İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

Üniversite sınavına kampüste hazırlanıyorlar

Yayınlandı

KAYSERİ – ERGÜN HAKTANIYAN

Kayseri‘de çeşitli okullarda eğitim gören lise son sınıf öğrencileri, üniversite kampüsünde hem akademisyenlerden hem de üniversite öğrencilerinden destek alarak üniversite sınavına hazırlanıyor.

Kayseri Milli Eğitim Müdürlüğü ile imzalanan protokol kapsamında, Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ), Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) hazırlanan lise son sınıfı öğrencilerine sömestir tatilinde kapılarını açtı.

Farklı okullardan sabah saat 09.00’da kampüse gelen öğrenciler, saat 21.00’e kadar lise öğretmenlerinden, akademisyenlerden ve üniversite öğrencilerinden destek alarak çalışmalarını sürdürüyor.

Kampüs ortamını görerek üniversite havasını teneffüs eden öğrenciler, farklı bir motivasyonla YKS’ye hazırlanıyor.

Nuh Mehmet Küçükçalık Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet Aksoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilerin üniversite ortamında üniversite sınavına hazırlandığını belirtti.

Öğrencilerin öğretmenleri gözetiminde soru çözüp ders çalıştığını dile getiren Aksoy şöyle konuştu:

“Bu çalışma üniversite, lise ve ortaokulların iç içe olmasını gerektiren 2023 vizyonu kapsamında olan bir durum aslında. AGÜ Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu‘na teşekkür ediyorum. Burada yapılan çalışma verimli oluyor. Öğrenciler burada hem birbirlerinin sorularını çözüyorlar hem de sinerji oluşturuyorlar. Lise öğrencileri burada üniversite kulüpleriyle de çalışma yapıyorlar. Lise öğrencileri kampüs ortamını soludukları için akademisyenlerden rehberlik anlamında, mesleki seçimleri anlamında destek alıyorlar. Öğrencilerin üniversite ortamında çalışmaları motivasyonlarını da artırıyor.”

Üniversite ortamı çalışma hevesini arttırıyor

Aday Öğrenci İletişim Koordinatörlüğünde çalışan Öğretim Görevlisi Fatma Armağan Teke Lloyd ise üniversite olarak lise öğrencilerini kampüste ağırlamayı ve öğrencilerin çalışmalarına katkı sağlamayı amaçladıklarını ifade etti.

Yaklaşık 500 öğrenciyi sınava hazırladıklarını aktaran Lloyd, düzenlenen kampla öğrencilerin üniversite ortamını görme fırsatını yakaladıklarını söyledi.

Lise son sınıf öğrencisi Emirhan İçen de sömestir tatilinde bireysel çalışmak yerine üniversite ortamında öğretmenlerle çalışabildiklerini ve bu durumdan memnun olduğunu aktardı.

Öğrencilerden Dilara Cenan ise derslerdeki eksikliklerini kampla kapattıklarını ayrıca mekan değişikliğinin ders çalışma konusunda kendilerini biraz daha heveslendirdiğini söyledi.

İrem Günay da daha düzenli bir çalışma ortamında ders çalıştıklarını ve üniversite ortamının kendilerinde çalışma isteğini artırdığını belirtti.


Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

İlkokul öğrencisi Şevval Tevetoğlu matematik yarışmasında dünya birincileri arasında yer aldı

Yayınlandı

Yazar :

Samsun

Samsun Bilim ve Sanat Merkezi Destek Programı’nda eğitim gören Vezirköprü Zeki Cevher İlkokulu öğrencilerinden Şevval Tevetoğlu, Kanada merkezli, internet üzerinden düzenlenen Uluslararası Caribou Matematik Yarışması’nda, 6 bin 542 öğrencinin katıldığı ve 3 ile 4. sınıfların birlikte yarıştığı kategoride, tüm sorulara doğru cevap vermeyi başardı.

Samsun Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Civan Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, büyük başarı gösteren öğrencisini tebrik etti.

