İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

Çocuklara sanatla dokundu Türkiyenin ilham veren öğretmeni seçildi

Yayınlandı

Ankara

Öğrencilerini sanat aracılığıyla sosyal sorumluluk projelerinin içine çeken ve bu girişimleriyle 50 ülkenin başvurduğu organizasyonda “Türkiye’nin İlham Veren Öğretmeni” ödülüne layık görülen Caner Menemencioğlu, “İyi ki öğretmenim, dedim. Doğru yolda olduğumu hissettim. Bu benim için çok büyük bir onur, gurur.” dedi.

16 yıldır teknoloji ve tasarım öğretmenliği yapan Menemencioğlu, müdür yardımcısı olarak görev yaptığı Şair Abdurrahim Karakoç Ortaokulundaki öğrencilerin yanı sıra köy okullarındaki çok sayıda çocuğun da hayatına dokundu.

Şarkı sözü yazan, besteleri bulunan, tiyatro ve sinemayla da uğraşan Menemencioğlu, yıllardır çocuklara sanat sevgisi aşılamaya çalışıyor.

Davet aldığı köy okullarına giderek öğrencilere müzik ve kısa film yönetmenliği konularında eğitimler veren, bazı öğrencilerinin konservatuara girmesine vesile olan Menemencioğlu, geliriyle köy okullarındaki çocuklara enstrüman almak amacıyla bir de albüm çıkardı.

Menemencioğlu, dünya genelinde eğitim projelerine destek vermek üzere çalışma yürüten Hindistan merkezli AKS Education’ın organize ettiği ve 50 ülkeden 8 bin eğitimcinin başvurduğu “Küresel Öğretmen Ödül Komitesi”nin yaptığı değerlendirmede, “Türkiye’nin İlham Veren Öğretmeni” ödülüne layık görüldü. Menemencioğlu ile birlikte öğretmen Nurten Akkuş da “Dünyanın İlham Veren Öğretmeni’ seçildi.

“Orada ülkemizi temsil ettik. Çok mutluyuz, gururluyuz”

Ödülünü hafta sonu Dubai’de düzenlenen törende teslim alan Menemencioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, organizasyonun her yıl çeşitli ülkelerde temsilcilikler alınarak yapıldığını, içerisinde çeşitli kategorilerin bulunduğunu ve kendisinin de “ilham veren öğretmen” kategorisine başvurduğunu anlattı.

Menemencioğlu, “Çocuklarımızla, öğretmen arkadaşlarımla yürüttüğümüz sosyal sorumluluk çalışmalarıyla başvuruda bulunmuştum. Böyle bir ödülün gelmesi çok sürpriz oldu. ‘Türkiye’nin ilham veren öğretmeni’ seçildim. Küresel olarak da Türkiye’den Nurten Hocamız seçildi. Ödül töreni için Dubai’ye gidip, orada ülkemizi temsil ettik. Çok mutluyuz, çok gururluyuz.” ifadelerini kullandı.

Tiyatro, sinema, müzik gibi sanatın birçok dalında üretim yapmaya çalıştığını belirten Menemencioğlu, “Ödülü aldığım anda yaşadığım duyguyu anlatamam. Heyecanlandığım, gurur duyduğum, elimi ayağımı nereye koyacağımı şaşırdığım bir andı. ‘İyi ki öğretmenim’ dedim. Doğru yolda olduğumu hissettim. Bu benim için çok büyük bir onur, gurur.” diye konuştu.

“Sanatla çocuğa dokunmak istiyorum”

Öğrencilerinin de büyük mutluluk yaşadığını vurgulayan Menemencioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu projelerle çocukların derse ilgileri artıyor. Okulu sevmeye başlıyorlar. Benim işim sanat, sanatla çocuğa dokunmak istiyorum. Sanatla okulu, eğitimi sevdirmek istiyorum. Benimle bu yola baş koyan öğrencilerin bir yerlere geldiğini görüyorum. Konservatuarı bitiren öğrencilerin bana attıkları mesajlar, ’10 yıl öncesini hala unutmadım.’ diyen öğrencilerim var. Bu tarifsiz bir his. Sanata yönelen öğrencilerimin sayısı daha da artıyor. Kimisi müziğe, kimisi tiyatroya, kimisi sinemaya yöneliyor. Bunları görmek çok mutlu ediyor beni.” 

