İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

MEBden LGS adaylarına tercih robotu hizmeti

Yayınlandı

Ankara

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında tercih yapacak öğrenciler için ilk kez bir tercih robotu hazırlandı.

MEB tarafından, 2019 yılı ortaöğretim kurumları kontenjan tabloları ile adaylar için ilk kez bir tercih robotu da kullanıma sunuldu.

Öğrencilerin tercihlerinde rehberlik etmek üzere, iller bazında yüzdelik dilimlerdeki öğrenci sayılarını paylaşan Bakanlık, öğrenciler için tercih rehberleri de hazırladı.

İlk kez kullanıcı dostu bir tercih robotu

MEB ayrıca öğrencilerin tercihlerinde rehberlik etmesi amacıyla ilk defa yüzdelik dilimlerine göre tercih robotu da hazırladı. Öğrenciler, bu robotu kullanarak istedikleri yüzdelik dilim aralıklarında hem il hem de ülke düzeyinde okul listelerini ve okullarla ilgili detaylı bilgileri görebilecek.

Robotta okul türleri, il, ilçe ve 2018’e ait yüzdelik dilimlerine göre arama yapılabilecek.

Tarama sonunda oluşan listelerde merkezi sınav puanı ile öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarının tercih kodu, okul adı, türü, öğretim süresi, öğretim şekli, pansiyon durumu, yabancı dili, kontenjanı, adresi, 2018 yılı en düşük ve en yüksek yüzdelik dilimlerine ulaşılabiliyor.

Yerel yerleştirme tercih rehberi

Yerel yerleştirme ile öğrenci alan ortaöğretim kurumları için hazırlanan tercih rehberinde ise öğrenci TC kimlik ve okul numaraları ile öğrencinin kayıt bölgesindeki okullar listeleniyor.

Listelerde her bir okulun tercih kodu, okul adı, türü, öğretim süresi, öğretim şekli, pansiyon durumu, yabancı dili, kayıt alanı, kontenjanı ve adres bilgilerine ulaşılabiliyor.

Tercih rehberi, e-Okul üzerinden tüm veli, öğrenci ve rehber öğretmenlerinin kullanımına açıldı.

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

Koronavirüs salgınında hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının çocuklarına eğitim bursu

Yayınlandı

Yazar :

İstanbul

Türk Eğitim Vakfı (TEV) ve Portakal Çiçeği Uluslararası Sanat Kolonisi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele ederken hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının çocuklarının eğitimine destek verecek bir proje başlattı.

Portakal Çiçeği Uluslararası Sanat Kolonisi’nden yapılan açıklamaya göre, tüm dünyada ve Türkiye’de hayatın akışını değiştiren koronavirüs salgınını durdurmak ve toplumun sağlığını korumak için çok sayıda kurum ve kuruluş etkin bir mücadele veriyor.

Bunların başında gelen sağlık çalışanları günlerce risk altında, fedakarca görev yaparak evlerine gidemedi, alilelerini göremedi ve çocuklarına sarılamadı. Bu süreçte çok sayıda sağlık çalışanı da hayatını kaybetti.

TEV ve Portakal Çiçeği Uluslararası Sanat Kolonisi ortak bir proje başlatarak, kayıpların acısını bir nebze olsun hafifletebilmek ve minnet duygusunu ifade edebilmek için sağlık çalışanlarının geride bıraktığı çocuklarının eğitimine destek verecek.

Portakal Çiçeği Sanat Kolonisi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Şahin, projenin, “Korona kahramanlarına destek, çocuklarına gelecek” sloganıyla yola çıkarak başlatıldığını belirterek, sanatçılara birer eserle projeye destek vermesi çağrısında bulundu.

Gelenekselleşen Cumhuriyet Sergilerinin bu yıl bu projeyle birleştirileceğini dile getiren Şahin, “Serginin düzenlenmesi, tanıtımı, afiş, davetiye ve katalog hazırlanmasını üstlenelim, sergideki satışlardan elde edilecek gelirin tamamını da sağlık çalışanlarının geride bıraktığı çocuklarının eğitimine burs olarak aktaralım istedik. Sanatçılarımızın projeye desteği önemli, projeye bağışlanacak her eser ve o eserin satışından elde edilen gelir, fona aktarılacak. Fon aracılığıyla da öğrencilere eğitim hayatları boyunca burs desteğinde bulunacağız.” ifadelerini kullandı.

Sanatçılar sergiye plastik sanatların her disiplininde, ölçü standardına uymak koşulu ile katılabilecek. Her eser aynı fiyattan satışa çıkarılacak ve açık artırma yöntemiyle satılacak. Eser, alıcıya yalnızca, TEV Korona Kahramanlarına Destek Fonuna yapılan bağış makbuzu karşılığında teslim edilecek. Eserlerin son teslim tarihi 30 Ağustos olarak belirlendi.

