İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

Resim ve müzik ortak dilleri oldu

Yayınlandı

Ankara

Başkentteki bir okulda tamamı yabancı uyruklulardan oluşan 16 kişilik sınıfta öğrencileriyle resim çizip, türkü söyleyerek iletişim kuran sınıf öğretmeni, bu sayede Türkçe öğrettiği çocuklarla “Grup Entegre” adını verdiği koro kurdu.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriye ve Yemen uyruklu bazı aileler, Ankara’nın Altındağ ilçesine yerleşti. Sivil toplum ve yardım kuruluşlarınca sağlanan imkanlarla yaşadıkları semtlerde en yakın okullara kaydedilen çocuklar, eğitim ve öğretime başlama imkanına kavuştu.

Altındağ’daki Piri Reis İlkokulunda tamamı Suriye ve Yemenlilerden oluşan 16 çocuk, aynı sınıfta öğrenim hayatına başladı. Birkaç Türkçe kelimeyle birinci sınıfa giden öğrenciler, ilk zamanlarda öğretmenleri ve okul arkadaşlarıyla iletişim kurmakta zorlandı.

Bunun üzerine yabancı uyruklu öğrencilerin sınıf öğretmeni Müzeyyen Yılmazoğlu, çocuklarla resim ve müzik aracılığıyla iletişim kurmayı denedi. Öğrencilerden olumlu dönüş alınması üzerine derslere bu şekilde devam eden Yılmazoğlu, bu sayede çocuklara Türkçeyi sevdirdi.

Derslerinden arta kalan zamanlarında müzikle ilgili çalışmalara da katılan öğrenciler, öğretmenlerinin ve okul idaresinin desteğiyle bir koro oluşturarak, çeşitli etkinliklerde sahne aldı.

Yabancı uyruklu öğrenciler, diğer sınıflardaki arkadaşları ve öğretmenlerden de destek görüyor. 

Grup Entegre okulun etkinliklerinde sahneye çıkıyor

Müzeyyen Yılmazoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2016 yılı eğitim dönemi başladığında sınıfta diyalog kuramadığı öğrencilerle resim çizerek ve müzikle iletişime başladığını söyledi.

Derslerde “Susun, lütfen beni dinleyin. Bana bakar mısınız?” diye seslendiği çocukların hiçbirinin ilk başta kendisine karşılık vermediğini belirten Yılmazoğlu, “Ben de türkü söylüyordum. Çocuklar sesimi çok sevdikleri için susuyorlardı. Ertesi gün o türküyü bir şekilde öğrenerek gelmiş oluyorlardı.” diye konuştu.

Anlatmak istediklerini resimle ifade etmeye çalıştığını ve çocuklara “Hepiniz birer öğretmen oldunuz, birbirinize anlatıyorsunuz” dediğini aktaran Yılmazoğlu, bu şekilde öğrencilerin Türkçe öğrenmelerine katkıda bulunduğunu anlattı.

Öğrencilerin müziğe ilgisinden dolayı geçen yıl koro oluşturmaya karar verdiklerini, darbuka, tef ve davul gibi enstrümanlarla ritim çalışması yaptıklarını vurgulayan Yılmazoğlu, şunları kaydetti:

“Öğrenciler türkü söylemekten dolayı çok mutlu. Bu yolla Türkçeyi daha iyi öğrendiklerini ve Türk kültürüne uyum halinde olduklarını görüyoruz. Bu nedenle koroya Grup Entegre adını verdik. 17 yıllık meslek hayatımda öğretmenliğin hazzını yaşadığım sınıf, bu sınıf oldu.”

Okuldaki 195 öğrenciden 105’i yabancı uyruklu

Okul Müdürü Ayhan Irmak ise sığınmacıların yoğun olarak yaşadığı bölgede bulunan okulun 2015 yılında eğitim öğretime açıldığını, okuldaki 195 öğrenciden 105’inin yabancı uyruklu olduğunu bildirdi.

“Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi” kapsamında çalışma yürüttüklerini aktaran Irmak, 2016’da Türk ve yabancı uyruklu öğrencileri ayırma kararı aldıklarını ancak bunun yabancı uyruklu öğrencilerin entegrasyonunda sorun oluşturduğunu gördükleri için bu uygulamadan vazgeçtiklerini dile getirdi.

Biri dışındaki tüm sınıflarda karma eğitim yapıldığı bilgisini veren Irmak, okuldaki etkinliklerde bütün öğrencilerin aktif rol almasını sağladıklarını, tüm öğretmenlerin büyük bir özveriyle çocukların uyum sorununu atlatmasında pay sahibi olduğunu ifade etti.

