İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

Üniversite tercihi yapacak adaylara yazılımdan uzak kalmayın tavsiyesi

Yayınlandı

Istanbul

Alper Özbilen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başarının önemli olduğunu, ancak tek bir sınav ile sınırları çizilemeyecek ufka sahip olmanın çok daha değerli olduğunu belirterek, “İş hayatında başarı, kendini sürekli geliştirmek, azmetmek ve çalışmaktan geçiyor.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin geleceğinin bilim, teknoloji ve Ar-Ge’de olduğunu ve bunlar olmadan ülkenin ekonomik kapasitesinin genişlemesinin ve uluslararası alanda oyuncu olmasının mümkün olmadığını anlatan Özbilen, şunları kaydetti:

“Hayalcilikten bahsetmeyeceğim ama hayalsiz de başarının mümkün olmayacağını belirtmek isterim. Bir gencin ufkunun sadece mezun olur olmaz nasıl iş bulacağının stresiyle daraltılmaması gerekiyor. Gençler kendilerini sadece iş verilecek edilgen bir nesne gibi konumlandırmamalı. Aksine mezuniyet sonrasında da inşa etmeye devam edecekleri kariyerleri için potansiyel işveren olabilme vasfını da kendilerinde görmeliler.

Birçok somut veriye dayanarak ifade etmek isterim ki Türkiye’nin önü aydınlıktır ve belirli alanlarda iş üretme kapasitesi giderek artmaktadır. Türkiye’den mezun bir çok kişi, kabiliyetleri, enerjileri ve kendilerine yaptıkları yatırımlar sayesinde dünyanın önde gelen üniversitelerinde ve şirketlerinde önemli yerlere gelmektedir. Ülkemizde Ar-Ge faaliyetlerine ayrılan payın her geçen gün arttığı ve bilhassa teknoloji alanında önemli teşviklerin hem hacim hem de sayı itibarıyla farklı sektörleri büyütme gücüne eriştiğini görüyoruz.”

“Veri Bilimi Araştırma Merkezi’nde öğrenci ve mezunlarla faaliyetler planlıyoruz”

Pavotek ve IntelProbe Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Alper Özbilen, son 10 yılda bilişim ve savunma sanayii alanlarına çok ciddi destekler verildiğini hatırlatarak, “Örneğin bugün savunma projelerinin hacmi 60 milyar dolara ulaştı, savunma sanayii projeleri ise 700’ü aştı. Bu daha da artacaktır. Bu gibi teşvik ettirici hamleler, ‘ben de buradayım’ diyerek yeteneğini göstermek isteyen insan gücünü de ortaya çıkartıyor.” diye konuştu.

Savunma sanayinden elde edilen proje ve teknolojiye dayalı ürünleşme kültürünün, dünyadaki diğer başarı örneklerinde olduğu gibi endüstriyel ve sivil alanlar için de lokomotif görevi gördüğüne işaret eden Özbilen, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ayrıca, TÜBİTAK ve YÖK’ün öncelikli gündemleri arasında olan üniversite-sanayi iş birlikleri ile kariyerini inşa etmek isteyen gençler için yeni çalışma alanları çıkıyor. Farklı kurum ve kuruluşların yanı sıra, bizler gibi birçok özel şirketin de genç ve dinamik nüfusun enerjisini Ar-Ge ve ürünleşme faaliyetlerine entegre etme çabası bulunuyor. Örneğin, kendi şirketimizin yüzde 20’sine karşılık gelen ve henüz mezun olmamış arkadaşlarımızı büyük veri, yapay zeka, siber güvenlik, gömülü yazılım, mobil uygulama geliştirme, donanım tasarımı gibi önemli başlıklarda uzun dönemli stajyer olarak istihdam etme politikasını benimsedik.

Birden fazla üniversite ile Ar-Ge’ye dayalı ürünleşme süreçlerini devam ettiriyoruz. Ankara’daki kuluçka merkezimizde genç arkadaşlarımız için programlar açtık. Bu sonbaharla birlikte Bilişim Vadisi’nde açma hazırlıklarına devam ettiğimiz ‘Veri Bilimi Araştırma Merkezi’ ile henüz mezun olan veya öğrenciliği devam eden arkadaşlarımızla birçok araştırma faaliyeti yürütmeyi planlıyoruz. Bu faaliyetleri sosyal sorumluğun yanı sıra yeni yetenekler kazanma ve onlarla birlikte geleceği inşa etme çabası olarak görüyoruz.”

“İyi kariyerin önündeki engel, zahmetsiz sonuç alma iştahı”

Özbilen, yerli teknoloji şirketlerinin ve Türkiye’nin, ufku; uyduda, uzayda, kuantum teknolojilerinde, gelişmiş aviyonik sistem tasarımında, kriptolojide, çip ve hassas elektronik komponent üretiminde, sensör teknolojilerinde olan gençlere ihtiyacı olduğunu belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Üniversite tercihi telaşıyla kendi geleceklerine ilişkin önemli kararlar alma arefesinde olan genç arkadaşlarımızın, girecekleri bölüm matematik, fizik, kimya gibi temel bilim disiplinleri veya elektronik, endüstri, makina gibi mühendislik dalları olsun, bilgisayar ve bilgisayar bilimlerinden, bilhassa yazılımdan hayatlarının hiçbir döneminde uzak kalmaması gerekiyor. Belirli ölçüde yazılım bilmek günümüz koşullarında okuma yazma bilmekle aynı anlama geliyor.

