İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

Türkiye, Suriyeli çocukların okullaşmasında dünyaya örnek oldu

Yayınlandı

Ankara

Suriyeli çocukların ilkokuldaki okullaşma oranını yüzde 90’a ulaştıran Türkiye, misafir ettiği sığınmacıların eğitime erişiminde dünyaya örnek oldu.

AA muhabirinin, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Yusuf Büyük’ten aldığı bilgilere göre, Türkiye’de bulunan 5-17 yaş aralığındaki Suriyeli öğrenci sayısı her yıl artış gösteriyor. Bu kapsamda, 2019-2020 eğitim öğretim yılında Türkiye’de eğitim çağında olan Suriyeli nüfusu, geçen yıla göre 34 bin 636 öğrenci artışıyla 1 milyon 82 bin 172’ye ulaştı.

Türkiye’de 2014‐2015 yılında 230 bin Suriyeli öğrencinin okullaşması sağlanırken, çeşitli kuruluşların yoğun gayretleriyle Milli Eğitim Bakanlığınca, 2019-2020 eğitim öğretim yılında Türkiye’deki eğitim çağındaki 348 bin 103’ü erkek, 336 bin 816’sı kız öğrenci olmak üzere Suriyeli öğrencilerden 684 bin 919’u eğitime alındı.

27 bin öğrenci yükseköğretimde

Türkiye’deki Suriyeli öğrencilerin okul öncesinde okullaşma oranı yüzde 30,77, ilkokulda yüzde 90, ortaokulda yüzde 70,13, lisede yüzde 32,55 ve okul çağındaki nüfusun toplam okullaşma oranı da yüzde 63,29 oldu.

Türkiye’de okul öncesi 34 bin 718 okul öncesi, ilkokul düzeyinde toplam 339 bin 541, ortaokul düzeyinde 223 bin 182, lise düzeyinde de 87 bin 478 Suriyeli öğrenci eğitim alırken, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında 27 bin 34 Suriyeli öğrencinin de yükseköğretimde kaydı bulunuyor.

Terörden arındırılan bölgelerde eğitim devam ediyor

Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekatlarıyla terörden arındırılan bölgelerde 289 bin 600 Suriyeli öğrencinin eğitime erişimi sağlandı. Bu kapsamda, Fırat Kalkanı Harekatı ile terörden arındırılan bölgelerde, Türkiye’nin katkılarıyla onarılan 593 okulda 194 bin 200 Suriyeli öğrenci, Zeytin Dalı Harekatı ile terörden arındırılan bölgelerde 259 okulda 60 bin 600 öğrenci öğrenim görüyor.

Bunun yanında Barış Pınarı Harekatı bölgesinde ise 467 okuldan 364’ünde eğitim öğretim faaliyetleri başlatıldı. Terörden arındırılan bu bölgedeki okullarda 34 bin 800 Suriyeli öğrenci eğitim alıyor.

Her üç bölgede Maarif Vakfı’nın 12 bin 550 personeli görev yapıyor.

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

YKS adaylarının eğitim bilgilerini güncelleme işlemleri başladı

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM), Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) ilişkin eğitim bilgisi kontrol, seçme ve onaylama işlemlerinin bugün başladığını ve 7 Temmuz’da sona ereceğini açıkladı. 

ÖSYM’nin internet sitesinde 2020-YKS’ye ilişkin sistemdeki eğitim bilgilerinin adaylar tarafından kontrolü ve eğitim bilgisi seçme işlemlerine yönelik duyuru yayımlandı.

YKS değerlendirme işlemlerinde, adayların ortaöğretim seviyesindeki eğitim bilgilerinin kullanıldığı anımsatılan duyuruya göre, 2020-YKS’ye başvuran adayların bugünden itibaren 7 Temmuz saat 16.00’ya kadar Aday İşlemleri Sistemi’nde (AİS) bulunan “https://ais.osym.gov.tr/ÖSS/2020/1/BasvuruEgitimGuncelle” adresinden, değerlendirme ve yerleştirme işlemlerinde kullanılmasını istedikleri eğitim bilgilerini kontrol etmeleri ve bu eğitim bilgilerini seçerek onaylamaları gerekiyor.

Eğitim bilgilerinde veya okul birinciliği bilgilerinde eksiklik, hata bulunduğunu düşünen adaylar, mezun oldukları veya olacakları ortaöğretim kurumlarıyla görüşerek eğitim bilgilerini Milli Eğitim Bakanlığı e-Okul sistemi üzerinden düzelttirecek.

