İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

Üniversiteler bedava değil burslu olmalı

Yayınlandı

Ankara

Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, milyonlarca öğrencinin lise ve üniversiteye geçişte ter döktüğü sınav sistemleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

“Ülkenin güzel evlatlarının ve ailelerinin sınav baronlarının elinden kurtarılması gerektiğini” savunan Pehlivanoğlu, “Okulu kıymetli, müdürü değerli hale getirmezsek 21’inci yüzyılda, yani savaşların silahlarla değil; beyinlerle yapıldığı bir yüzyılda maalesef çok genç, bir süre sonra orta yaşa evrilmiş bir yığınla karşı karşıya kalacağız.” diye konuştu.

Pehlivanoğlu, Türk eğitim sisteminin en büyük sorununun, sıralama sınavı olduğunu öne sürdü.

Pehlivanoğlu, okul başarı puanları ile çocukların Liseye Geçiş Sistemi (LGS) sınavında aldığı puanların örtüştüğünü ve bunun, kazanamayacağı bilinen çocukların sınava sokulması anlamına geldiğini belirterek, “Okul başarı puanı örneğin yüzde 10’luk dilimde olan çocukları sınava almalıyız.” önerisinde bulundu.

“Açıköğretim ve meslek yüksek okullarına YKS şartı kaldırılmalı”

TED Genel Başkanı Pehlivanoğlu, açıköğretim ve meslek yüksek okullarına Yükseköğretim Kurumları Sınavı’yla (YKS) öğrenci alınmasının da doğru olmadığını savunarak şunları kaydetti:

“Yükseköğretime geçişte ilk kez dünyanın hiçbir yerinde bu ölçekte olmayan bir açıköğretimle yüz yüze eğitim eşitlendi. Hatta açıköğretim sayısal olarak yüz yüze eğitimi geçti. Yükseköğretim akademik bir kariyerdir, sadece diploma verilecek yer değildir.

Yükseköğretime geçişte sınavı tamamen kaldıramazsınız çünkü bu bir arz talep dengesi. Fakat açıköğretime, meslek yüksek okuluna gidecek çocukları neden sınava alıyoruz? Yükseköğretim sınavındaki asıl sorun havuzun doluluğu ve bu havuz giderek taşıyor. Liseyi bitirip geçen yıl açıköğretime giden öğrenci oranı yüzde 1,8. Yani aslında yaşam boyu öğrenmenin bir parçası olan insanları üniversite sınavına niye sokarız? Burada da okul başarı puanıyla alım yapılabilir.”

“Vatandaşın eğitime harcadığı paralarla OECD’de yukarı çıkıyoruz”

Pehlivanoğlu, “OECD’ye göre devlet kaynaklarından öğrenci başına harcadığımız para düşük ama vatandaşların harcadığı paraları da kattığımızda OECD ölçümlerinde yukarı çıkıyoruz. Yani eğitimin topluma maliyeti aslında düşük değil fakat çıktı çok düşük.” değerlendirmesinde bulundu.

Eğitimde siyasal, sendikal, ideolojik veya grupsal bir yaklaşım olamayacağının altını çizen Pehlivanoğlu, bunun bir millet ödevi olduğunu söyledi.

“Artık geleceğin mesleği yok, gelecekle ilgili kazanımlar var”

Öğrencilerin üniversite tercihlerinde en çok arkadaş, popülerlik, ailesi baskısı ve kendi tercihinin rol oynadığını anlatan Pehlivanoğlu, yanlış tercihlerin önüne geçilmesinde, rehberlik ve kariyer merkezlerinin büyük önem taşıdığını vurguladı.

Rehber öğretmenlerin yetkinliklerinin artırılması gerektiğine işaret eden Pehlivanoğlu, “Çocuk veya aile, hayalleri ile aslında yapabileceklerinin örtüşmediğinin farkına varamıyor. Farkına vardırması gereken yerler rehberlik ve kariyer merkezleridir.” ifadelerini kullandı.

