İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, TÜBİTAK Proje Yarışmasında dereceye giren liselilerle buluştu

Yayınlandı

Ankara

Bakanlık’tan yapılan açıklamaya göre, TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’na başvuran 15 bin 273 çalışmadan 105’i finalde derece aldı.

Video konferans yöntemiyle gerçekleşen toplantıda, proje sahibi 178 öğrenci ve danışman öğretmenleri, Bakan Selçuk ve TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal ile buluştu.

Bakan Selçuk, gençlerin ortaya koyduğu projelerde öğrencilerin, öğretmenleri ve ailelerinin çok büyük emeği olduğunu belirtti.

Selçuk, “Lise öğrencilerimizin bu ülkenin geleceğini tasarlayan projelere kafa yorması, özgün fikirlerin peşinden koşması bizim için çok çok önemli. Bu çabalar maraton koşu gibi uzun soluklu. Bu tür çalışmalar sizi sadece bir yarışmaya hazırlamıyor, sizi hayat disiplinine, gelecekte bir mesleğe hazırlıyor, dünya standartlarında iş yapabilmeye hazırlıyor. Çalışmalarınızın geliştirilebilmesi için her türlü katkıyı sağlamaya hazırız. Sizin önünüzdeki gelecek aslında Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği.” ifadesini kullandı.

Toplantıda öğrenciler, projelerini Bakan Ziya Selçuk’a anlattı.

Yazılım konusunda yapay zeka tematik alanı Türkiye Birincisi Aydın Fen Lisesi öğrencisi Umut Eren, yaşadıkları kentin en önemli ürünü incirin, kalite sınıflaması için geliştirdikleri projeyi aktardı.

Eren, “Yapay zeka tekniklerinden derin öğrenme prensipleri kullanılarak Aydın kuru incirinin kalite sınıflamasını yaptık. Bir prototip geliştirdik. Bu projeyi üretime kazandırmak istiyoruz.” diyerek, talebini Bakan Selçuk’a iletti.

Bakan Selçuk da Eren ve tüm öğrencilere “her türlü desteğe hazırız.” mesajını yineledi.

Toplantıda, sağlık teknolojileri alanındaki projesiyle Türkiye ikincisi olan İstanbul Özel Çekmeköy Nazmi Arıkan Fen Bilimleri Anadolu Lisesi öğrencisi Buğra Erginal da çalışmasına ilişkin bilgi verdi.

Erginal, anneannesinin ilaç kullanımında yaşadığı sorunları çözmek amacıyla tüm görme engelli ve alzaymır hastaları için geliştirdiği elektronik ilaç kullanım asistanını tanıttı.

Kimya alanında Türkiye birincisi olan Filiz İpek Oktay, antibakteriyel özelliği olan seramik saklama kapları tasarlayarak ürünlerin raf ömrünü uzatan projesi, fizik alanında Türkiye birincisi Malatya BİLSEM öğrencisi Feridun Balaban ise “güneş panellerinin verimliliğini artırması” konulu çalışması hakkında bilgi verdi.

Kocaeli Özel Enka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden Dilay Dal da yürüme yeteneğini kaybetmiş bireylerin fizik tedavisinde alternatif oluşturacak projesini Bakan Selçuk’a anlattı.

Dal, tasarladıkları proje ile insanların yeniden yürüyebilmesinin sağlanabileceğini belirtti.

Bu projelerin yanı sıra coğrafya, psikoloji, değerler eğitimi gibi alanlarda ödüle layık görülen çalışmaların sahipleri de Bakan Selçuk’a projelerini anlatma fırsatı buldu.

Öğrencileri dinleyen ve anlatılan projelerin kendisini çok heyecanlandırdığını aktaran Selçuk, “İhtiyacı olan insanlara çözüm üretmeniz çok önemli. Sizler inşallah dünya çapında işlere imza atacaksınız. Biz de her zaman hem desteğimizle hem duyduğumuz gururla yanında olacağız.” ifadesini kullandı.

Zuhal öğretmen duygulu dakikalar yaşattı

Toplantıya öğrencilerin yanı sıra ödül alan projelerin danışmanı öğretmenler de katıldı.

40 yıl 8 aylık meslek hayatını toplantı günü noktalayan öğretmen Zuhal Süldür Isparta’dan bağlandı.

Süldür, toplantıya katılmadan önce emeklilik dilekçesi verdiğini, mesleğinin son gününde Bakan Selçuk ile yaptığı görüşmenin özel bir anı olacağını belirtti.

Bakan Selçuk da Süldür’e “Sizi böyle bir günde misafir ettiğimiz ve bu vesileyle bize öğrencilerinize adadığınız bu 40 yıl için teşekkür fırsatı sunmanızdan dolayı çok büyük memnuniyet duydum.” dedi.

Toplantıya katılan TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal da liselilerin çabalarının kendileri için çok önemli olduğuna işaret ederek, “Bütün arkadaşlarımız bir sorun çözmek için ‘varım’ dediler. Bunu gerçekleştirmek için birtakım teknolojileri kullandılar. Yeni bir beceri kazanmak ve sorun çözen bir birey olmak istiyorum diyen arkadaşlarımızı tebrik ediyorum.” diye konuştu.