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

MEB ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında sanat eğitimi alanında iş birliği protokolü imzalandı

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi arasındaki “sanat eğitimi” alanında iş protokolünün imza töreni MEB Başöğretmen Toplantı Salonu’nda yapıldı. 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, törende yaptığı konuşmada, “Bugün burada öğretmekten üretmeye, çok yönlü, donanımlı, teoriğe ve pratiğe hakim bireyleri, eğitimde ve uygulamada güzel sanatlara kazandırmak adına bir işbirliği protokolünü hayata geçiriyoruz.” dedi.

Güzel sanatların, algıyı ne kadar değiştirebileceğini kavramanın çok önemli olduğunu belirten Ersoy, “öğrenme, değerlendirme, anlatma, anlamlandırma, ifade etme” gibi zihinsel olarak yapılan her şeyin nasıl ve ne kadar algılanabildiği ile ilgili olduğuna dikkati çekti.

Güzel sanatların çok farklı perspektiflerde değiştirip dönüştürerek, insan algısının gelişimini sağladığını anlatan Ersoy, algıyı geliştiren her şeyin de bireyselden toplumsala uzanan büyük bir faydası olduğunu vurguladı.

Sağlıklı bireylerin yine sağlıklı ve gelişmiş toplumları oluşturduğunun altını çizen Ersoy, Milli Eğitim Bakanlığı ve değerli üniversitelerle eğitim noktasında böyle yeni bireylerin yetişmesinde ciddi bir adım atacaklarını anlattı.

Bakan Ersoy, Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak bu çalışmaya fayda sunmaktan büyük memnuniyet duyduklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

“İş tecrübesini ve deneyimini eğitim hayatı boyunca ne denli fazla ve doğru şekilde sağlarsanız, gençlerimizin hayata atıldıklarında mesleklerinde o denli başarılı ve özgün olmalarını da sağlamış olursunuz. Bu açık bir gerçektir ve sanat için de geçerlidir. Kişinin faaliyet gösterdiği alanı tanıması doğru çıkarımlarla isabetli kararlar almasını sağlarken daha okul yıllarında eksikleri, farklılıkları, ihtiyaçları görüp tetkik edebilme özgün fikirlerin oluşmasını ve herkesten önce uygulanmasını sağlar. İnanıyorum ki ihtiyaç duyulan nitelikli insan gücünü yetiştirmeye ve eğitime yönelik bu protokol güzel sanatlar alanında da söz konusu farkı yaratacaktır.”

Ersoy, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve rektörler başta olmak üzere ilgili eğitim dinamiklerinin son derece yetkin ellerde hazırlandığına işaret ederek, “Bakanlık olarak biz bu uzmanlığın içine güzel sanatlara dair mesleki deneyimi katacağız. Devlet sanatçılarımız, kariyer günleri ve mesleki rehberlik çalışmalarında seminer, konferans, yarışma ve benzeri farkındalık faaliyetlerinde fikri ve fiili olarak yer alacaklar. Alanlarında bu denli tecrübe ve başarı sahibi insanların paylaşımları, gençlerimiz için hem yol gösterici hem şevk verici olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Genç yetenekleri keşfedecek yeni proje

Güzel sanatlar liselerine yönelik bir projenin hazırlıklarını sürdürdükleri müjdesini de veren Ersoy, şunları söyledi:

“Genç yetenekleri keşfetmek ve uluslararası sanat sahnesinde söz sahibi olacak kuşakları yetiştirmek için sanat alanında eğitim gören gençler ile Bakanlığımızın sanatçılarını buluşturmayı planlıyoruz. Eğitim süreçlerinde üstün başarı gösteren gençlerin Bakanlığımız bünyesinde sanatçı olmalarını hedeflediğimiz bu projede, gençlerimizi tüm imkanlarımızla destekleyeceğiz. Projemizin bütün detaylarını inşallah Eylül ayında sizlerle paylaşacağız.”

Ersoy, imzalanan protokolün hayırlı olmasını dileyerek, “Güzel sanatlar alanında eğitimden uygulamaya gençlerimizin yetkin, özgün ve başarılı bireyler olmasını, hizmet etmesini diliyorum. Bu noktada üzerimize düşen sorumluluğu büyük memnuniyet ve hassasiyetle yerine getireceğimizi ifade ediyorum.” ifadesini kullandı. 

