İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

Spor eğitimine okul öncesinde başlayacağız

Yayınlandı

İstanbul

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, spor tesislerini daha verimli kullanarak sporcu sayısını artırmayı istediklerini söyledi.

İstanbul’un Beylikdüzü Spor Kompleksi’ni gezen Kasapoğlu, yaptığı konuşmada sporun gelişiminde kulüplere önemli görevler düştüğünü belirterek, “Kulüpleşmede istenen düzeyde değiliz. Ülke olarak kulüp sayısını artırmamız lazım, bunun için yeni açılım gerekiyor. ‘Spor Türkiye’ projesiyle inşallah sporu tabana yayma politikamızı daha sistematik şekilde ortaya koyacağız.” dedi.

Beylikdüzü Spor Kompleksi’nin güzel bir tesis olduğunu vurgulayan Kasapoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkemizin en güzel tesislerinden birindeyiz. Eminim tesisle ilgili sıkıntılar vardır, işletimiyle ilgili sıkıntı vardır. Devasa bir tesis ama burayı çok güzel işleteceğiz. Bu bizim için önemli başlangıç. Son 17 yıldaki tesisleşmemiz, finansman anlamında tesislerin sayısı itibarıyla hiçbir ülkede yok. Tesisleşmedeki devrimi bundan sonraki süreçte tesislerin içini doldurarak, sporcuları başarı hikayelerini artırarak, toplumun her kesiminin bu tesislerden faydalanmasını tesis edeceğiz. Bunu ülke genelinde büyük ölçüde başlattık.”

Kasapoğlu, 3 bin yeni antrenör aldıklarını hatırlatarak, “Antrenör, tesis ve o tesise gelecek sporcular, genç yaşlı demeden, bu üçlünün koordinasyonu çok önemli. Milli Eğitim Bakanlığı ile önemli bir protokol imzaladık. Spor eğitimine okul öncesinde başlayacağız. Hem milli eğitim okullarına antrenör desteği vereceğiz hem tesislerimizi onların güçlü şekilde kullanmasını sağlayacağız. Amacımız öğrencilerimizin yeteneklerini keşfetme olacak. Bilimsel bir altyapı var. 10 değişik parametreyi bulundurarak yetenek testimiz var. En yeteneklileri, başarılı olacakları branşta takip edeceğiz. Takip neticesinde elit sporcu, olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonu yetiştireceğiz. Diğerlerinin de hayatı boyunca bir spor branşıyla uğraşması yönünde çalışacağız.” diye konuştu.

2019 yılını Gönüllülük Yılı ilan ettiklerine dikkati çeken Kasapoğlu, “Gençlerimizi, spor hocalarımızı, spora gönül veren herkesi, toplumun tüm katmanlarını sporla buluşturmak için seferberlik başlatacağız. Bunu tüm vatandaşlarımızla yapacağız. Kamu kurumlarının bakanlıklarımızın desteklerini, iş birliğini önemsiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Belediyelerin sporda önemli partner olduğunu belirten Kasapoğlu, “Belediyelerimizle çok önemli çalışmalar yapacağız. Hem tesislerin birlikte kullanımı hem antrenörlerin hem de şehirlerde ve ilçelerde atıl alanların kullanılması söz konusu. Sokak basketbolunun gelişmesi için önemli çalışmalarımız var. İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı seçimleri geliyor. Binali (Yıldırım) Başkan bizim de uzun yıllar çalıştığımız önemli isim. Onunla çok güzel projelerimiz var. Binali Bey’in olsun diğer belediyelerimizin olsun güzel projelerimiz var.” diye konuştu.

Bakan Kasapoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin okullara da spor salonları yaptığını ve bu tesisleri vatandaşların, kulüplerin ile bireysel sporcuların kullanımına açacaklarını söyledi.

Yaz spor okullarıyla ilgili çalışmalara değinen Kasapoğlu, “Çocuklarımızın hiçbirini heba etme lüksümüz yok. Her çocuk bizim için kıymetli. Büyükşehir belediyemizin ve ilçe belediyelerimizin koordinasyonuyla bunu da daha verimli, daha kaliteli hale getireceğiz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Esnafı ziyaret etti

Bakan Kasapoğlu, Beylikdüzü’ndeki ilk programında esnafı ziyaret etti.

Vatandaşlarla sohbet eden Kasapoğlu, 23 Haziran’da yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanlığı seçiminde AK Parti adayı Binali Yıldırım için destek istedi.

Bir berber dükkanında da çalışanlarla sohbet eden Kasapoğlu, daha sonra traş oldu.

Esnaf ziyaretinin ardından Beylikdüzü Spor Kompleksi’ne geçen Kasapoğlu, tesiste eğitim gören minik sporcularla bir araya geldi. Sporcularla sohbet eden Kasapoğlu, çocuklara kitap ve çeşitli hediyeler verdi.

