_android&hl=tr” target=”_blank”>Android, //www.microsoft.com/tr-tr/p/anadolu-ajans%c4%b1/9nblggh4vb60″ target=”_blank”>Windows) kurabilir, Twitter’da //twitter.com/AACanli” target=”_blank”>@AACanli hesabını takip edebilirsiniz.

Okumaya Devam