Çocuklar Türkiye’de olmaktan mutlu

Suriyeli 8 yaşındaki Sariye Absi, öğretmenlerinin desteğiyle hem Türkçe öğrendiklerini hem de müzik grubu kurduklarını belirterek, Türkiye’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti anlattı.

10 yaşındaki Hane Gadir de büyüyünce öğretmen olmak istediğini söyledi.

Öğrencilerden 9 yaşındaki Jana Alsaedi ise 5 yaşında resim yapmaya başladığını ve öğretmeni sayesinde kendisini geliştirme imkanı bulduğunu anlattı.

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

MEB ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında sanat eğitimi alanında iş birliği protokolü imzalandı

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi arasındaki “sanat eğitimi” alanında iş protokolünün imza töreni MEB Başöğretmen Toplantı Salonu’nda yapıldı. 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, törende yaptığı konuşmada, “Bugün burada öğretmekten üretmeye, çok yönlü, donanımlı, teoriğe ve pratiğe hakim bireyleri, eğitimde ve uygulamada güzel sanatlara kazandırmak adına bir işbirliği protokolünü hayata geçiriyoruz.” dedi.

Güzel sanatların, algıyı ne kadar değiştirebileceğini kavramanın çok önemli olduğunu belirten Ersoy, “öğrenme, değerlendirme, anlatma, anlamlandırma, ifade etme” gibi zihinsel olarak yapılan her şeyin nasıl ve ne kadar algılanabildiği ile ilgili olduğuna dikkati çekti.

Güzel sanatların çok farklı perspektiflerde değiştirip dönüştürerek, insan algısının gelişimini sağladığını anlatan Ersoy, algıyı geliştiren her şeyin de bireyselden toplumsala uzanan büyük bir faydası olduğunu vurguladı.

Sağlıklı bireylerin yine sağlıklı ve gelişmiş toplumları oluşturduğunun altını çizen Ersoy, Milli Eğitim Bakanlığı ve değerli üniversitelerle eğitim noktasında böyle yeni bireylerin yetişmesinde ciddi bir adım atacaklarını anlattı.

Bakan Ersoy, Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak bu çalışmaya fayda sunmaktan büyük memnuniyet duyduklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

“İş tecrübesini ve deneyimini eğitim hayatı boyunca ne denli fazla ve doğru şekilde sağlarsanız, gençlerimizin hayata atıldıklarında mesleklerinde o denli başarılı ve özgün olmalarını da sağlamış olursunuz. Bu açık bir gerçektir ve sanat için de geçerlidir. Kişinin faaliyet gösterdiği alanı tanıması doğru çıkarımlarla isabetli kararlar almasını sağlarken daha okul yıllarında eksikleri, farklılıkları, ihtiyaçları görüp tetkik edebilme özgün fikirlerin oluşmasını ve herkesten önce uygulanmasını sağlar. İnanıyorum ki ihtiyaç duyulan nitelikli insan gücünü yetiştirmeye ve eğitime yönelik bu protokol güzel sanatlar alanında da söz konusu farkı yaratacaktır.”

Ersoy, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve rektörler başta olmak üzere ilgili eğitim dinamiklerinin son derece yetkin ellerde hazırlandığına işaret ederek, “Bakanlık olarak biz bu uzmanlığın içine güzel sanatlara dair mesleki deneyimi katacağız. Devlet sanatçılarımız, kariyer günleri ve mesleki rehberlik çalışmalarında seminer, konferans, yarışma ve benzeri farkındalık faaliyetlerinde fikri ve fiili olarak yer alacaklar. Alanlarında bu denli tecrübe ve başarı sahibi insanların paylaşımları, gençlerimiz için hem yol gösterici hem şevk verici olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Genç yetenekleri keşfedecek yeni proje

Güzel sanatlar liselerine yönelik bir projenin hazırlıklarını sürdürdükleri müjdesini de veren Ersoy, şunları söyledi:

“Genç yetenekleri keşfetmek ve uluslararası sanat sahnesinde söz sahibi olacak kuşakları yetiştirmek için sanat alanında eğitim gören gençler ile Bakanlığımızın sanatçılarını buluşturmayı planlıyoruz. Eğitim süreçlerinde üstün başarı gösteren gençlerin Bakanlığımız bünyesinde sanatçı olmalarını hedeflediğimiz bu projede, gençlerimizi tüm imkanlarımızla destekleyeceğiz. Projemizin bütün detaylarını inşallah Eylül ayında sizlerle paylaşacağız.”

