İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

MEBden özel eğitimde yeni iş birliği

Yayınlandı

Ankara

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Gölbaşı İncek bölgesinde MEB ile M. İhsan Arslan Vakfı arasında, özel eğitim okulu açılmasına yönelik işbirliği protokolü imza törenine katıldı. 

Konuşmasında bu tür hizmetleri çok önemsediğini vurgulayan Selçuk, “İnsanların zamanını ve parasını hayra vesile kılmasını, özellikle engelli çocuklarımızın, yaşlılarımızın hizmetine yönelik birtakım çalışmalara vakfetmesini son derece değerli buluyorum. Çünkü herkesin parası olabilir ama herkes bu parayı hayra harcayamaz. Herkesin zamanı olabilir ama herkes zamanını bu tür işlere yöneltemeyebilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Selçuk, Bakanlık olarak bütün illerde yapılan çalışmalarda hayırseverlerle bir araya gelerek, fikir alışverişinde bulunduklarını, böylelikle hayırseverler vasıtasıyla belirli hizmetlerin hayata geçirilmesine katkı sağladıklarını anlattı.

Bugün imzalanan protokolle engelli çocukların eğitimine yönelik uluslararası manada güzel bir çabanın hayata geçtiğine dikkati çeken Selçuk, bunun Bakanlığa başka açılardan da örnek olabilecek bir çalışma olduğunu aktardı.

“Devamlılığı konusunda katkı sağlamak istiyoruz”

Engelli çocukların eğitiminin sadece devlet kurumları değil, özel sektörün gayretleriyle birleştirilerek hayata geçirilmesinin önemine vurgu yapan Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu tür kurumlar engelli çocuklarımızın sadece birtakım fiziksel ihtiyaçlarının giderilmesi değil, onların ruhsal, bedensel ihtiyaçlarının ve manevi olarak kendilerini daha iyi hissetmelerinin de ortamı, atmosferi olacak. Bu kurumun açılışı ve iş birliğinin hayata geçmesiyle beraber örnek olacağını ve başka insanların da bu konularda destek olmak için burayı ziyaret edip, örnek alacağını düşünüyorum. Biz bundan sonraki süreçte de kurumumuzla olan irtibatımızı sürdürmek, bu irtibatı geliştirerek buranın devamlılığı konusunda katkı sağlamak istiyoruz.”

Bakan Selçuk, sadece protokol imzalamak değil, birlikte sürdürülebilir projelerin yapılabilmesinin büyük önem taşıdığının altını çizerek, “Bu kurumda neyin nasıl yapılacağı konusundaki bilgi birikimini üniversitelerimizdeki bilgi birikimiyle birleştirip, uluslararası tecrübeyi bunun içine katıp ortaya bir proje koyabilirsek buranın çok daha kaliteli, ileri tekniklerle iş yapmasına fayda sağlamış olacağız.” diye konuştu.

Vakfın tüm çalışanlarına emeklerinden dolayı teşekkürlerini ileten Selçuk, “İnşallah memlekete, millete, çocuklarımıza güzel bir hizmet olacak. Gelecekte bu kurumlarla ilgili daha çok çalışma yapma fırsatını da bulmuş olacağız.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’de örneği olmayan bir kurum”

Vakfın Yönetim Kurulu Başkanı M. İhsan Arslan da özel eğitim okulunun açılması sürecinde MEB’le yürütülen çalışmalara değinerek, desteklerinden dolayı Bakan Selçuk’a teşekkürlerini iletti.

Arslan, 1995 yılında kurulan vakfın tamamen sosyal hizmet amaçlı, kamu yararına çalışmalar yürüttüğünü aktararak, eğitim, sağlık ve sosyal hizmetler alanında güzel adımlar attıklarını, yılda bin 400 öğrenciye aylık burs sağladıklarını kaydetti.

Vatandaşların, iş adamlarının bu alanlara yaptığı yatırımların daha fazla teşvik edilmesi gerektiğini dile getiren Arslan, özel eğitim okulunun 26 bin metrekarelik kapalı alana sahip olduğu bilgisini verdi.

“Burası Türkiye’de örneği olmayan bir kurumdur.” diyen Arslan, kampüste fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi, yaşlı bakım ve huzurevi, engelli eğitim ve rehabilitasyon merkezinin bulunduğunu ifade etti.

Konuşmaların ardından Bakan Selçuk, Arslan ile MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Ahmet Emre Bilgili tarafından iş birliği protokolü imzalandı. Törene, Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek de katıldı.