21. yüzyılda mesleğe giriş, meslekteki kazanımlar ve işe başlama süreçlerinin değiştiğine dikkati çeken Pehlivanoğlu, şöyle devam etti:

“Artık geleceğin mesleği yok, gelecekle ilgili kazanımlar var. Yani 5-10 yıl sonra hangi mesleklerin ayakta kalabileceğini bilmiyoruz. O kadar hızlı bir dönüşüm var ki burada çocukların kazanımları ve yetkinliklerini artırmak mecburiyetindeyiz.

Uluslararası firmalar personel alırken önce sosyal medya üzerinden kişilik analizi yapıyor. İkinci sırada liderlik testi uyguluyor, üçüncü sırada hangi hayır işinde çalıştığına bakıyorlar. Çünkü hayır işleri bir çocuğun topluma vereceği hizmet bilinci ve takım çalışmasının oluşmasında çok önemlidir. Dördüncüsü ise hangi üniversiteden mezun olduğuna bakılıyor.”

“Üniversiteler parasız değil, burslu olmalı”

Pehlivanoğlu, eğitimin nitelikli hale gelmesinin, aynı zamanda ülkenin kalkınması anlamına da geldiğine işaret ederek, “Akademik başarı dünyada 20-25 yıl önce bitti. Türkiye’de hala ‘hangi puanı aldın, kaç not aldın’ konuşuluyor. Dünyada artık sosyal zeka bile terk edildi, kültürel zekadan bahsediliyor. Çünkü dünya uluslararasılaştı, sınırlar sanal hale geldi. Bu dünya düzeninde şirketler onlarca farklı kültürden personel çalıştırıyor.” diye konuştu.

Eğitim alanında yürütülecek çalışmalarda sosyal adaletin sağlanmasına çok dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Pehlivanoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Türk Eğitim Derneği olarak bedava üniversite olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Burslu üniversite olmalı. Devlet milletten aldığı vergileri, kaynakları sosyal adaleti sağlamada harcamalıdır. Parası olmayan kişiler gelip üniversitelere para versin demiyorum. Mali olarak durumu olmayanlar devlet tarafından tamamen bedava okutulsun. Orta derece olanlar yine bedava okusun ama işe başladıktan sonra 1 lira da 10 lira da olsa geri dönüşlü olsun. Mali imkanı iyi olanlar da bedelini ödesin.

Dünyanın birçok yerinde yükseköğretim çok pahalıdır. Diploma dağıtmıyorsanız, verdiğiniz kağıdın mührü, altındaki kağıttan daha değerliyse bunu gerçekleştirmek mecburiyetindeyiz. Burada popülizmden uzaklaşmak mecburiyetindeyiz. Bu, imkanı olmayanlarda adaletsizliği körüklemek değildir.”

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

Tatildeki tercihleri okullarını güzelleştirmek oldu

Yayınlandı

Yazar :

Ardahan

Ardahan‘daki 23 Şubat İlkokulu‘nun idarecileri ve öğretmenleri, yeni eğitim-öğretim döneminin başlamasına sayılı günler kala, öğrencilerine güzel bir eğitim ortamı hazırlamak için 18 derslikli okulun boyasını yapıp, kapıları ve dolapları onardı, duvarları resimlerle süsledi.

Kent merkezinde yer alan ve 20 öğretmenin görev yaptığı, 470 öğrencisi bulunan okulun müdürü Gürbüz Yıldız, müdür yardımcısı Kasım Akçay ve öğretmenler, öğrencilerinin temiz, düzenli ve daha güzel bir ortamda eğitime başlaması için tatilde olmalarına rağmen adeta seferber oldu.

Yıldız, Akçay ve gönüllü öğretmenler tarafından alınan malzemelerle okulda hummalı bir çalışma yapıldı.

Yaz tatilinde Ardahan’da kalan eğitimciler, okulun dış duvarından iç kısımlarına, sırasından öğrencilerin kullandığı dolabına kadar tüm bölümlerini boyayıp onardı.

Eskiyen eşyaları onaran, boyanacak alanları boyayan okul idarecileri ve öğretmenler, duvarları da resimlerle süsleyip öğrencilerine güzel bir ortam hazırladı.