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

İstanbul Şehir Üniversitesi öğrencileri, Marmara Üniversitesine aktarılacak

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Yükseköğretim (YÖK) Genel Kurulunun, faaliyet izni kaldırılan İstanbul Şehir Üniversitesindeki öğrencilerin garantör üniversite Marmara Üniversitesine aktarılmasına karar verdiği bildirildi.

YÖK’ten yapılan bilgilendirmede, izni kaldırılan İstanbul Şehir Üniversitesinde kayıtlı öğrencilerin, garantör üniversite olan Marmara Üniversitesine aktarılmasına YÖK Genel Kurulunun bugünkü toplantısında karar verildiği belirtildi.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

YKS adaylarının eğitim bilgilerini güncelleme işlemleri başladı

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM), Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) ilişkin eğitim bilgisi kontrol, seçme ve onaylama işlemlerinin bugün başladığını ve 7 Temmuz’da sona ereceğini açıkladı. 

ÖSYM’nin internet sitesinde 2020-YKS’ye ilişkin sistemdeki eğitim bilgilerinin adaylar tarafından kontrolü ve eğitim bilgisi seçme işlemlerine yönelik duyuru yayımlandı.

YKS değerlendirme işlemlerinde, adayların ortaöğretim seviyesindeki eğitim bilgilerinin kullanıldığı anımsatılan duyuruya göre, 2020-YKS’ye başvuran adayların bugünden itibaren 7 Temmuz saat 16.00’ya kadar Aday İşlemleri Sistemi’nde (AİS) bulunan “https://ais.osym.gov.tr/ÖSS/2020/1/BasvuruEgitimGuncelle” adresinden, değerlendirme ve yerleştirme işlemlerinde kullanılmasını istedikleri eğitim bilgilerini kontrol etmeleri ve bu eğitim bilgilerini seçerek onaylamaları gerekiyor.

Eğitim bilgilerinde veya okul birinciliği bilgilerinde eksiklik, hata bulunduğunu düşünen adaylar, mezun oldukları veya olacakları ortaöğretim kurumlarıyla görüşerek eğitim bilgilerini Milli Eğitim Bakanlığı e-Okul sistemi üzerinden düzelttirecek.

Adaylar, bu düzeltme işlemi sonrasında 30 Haziran-7 Temmuz tarihlerinde “https://ais.osym.gov.tr/ÖSS/2020/1/BasvuruEgitimGuncelle” adresinden düzelttirdikleri eğitim bilgilerini seçerek onaylayacak.

Eğitim bilgisi “e-Okul” sistemine eklenemeyecek durumda olan adayların ise eğitim bilgilerini Kamu Kurumları İşletim Sistemi (KKİS) üzerinden okullarına işlettirmeleri ve sonrasında ÖSYM’nin internet sitesinden aynı yöntemi izleyerek onaylamaları gerekiyor.

Adayların bireysel olarak veya ortaöğretim kurumlarının doğrudan ÖSYM’ye yapacakları değişiklik, düzeltme talepleri kabul edilmeyecek ve cevaplandırılmayacak.

Eğitim bilgisi kontrol, seçme ve onaylama işlemleri 7 Temmuz saat 16.00’da sona ereceğinden, adayların bu tarihler arasında yaptığı son seçim dikkate alınacak ve bu eğitim bilgisine göre değerlendirme işlemleri gerçekleştirilecek.

Ortaöğretim Başarı Puanı’na (OBP) ilişkin işlemlerin yapıldığı tarihte adayın aktif olan tek bir eğitim bilgisi varsa, bu eğitim bilgisi kullanılacak. Bu tarihte adayın birden fazla eğitim bilgisi olması durumunda ise başvuruda seçtiği bilgi göz önünde bulundurulacak.

Onay işlemi yapan veya yapmayan tüm adaylar için başvuruda kullanılan eğitim bilgisinin son eğitim bilgileri arasında olup olmadığının anlaşılmasında okul türü, alan ve dal bilgileri dikkate alınacak.

Adayın başvuruda kullandığı eğitim bilgisi bu tarihte aktif eğitim bilgileri arasında bulunmuyorsa adayın en son mezun olduğu eğitim bilgisi kullanılacak.

2020-YKS’ye başvuran tüm adayların eğitim bilgisi seçme işlemini gerçekleştirmesi gerekiyor.

Okumaya Devam