İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

Çocuk kütüphanesi velileri de kitap kurdu yaptı

Yayınlandı

Balikesir

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde 3 ay önce hizmete giren Piyade Uzman Çavuş Hasan Öztürk Millet Kütüphanesi bünyesinde 6-13 yaş arası çocuklar için tasarlanan kütüphaneye gelen öğrencilerin velileri, çocuklarını beklerken kitap okuyarak boş zamanı değerlendiriyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Sındırgı Belediyesi iş birliğiyle yapılan iki katlı kütüphanenin zemin katı, çocuklar için tasarlandı.

Çocuklara ayrılan yaklaşık 280 metrekarelik bölümde kitap okuma alanları, sesli oda, ödül odası ve internet odası yer alıyor. 280 metrekarelik üst katta ise yetişkin kütüphanesi ve kafeterya bulunuyor.

Çocuk kütüphanesine gelen küçükler, burada bazı oyuncaklarla oynayabiliyor, kitap okuma karşılığında ödüller kazanıyor, çocuklarını bekleyen aileler ise kek, pasta ve çay gibi ikramlar eşliğinde kitap okuyor.

Özellikle öğle saatlerindeki ders aralarında öğrencilerin adeta akın ettiği kütüphanede, çocuklarını bekleyen veliler de kitap okuma alışkanlığı kazanıyor.

Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, insan odaklı projeleri hayata geçirdiklerini söyledi.

İlçede daha önce küçük bir kütüphanenin olduğunu dile getiren Yavaş, özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önem verdiği “Millet Kıraathaneleri” kavramına destek olması için kütüphane projesi hazırladıklarını anlattı.

Yavaş, daha sonra söz konusu mekanın içine çocuk kütüphanesi ekleme fikrinin oluştuğunu vurgulayarak, “Bizler de bu açıdan baktık ve zemin kata 6-13 yaş arası çocukların yararlanabileceği, içinde oyun alanları olan bir kütüphane oluşturmak istedik, başarılı da olduk. 280 metrekare alanda çocuk kütüphanesi üst katında ise 280 metrekarelik bir millet kütüphanesi yapmanın gururunu yaşıyoruz. Kütüphaneye gelenlere kek, pasta, çay gibi ikramlar söz konusu.” dedi.

“Birkaç kez gelen anne raftan kitap alıp okumaya başlıyor”

Çocukların kütüphaneyi çok sevdiğini belirten Yavaş, şöyle devam etti:

“Dün kütüphaneye zorla yolladığımız çocuklar, şimdi sıraya giriyorlar. Belki oyun için geliyorlar ama yarın okumak için de gelecekler. Çocukların bir şekilde kitapla zaman geçirmesini sağladık. İlginç sonuçlar alıyoruz. Çocuklar kitap okumak ve eğlenmek, anneler de çocuklarını beklemek için kütüphaneye geliyor. Birkaç kez gelen anne daha sonra raftan kitap alıp okumaya başlıyor. Çocuklarını beklerken canı sıkılarak başlayan kadınlarımızın burada bolca kitap okuduğunu görüyoruz. Okuyan ve birbiriyle diyalog kuran, dedikodu yerine kitap okumayı özendiren bir yapıyla bu projeyi toplumun geneline yaymayı hedefliyoruz.”

“Çok güzel bir ortam

Öğrenci velilerinden Emine Koçer de iki kızının ders aralarında ve boş zamanlarında kütüphaneye geldiğini söyledi.

Kendisinin de çocuklarla kütüphaneye geldiğini dile getiren Koçer, “Çocuklarımı beklerken ben de kitap okuyorum ayrıca ücretsiz kafe hizmetinden de yararlanıyorum. Bu tarz mekanların yaygınlaşmasını umut ediyorum.” dedi.

Mustafa Çağlayan da çocuklar için güzel bir ortam oluşturulduğunu ifade ederek, “Kütüphane çocuklarımız için çok faydalı. Aileler çocuklarını beklerken burada faydalı zaman geçiriyor. Ben de çocuğum sayesinde kitap okumak için bol bol vakit buluyorum.” diye konuştu.

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

Boğaziçi Üniversitesi mezun istihdamında dereceye girdi

Yayınlandı

Yazar :

İstanbul

Dünya üniversitelerini değerlendiren QS’nin, 2020 yılı Graduate Employability Rankings (Mezunların İstihdam Derecelendirmesi) sonuçlarına göre, Boğaziçi Üniversitesi (BÜ), Türkiye’den 201-250 bandına yerleşerek dereceye giren tek üniversite oldu.

Boğaziçi Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre, dünya üniversitelerini değerlendiren QS, 2020 yılı Graduate Employability Rankings (Mezunların İstihdam Derecelendirmesi) sonuçlarını duyurdu. Sonuçlara göre, geçen yıl 251-300 bandında olan Boğaziçi Üniversitesi, bu yıl 201-250 bandına yükseldi.

Mezunların istihdam verileri ve işveren nezdinde itibarın değerlendirmeye alındığı sıralamada Boğaziçi Üniversitesi, dünya sıralaması 201-250 bandında Türkiye’den tek üniversite olarak yer aldı.

Bu yıl dünya genelinde 758 üniversite ve enstitünün yer aldığı değerlendirmede iş dünyasında itibar gören üniversiteler ve mezunları incelendi. Yeni mezunların iş dünyasının önde gelen şirket ve kurumları tarafından tercih edilme nedenleri, üniversitelerin iş dünyası nezdindeki itibarları, üniversite mezunları ile iş dünyasının ilişkisi gibi faktörler değerlendirildi.