Okulun müdürü Gürbüz Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her yıl olduğu gibi gönüllü öğretmenlerden oluşan bir ekip oluşturup, bu işi birlikte severek yaptıklarını söyledi.

“Öğretmen arkadaşlarımla gurur duyuyorum”

Her tatil döneminde okulun eksiklerini kendi imkanlarıyla giderdiklerini vurgulayan Yıldız, şunları kaydetti:

“Biz her yıl bu işi severek yapıyoruz. Yaklaşık bir hafta önce öğretmenlerimizle tadilat ve tamirata başladık. İlk olarak eksik olan boyaları yaptık, panolar düzenlendi. Şu an hiçbir eksiğimiz yok. Sadece sınıfların düzenlenmesi ve temizlik işlemleri kaldı. Öğretmen arkadaşlarımla gurur duyuyorum. Çünkü yaz tatilini aileleri ile geçirmeyi değil, okulda çalışmayı tercih ettiler. Bu durum beni gururlandırdı.”

Velilerden Seyfettin Tekin, gönüllü öğretmenlerin çalışmasının örnek teşkil ettiğini dile getirerek, “Çocuğumu kayıt için getirdim. Öğretmenlerin okulu son hızla yeni döneme hazırlamaları bizi sevindirdi. Bunu kendi imkanlarıyla yapmaları da ayrıca önemli, çok mutlu olduk. Duyarlılıkları için teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Okul idarecileri ve öğretmenler, çalışmalarının sürmesine rağmen kayıt için gelen velilere de zaman ayırarak, okul hakkında bilgi verip ikramda bulundu.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

MEBden özel okul açılmasına yeni düzenleme

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, özel eğitim kurumlarına standartlar getirilmesi konusunda çalışma yürüttüklerini belirterek, “Kim okul açmaya ehildir, yetkindir anlamında bazı standartlar çalışılıyor, bunun yönetmeliği de bitmek üzere.” dedi.

Bakan Selçuk, katıldığı bir televizyon programında eğitim gündemine ilişkin soruları yanıtladı.

Emine Bulut’un eski eşi tarafından çocuğunun gözü önünde öldürülmesi olayıyla ilgili soruyu yanıtlayan Selçuk, bakanlık olarak olaya çocuğun gözünden bakmak zorunda olduklarını belirtti.

Bu konularda bir taraftan müfredat içerikleri bir taraftan da öğretmen ve ebeveynlere yönelik halk eğitim merkezleri aracılığıyla eğitimler düzenlediklerini, ulusal ve uluslararası kuruluşlarla ortak projeler üretildiğini dile getiren Selçuk, “Bu işin sosyolojik, antropolojik, ekonomik boyutu hepsinin birlikte değerlendirilerek topyekün bir bakış açısı, farkındalık geliştirme ihtiyacımız var. Milli Eğitim Bakanlığı olarak da tekil olarak da bu tür olaylarla bağlantılı sorumluluğumuzu sonuna kadar yerine getirmek için ama asıl daha küçük yaşlardayken kadın erkek eşitliği konusunda ve değerlendirmelerin daha rasyonel bir temele oturması hususunda birtakım çalışmalarımız var.” diye konuştu.

“Okullarda bilinçli fidan dikimi eğitimleri verilecek”

Orman yangınları ile ilgili bir soru üzerine de Selçuk, yangınların önemli bir kısmının bilinçsizlik ve neyin nerede, ne şekilde kullanabileceği konusundaki farkındalık eksikliğinden kaynaklandığını aktardı. Selçuk, konuya ilişkin, “Okuma parçalarında, sınıftaki tartışmalarda çeşitli hikaye kitaplarında bu konuların gündeme gelmesi, çeşitli videolarla kamu spotlarıyla farkındalığın artması konusunda hem Tarım ve Orman Bakanlığımız, hem Milli Eğitim Bakanlığımız ve ilgili diğer kuruluşlar çalışıyor.” dedi.

Bakan Selçuk, bu sene fidan dikimi konusunda çocukların var olanı korumakla ilgili bir bilinç geliştirmeleri ve yeni fidan dikerken daha şuurlu olmaları için de gayretleri olduğunu ifade etti.