Burs başvurusu için koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden doktor, hemşire, teknisyen, diş hekimi, eczacı, hasta bakıcı, hastane işçisi gibi sağlık çalışanlarının çocuğu olmak ve eğitim hayatının sürmesi yeterli. Burs, öğrencinin eğitim hayatı boyunca devam edecek. Arzu eden sanatçılar, resim bağışının dışında da ilgili hesaplara nakdi yardım yapabilecek.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Türk ve Japon öğrenciler evde kaldıkları sürede ülkelerini tanıttı

Yayınlandı

Yazar :

Van

Türk Japon Vakfı (TJV) ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) yeni tip koronavirüs nedeniyle uzun süredir Türkiye ve Japonya’da evde kalan öğrencilerin, salgın sürecinin olumsuz etkisinden kurtarılarak sosyalleşmelerine destek olmak ve eğitimlerine katkıda bulunmak için çalışma başlattı. 

Öğrencilerin ülkelerini tanıttığı proje kapsamında, Van’ın Erciş ilçesindeki 10 öğrenci, “Zoom” uygulaması üzerinden Japonya’daki akranlarına Türk kültürünü anlattı. Japonya’daki öğrenciler de ülkeleri hakkında bilgi verdi.

Proje kapsamında, Van’ın Erciş ilçesi Tenzile Ana Ortaokulu öğrencileri, Japonya’nın Sapporo kentinden akranlarıyla internet aracılığıyla bir araya geldi.

“İletişim ve karşılıklı anlayış dostluğun temelidir”

Farklı illerden öğrenci ve öğretmenlerin de katıldığı uygulamada, katılımcılara seslenen Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima, Türkiye’nin, zengin kültürü ve tarihiyle gerçekten çok güzel bir ülke olduğunu anlattı.

Bütün dünyanın Kovid-19 salgınıyla mücadele ettiğini belirten Miyajima, Türkiye hükümetinin ve insanların salgının yayılmasını önlemek için ellerinden gelenin en iyisini yaptığını, bu sayede yeni enfekte vaka sayısının ve can kaybı oranının önemli oranda düştüğünü vurguladı.

Japonya ve Türkiye’nin, zor zamanlarda birbirine yardım ederek uzun yıllar boyunca güçlü bir dostluk inşa ettiğini aktaran Miyajima, şöyle konuştu:

“Bu bahar ve yaz, gençlik değişim programları dahil birçok etkinlik ertelenmiş veya iptal edilmiştir. İletişim ve karşılıklı anlayış, dostluğun temelidir. Eminim ki bu etkinlikte eğlenecek ve çok şey öğreneceksiniz. Lütfen birbiriniz hakkında bilgi edinmeye ve iki ülke arasında bir köprü oluşturulması görevine devam edin. Öyle sanıyorum ki Kovid-19 ile mücadelemizde tünelin sonunda ışık görünüyor. Dünya birçok alanda iyi veya kötü anlamda büyük ölçüde değişecek. Herkesin, özellikle de siz gençlerin, koronavirüs sonrası dünya konusunda çok dikkatli ve hazırlıklı olması gerekiyor, çünkü gelecek siz gençlerindir.”

JICA Türkiye Ofisi Başkanı Nobuhiro Ikuro da iki ülke arasındaki ilişkilerin önemine değinerek, “Mesafeler uzak olsa da kalpler yakın” dedi.

Ikuro, öğrencilerin afet konusundaki bilgi değişiminin de önemini vurguladı.

TJV Başkanı Prof. Dr. Nejat Bora Sayan ise programa katılan öğrenciler kadar heyecanlı olduklarını dile getirerek, “Bu dostluklar gelecek olan sağlıklı günlerde daha da güçlenerek devam edecektir.” dedi.

Etkinliğe katılan öğrencilerden Barkın Kıvrak ise bir süre önce diğer öğrencilerle, Japonya’daki akranlarına Türkiye’yi ve Türk kültürünü tanıttıklarını, onların da kendi ülkeleri hakkında bilgi verdiğini belirterek, eğitimleri için çok faydalı bilgiler edindiklerini söyledi.

Bu sayede salgın sürecini fırsata dönüştürdüklerini dile getiren Kıvrak, etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Tenzile Ana Ortaokulunda projeyi yürüten İngilizce Öğretmeni Özgür Anaç ise Japonya ve Japon kültürüyle maceralarının, 2016’da afet eğitim programına katılmalarıyla başladığını anlattı.

