İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

TDV KAGEMin yaz okulunda çocuklar eğlenerek öğreniyor

Yayınlandı

Ankara

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Kadın Aile ve Gençlik Merkezince (KAGEM) öğrencilere yönelik düzenlenen yaz okulunda Kur’an-ı Kerim, din ve hayat derslerinin yanı sıra yaş pasta ve kek yapımı, medya okur yazarlığı, fotoğrafçılık, mekatronik ve robotik kodlama atölye çalışmaları, eğlence formatında yapılıyor.

TDV KAGEM Müdürü Nurcan Yavuzyiğit, merkez tarafından 10-17 yaş arasındaki kız ve erkek öğrencilere yönelik bu yıl beşincisi düzenlenen yaz okulu programını AA muhabirine anlattı.

Eğitimlerin bu yıl ortaokul ve lise öğrencileri ayrı ayrı olmak üzere iki periyot şeklinde yapıldığını belirten Yavuzyiğit, üç hafta süren eğitimlerin 2 Ağustos’ta sona ereceğini bildirdi.

Yavuzyiğit, bu yıl “Cuma namazı” etkinliği kapsamında çocuklarla başkentin merkezi ve tarihi camilerini ziyaret edip ardından namaz kıldıklarını belirterek, “Sabah itibarıyla iki ders üst üste Kur’an-ı Kerim dersi oluyor. Bilenler ve bilmeyenler olarak sınıfları ikiye ayırdık. Kur’an-ı Kerim’den sonra din ve hayat dersini ekledik. Burada temel dini, akaidi bilgiler, Hz. Peygamber döneminden ve Kur’an-ı Kerim’den kıssalarla bunları birazcık daha hikayeleştirip anlatarak eğitim vermeye çalıştık.” dedi.

Geleneksel Türk-İslam sanatlarından çini ve geometrik desen, fotoğrafçılık, yaş pasta ve kek yapımı ile mekatronik ve robotik kodlama gibi atölye çalışmalarının yapıldığını aktaran Yavuzyiğit, “Çini atölyesi için öğrencilerimize bazı materyaller getirdik. Onları kendileri boyuyorlar. Sonra hocamız onları fırınlıyor. Sonunda da yapmış oldukları bu eserleri çerçeveleterek kendilerine hediye ediyoruz.” diye konuştu.

Sosyal medya kullanan öğrenciler için fotoğraf atölyesi

Yavuzyiğit, uzmanlar eşliğinde ilk yardım eğitimi, beslenmenin önemi ve zaman yönetimi gibi konularda seminerler verildiğini bildirerek, sözlerine şöyle devam etti:

“Program boyunca doğrudan bilgi sunmak yerine bilginin temeli ve kaynağı, nerede ve nasıl kullanılacağına dair ipuçları ile birlikte gençlerin öğrenirken keyif alması da asıl önceliğimiz oldu. Özellikle sosyal medya kullanan lise öğrencileri için fotoğraf atölyesi kurduk. Instagram fotoğrafçılığı diyebiliriz. Bir saat onun dersini, tekniklerini aldılar. Sonra da Ankara Kalesi’nde bir keşfe çıkıp uygulamalı olarak öğrendiler. Öğrencileri Mamak’ta Ali Kuşçu Gök Bilim Merkezi’ne götürdük. Ayrıca Tepetaklak Ev’i ziyaretimizde çok renkli kareler çıktı.”

Gelecek eğitim yılında yaz okulundaki programın devam edebilmesi için “cumartesi etkinliği” düzenleneceğini duyuran Yavuzyiğit, şunları söyledi:

“TDV KAGEM’in yaz okuluna geçen yıl 60 kişi katılmıştı. Bu yıl ise yaz okulundan 135 öğrenci mezun olacak. Sosyal Destek ve Eğitim Merkezindeki (SDEM) yaz okulu faaliyetlerine ise Suriye, Irak ve Fas yoğunluklu olmak üzere 10-14 yaş arasındaki 40 öğrencimiz katıldı. Onlara da benzer eğitim programlarını düzenledik. Türk halkını biraz daha az tanıdıkları ve bildikleri için ileride okul hayatlarına destek olmak amacıyla meslek tanıtımı yapılıyor. Alan uzmanları gelerek kendi mesleklerini onlara anlatıyorlar. Bu arkadaşlarımız dezavantajlı grup diyebileceğimiz bir grup olduğu için bu seminerlere özgüven tazeleme etkinlikleri diyebiliriz.”