Ersoy, imzalanan protokolün hayırlı olmasını dileyerek, “Güzel sanatlar alanında eğitimden uygulamaya gençlerimizin yetkin, özgün ve başarılı bireyler olmasını, hizmet etmesini diliyorum. Bu noktada üzerimize düşen sorumluluğu büyük memnuniyet ve hassasiyetle yerine getireceğimizi ifade ediyorum.” ifadesini kullandı. 

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

İstanbul Şehir Üniversitesi öğrencileri, Marmara Üniversitesine aktarılacak

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Yükseköğretim (YÖK) Genel Kurulunun, faaliyet izni kaldırılan İstanbul Şehir Üniversitesindeki öğrencilerin garantör üniversite Marmara Üniversitesine aktarılmasına karar verdiği bildirildi.

YÖK’ten yapılan bilgilendirmede, izni kaldırılan İstanbul Şehir Üniversitesinde kayıtlı öğrencilerin, garantör üniversite olan Marmara Üniversitesine aktarılmasına YÖK Genel Kurulunun bugünkü toplantısında karar verildiği belirtildi.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

YKS adaylarının eğitim bilgilerini güncelleme işlemleri başladı

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM), Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) ilişkin eğitim bilgisi kontrol, seçme ve onaylama işlemlerinin bugün başladığını ve 7 Temmuz’da sona ereceğini açıkladı. 

ÖSYM’nin internet sitesinde 2020-YKS’ye ilişkin sistemdeki eğitim bilgilerinin adaylar tarafından kontrolü ve eğitim bilgisi seçme işlemlerine yönelik duyuru yayımlandı.

YKS değerlendirme işlemlerinde, adayların ortaöğretim seviyesindeki eğitim bilgilerinin kullanıldığı anımsatılan duyuruya göre, 2020-YKS’ye başvuran adayların bugünden itibaren 7 Temmuz saat 16.00’ya kadar Aday İşlemleri Sistemi’nde (AİS) bulunan “https://ais.osym.gov.tr/ÖSS/2020/1/BasvuruEgitimGuncelle” adresinden, değerlendirme ve yerleştirme işlemlerinde kullanılmasını istedikleri eğitim bilgilerini kontrol etmeleri ve bu eğitim bilgilerini seçerek onaylamaları gerekiyor.

Eğitim bilgilerinde veya okul birinciliği bilgilerinde eksiklik, hata bulunduğunu düşünen adaylar, mezun oldukları veya olacakları ortaöğretim kurumlarıyla görüşerek eğitim bilgilerini Milli Eğitim Bakanlığı e-Okul sistemi üzerinden düzelttirecek.

Adaylar, bu düzeltme işlemi sonrasında 30 Haziran-7 Temmuz tarihlerinde “https://ais.osym.gov.tr/ÖSS/2020/1/BasvuruEgitimGuncelle” adresinden düzelttirdikleri eğitim bilgilerini seçerek onaylayacak.

Eğitim bilgisi “e-Okul” sistemine eklenemeyecek durumda olan adayların ise eğitim bilgilerini Kamu Kurumları İşletim Sistemi (KKİS) üzerinden okullarına işlettirmeleri ve sonrasında ÖSYM’nin internet sitesinden aynı yöntemi izleyerek onaylamaları gerekiyor.

Adayların bireysel olarak veya ortaöğretim kurumlarının doğrudan ÖSYM’ye yapacakları değişiklik, düzeltme talepleri kabul edilmeyecek ve cevaplandırılmayacak.

Eğitim bilgisi kontrol, seçme ve onaylama işlemleri 7 Temmuz saat 16.00’da sona ereceğinden, adayların bu tarihler arasında yaptığı son seçim dikkate alınacak ve bu eğitim bilgisine göre değerlendirme işlemleri gerçekleştirilecek.

Ortaöğretim Başarı Puanı’na (OBP) ilişkin işlemlerin yapıldığı tarihte adayın aktif olan tek bir eğitim bilgisi varsa, bu eğitim bilgisi kullanılacak. Bu tarihte adayın birden fazla eğitim bilgisi olması durumunda ise başvuruda seçtiği bilgi göz önünde bulundurulacak.

Onay işlemi yapan veya yapmayan tüm adaylar için başvuruda kullanılan eğitim bilgisinin son eğitim bilgileri arasında olup olmadığının anlaşılmasında okul türü, alan ve dal bilgileri dikkate alınacak.

Adayın başvuruda kullandığı eğitim bilgisi bu tarihte aktif eğitim bilgileri arasında bulunmuyorsa adayın en son mezun olduğu eğitim bilgisi kullanılacak.

2020-YKS’ye başvuran tüm adayların eğitim bilgisi seçme işlemini gerçekleştirmesi gerekiyor.

Okumaya Devam