Caribou Matematik’in, öğrencilerin severek matematik yapmalarını ve problem çözmeye yönelik keyifli vakit geçirmelerini amaçlayan bir organizasyon olduğunu vurgulayan Çelik, “Türkiye’deki bilim ve sanat merkezlerinde eğitim gören 6 öğrenci daha binlerce öğrenci arasından tüm sorulara doğru cevap vererek dünya birincisi olmuştur. Matematik alanında başarılı öğrenciler yetiştiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Çelik, Şevval Tevetoğlu’nun başarılarının devamını diledi.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Küçük Mehmet Yiğit matematikte dünya birincisi oldu

Yayınlandı

Yazar :

Muğla

Muğla’nın Marmaris ilçesinde ilkokul 2. sınıf öğrencisi Mehmet Yiğit Deniz, Kanada merkezli düzenlenen “Uluslararası Caribou Matematik Yarışması“nda, kategorisinde birinci oldu.

Marmaris Profesyonel İlgim İlkokulu öğrencisi 8 yaşındaki Mehmet Yiğit Deniz, İngilizce düzenlenen matematik yarışmasında 2. sınıftan 2 bin 914 öğrenci arasında şampiyon olmayı başardı.

Dünya birincisi Deniz, öğretmenini ve okulunu çok sevdiğini belirterek “Çok mutlu oldum. ‘Başkası kazanır’ diye düşünüyordum. Ben kazandım.” dedi.

Deniz’in annesi Miray Deniz ise öğretmeninin önerisiyle oğlunun sınava girdiğini söyledi.

Mehmet Yiğit’ten bu kadar büyük başarı kendilerinin de beklemediğini anlatan Deniz, “Öğretmenleri matematikte yetenekli olduğunu söylüyorlardı. Herkese çok teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Marmaris Profesyonel İlgim Okulları kurucusu Arif Kocaay da 12 öğrencilerinin bu yarışma sonunda sertifika aldığını, onların başarılarıyla gururlandıklarını kaydetti.

“Uluslararası Caribou Matematik Yarışması”

Öğrencilerin matematiği severek yapmalarını ve problem çözmeye yönelik keyifli vakit geçirmelerini amaçlayan Kanada merkezli organizasyon, internet ortamında, dünya çapında yarışma düzenleniyor. Yılda 6 kez 12 kategoride düzenlenen yarışma, İngilizce, Fransızca ve Farsça yapılıyor. Türkiye’den yarışmaya katılmak isteyen öğrenciler, bu dillerden birini seçiyor.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Mesleki eğitim kurslarından yararlananların sayısı 28 bini geçti

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 1 Haziran itibarıyla başlayan normalleşme döneminden eylül ayı sonuna kadar 28 bini aşkın kişinin mesleki eğitim kurslarından yararlandırıldığını bildirdi.

Selçuk, yazılı açıklamasında, İŞKUR tarafından düzenlenen mesleki eğitim kursları ile mesleği olmayan vatandaşlara meslek öğretmeye, mesleği olan vatandaşların ise mesleki niteliklerini geliştirmeye devam ettiklerini belirtti.

Mesleki eğitim kurslarına katılanların yüzde 57’sinin kadın olduğunu vurgulayan Selçuk, “2002’den 2020’nin Eylül ayına kadar toplam 1,7 milyonu aşkın kişiyi meslek sahibi yaptık. Normalleşme döneminin başlangıcı olarak kabul ettiğimiz 1 Haziran’dan eylül ayı sonuna kadar ise 28 bini aşkın vatandaşımızı mesleki eğitim kurslarından yararlandırdık.” ifadesini kullandı.

Selçuk, mesleki eğitim kurslarına katılan kursiyerlere yapılan maddi desteklere ilişkin şunları kaydetti:

“Her bir kursiyerimize, eğitime katıldığı gün kadar ödeme yapıyoruz. Bu doğrultuda istihdam garantili kurslarda 40 lira, geleneksel mesleklerde düzenlenen kurslarda 40 lira, sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenen istihdam garantili kurslarda 60 lira, MEGİP kapsamındaki kurslarda ise kişilere 89,40 lira katkıda bulunuyoruz. Ayrıca mesleki eğitim kurslarımıza katılan vatandaşlarımızın eğitim süresince genel sağlık sigortası ile iş kazası ve meslek hastalığı primlerini de karşılıyoruz.”

Okumaya Devam
Advertisement