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

Moritanya’da Maarif Okulları öğrencisi üniversiteye geçiş sınavında birinci oldu

Yayınlandı

Yazar :

Hartum

Türkiye Maarif Vakfı (TMV) Moritanya Okulları, üniversiteye geçiş sınavlarında büyük başarı elde etti.

TMV Moritanya Lisesi son sınıfı burslu öğrencisi Halid Muhammed el-Muhtar Sidi Ahmed, 200 bin öğrenci arasında son 4 yılın en yüksek puanını alıp ülke birincisi oldu.

Türk Hava Yolları Moritanya Ofisi de eğitim hayatı boyunca Ahmed’in Türkiye’ye gidiş-geliş masraflarını üstlendi.

Eğitim için Türkiye’yi tercih ediyorlar

Tercihini doktorluktan yana kullanan Moritanyalı öğrenci, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından sağlanan Türkiye Bursları ile Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okuyacak.

Moritanya’da kapatılan FETÖ okullarını enkaz halinde devralarak 2017-2018 yılında eğitim-öğretim faaliyetlerine başladıklarını belirten TMV Moritanya Ülke Temsilcisi Adil Tanış, “Türkiye Maarif Vakfı Okulları, kısa zaman içerisinde ülkenin en kaliteli eğitim kurumlarından biri haline geldi. Bu yıl yapılan üniversiteye geçiş sınavına katılan öğrencilerin genel başarı ortalaması yüzde 16’yken Maarif Okullarından sınava katılan öğrencilerin başarı ortalaması yüzde 92 oldu. Bu sene 62 mezunumuzun 56’sı, 26 farklı bölümde çeşitli Türk üniversitelerine kayıt hakkı kazandı.” ifadelerini kullandı.

Salgın sürecinde de dersleri aksatmayarak uzaktan eğitim uyguladıklarını söyleyen Tanış, öğrencileriyle mezuniyetlerinden sonra da irtibatlarını sürdürdüklerini kaydetti.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Geleneksel kaynakçılığı modern yöntemle öğreniyorlar

Yayınlandı

Yazar :

Bursa

Bursa’nın Yıldırım ilçesindeki Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde, geleneksel kaynakçılık eğitimleri okula kazandırılan cihazla modern yöntemlerle öğretilecek.

Bursa, Eskişehir, Bilecik Kalkınma Ajansının (BEBKA) “Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı” kapsamında 460 bin liralık hibeyle meslek lisesine “İleri Seviye Kaynak Teknikleri Atölyesi” kuruldu.

Hibeyle, okulun Metal Teknolojisi Alanı’na 1 adet yeni nesil kaynak simülatörünün yanında 4 adet gaz altı kaynak makinesi, 2 adet iki kollu duman emme ünitesi, 4 adet camlı kaynak masası, 5 adet kaynak siperliği ve 1 adet tek pistonlu kombine makas kazandırılarak öğrencilerin eğitimine katkıda bulunulması hedefleniyor.

Proje kapsamında 14 öğretmen ve 300 öğrenci eğitim alacak. Bilgisayar tabanlı eğitim sistemiyle öğrenciler simüle edilen ortamlarda kaynak bilgilerini kullanarak pratik yapacak ve kaynak tekniklerini temsili ve üç boyutlu ortamda uygulayacak.

“Okulumuza farklı teknolojik aletler de kazandırmayı düşünüyoruz”

Okul müdürü Musa İncekara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Metal Teknolojisi Alanı’nın mesleki eğitimde önemli bir yer tuttuğunu, projelerinin 65 proje arasından seçildiğini söyledi.

Mesleki eğitimde teknolojiyi takip etmeye çalıştıklarını ifade eden İncekara şöyle konuştu:

“Kaynak simülasyonu bizim çok önemli. Hem öğrencileri teknolojiye alıştırma adına hem de iş güvenliği açısından hiçbir risk olmadan, malzeme sarfiyatı gerçekleşmeden ellerinin alışmasını sağlıyor. Yeni başlayan öğrenciler için çok büyük bir kazanç olacak. Bu simülasyonla beraber kurslar açacağız, dışarıdan yetişkin eğitimini de tamamlamış olacağız. Okulumuz ve mesleki eğitim adına çok büyük bir kazanç.”