Adaylar, bu düzeltme işlemi sonrasında 30 Haziran-7 Temmuz tarihlerinde “https://ais.osym.gov.tr/ÖSS/2020/1/BasvuruEgitimGuncelle” adresinden düzelttirdikleri eğitim bilgilerini seçerek onaylayacak.

Eğitim bilgisi “e-Okul” sistemine eklenemeyecek durumda olan adayların ise eğitim bilgilerini Kamu Kurumları İşletim Sistemi (KKİS) üzerinden okullarına işlettirmeleri ve sonrasında ÖSYM’nin internet sitesinden aynı yöntemi izleyerek onaylamaları gerekiyor.

Adayların bireysel olarak veya ortaöğretim kurumlarının doğrudan ÖSYM’ye yapacakları değişiklik, düzeltme talepleri kabul edilmeyecek ve cevaplandırılmayacak.

Eğitim bilgisi kontrol, seçme ve onaylama işlemleri 7 Temmuz saat 16.00’da sona ereceğinden, adayların bu tarihler arasında yaptığı son seçim dikkate alınacak ve bu eğitim bilgisine göre değerlendirme işlemleri gerçekleştirilecek.

Ortaöğretim Başarı Puanı’na (OBP) ilişkin işlemlerin yapıldığı tarihte adayın aktif olan tek bir eğitim bilgisi varsa, bu eğitim bilgisi kullanılacak. Bu tarihte adayın birden fazla eğitim bilgisi olması durumunda ise başvuruda seçtiği bilgi göz önünde bulundurulacak.

Onay işlemi yapan veya yapmayan tüm adaylar için başvuruda kullanılan eğitim bilgisinin son eğitim bilgileri arasında olup olmadığının anlaşılmasında okul türü, alan ve dal bilgileri dikkate alınacak.

Adayın başvuruda kullandığı eğitim bilgisi bu tarihte aktif eğitim bilgileri arasında bulunmuyorsa adayın en son mezun olduğu eğitim bilgisi kullanılacak.

2020-YKS’ye başvuran tüm adayların eğitim bilgisi seçme işlemini gerçekleştirmesi gerekiyor.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Öğretmenler Odası kuşağı bugün TRT EBA TVlerde başlayacak

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Milli Eğitim Bakanlığının öğretmenler için hazırladığı “Öğretmenler Odası” kuşağı, saat 21.00’de TRT EBA TV ilkokul ve ortaokul kanallarında yayımlanmaya başlanacak.

Bakanlıktan alınan bilgiye göre, okulların en önemli mekanları olan “öğretmenler odası” TRT EBA TV kanalları sayesinde ekrana taşınacak.

“Öğretmenler odası”, farklı konularda alanlarında uzman konukları ağırlayarak öğretmenlerle buluşturacak.

Eğitim, kültür, sanat, edebiyat, psikoloji, bilim, teknoloji ve daha pek çok farklı disiplinlerde ve uzmanlıklarda temalara yer verilecek programda, eğitimde örnek uygulamalar da yayımlanacak.

Kitap önerileri sunulacak

Programda konukların öğrencilik yılları ve öğretmenler odasına dair anıları, unutamadıkları öğretmenleri ve sınıf arkadaşları konuşulacak.

Konukların paylaşmak istedikleri öğrencilik yıllarına ait fotoğrafları ekrana taşınacak.

Programda, başarı öykülerinin ekran başında izleyen öğrencilere, konuğun iz bırakan öğretmeninin de öğretmenlere ilham olması hedefleniyor.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

YÖK doktora bursu başvuru süresini 3 Temmuz mesai bitimine kadar uzattı

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

YÖK‘ün internet sitesinde “YÖK Doktora Bursu Pandemi Dönemi Özel Çağrısı”na ilişkin açıklama yapıldı. 

Açıklamada, “Üniversitelerimiz ve aday öğrencilerden gelen talep üzerine ‘100/2000 YÖK Doktora Bursu Pandemi Dönemi Özel Çağrısı’ 2020-2021 eğitim öğretim yılı güz dönemi başvuruları, 3 Temmuz Cuma günü mesai bitimine kadar uzatıldı.” ifadelerine yer verildi.

Devlet yükseköğretim kurumları için 17 Haziran’da başlayan başvuru sürecinin 1 Temmuz’da sona ereceği duyurulmuştu.

Üniversiteler, “//yoksis.yok.gov.tr/burslar/login” target=”_blank”>https://yoksis.yok.gov.tr/burslar” adresinden başvuru yapabilecek.

Okumaya Devam