Halise Arslan Özel Eğitim Okulu MEB’e tahsis edildi

İmzalanan iş birliği protokolüyle İncek bölgesinde M. İhsan Arslan Vakfı “MİA Yaşam Merkezi” kampüs alanında inşa edilen Halise Arslan Özel Eğitim Okulu, Milli Eğitim Bakanlığına tahsis edildi.

Halise Arslan Özel Eğitim Okulu, okul öncesi, ilkokul ve ortaokul dönemindeki özel eğitime ihtiyacı olan öğrenciler ile normal gelişim gösteren öğrencilere birlikte hizmet verecek.

Okul, yerleşkesi içerisinde anaokulu, ilkokul, ortaokul binalarının yanı sıra; fizik tedavi hastanesi, engelli bakım merkezi ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezini de barındırması nedeniyle Türkiye’de uygulanacak ilk proje olma özelliğini taşıyor.

Okulda müzik atölyesi, resim atölyesi, aile eğitim odası, bireysel eğitim odası, yemek salonu, spor salonu, uygulama bahçesi, uygulama evi, derslikler, çok amaçlı salon gibi bölümler yer alıyor. Ayrıca öğrencilerin serbest zamanlarda ve sosyal etkinliklerde kullanabilecekleri konferans salonu, spor sahası, oyun alanları, hobi bahçeleri gibi alanlar da okulda bulunuyor.

Okulun bünyesinde açılacak özel eğitim anaokulu ile okul öncesi dönemde özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin, eğitime erişimleri sağlanarak bu öğrencilerin erken yaştan itibaren nitelikli eğitim almaları ve gelişimlerinin en üst düzeyde desteklenmesi amaçlanıyor.

İlkokul ve ortaokulda ise en az sınırlandırılmış ortam ilkesinden hareketle özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin normal gelişim gösteren akranlarıyla bir arada eğitim alarak, akademik, sosyal ve psikomotor becerilerinin desteklenmesi hedefleniyor.

M. İhsan Arslan Vakfı daha önce de Diyarbakır’da Görme Engelli Okulu binası inşa edip MEB’e tahsis etmişti.

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

Üniversitelere şahsen başvurular başladı

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2019-YKS) sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan öğrencilerden, elektronik kayıt (e-kayıt) yaptırmayıp üniversiteye şahsen giderek yapacaklar için kayıt işlemleri bugün başladı.

Yükseköğretim Kurulundan (YÖK) yapılan açıklamaya göre, e-kayıt yaptırmayıp, kazandıkları üniversiteye şahsen giderek kayıt yaptırmak isteyen adayların işlemleri bugünden itibaren 23 Ağustos’a kadar sürecek.

E-kayıt fırsatı sürüyor

Öte yandan, 16 Ağustos’ta başlayan e-kayıt kolaylığı devam ediyor.

E-kayıt yaptırmak isteyen adaylar, YÖK’ün e-devlet kapısı üzerinden “Üniversite E-Kayıt” uygulamasını tıklayarak, https://www.turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayit adresi üzerinden 21 Ağustos gecesi saat 23.59’a kadar e-kayıt işlemlerini gerçekleştirebilecek.

Üniversitelere gitmeye gerek kalmadan, internet üzerinden kolayca ve zahmetsiz şekilde yapılabilen, zaman ve maddi açıdan öğrenciler ile ailelerine büyük tasarruf sağlayan YÖK’ün e-kayıt imkanından çok sayıda öğrencinin faydalanması bekleniyor.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

LGS yerleştirmeleri için nakil komisyonlarına başvurular başladı

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında boş kalan kontenjanlar için il ve ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca, yerleştirme başvuruları bugünden itibaren 23 Ağustos’a kadar alınacak.

MEB tarafından açıklanan LGS kapsamındaki yerleştirmeye esas ikinci nakil sonuçlarına göre, tercih yapan öğrencilerin yüzde 99’u istedikleri bir liseye yerleştirilmişti.

LGS yerleştirme takvimine göre, boş kalan kontenjanlara, herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleşemeyen öğrenciler için il ve ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları, bugünden itibaren alınmaya başladı.

Başvurular 23 Ağustos’a kadar sürecek.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Aldıkları eğitimi labirentte yarışarak pekiştirdiler

Yayınlandı

Yazar :

Trabzon

Trabzon’da çocuklara dini bilgileri oyunla öğretmeyi amaçlayan dernek, atık malzemelerle oluşturulan labirentte öğrencilere hem eğlenme hem de öğrenme fırsatı sundu.

Lisansız İnsan Derneği öncülüğünde İl Müftülüğü, Büyükşehir Belediyesi, Ortahisar İlçe Müftülüğü, Ortahisar Belediyesi, Halk Eğitim Merkezi ve İl Engelli Koordinatörlüğünce hazırlanan “Engelsiz Yaz Okulu Kampı”na katılan öğrenciler, Yol-İş Sendikası Ortaokulu’nda yaklaşık 2 ay eğitim aldı.

