İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

'MEB'in öğretmenlere yönelik yeni eğitim modeli ilk meyvelerini verdi'

Yayınlandı

Ankara

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, mesleki ve teknik Anadolu liselerinde alan öğretmenlerinin eğitimlerine ilişkin, “Mesleki ve teknik Anadolu liselerinde yeni bir model olarak uyguladığımız alan öğretmenlerinin eğitimlerine sektörlerin destek vermesine yönelik uygulamamızın ilk meyvelerini toplamaya başladık. Planlama kapsamında 2019’un ilk dört ayında 1723 öğretmenimizin iş başı ve mesleki gelişim eğitimini tamamladık.” bilgisini verdi.

AA muhabirinin sorularını cevaplayan Özer, 2023 Eğitim Vizyonu’nu açıkladıktan sonra mesleki eğitimde hızlı adımlar atmaya, kronik sorunları birer birer çözmeye çalıştıklarını ifade etti.

Bir taraftan sektörle yapılan iş birliğinde çok önemli gelişmeler olduğuna işaret eden Özer, diğer taraftan mesleki eğitimde İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kurulması gibi yeni açılımlar yapıldığını vurguladı.

Mesleki ve teknik eğitimde son aylarda atılan adımların ve iyileştirmelerin en önemli ayağını, alan öğretmenlerinin iş başı ve mesleki gelişim eğitimlerinin oluşturduğunu bildiren Özer, şöyle devam etti:

“Mesleki ve teknik Anadolu liselerinde alan öğretmenlerinin iş başı ve mesleki gelişim eğitimlerine yönelik yeni yaklaşımımızda, 2019’da sektörlerle imzaladığımız iş birliği protokollerinin tamamına, alan öğretmenlerinin iş başı ve mesleki gelişim eğitimlerine sektörlerin destek vermesini dahil etmiştik. Dolayısıyla bu iş birliği protokolleri kapsamındaki çok sayıda eğitimi bir paket halinde uygulamaya koyduk. Bakanlık olarak mesleki ve teknik alan öğretmenlerinin eğitiminde ilk kez uzaktan eğitim yöntemini de kullandık. Yeni bir model olarak alan öğretmenlerinin eğitimlerine sektörlerin destek vermesine yönelik uygulamamızın ilk meyvelerini toplamaya başladık.”

Eğitimlerin kapsamını, kapasitesini ve çeşitliliğini bir önceki yıla göre artırdıklarını dile getiren Özer, şunları kaydetti:

“2019 yılında toplam 8 bin 400 öğretmenimize yönelik iş başı ve mesleki gelişim eğitimi planlamasını tamamlamış ve uygulamaya koymuştuk. Planlama kapsamında, 2019’un ilk dört ayında 1723 öğretmenimizin iş başı ve mesleki gelişim eğitimini tamamladık. İlk kez uygulamaya koyduğumuz uzaktan eğitim yöntemi ile 850 öğretmenimiz 40 saatlik uzaktan eğitimlerini tamamladılar. Bu eğitimlerin tamamının sektörle yapılan protokoller kapsamında gerçekleşmesi bizi ayrıca sevindirdi. Son altı ayda sektörlerle kurmuş olduğumuz iş birliklerinin alan öğretmenlerinin iş başı ve mesleki gelişim eğitimleri kısmının planlandığı gibi işlemesi, kurulan bu ilişkilerin güçlü ve sürdürülebilir olduğunu göstermesi bakımından da ayrıca çok önemli. İş birliklerinde geçerli diğer konularda da mesafe aldıkça ülkemizde mesleki ve teknik eğitim her geçen gün daha da güçlenecektir.”

Mesleki ve teknik eğitimde sektörle iş birliklerinin her geçen gün arttığına işaret eden Özer, yeni iş birlikleri ile alan öğretmenlerine yönelik iş başı eğitim sayısının daha da artacağını vurguladı.

Bakanlık verilerine göre, 2018’de iş birliği protokolleri kapsamındaki 56 faaliyette 1057 öğretmen iş başı ve mesleki gelişim eğitimi aldı. 2019’un ilk dört ayında ise iş birliği protokolleri kapsamında yapılan 41 faaliyete 1723 öğretmen katıldı.

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

Öğretmenlerin iller arası yer değiştirme sonuçları açıklandı

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), öğretmenlerin iller arası isteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirme sonuçları açıklandı.

Öğretmenler, Bakanlığın “personel.meb.gov.tr” internet adresinden T.C. kimlik numaraları ile sonuçları öğrenebilecek.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

MEB 20 bin sözleşmeli öğretmenin atama takvimini açıkladı

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 20 bin sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin tercih ve atama takvimi açıklandı. 

Bakanlığın internet sitesinden açıklanan “2019 mart sözleşmeli öğretmen atama duyurusu çerçevesinde başvuranların tercih ve atama işlemine ilişkin takvim”e göre, öğretmen adaylarının eğitim kurumu tercihleri, 30 Temmuz-5 Ağustos’ta alınacak.

Sözleşmeli öğretmenler, 9 Ağustos’ta yapılacak atamalarının ardından 2 Eylül itibarıyla göreve başlayacak.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

LGSde 565 öğrenci tam puan aldı

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 1 Haziran 2019’da yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınav sonuçları ile ilk kez “Merkezi Sınav Değerlendirme Raporu”nu da yayımladı.

Raporda yer alan bilgilere göre, bu yıl merkezi sınava 1 milyon 29 bin 555 öğrenci katıldı.

565 öğrenci, merkezi sınavın her iki oturumundaki tüm sorulara doğru cevap vererek tam puan aldı. Bu öğrencilerin 66 farklı ilde bulunduğu belirlendi.

Ortalaması 298,87 ve standart sapması 78,73 olarak hesaplanan dağılımda, öğrencilerin yüzde 12,87’si 400-500 aralığında puan aldı.

Merkezi sınav puanı dağılımında, öğrencilerin en yoğun (yüzde 46,47) bulunduğu aralığın 200-300 olduğu görüldü.

Milli Eğitim Bakanlığınca geçen yıl yapılan LGS kapsamındaki merkezi sınavın sonuçlarına göre Türkiye genelinde 18 öğrenci 500 tam puan alarak birinciliği paylaşmıştı.

Okumaya Devam