İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

Somalili öğretmen Serwanga Hussein öğrencilerine uzaktan eğitimle kavuşuyor

Yayınlandı

Ankara

Somali’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle eğitime ara verilir verilmez, Türkiye Maarif Vakfına (TMV) bağlı Somali Banadır Kız Lisesi’nde matematik öğretmeni olarak görev yapan Serwanga Hussein, her hafta 8 sınıfa uzaktan eğitimle ders veriyor ve 180 öğrencisiyle sanal ortamda buluşuyor.

Kovid-19 salgınının eğitimi aksattığı ve okulların kapatıldığı ülkelerden biri olan Somali’de, TMV’ye bağlı okullar uzaktan eğitimle devam ediyor.

Bu okullarda eğitim gören 1000 öğrenciye haftada 42 saat uzaktan eğitim imkanı sağlanıyor ve öğrenciler, eğitimlerini online programlar üzerinden tamamlıyor.

Öğrencilerle WhatsApp grupları ile iletişim kurulurken, haftalık ders programına göre öğrenciler oturumlara canlı katılıp, anlamadığı yeri doğrudan öğretmenlere soruyor.

Akıllı telefonlar üzerinden eğitim devam ederken, dersi kaçıranlar için de ders kayıtları paylaşılıyor.

“Uzaktan öğretimden zevk aldım”

Somali’nin başkenti Mogadişu’da TMV’ye bağlı 3 kampüste yer alan ve mevcut 7 okuldan biri olan TMV Somali Banadır Kız Lisesinde matematik ve aynı zamanda Türkiye’deki Yabancı Öğrenci Sınavı (YÖS) öğretmeni Hussein, TMV’nin Somali’de uzaktan eğitime geçtiği 28 Mart’tan bu yana her hafta öğrencileriyle uzaktan eğitimle ders işliyor.

Matematiği eğlenceli hale getirmeye çalışan Hussein, ders sırasında dans edip şarkılar söylüyor.

Her hafta 8 sınıfa uzaktan eğitim ile matematik öğreten Hussein, 180 öğrencisiyle sanal ortamda buluşuyor.

Hussein, AA muhabirine, Somali’de zannedilenin aksine güçlü bir internet altyapısının mevcut olduğunu söyledi.

Online eğitim ile “araba kullanacak öğrenci için park yeri gerekmediğini” belirten Hussein, “Uzaktan eğitim, hem öğretmene hem de öğrencilere yeni beceriler kazandırdı. Benim için de çok sayıda öğrenciyi idare etmeyi kolaylaştırdı.” dedi.

Hussein, online eğitimden kaynaklı olarak daha fazla dikkat gerektiren durumlarda yüz yüze etkileşime giremediğini belirtti.

İnternetin erişimine sahip olamayan bazı öğrencilere ulaşmakta problem yaşadığını ifade eden Hussein, “Bu durumlar haricinde uzaktan öğretimden zevk aldım.” ifadesini kullandı.

Yaz tatilinde uzaktan eğitim devam edecek

TMV Somali Temsilcisi İhsan Cerrah, Somali’deki gözde okullardan biri olduklarına işaret ederek, şunları kaydetti:

“Kovid-19 süreciyle eğitimi aksatmamak için Maarif merkezimizin yardımıyla uzaktan eğitimi mart sonunda başlattık ve müfredatımızı eksiksiz tamamladık. Uzaktan eğitimde başarılı çalışmalar ortaya koyduk. Eğitimde hiçbir aksamaya yer vermedik. Yaz tatiline girince de öğrencilerimize dil eğitiminin yanı sıra birçok derste de uzaktan eğitim desteği vermeye devam edeceğiz.”

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

Karadeniz Teknik Üniversitesine 6 araştırma görevlisi alınacak

Yayınlandı

Yazar :

Trabzon

Karadeniz Teknik Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre, mühendislik fakültesinde 2, eczacılık ve fen fakültelerinde ise birer araştırma görevlisi görevlendirilecek.

Ayrıca iktisadi ve idari bilimler ile sağlık bilimleri fakültelerine de birer araştırma görevlisi atanacak.

Kadrolara başvurular, 2 Kasım 2020 tarihine kadar yapılabilecek.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Hukuk fakülteleri için başarı sıralaması 125 binden 100 bine çıkarılacak

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, hukuk fakültelerine girişte sınav başarı sıralamasını ilk 125 bine çıkaran YÖK’ten, sıralamayı ilk 100 bine yükseltmelerini talep ettiklerini bildirdi.

Gül, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Yargı Reformunun ana hedeflerinden birinin de hukuk mesleklerinde nitelikli insan gücünü artırmak olduğunu belirtti.

Bu kapsamda, hukuk fakültelerine girişte sınav başarı sıralamasını ilk 125 bine çıkaran YÖK’ten, sıralamayı ilk 100 bine yükseltmelerini talep ettiklerini kaydeden Gül, Yargı Reformunun hem hazırlık aşamasında hem de uygulanmasındaki iş birliği ve katkıları için YÖK’e ve akademi camiasına teşekkürlerini iletti.

Yargı Reformu kapsamında, YÖK tarafından daha önce hukuk fakülteleri için 190 bin olan başarı sırası şartı, 125 bin olarak yenilenmiş ve ilk yıldan itibaren hukuk fakültelerine alımların bu şarta göre yapılmasına olanak tanınmıştı.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

YÖK ülkelerinde görev yapmak isteyen Azerbaycanlı doktorlar için devrede

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), üniversitelere gönderilen yazıda Ermenistan‘ın saldırıları nedeniyle tıbbi destek sağlamak üzere geçici süreyle ülkelerine dönmek isteyen Azerbaycanlı doktorlara, mevcut mevzuat kapsamında gerekli izinlerin verilmesi için kolaylık sağlanması istendi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, YÖK Başkanlığından Azerbaycanlı doktorların görev yaptığı 14 üniversitenin rektörlüğüne yazı gönderildi.

Yazıda, Ermenistan’ın Azerbaycan‘a karşı başlattığı saldırılar nedeniyle, Türkiye’de tıp fakültelerinde görev yapan Azerbaycanlı doktorların ihtiyaç duyulan tıbbi desteği sağlamak için gönüllü olarak ülkelerine gitmek üzere Azerbaycan Büyükelçiliğine başvurdukları anlatıldı.

YÖK’ün yazısında, üniversitelerden konuya olumlu yaklaşılarak mevcut mevzuat kapsamında Azerbaycan vatandaşı doktorların talebinin değerlendirilerek gereğinin yapılması istendi.

Okumaya Devam
Advertisement