İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

Medeniyet Tasavvuru Okulu eğitime başladı

Yayınlandı

İstanbul

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜ) İpekyolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi ile Ankara Düşünce ve Araştırma Merkezi (ADAM) iş birliğinde hazırlanan ve Üsküdar Belediyesinin desteklediği Medeniyet Tasavvuru Okulu (MTO) eğitimlerine başladı.

İZÜ Altunizade Yerleşkesi’nde gerçekleşen açılış programı sonrası İZÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, “Medeniyetlerin Düşüşü ve Yükselişinin Dinamikleri” başlıklı ilk dersi verdi.

Rektör Bulut, sunumu öncesi AA muhabirine yaptığı açıklamada, Medeniyet Tasavvuru Okulu’nun İZÜ İpekyolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi ve ADAM iş birliğinde hazırlanan önemli bir eğitim projesi olduğunu söyledi.

Bulut, büyük ülkenin büyük üniversiteye ihtiyacı olduğu düşüncesinden yola çıkarak önemli projeler geliştirdiklerini dile getirdi.

“Bütün nitelikli beyinlere açık bir okul”

Projenin, öncelikli olarak İstanbul ve Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden gelen seçkin öğrencilerin katıldığı bir çeşit açık üniversite olduğunu ifade eden Bulut, şu bilgileri verdi:

“Bütün nitelikli beyinlere açık bir okul oluşturduk. Harvard Üniversitesinde uzun yıllar dekanlık yapan profesör Harry Lewis, ‘Biz çok iyi eğitim veriyoruz bugün Harvard ve ABD’nin en iyi üniversitelerinde. Fakat bizim eğitimimizde ruh, irfan, hikmet yok. En iyi beyinleri toplayıp çok iyi müfredat uyguluyoruz. Fakat Harvard’ın arka sokağında bizim öğrencimiz bir insan ölüsü görse pek duyarlık göstermez.’ diyor. Yani ruhsuz bir eğitim. Modern Batı medeniyetinin bu anlamda gelip insanlığı bıraktığı bir liman var. Bir şeyler eksik. Ruhsuz bir nesil yetişiyor. Biz İZÜ olarak şunu düşünüyoruz, hem dünyanın hem de kendi medeniyet coğrafyamızın gelecekte bu ülkeleri ileriye taşıyacak beyinlerinin maddi manevi ilimlerle çok iyi donatılması lazım.”

Bulut, Medeniyet Tasavvuru Okulu ile hedeflerinin geçmişten geleceğe yürürken gençleri tarihi miras ve ilimle buluşturmak olduğunu anlattı.

Projenin Doğu-Batı düşünce temellerini, medeniyet birikimini esas alarak, felsefeden iktisada, sosyolojiden siyasete, tarihten psikolojiye kadar bütün alanları kapsadığını bildiren Bulut, “Öncelikle İslam medeniyetinin bin 500 yıllık birikiminin bütün yönleriyle tartışıldığı okul olacak bu. Üç yılın sonunda öğrencilerimize sertifika vereceğiz. Bu dersleri almış olmak öğrencilerimize iş ararken de herhangi bir ülkeye gittikleri zaman da büyük katkıları olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

“Enderun, bütün dünyada taklitleri olan çok önemli bir proje”

İZÜ Medeniyet Araştırmaları Merkezi Koordinatörü ve MTO Direktörü Yusuf Kaplan ise İslam dünyasının yaşadığı ikinci büyük medeniyet krizini anlamak, anlamlandırmak ve aşmak için iyi yetişmiş bir öncü kuşağa ihtiyaç olduğunu söyledi.

Ülkenin, coğrafyanın ve insanlığın yükünü omuzlarında taşıyabilecek kalitede bir öncü kuşağı Osmanlı Devleti’nde Enderun’un yetiştirdiğini aktaran Kaplan, şu ifadeleri kullandı:

“Bizim Enderun olarak geliştirdiğimiz model bütün dünyada benzerleri, taklitleri olan çok önemli bir proje. Eğer bu ülkenin önünü açmak istiyorsak, siyasette, iktisatta, entelektüel hayatta, kültür ve sanat hayatında ülkenin önünü açacak Gazalilerin, İbn Arabilerin, Yunus Emrelerin, Mevlanaların, Itrilerin, Sinanların izinden gidecek, onları yeniden üretecek öncü kuşakları yetiştirmemiz lazım. Bu eğitim sistemiyle gidemeyiz. Bu eğitim sistemiyle baş aşağı doğru gidiyoruz. Dolayısıyla bizim bir şey yapabilmemiz için kesinlikle önümüzü açacak, kaliteli, pergelin sabit ayağını bizim medeniyetimize basacak, hareketli ayağını bütün dünyaya, kültürlere, medeniyetlere açacak bir eğitim modeline ihtiyaç var.”

Bu amaçla İZÜ’de bir başlangıç yapmaya çalıştıklarını ifade eden Kaplan, ADAM’la birlikte yaptıkları projeye rektör Bulut’un büyük destek verdiğini, ayrıca Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in de özel katkılar sunduğunu aktardı.

MTO’ya talebe seçimi sürecine de değinen Kaplan, yüzlerce mülakat yaptıklarını ve verilen kitapları okuyup makale yazacak öğrenciler seçtiklerini kaydetti.