Söz konusu değerlendirmenin kriterleri arasında; işverenler nezdinde eğitim kurumunun itibarı (yüzde 30), mezunlar nezdinde eğitim kurumunun itibarı (yüzde 25), fakülte başına düşen işveren-üniversite iş birliği (yüzde 25), işveren-öğrenci irtibatı (yüzde 10) ve mezun istihdam oranı (yüzde10) yer aldı.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Özel eğitim öğrencilerinin mesleki eğitim yoluyla istihdamı artırılıyor

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin mesleki gelişim süreçlerini güçlendirmek, mezuniyet sonrası istihdam imkanlarını artırmak amacıyla yapılan çalışmaların meyvelerini vermeye başladığını belirterek, “2018-2019 eğitim öğretim yılı özel eğitim meslek okulları mezunlarımızdan 344’ü işe yerleştirildi.” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bakanlık olarak özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin mesleki yeterliliklerini geliştirmek amacıyla özel eğitim meslek okullarının meslek edinme atölyelerini yenileyerek, öğrencilere daha nitelikli ve donanımlı ortamlarda eğitim görme imkanı sunduklarını belirtti.

Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin mezuniyet sonrası istihdam imkanlarını artırmak amacıyla Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ile iş birliği protokolü imzaladıklarını hatırlatan Selçuk, “Protokol çerçevesinde öğrencilerin işyerlerinde beceri eğitimi alarak hem mesleki becerilerini geliştirmeleri hem de sosyal hayat içerisindeki varlıklarını sürdürmeleri için özel eğitim mesleki eğitim merkezlerinde iş ve meslek danışmanlığı uygulaması başlatıldı.” diye konuştu.

Bakan Selçuk, iş ve meslek danışmanları aracılığıyla öğrencilerin istihdama katılımının artırılmasına yönelik çalışmaları çok boyutlu olarak yürüttüklerini vurgulayarak, “Bu kapsamda iş ve meslek danışmaları ile okul rehberlik öğretmenleri tarafından her öğrencimiz için portföy dosyası hazırlandı. Öğrencilere en uygun istihdam alanları belirlendi ve bu çerçevede iş yerleri ziyaret edildi.” ifadelerini kullandı.

Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin yapabilecekleri konusunda işverenlerin bilgilendirilmesinin önemine işaret eden Selçuk, “Ülke genelinde düzenlenen ‘Kariyer Günleri’ ve ‘İstihdam Fuarları’na katılım sağlanarak, işyeri sahipleri özel eğitim meslek okullarındaki öğrencilerin yetenekleri ve yeterlilikleri konusunda bilgilendirildi. Bu çalışmalar sonunda bu okullardaki öğrencilerimizin staj imkanları artırıldı.” değerlendirmesini yaptı.

Selçuk, özel eğitim meslek okullarından mesleki beceriler kazanarak mezun olan öğrencilerin birçok farklı sektörde çalışma imkanı bulduğuna değinerek, şunları söyledi:

“Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin mesleki gelişim süreçlerini güçlendirmek, mezuniyet sonrası istihdam imkanlarını artırmak amacıyla yapılan çalışmalar meyvelerini vermeye başladı. 2018-2019 eğitim öğretim yılı özel eğitim meslek okulları mezunlarımızdan 344’ü işe yerleştirildi. Sürece katkı veren tüm paydaşlarımıza ve çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. 149 özel eğitim meslek okullarında halen 12 bin 664 öğrenci eğitim alıyor. Yeni eğitim yılında bu çalışmaları çok daha kapsamlı bir şekilde yürüteceğiz.”

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

On binlerce aday lisansüstü eğitim için ALESte ter dökecek

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de ve yurt dışında lisansüstü eğitim almak isteyen adayların katıldığı ALES‘e ilişkin bilgileri paylaştı.

ALES’in geçmiş yıllarda ilkbahar ve sonbahar dönemleri olmak üzere yılda 2 defa yapıldığını, gelen yoğun talep üzerine Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) 2018’den itibaren yılda 3 kez düzenlenmesi kararı alındığını anımsatan Aygün, 22 Eylül Pazar günü bu yılın ikinci ALES’ini yapacaklarını kaydetti.

Aygün, “Pazar günü 81 ilde, 88 sınav merkezinde düzenleyeceğimiz ALES’e 141 bin 828 aday katılacak. Sınavda emniyet görevlileri dahil toplam 18 bin 9 kişi görev alacak.” diye konuştu.

“En geç saat 10.00’da sınav binasında olun” uyarısı 

Sınavda 50’şer sorudan oluşan sayısal ve sözel testin uygulanacağını ve adaylara 150 dakika süre verileceğini anlatan Aygün, bu soruların belirli yükseköğretim programlarında kazanılan yeterlilik ve bilgileri ölçmeye yönelik değil farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacağına işaret etti.

ÖSYM Başkanı Aygün, kimliğini kaybeden adayların mağdur olmaması için 2019-YDS/2’nin uygulanacağı gün, sınav yapılan illerde nüfus müdürlüklerinin açık tutulacağını belirterek, “Adaylarımıza, en geç saat 10.00’da sınav binalarında olması gerektiğini aksi halde binalara alınmayacaklarını hatırlatmak isterim. Sınava katılacak tüm adaylarımıza başarılar diliyorum.” dedi.

Yılın son ALES’i 17 Kasım’da

Öte yandan ÖSYM 2019’un son ALES’ini de 17 Kasım’da düzenleyecek.

2019-ALES/3 için başvuruda bulunmak isteyen adayların 25 Eylül’e kadar başvurularını elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak ÖSYM’nin “https://ais.osym.gov.tr” adresinden yapması gerekiyor.

Okumaya Devam