“Risk taşıyan özel okullarla ilgili çalışma yürütülüyor”

Selçuk, İstanbul Halkalı’daki bir özel okulun, kısa mesajla kapatıldığını velilere duyurduğuna yönelik habere ilişkin değerlendirmesinde ise “Bu yıl özel eğitim kurumlarına standartlar getirilmesi konusunda çalışma yürütüyoruz. Özel okul açılabilmesi için fiziksel ve mekansal şartların ötesinde, kurumun yetkinliği ve yatırım sermayesiyle ilgili konularda bazı kriterler getirip bunlar doğrultusunda kim okul açmaya ehildir, yetkindir anlamında bazı standartlar çalışılıyor, bunun yönetmeliği de bitmek üzere.” bilgisini paylaştı.

Binlerce özel okulda çok az sayıda problem yaşandığını dile getiren Selçuk, “Sistemin bütünü üzerinden, bir okul üzerinden bütün özel öğretim kurumlarını, özel okulları yaftalarsak bu bir gereksiz güvensizlik oluşturur. Ama bu tür bir okul varsa da gereğini yapmak öncelikle öğretmenimizi, çocuklarımızı, velilerimizi mağdur etmemek için tedbir almak bizim sorumluluğumuz. Bu olayın da farkındayız.” ifadelerini kullandı.

Haberde sözü geçen özel okulla ilgili haftalarca önce soruşturmanın başlatıldığını bildiren Selçuk, ayrıca kapanma riski olan okullarla ilgili çalışma yürüttüklerini aktardı.

“Makbuz karşılığındaki gönüllü bağışları online izliyoruz”

Bakan Selçuk, okullara kayıt için “zorunlu bağış” ve “özel sınıf” iddialarına ilişkin de açıklamalarda bulundu.

Eğitimin ücretsiz olmasının anayasal bir zorunluluk olduğunu ve adrese dayalı sistemde otomatik kayıt sisteminin bulunduğunu hatırlatan Selçuk, “Herhangi bir okulun, adresteki öğrencinin kaydını orada olduğu halde ‘yapmıyorum’ demek gibi bir şansı asla yok. Bize gelen şikayetlerden de biliyoruz ki bu tür yaşanmışlıklar var. ‘Hiçbir okulumuzda bağış alınmamaktadır’ diye bir şey doğru olmaz.” dedi.

“Özel sınıf açma konusunda bu okulların tamamında soruşturma başlattık.” bilgisini veren Selçuk, “Bir okulda ayrı bir sınıfı farklı bir şeye dönüştürmek bizim asla onaylamayacağımız bir şey.” ifadesini kullandı.

Selçuk, okullarda eğitim öğretimin kalitesinin artırılması için okul aile birliklerinin velilerden makbuz karşılığında aldıkları gönüllü bağışları da bir yazılımla online olarak izleyebildiklerini aktardı.

“Fen liselerinde profesörler eğitim verecek”

Bakan Selçuk, yeni eğitim öğretim yılı hazırlıklarını anlatırken yaz döneminde öğretmenlere yönelik onlarca eğitim programı düzenlediklerini söyledi.

Öğretmenlerin geliştirilmesi konusunda üniversitelerin eğitim fakülteleri ile ortak çalışmalar yaptıklarını dile getiren Selçuk, “Özellikle fen liselerinde fizik, kimya, biyoloji, matematik gibi dersleri üniversitelerden bazı profesörlerin vermesi konusunda bu sene ilk kez çalışmamız olacak” dedi.

“Liselerde yapay zeka dersleri başlayacak”

Yapay zeka konusunda büyük bir hazırlık yürüttüklerini bildiren Selçuk, makine öğrenmesi, büyük veri gibi konuların bakanlığın karar destek sistemlerinin içine girmesi, e-okul ve dijital altyapıda kullanılması için yürütülen çalışmalara değindi. Bakan Selçuk, ayrıca lise seviyesinde de yapay zeka derslerinin olması için hazırlık yürüttüklerini söyledi.