Öğrencilerin yüzde 50’sinin master ve doktora yapanlardan oluştuğunu bildiren Kaplan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Özellikle parlak insanlar bir şekilde elinden tutulmaya ihtiyaç duyar. O insanların bulunup keşfedilmesi ve önlerinin açılması gerekiyor. Bizim yapmak istediğimiz şey ilk olarak bir fikriyat oluşturmak. Bütün alanlarda bir medeniyet tasavvuru fikrinin temellerini atmak. İlim, irfan, hikmet yolculuğu yaptırmak. İlim yolculuğu bilme yolculuğudur, bilme şevkidir. İrfan yolculuğu ise bulma yolculuğu, bulma coşkusudur. Hikmet yolcuğu da olma aşkıdır. Bizim medeniyet dinamiklerimiz üzerinden geleceği şekillendirebilecek, çağrısı çağını kuracak, öncü kuşak yetiştirmek istiyoruz.”

Programın ilk iki yılı ders, bir yılı ise ihtisas olmak üzere üç yıllık olduğunu belirten Kaplan, müfredatta Türkiye’nin önde gelen ilim, fikir ve sanat insanlarının ders ve seminerler vereceğini kaydetti.

Medeniyet Tasavvuru Okulu’nda 2019-2020 akademik yılı birinci döneminde şu ders ve seminerler verilecek:

“Fütuhat-ı Medeniyye-Yusuf Kaplan

İslam Medeniyeti: Müzik, Mimari, Şiir-Savaş Barkçin

İslam İlimler Tasavvuru-Asım Cüneyd Köksal

Sanatın Hakikati, Hakikatin Sanatı-Enver Gülşen

Gelenekten Modernliğe Osmanlı-Bedri Gencer

İslam Düşüncesinin Yeniden İnşası-Ömer Türker

Müslüman Zihnin Yeniden İnşası-Mehmet Emin Köktaş

İslam Antropolojisi-Kadir Canatan

Bir Kimlik Arayışı-Saadettin Ökten”

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

Milli Eğitim Bakanlığından 15 Temmuza özel bilgi yarışması

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Liseliler Çevrim İçi Bilgi Yarışması” düzenlenecek.

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün internet sitesinden yayımlanan şartnameye göre, yarışmaya Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler katılabilecek.

Yarışmaya başvuru, “http://ogmmateryal.eba.gov.tr/yarisma” adresinden yapılabilecek. Başvurular yarışma saatine
kadar devam edecek.

Yarışmaya, başlangıç saatinden 15 dakika önce Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasıyla giriş yapılacak.

Yarışma, 14 Temmuz’da saat 14.30’da gerçekleştirilecek. 20 sorudan oluşacak yarışmada sorular, eş zamanlı olarak EBA TV, “http://ogm.eba.gov.tr/yarisma-başvuru” adresinden yayımlanacak.

Yarışma sonuçları 14 Temmuz saat 17.00’de “ogm.meb.gov.tr”den açıklanacak.

İlk 3’e giren öğrencilere “15 Temmuz Hatıra Seti” verilecek.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

MEBden lise son sınıfa geçen öğrencilere yaz dönemi destekleme kursu

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 11. sınıftan 12. sınıfa geçen istekli öğrencilerle örgün ve açık ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar için ücretsiz destekleme ve yetiştirme kursları açacak.

Bakanlıktan illere gönderilen yazıya göre, resmi ve özel örgün eğitim kurumlarında öğrenim görüp 2019-2020 ders yılı sonunda 11. sınıftan 12. sınıfa geçen istekli öğrencilerle örgün ve açık ortaöğretim kurumlarından mezun olanlara yönelik 20 Temmuz-28 Ağustos tarihlerinde destekleme ve yetiştirme kursları açılacak.

Yaz kurslarına katılmak isteyen öğrenciler, 14-17 Temmuz tarihlerinde başvuru yapacak.

MEB’in yazısında, kurslarda, Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamındaki tedbirlere titizlikle uyulması istendi.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

ÖSYMnin sınavlarına girecek adayların fotoğrafları AİS üzerinden güncellenebilecek

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, T.C. kimlik kartı bulunan fakat sistemlerinde güncel fotoğrafı bulunmayan adayların fotoğraf güncelleme işlemlerini ve sınav başvurularını, başvuru merkezlerine gitmeden Aday İşlemleri Sistemi (AİS) üzerinden gerçekleştirebileceklerini bildirdi.

Aygün, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, adayların başvuru işlemlerini kolaylaştırmak ve bu konudaki taleplerine çözüm üretmek için çalıştıklarını ifade etti.

ÖSYM AİS mobil uygulamasını şubat ayında adayların kullanımına sunduklarını hatırlatan Aygün, başta başvuru olmak üzere tüm işlemlerin mobil uygulama üzerinden gerçekleştirilebildiğini belirtti.

Adayları için önemli bir yeniliği paylaşmak istediğini aktaran Aygün, şunları kaydetti:

“Artık adaylarımız ÖSYM Başvuru Merkezlerine gitmeden fotoğraflarını kendileri güncelleyebilecekler. T.C. kimlik kartı bulunan fakat sistemimizde güncel fotoğrafı olmayan adaylarımız fotoğraf güncelleme işlemleri için artık başvuru merkezlerine gitmeden fotoğraf güncelleme işlemlerini ve sınav başvurularını Aday İşlemleri Sistemi üzerinden gerçekleştirebilecekler. Bu durumdaki adaylarımızın fotoğrafları sınavlara başvuruları esnasında T.C. kimlik kartlarındaki fotoğraflarıyla otomatik olarak güncellenecektir.”

Okumaya Devam