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

İlkokul öğrencisi Şevval Tevetoğlu matematik yarışmasında dünya birincileri arasında yer aldı

Yayınlandı

Yazar :

Samsun

Samsun Bilim ve Sanat Merkezi Destek Programı’nda eğitim gören Vezirköprü Zeki Cevher İlkokulu öğrencilerinden Şevval Tevetoğlu, Kanada merkezli, internet üzerinden düzenlenen Uluslararası Caribou Matematik Yarışması’nda, 6 bin 542 öğrencinin katıldığı ve 3 ile 4. sınıfların birlikte yarıştığı kategoride, tüm sorulara doğru cevap vermeyi başardı.

Samsun Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Civan Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, büyük başarı gösteren öğrencisini tebrik etti.

Caribou Matematik’in, öğrencilerin severek matematik yapmalarını ve problem çözmeye yönelik keyifli vakit geçirmelerini amaçlayan bir organizasyon olduğunu vurgulayan Çelik, “Türkiye’deki bilim ve sanat merkezlerinde eğitim gören 6 öğrenci daha binlerce öğrenci arasından tüm sorulara doğru cevap vererek dünya birincisi olmuştur. Matematik alanında başarılı öğrenciler yetiştiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Çelik, Şevval Tevetoğlu’nun başarılarının devamını diledi.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Küçük Mehmet Yiğit matematikte dünya birincisi oldu

Yayınlandı

Yazar :

Muğla

Muğla’nın Marmaris ilçesinde ilkokul 2. sınıf öğrencisi Mehmet Yiğit Deniz, Kanada merkezli düzenlenen “Uluslararası Caribou Matematik Yarışması“nda, kategorisinde birinci oldu.

Marmaris Profesyonel İlgim İlkokulu öğrencisi 8 yaşındaki Mehmet Yiğit Deniz, İngilizce düzenlenen matematik yarışmasında 2. sınıftan 2 bin 914 öğrenci arasında şampiyon olmayı başardı.

Dünya birincisi Deniz, öğretmenini ve okulunu çok sevdiğini belirterek “Çok mutlu oldum. ‘Başkası kazanır’ diye düşünüyordum. Ben kazandım.” dedi.

Deniz’in annesi Miray Deniz ise öğretmeninin önerisiyle oğlunun sınava girdiğini söyledi.

Mehmet Yiğit’ten bu kadar büyük başarı kendilerinin de beklemediğini anlatan Deniz, “Öğretmenleri matematikte yetenekli olduğunu söylüyorlardı. Herkese çok teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Marmaris Profesyonel İlgim Okulları kurucusu Arif Kocaay da 12 öğrencilerinin bu yarışma sonunda sertifika aldığını, onların başarılarıyla gururlandıklarını kaydetti.

“Uluslararası Caribou Matematik Yarışması”

Öğrencilerin matematiği severek yapmalarını ve problem çözmeye yönelik keyifli vakit geçirmelerini amaçlayan Kanada merkezli organizasyon, internet ortamında, dünya çapında yarışma düzenleniyor. Yılda 6 kez 12 kategoride düzenlenen yarışma, İngilizce, Fransızca ve Farsça yapılıyor. Türkiye’den yarışmaya katılmak isteyen öğrenciler, bu dillerden birini seçiyor.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Mesleki eğitim kurslarından yararlananların sayısı 28 bini geçti

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 1 Haziran itibarıyla başlayan normalleşme döneminden eylül ayı sonuna kadar 28 bini aşkın kişinin mesleki eğitim kurslarından yararlandırıldığını bildirdi.

Selçuk, yazılı açıklamasında, İŞKUR tarafından düzenlenen mesleki eğitim kursları ile mesleği olmayan vatandaşlara meslek öğretmeye, mesleği olan vatandaşların ise mesleki niteliklerini geliştirmeye devam ettiklerini belirtti.

Mesleki eğitim kurslarına katılanların yüzde 57’sinin kadın olduğunu vurgulayan Selçuk, “2002’den 2020’nin Eylül ayına kadar toplam 1,7 milyonu aşkın kişiyi meslek sahibi yaptık. Normalleşme döneminin başlangıcı olarak kabul ettiğimiz 1 Haziran’dan eylül ayı sonuna kadar ise 28 bini aşkın vatandaşımızı mesleki eğitim kurslarından yararlandırdık.” ifadesini kullandı.

Selçuk, mesleki eğitim kurslarına katılan kursiyerlere yapılan maddi desteklere ilişkin şunları kaydetti:

“Her bir kursiyerimize, eğitime katıldığı gün kadar ödeme yapıyoruz. Bu doğrultuda istihdam garantili kurslarda 40 lira, geleneksel mesleklerde düzenlenen kurslarda 40 lira, sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenen istihdam garantili kurslarda 60 lira, MEGİP kapsamındaki kurslarda ise kişilere 89,40 lira katkıda bulunuyoruz. Ayrıca mesleki eğitim kurslarımıza katılan vatandaşlarımızın eğitim süresince genel sağlık sigortası ile iş kazası ve meslek hastalığı primlerini de karşılıyoruz.”

Okumaya Devam
Advertisement