Yazılım öğrenmek gibi mesleği tamamlayıcı birçok kabiliyet, internet üzerinden elde edilecek materyallerle veya bir takım kurslarla ama her şeyden önce istek ve sabırla sanılandan daha kolay edinilebilir. Kariyer sadece okulla ve bölümle değil, her türlü gayretin toplamıyla inşa edilir. İyi bir kariyerin önündeki en büyük engel, kısa yolla ve zahmetsiz sonuç alma iştahına sahip olmaktır.”

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

Özel eğitim okulları beş gün yüz yüze eğitime geçiyor

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin devam ettiği okullarda ve sınıflarda 26 Ekim itibarıyla beş gün yüz yüze eğitime geçilmesini kararlaştırdı. 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla 81 ile özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin yüz yüze eğitimlerine ilişkin yazı gönderildi. 

Buna göre, kademeli olarak yüz yüze eğitimin genişletilmesi kapsamında 26 Ekim itibarıyla tüm kademe ve sınıf seviyelerinde eğitim veren özel eğitim okulları ve özel eğitim sınıflarında beş gün yüz yüze eğitime başlanacak. 

Yüz yüze eğitim için öğrencilerin okula devamının sağlanmasında velilerin tercihi esas alınacak ve velinin yazılı talebi doğrultusunda yüz yüze eğitime devam etmeyen öğrenciler devamsız sayılmayacak. Yüz yüze eğitimde, her ders saati 30 dakika, teneffüsler ise 10 dakika olacak. 

Öğretmenler tarafından haftada beş gün okulda yüz yüze eğitim verilecek olması nedeniyle okula devam etmeyen öğrenciler için ayrıca canlı ders yapılamayacak. 

Bu nedenle yüz yüze devam etmeyen öğrencilerin “www.orgm.meb.gov.tr” ve “www.eba.gov.tr“ web sayfalarından, “özelimegitimdeyim” ile “EKPSSMEBOZEL” mobil uygulamalarından veya “tid.meb.gov.tr” gibi dijital platformlarından yararlanması, ayrıca EBA ilkokul ve ortaokulda yayınlanan özel eğitim öğrencilerine yönelik hazırlanan ders videolarının takip edilmesi velilere tavsiye edilecek ve takibi sağlanacak. 

Veli dilekçelerine istinaden bir sınıfa kayıtlı tüm öğrencilerin uzaktan eğitime devam etmesi halinde, ders saati kadar uzaktan canlı dersler yapılacak.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler beş gün yüz yüze eğitim alacak

Yayınlandı

Yazar :

Ankara
MEB, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin devam ettiği okullarda ve sınıflarda 26 Ekim itibarıyla beş gün yüz yüze eğitime geçilmesini kararlaştırdı.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Okullarda yüz yüze eğitimde üçüncü aşama 2 Kasım Pazartesi başlıyor

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Milli Eğitim Bakanlığından (MEB) yapılan açıklamaya göre, koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında aşamalı olarak yüz yüze eğitime geçişler devam ediyor. 

2020-2021 eğitim öğretim döneminde ilk etapta okul öncesi ve 1. sınıflara ek olarak 2, 3, 4, 8. ve 12. sınıflarda yüz yüze eğitimi başlatan MEB, 2 Kasım Pazartesi’den itibaren 5. ve 9. sınıflarda başlayacak yüz yüze eğitim programının detaylarını 81 ile gönderdiği yazıyla paylaştı.

Buna göre, resmi ve özel ortaokul 5. sınıflarda haftada 2 gün toplam 12 ders saati ( 2 gün, 6+6), imam hatip ortaokullarında ise haftada 2 gün toplam 14 ders saati (2 gün, 7+7 ) uygulanacak.

Lise 9. sınıflarda ise haftada 2 gün toplam 16 ders saati (2 gün, 8+8) yapılacak.

Sınıflar, öğrenci mevcudu doğrultusunda sosyal mesafeye göre gruplara ayrılacak, her ders süresi 30 dakika, dersler arası dinlenme süresi de 10 dakika olarak uygulanacak.

Yüz yüze işlenecek dersler

Ortaokul 5. sınıflarda Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri; imam hatip ortaokul 5. sınıflarda ise Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Kur’an-ı Kerim ve Arapça dersleri yüz yüze eğitim yoluyla işlenecek.

9. sınıf öğrencileri de haftalık ders çizelgelerinde gösterilen ortak, seçmeli ve mesleki derslerin tümünden sorumlu olduklarından okul yönetimince belirlenen derslerin yüz yüze eğitim yoluyla, bunların dışında kalan derslerin ise uzaktan eğitim yoluyla tamamlamaları gerekiyor.

Yüz yüze eğitim için çocuğunu okula göndermek istemeyen velinin yazılı onayı alınacak ve okula gelmeyen öğrenciler devamsız sayılmayacak ancak velisi tarafından okula gönderilmeyen öğrenciler uzaktan eğitimle derslerine devam edecek.

Öğrenciler devam ettiği sınıfın müfredatından sorumlu olacak ve tüm konu ile kazanımlardan yapılacak ölçme ve değerlendirmelere katılacak.

Okumaya Devam
Advertisement