Aralarında down sendromlu, hafif otizmli, zihinsel, görme, işitme, konuşma ve bedensel engellilerin de bulunduğu 120 öğrenciye yaz okulunda müzik, resim, drama, Kur’an-ı Kerim, dini bilgiler ve değerler eğitimi verildi.

Her hafta cuma günü, aldıkları eğitimleri pekiştirmek amacıyla dernek tarafından hazırlanan “Lazvivor” parkurunda yarışarak dereceye giren 10 öğrenci, eğitim sonunda atık malzemelerden oluşturulan “Akıl Küpü” adlı labirentte yarışmaya hak kazandı.

Çocuklar, atık malzemelerden oluşturulan labirentteki soruları yanıtlayıp çıkışa ulaşırken hem eğlendi hem de öğrendikleri dini bilgileri pekiştirdi.

Lisansız İnsan Derneği Başkanı Selim Çolak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Trabzon’da 4 yıldır yaz okulu düzenlediklerini belirterek, verdikleri eğitimleri oyunlarla pekiştirmeye çalıştıklarını söyledi.

İlk yıllarda müezzini olduğu caminin alt katını çocukların oynaması için düzenlediğini anlatan Çolak, zamanla mekanın kısıtlı olmasından dolayı oyunları yaz aylarında okul bahçelerine kurduklarını ifade etti.

Çolak, çocukların oyunlara ilgisinin arttığına dikkati çekerek, “Bu yıl düzenlediğimiz kampta çocuklar öğrendikçe daha fazla oyun oynamak istiyordu. Biz de parkurumuza her hafta yeni bir oyun ekledik. Böylelikle çocukların öğrenmeye ilgisi arttı çünkü öğrenemeyen öğrenci, oyunlarda çıkan sorulara da doğru yanıt veremiyor. Dini bilgileri iyi öğrenen öğrenciler, finalde oynamaya hak kazandı.” dedi.

“Çocuklar oynayarak öğrenir, oyunla uslanır”

Çolak, 3 yıldır yapmayı planladıkları labirenti 7 aşamadan oluşturduklarını kaydederek, şöyle devam etti:

“Akıl küpü ismini verdiğimiz labirentin ilk aşamasını okul bahçesinde kurduk. Çocuklar, labirentle öğrendiklerini pekiştirerek zamanla yarışıyorlar ve saniyeler içerisinde heyecanlı bir şekilde çıkışa gitmeye çalışıyorlar. Çocuklar için çok faydalı olduğuna inanıyoruz. ‘Çocuklar oynayarak öğrenir, oyunla uslanır’ diyoruz. O mantıkla oyunlarımızı hazırlamaya başladık.”

Çocuklara örnek olabilmek amacıyla labirentin malzemelerini tamamen geri dönüşümden oluşturduklarını anlatan Çolak, böylelikle çocukların hiçbir şeyin atılmayacağını, başka işlerde kullanılacağını öğrendiğini söyledi.

Çolak, labirenti hazırlarken öğrencilerin de kendilerine yardım ettiğini belirtti.

Çocukların, labirentteki sorularla çıkış yönünü belirlediklerini ifade eden Çolak, “Soruları bilip labirenti en kısa sürede tamamlayan öğrencimiz birinci oldu. Dereceye giren öğrencimize tamamen manevi destekli olsun diye bir paket balon hediye ettik ve öğrencimiz işin özünü almış ki kazandığı hediyeyi diğer arkadaşlarıyla paylaştı.” diye konuştu.

Çolak, oluşturdukları oyunları sanal ortama taşımak için çalışmalar yaptıklarını kaydederek, bu konuda hayırsever iş adamlarından destek beklediklerini dile getirdi.

Tüm engelli kategorilerindeki çocuklar için içerisinde parkurların olduğu oyunlar planladıklarını aktaran Çolak, şunları söyledi:

“Sanal ortamda da engellileri ve değerler eğitimini işlemeye çalışacağız. Sanal ortamda da çocuklar bilgilerine göre oyunları geçip ödüller kazanacak. Engelin sadece zihinlerde olduğunu düşünüyorum. Bizim hayallerimizde engel yok. İnsanoğlu fıtratı gereği hayal ettiği her şeyi yapabilir. Biz de yapmak için ekip arkadaşlarımızla birlikte çalışıyoruz.”

Çolak, yaz ayında düzenledikleri dini değerler eğitimlerini okul döneminde de Yeni Hal Camisi’nde sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

Okumaya Devam