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

MEBden özel eğitim gereksinimi olan öğrencilerin ailelerine destek

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün hazırladığı bu kurslarda ebeveynlerin, çocuklarıyla günlük yaşam, öz bakım ve iletişim becerilerini geliştirmesi ve duygusal yönden destek alabilmesi sağlanacak.

Ortopedik engeli ve süreğen hastalığı bulunan bireylerin ailelerinden dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu bulunan bireylerin ailelerine kadar geniş bir yelpazede düzenlenen bu kurslarda, özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin öz bakım, günlük yaşam, dil ve iletişim becerilerinin desteklenmesi gibi birçok konu yer alıyor.

“Bilginizi artırmak istiyoruz”

Bu arada Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Mamak Halk Eğitimi Merkezi’ndeki kurs programında bir derse konuk oldu. Selçuk, ders öncesi meslek edindirme kurslarına özel olarak hazırlanan mutfak ve kuru temizleme eğitimi atölyesindeki öğrencilerle sohbet etti, kursiyerler tarafından hazırlanan sergideki ürünleri inceledi.

Daha sonra özel eğitime gereksinim duyan öğrencilerin velileriyle ders başı yapan Selçuk, öğretmenin sunumunu dinledi.

Dersin sonunda ise “Ziya Öğretmen” olarak tahta başına geçen Selçuk, özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin hayat boyu öğrenmeye erişiminin artırılması için 5 engel grubuna ait 715 kurs programı bulunduğuna dikkat çekti. Öğrencilerin eğitim imkanlarını artırdıklarını ifade eden Selçuk, şöyle devam etti:

“Ancak biz bu çocuklarımızın velilerine de destek olmalıyız ve oluyoruz. Çünkü biliyoruz ki engeli bulunan bir çocuğun annesi, babası, kardeşi hatta büyük annesi ya da dedesi olmak da özel bir durumdur. Bakanlık olarak ilk kez özel eğitime gereksinim duyan bireylerin ailelerine yönelik 12 kurs programı hazırladık. Çocuğunuzun engel durumuna göre seçeceğiniz kurslarla sizlere duygusal destek vermek ve bilginizi artırmak, işlerinizi kolaylaştırmak istiyoruz.”

“Kursların sayıları ve çeşitliliği artırılabilecek”

Halk eğitimi merkezlerinde normalde 12 kursiyerle açılan kursların, burada bir kişinin talebiyle dahi açılacağını belirten Selçuk, şunları kaydetti:

“Çocuklarımızın ailelerinin uygunluk durumuna göre kursların akşam ya da hafta sonu olması da mümkün. Özel eğitime gereksinim duyan çocuklarımızın aileleri için bu kurslarımız bundan sonra hep devam edecek. İhtiyaç ve talepler doğrultusunda kursların sayıları ve çeşitliliği artırılabilecek.”

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Özel eğitim okulları beş gün yüz yüze eğitime geçiyor

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin devam ettiği okullarda ve sınıflarda 26 Ekim itibarıyla beş gün yüz yüze eğitime geçilmesini kararlaştırdı. 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla 81 ile özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin yüz yüze eğitimlerine ilişkin yazı gönderildi. 

Buna göre, kademeli olarak yüz yüze eğitimin genişletilmesi kapsamında 26 Ekim itibarıyla tüm kademe ve sınıf seviyelerinde eğitim veren özel eğitim okulları ve özel eğitim sınıflarında beş gün yüz yüze eğitime başlanacak. 

Yüz yüze eğitim için öğrencilerin okula devamının sağlanmasında velilerin tercihi esas alınacak ve velinin yazılı talebi doğrultusunda yüz yüze eğitime devam etmeyen öğrenciler devamsız sayılmayacak. Yüz yüze eğitimde, her ders saati 30 dakika, teneffüsler ise 10 dakika olacak. 

Öğretmenler tarafından haftada beş gün okulda yüz yüze eğitim verilecek olması nedeniyle okula devam etmeyen öğrenciler için ayrıca canlı ders yapılamayacak. 

Bu nedenle yüz yüze devam etmeyen öğrencilerin “www.orgm.meb.gov.tr” ve “www.eba.gov.tr“ web sayfalarından, “özelimegitimdeyim” ile “EKPSSMEBOZEL” mobil uygulamalarından veya “tid.meb.gov.tr” gibi dijital platformlarından yararlanması, ayrıca EBA ilkokul ve ortaokulda yayınlanan özel eğitim öğrencilerine yönelik hazırlanan ders videolarının takip edilmesi velilere tavsiye edilecek ve takibi sağlanacak. 

Veli dilekçelerine istinaden bir sınıfa kayıtlı tüm öğrencilerin uzaktan eğitime devam etmesi halinde, ders saati kadar uzaktan canlı dersler yapılacak.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler beş gün yüz yüze eğitim alacak

Yayınlandı

Yazar :

Ankara
MEB, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin devam ettiği okullarda ve sınıflarda 26 Ekim itibarıyla beş gün yüz yüze eğitime geçilmesini kararlaştırdı.

Okumaya Devam
Advertisement