Milli Eğitim Bakanlığının 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında mesleki eğitimin bir atılım gerçekleştirdiğini belirten İncekara, “Mesleki eğitimde ileri bir seviyeye geçtik. BEBKA da tam zamanında bize yetişti, güzel bir destek sağladı. İnşallah bundan sonraki süreçte de okulumuza farklı teknolojik aletler de kazandırmayı düşünüyoruz; özellikle robot kollar, robot kaynak makinesi, plazma kesme makinesi gibi.” dedi.

“İş kazası riski ortadan kalkacak, çevre sağlığı açısından da önemli bir kazanım elde edeceğiz”

Metal Teknolojisi Alan Şefi Feridun Yüzügüldü ise kaynakçılığın metalin, endüstrinin olduğu hemen her alanda vazgeçilmez bir araç hüviyeti taşıdığını, bunun da iyi bir eğitimle yapılabildiğini kaydetti.

Kaynakçılık eğitiminde ustalaşmanın uygulama esasıyla sağlandığını belirten Yüzügüldü, şöyle devam etti:

“Uygulama eğitiminde gerçek malzemeler kullanıldığı için malzeme sarfiyatı, çevre kirliliği oluyor, kaynak esnasında ortaya yoğun anlamda bir gaz ve ışık çıkıyor. Eğitim sırasında iş kazası riski de var. Bazı kaynak sistemlerinde koruyucu gaz kullandığımızda bu da çevreye yayılmakta ve olumsuz sonuçları olmaktadır. Kaynak simülatörüyle uygulama eğitimlerinin tamamını cihaz üzerinden vereceğiz. Böylelikle malzeme harcamayacağız, iş kazası riski ortadan kalkacak, çevre sağlığı açısından da önemli bir kazanım elde edeceğiz. Uygulama esnasında kaynak yönü, açısı gibi birçok parametreyi yönlendirerek öğrenciyi doğru yöne iletiyor ve el becerisi kazanması sağlanıyor.”

Öğrencilerinin yüzde 70’inin kendi alanlarında çalışabildiğini ifade eden Yüzügüldü, “Özellikle otomotiv sektöründe kaynakçılık çok büyük ihtiyaç. Doğru parametrelerle yapılmayan kaynak istenilen sonucu vermez. Doğru şekilde yetişen bir öğrenci dışarıdaki ürün, üretim kalitesini de artıracaktır, bu da ülke ekonomisine ciddi anlamda bir kazanç sağlayacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.eğit

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

YÖKten vakıf üniversitelerinin tıp fakültesi kurmalarına ilişkin yasal düzenlemeye teşekkür

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Prof. Dr. Yekta Saraç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, tıp eğitiminde ihmalin müsamahayla karşılanmasının telafisi mümkün olmayacak sonuçlara yol açacağına işaret etti.

Öğrencilerin gerekli ve yeterli tıp eğitimi alabilmeleri için teorik dersler dışında, uygulamalı eğitim de alarak sağlık hizmeti sunmaları gerektiğini vurgulayan Saraç, tıp fakültesi bulunan vakıf üniversitelerinin kendi hastanelerine sahip olmasının tıp eğitimi açısından niteliği artırıcı önemli etkileri olacağı, bazı aksamaları ortadan kaldıracağı gerekçesiyle dün Meclis tarafından önemli bir kanuni düzenleme yapıldığını anımsattı.

Tıp eğitimi açısından çok önemli olan bu yasal düzenlemeyle vakıf üniversitelerinin tıp fakültesi kurabilmeleri için kedilerine ait hastane olma şartı getirildiğini belirten Saraç, şunları kaydetti:

“Eğitim ve öğretimin niteliğine ve kalitesine sürekli dikkat çeken Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleri ile hazırlanan, iktidar muhalefet değerli milletvekillerinin desteği ile Meclisimizde kabul edilen yasal düzenlemeden dolayı müteşekkir olduğumuzu ifade etmek isteriz.”

Okumaya Devam
Advertisement