Anaç, şunları söyledi:

“2019’da Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı ve Türk Japon Vakfı, bölgesel afet etkinlikleri kapsamında okulumuzu ziyaret etti. Pandemi sürecinde ‘Öğrencilerimizi nasıl aktif tutabiliriz?’ diye düşündük. Öğrencilerimizle Japonya arasında video konferanslar düzenlemeye karar verdik. Bizim öğrencilerimiz Türk kültürünü, Japon öğrenciler de kendi kültürlerini bizim öğrencilerimize tanıttı. Etkinliği düzenleyenlere teşekkür ederim.”

Milli Eğitim Bakanlığı ve AFAD iş birliğinde, 2016’dan bu yana aralarında Van’ın da bulunduğu 12 ilden 143 ortaokul öğrencisi ile 27 öğretmeni “Gönül bağları-dostluk köprüsü, eğlenerek afet eğitimi” programlarına davet eden TJV ve JICA, öğretmen ve öğrencilere Ankara, Eskişehir ve Bursa’da bir hafta süreyle afet eğitimi vermişti.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Salgın sürecindeki online eğitim öğrenciler için fırsata dönüştü

Yayınlandı

Yazar :

Çankırı

Çankırı Karatekin Üniversitesi Orman Fakültesi öğrencileri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri çerçevesinde aldıkları uzaktan eğitim sürecinde, farklı ülkelerden ve üniversitelerden akademisyenler ile sektör temsilcilerinin de katılımıyla derslerini daha güçlü işlemeye başladı.

Fakültedeki öğrenciler ile Doktor Öğretim Üyesi Bora İmal, internet üzerinden uzaktan eğitimlerine devam ederken, derslere farklı üniversitedeki akademisyenler ile öğrencilerin de katılması yönünde fikir geliştirdi.

Bunun üzerine uzaktan eğitim için hazırlanan afişler sosyal medyada paylaşılarak, farklı üniversitelerdeki öğrencilere ulaşıldı.

Eğitimlere farklı üniversitelerden öğrenci ve öğretim üyelerinin katılmasının ardından sektörde çalışan orman mühendisleri, doğaseverler, branş öğretmenleri de derslere katılmaya başladı.

Sosyal medya üzerinden geniş kitlelere yayılan eğitime, Azerbaycan, Türkmenistan, Kırgızistan, İspanya ve İtalya gibi ülkelerden yaklaşık 15 öğrenci ve akademisyen de katıldı.

Derslere yurt dışından katılım sağlayan öğrenciler bulundukları bölgelerdeki ormanlar hakkında bilgi paylaştı.

Sektörel bilgi paylaşımı imkanı sağladı

Doktor Öğretim Üyesi Bora İmal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uzaktan eğitim sürecinde güzel bir sinerji yakalayarak bir aile olduklarını söyledi.

Uzaktan eğitimde sadece kendi fakülteleriyle sınırlı kalmayıp hem farklı üniversitedeki akademisyenlerin bilgileri hem de sektörde çalışanların deneyimlerinin bir araya getirdiklerini ifade eden İmal, “Ormancılık eğitiminde pratik ve teorik bilgi büyük öneme sahip. Diğer hocalarımızın ve meslektaşlarımızın farklı ekolojik bölgelerde uzun yıllar boyunca arazide edindiği uygulamalara yönelik bilgi birikimlerini de bu online eğitim sayesinde paylaşma imkanı yakaladık.” dedi.

İmal, ders sonrası çeşitli aktiviteler de yapıldığını, güzel ve renkli görüntülerin ortaya çıktığını anlattı.

Uzaktan eğitime başlarken bu kadar katılım olacağını tahmin etmediğini ifade eden İmal, şunları dile getirdi:

“İşletmelerde çalışan meslektaşlarımız çoğunlukla akademik bilgilerini güncelleyemediği için bu yönde hocalarımızın bilgi birikimi ve paylaşımlarını da sunarak meslektaşlarımıza da fayda sağlıyoruz. Buradan mezun olup ileride öğrencilerimiz Tarım ve Orman Bakanlığında ya da Orman Genel Müdürlüğünde bu uygulamalı eğitimlere yönelik çalışmalar yapabilecek. Dolayısıyla öğrencilerim mezun olmadan arazide vermiş olduğumuz uygulamalı eğitimlerin yan sıra bu online eğitimler sayesinde de saha avantajını bir nebze almış oldular. Bununla birlikte orman fakültesinden mezun olmuş uzun yıllar görev yapan meslektaşlarımız bilgi birikimini tazelediler, bunun yanında bizlere mesleki tecrübelerini aktardılar.”

Şu anda farklı üniversitelerden 15 akademisyenin uzaktan eğitime katılarak ders verdiğini aktaran İmal, eğitimlerin koronavirüs salgını sonrasında da devam etmesi yönünde talep geldiğini ve uygulamayı daha sonra da sürdürmeyi planladıklarını kaydetti.

Okumaya Devam