İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

OSB bünyesindeki yüksekokula yoğun ilgi

Yayınlandı

Ankara

Sanayi sektörünün nitelikli çalışan ihtiyacını karşılamak ve milli eğitime katkı sağlamak amacıyla Ankara-Temelli’de kurulan Başkent Üniversitesi Anadolu OSB Meslek Yüksekokulu, ilk tercih döneminde yüzde 73,3’lük doluluk oranını yakalama başarısı gösterdi.

Organize Sanayi Bölgesi içinde bulunmasıyla ön plana çıkan yüksekokul, bu yıl Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezinin (ÖSYM) tercih listesinde ilk kez yer aldı.

23 Eylül’de eğitime başlayacak kurum, özellikle iş başında uygulamalı eğitim modeli nedeniyle üniversite adaylarından ilgi gördü.

3 yıl teorik, bir yıl pratik eğitim

Anadolu OSB Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yüksekokulun öğrencilere istihdam imkanı sağlaması açısından önemine dikkati çekti.

Tuncay, Anadolu OSB MYO’da bu yıl makine, endüstriyel kalıpçılık ve elektronik haberleşme teknolojileri bölümlerinde eğitim verileceğini belirterek şöyle devam etti:

“ÖSYM’nin tercih sonuçlarını açıklamasının ardından meslek yüksekokulumuzun yüzde 73,3 doluluk oranına ulaştığını ve yerleştirilenlerin yüzde 97’sinin burslu olduğunu öğrenmemiz bizleri oldukça mutlu etti. Yüksekokulumuzun endüstriyel kalıpçılık ve elektronik haberleşme bölümlerinde hala kontenjan var. Ek yerleştirmelerle tam kapasiteye kavuşmasını diliyoruz.”

Yüksekokulun hem kendileri hem de ülke için özel bir deneyim olacağını dile getiren Tuncay, öğrencilere 3 artı 1 uygulamasıyla işbaşında eğitim verileceğini söyledi.

Tuncay, söz konusu uygulamanın 3 dönem teorik, bir dönem de bölgedeki iş yerlerinde pratik eğitimleri kapsadığını belirterek, “Öğrenciler eğitimlerini tamamladığında mesleğinde yetkin teknikerler olarak bölgemizde istihdam imkanına kavuşacaklar. Mezun öğrenciler gittikleri her yerde hayata önde başlayacak. Güncel teknolojiyi bilen ve uygulayabilen, mesleki deneyimini tamamlamış, iş kapısı açık, vizyon sahibi bireyler olarak ülkemize hizmet edecekler.” dedi.

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

MEB: 10 Kasımda olumsuz algıya sebep olan okul müdürleri görevden uzaklaştırıldı

Yayınlandı

Yazar :

Ankara
Milli Eğitim Bakanlığınca, “10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı kapsamında, günün anlam ve öneminden uzak ve kamuoyunda olumsuz algıya sebebiyet veren nitelikte etkinliklerin icra edildiği” okul müdürleri hakkında görevden uzaklaştırma tedbiri alındı. 
Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

ALES soruları erişime açıldı

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca dün düzenlenen Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2019-ALES/3) temel soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayımlandı.

ÖSYM’nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, ALES/3 temel soru kitapçığı ile cevap anahtarının yüzde 10’una siteden erişim sağlanabilecek.

Sınava başvuran adaylar ise temel soru kitapçığı diziliminde verilen sınav sorularının tamamına “https://ais.osym.gov.tr” adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile 10 gün süreyle erişebilecekler.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

MEBden yüz binlerce özel öğrenciye eğitim desteği

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Özel eğitim ihtiyacı olan çocukların her türlü sosyal hak ve eşit eğitim fırsatlarından yararlanması, toplumsal yaşantı ile bütünleşme ve sosyal becerilerinin desteklenmesi amacıyla çalışmalar yürüten Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bu kapsamdaki eğitim hizmetlerini kaynaştırma/bütünleştirme, özel eğitim sınıfları, özel eğitim okulları ile evde veya hastanede eğitim yoluyla yürütüyor. 

Çalışmalarda, çocukların özel eğitim ihtiyacı olmayan akranlarıyla en az düzeyde sınırlandırılmış eğitim ortamlarına erişiminin sağlanması esas alınıyor.

AA muhabirinin MEB verilerinden derlediği bilgilere göre, 2018-2019 eğitim öğretim yılında tam zamanlı kaynaştırma veya bütünleştirme yolu ile 284 bin 224 öğrenci akranlarıyla aynı okulda eğitim aldı.

Kaynaştırma yoluyla eğitimine devam edemeyecek durumdaki özel eğitim ihtiyacı bulunan öğrenciler için de özel eğitim okulları hizmet veriyor. Bakanlık tarafından açılan bu okullar, işitme engelliler, görme engelliler, bedensel engelliler, hafif düzeyde zihinsel engelliler ve ağır düzey zihinsel engelliler için öğrencilerin özel gereksinimlerine göre ayrı ayrı tasarlanıyor.

Bu çerçevede geçen eğitim öğretim yılında anaokulu düzeyinde 44 okulda 2 bin 110, ilkokul düzeyinde 405 okulda 12 bin 45, ortaokul düzeyinde 413 okulda 12 bin 204, lise düzeyinde ise 444 okulda 25 bin 951 öğrenciye eğitim hizmeti sunuldu.

Böylelikle 1306 özel eğitim okulundan 52 bin 310 özel eğitim ihtiyacı olan öğrenci yararlandı.

65 binden fazla öğrenci özel eğitim sınıflarında

Yarı zamanlı kaynaştırma hizmetinin sunulduğu özel eğitim sınıflarında ise 65 bin 399 öğrenciye eğitim verildi.

Ayrıca sağlık problemleri nedeniyle okula gidemeyen 10 bin 725 özel eğitim ihtiyacı olan öğrenci evlerinde, 1488 öğrenci de hastane sınıflarında eğitim aldı.

Bu kapsamda 2018-2019 eğitim öğretim yılında 414 bin 86 özel gereksinimli öğrencinin eğitim hizmetlerine erişimi sağlandı.

Destek eğitim odalarından 44 bin öğrenci faydalandı

Öte yandan Bakanlıkça tam zamanlı kaynaştırma veya bütünleştirme yoluyla eğitim yapılan okullarda, özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler için açılan 12 bin 807 destek eğitim odası bulunuyor.

2018-2019 eğitim ve öğretim yılında destek eğitim odalarında 44 bin 206 öğrenciye 73 bin 27 öğretmen ile destek eğitim hizmeti verildi. Ayrıca bu dersliklerin belirlenen standartlara ulaştırılması için fiziki ortam, eğitim materyalleri ve donatım malzemeleri yenileme çalışmaları kapsamında 79 destek eğitim odası standardizasyonu tamamlandı.

Otizmli öğrenciler “uygulama evi” ile yaşam becerilerini kazanıyor

Özel eğitim kurumlarının teknolojik altyapısının güçlendirilmesi, öğrencilerin sunulan hizmetlerden daha fazla yararlanmasına yönelik 38 meslek atölyesinin donatımını yapan Bakanlık, orta veya ağır düzeyde zihinsel yetersizliği ya da otizmi olan bireylerin temel yaşam becerilerini kazanmaları amacıyla özel eğitim uygulama okullarına 16 “uygulama evi” yaptı.

Bakanlık, eğitim müfredatındaki değişimlere paralel olarak tüm özel eğitim programlarını da güncelledi.

Okumaya Devam