Selçuk, tasarım-beceri atölyelerinde kodlama eğitimlerinin verilmesi için de çalıştıklarını, bu çalışmaların birkaç sene içinde toparlanacağını vurguladı.

Açıklanan ortaöğretim programıyla ilgili 100’ün üzerinde kuruma yazı yazdıklarını, bu konuda çok güzel geri bildirimler geldiğini dile getiren Selçuk, böylece “Tarih seçmeli ders olacak” gibi bazı yanlış anlaşılmaları da önleme fırsatı bulduklarını kaydetti.

“Ödevimiz var, farkındayız”

Bakan Selçuk’a öğretmenlerin özlük hakları, atamaları gibi konulardaki iyileştirmelerle ilgili çalışmaların hangi aşamada olduğu da soruldu.

“Kısa vadede ücretli öğretmenlerin durumunu iyileştirmekle ilgili bir ödevimiz var, bunun farkındayız.” diyen Selçuk, “Ekonomik imkanlar elverdikçe bunu en kısa sürede hayata geçirmekle ilgili çabamız sürüyor.” açıklamasında bulundu.

Eğitim fakültelerinden her sene 40 bin dolayında yeni mezun verildiğini aktaran Selçuk, bu kontenjanı yüzde 10 düşürmekle ilgili YÖK’le mutabakat sağladıklarını bildirdi.

Pedagojik formasyonun kaldırılmasının amacını, “Bu sertifikayı alan herkesin atama beklemesi yerine atamaya hak kazanan öğretmenlere formasyonu yeni bir kimlik içinde vermek” olarak açıklayan Selçuk, “Yani hiç kimsenin formasyon alması gerekmiyor. Onu biz zaten halledeceğiz.” dedi.

“Okullardaki kurslarda merkezi sınav yapılacak”

Dershane sonrası döneme ait yapılan çalışmaları da özetleyen Selçuk, bakanlık olarak okullarda ücretsiz düzenlenen destekleme ve yetiştirme kurslarıyla ilgili yeni bir modelleme yaptıklarını ifade etti.

Bu kurslarda öğrencilerin yeteneğini, becerisini izlemek, ailelerine geri bildirim vermek gibi yenilikler olacağını vurgulayan Selçuk, bununla ilgili bir yazılım hazırlandığını bildirdi. Video kütüphane de oluşturduklarını hatırlatan Selçuk, bu kütüphaneye mobil ulaşımın da mümkün olacağını, böylece Türkiye’nin her yerinde Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na hazırlanabilmek için bir altyapı sağladıklarını söyledi.

Bakan Selçuk, “Bütün bu hazırlıklarımız, ortaokul ve lisede hafta sonu kurslarıyla da destekleniyor. Sonuçta bunu izlemekle ilgili merkezi sınav düzenleyeceğiz, bu yeni bir şey. Çocuklar bu kursları alırken verimle ilgili değerlendirme yapacağız.” bilgisini paylaştı.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Çocuklara ümidi yeşertecek bir insan olarak bakın

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, çocukların ülke için birer umut olduğuna işaret ederek “Baba diyor ki çocuğunu gösterip ‘Bu bizim küçük, çok yaramaz, adam olmaz, tek okulu bitirsin yeter.’ Böylesi cümleler… Çocuk ilkokula yeni başlıyor baba bunu söylerken. Yavrudan ümidi, daha yolun başında kesmişler.” ifadelerini kullandı.

Paylaşımında Şirazlı Sadi’nin “Yaşlı biri günlerini tamamladığında, bir talihli de beşikten başını kaldırır.” sözüne yer veren Selçuk, şunları kaydetti:

“Bana göre her yeni doğan çocuk, hayata karışan, okula başlayan her çocuk bu ülke için bir umuttur. Ben bu umutla, bu umut için buradayım. Lütfen çocuklara, sizin bıraktığınız yerden, sizin bıktığınız yerden geçecek, sizin tükettiğiniz ümidi yeniden yeşertecek yeni bir insan olarak bakın. Ülke olarak bu umuda, bu ümide su gibi, hava gibi ihtiyacımız var.”

Okumaya Devam