İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

MEBde saha analizleri ile eğitim planlaması dönemi

Yayınlandı

Ankara

MEB, geçen yıl yeni bir uygulama başlatarak Eğitim Analiz ve Değerlendirme Raporları Serisi’nden raporlar yayımlamaya başladı. Bu serinin ilk değerlendirme raporu, Kasım 2018’de “Türkiye’de Mesleki ve Teknik Eğitimin Görünümü” başlığıyla yayımlandı. 

Raporlar serisinin yürütücülüğünü yapan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Seriyi yayımlamadaki amacı sorulan Özer, tüm süreçleri verilere dayalı değerlendirmek ve kamuoyuyla paylaşmak istediklerini söyledi.

“Bu bizim için hem hesap verebilirlik ve şeffaflık açısından hem de eksikliklerin görülmesi ve dolayısıyla süreçlerin iyileştirilmesi açısından çok önemli.” diyen Özer, bu raporlarla iyileştirme yapılacak alanların veriye dayalı daha net görülebildiğini vurguladı.

Diğer taraftan atılan adımların ve başlatılan projelerin sonuçlarını da net şekilde izleyebildiklerini anlatan Özer, “Eğitimle ilgili sorunları veriye dayalı olarak tartışabilme imkanı veriyor. Dolayısıyla eğitimle ilgili tüm alanlarda sürekli iyileştirme kültürünün güçlendirilmesi için de önemli bir dayanak sağlıyor. Kamuoyunun raporlara yönelik yoğun ilgisi de bizleri mutlu ediyor.” diye konuştu.

“Son rapor, bir haftada 20 bin kez indirildi”

Raporlara gösterilen ilginin ne düzeyde olduğunun sorulması üzerine Özer, “Milli Eğitim Bakanlığının şu ana kadar yayımladığı 9 değerlendirme raporu, 10 ayda yaklaşık 3 milyon kez indirildi. Raporlara bu kadar yoğun ilgi olması önemli. Örneğin bir hafta önce yayımladığımız ‘Türkçe-Matematik-Fen Bilimleri Öğrenci Başarı İzleme Araştırması 4. Sınıf Seviyesi’ raporu sadece bir haftada 20 bin kez indirildi. Bu çalışmayla 4. sınıf seviyesinde öğrencilerimizin Türkçe, matematik ve fen bilimleri derslerinden performanslarıyla ilgili bir resim elde ettik.” bilgisini paylaştı.

Özer, TIMMS ve PISA raporları ölçeğinde yapılan son raporla ilgili görüşünün sorulması üzerine, raporla ilgili izleme çalışmasının iki açıdan önemli olduğunu belirtti.

Bunlardan birincisinin TIMMS ve PISA araştırmaları gibi uluslararası standartlarda bir izleme çalışmasının ilk kez yapılması olduğunu dile getiren Özer, ayrıca raporun ölçek olarak oldukça kapsamlı bir çalışma olmasının önemine işaret etti.

Özer, bu çalışmayı dış bir değerlendirme kuruluşuna yaptırmadıklarını, Bakanlığın imkanlarıyla kendi ekiplerinin gerçekleştirdiğini ifade etti.

Mahmut Özer, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğüne, raporu hazırlayanlara ve danışma kuruluna, 81 ilde ölçme ve değerlendirme merkezi çalışanlarına ve milli eğitim müdürlerine teşekkür etti.

“Rapor verileriyle planlama yapılıyor”

Rapordaki verileri kullanarak nasıl bir çalışma yapacakları sorulan Özer, raporda sadece genel bir resmin bulunduğunu vurguladı.

Özer, rapordaki verileri kullanarak Bakanlıkta çeşitli planlamalar yapıldığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Çalışmada elde ettiğimiz detaylı verileri Temel Eğitim Genel Müdürlüğümüzle paylaştık. Genel Müdürlüğümüz, il müdürlükleriyle koordineli şekilde yapılacak iyileştirmeleri, atılacak adımları ve çalışmaları belirliyor. Dolayısıyla Bakanlığımızda öğrencilerimizin hangi konularda bilgi ve beceri eksiklikleri varsa onları telafi edecek yaklaşımlar belirleniyor. Ayrıca öğretmenlerimize yönelik eğitim planlamaları yaparken de bu verileri kullanacağız. Aynı şekilde, müfredat revizyonu çalışmalarında da raporun bulguları kullanılacak. Bu çalışmaya önümüzdeki yılda da devam edeceğimiz için iyileştirme için atılacak adımların sonuçlarını da izleyebileceğiz.”

“Okullar arasındaki farkları görebileceğiz”

Özer, 7. ve 10. sınıf düzeylerinde yaptıkları “Matematik-Fen Bilimleri Öğrenci Başarı İzleme Araştırması” sonuçlarının ne zaman açıklanacağına ilişkin, “Rapor hazırlama çalışmaları devam ediyor. Yıl içerisinde her iki raporu da açıklamayı planlıyoruz. Bu raporla Türkçe, matematik ve fen bilimleri alanlarında hem aynı kademedeki okullar arasındaki farkları görebileceğiz hem de okul kademeleri arasında karşılaştırma yapabileceğiz ve sistemin bütünüyle ilgili genel bir resme sahip olacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Bunların dışında başka bir raporun bulunup bulunmadığı sorulan Özer, ilk kez elektronik ortamda okuma, yazma, konuşma ve dinleme olmak üzere 4 beceride Türkçe sınavını 15 pilot ilde uyguladıklarını bildirdi. 

Bu uygulamayı o illerde ilk kez oluşturdukları e-Sınav merkezlerinde yaptıklarını anlatan Özer, “Değerlendirmeler tamamlandı. Rapor hazırlama çalışmaları devam ediyor. Bu çalışma sonuçlarını da yıl içerisinde kamuoyuyla paylaşmayı planlıyoruz.” dedi.

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

MEBden okullara zorbaca içeriğe sahip oyunlara karşı uyarı

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), illere gönderilen “zorbaca içeriğe sahip oyunlara” ilişkin uyarı yazısında, oyun tarzındaki zorbalık olaylarının tekil birer eylemden ziyade “akran zorbalığı” sorununun tezahürü olduğu vurgulandı.

Yazıda, öğrencilerin fiziksel, bilişsel ve psikososyal alanlarda bir bütün olarak gelişimlerini destekleme ve eğitimlerini güvenli okul ikliminde sağlamanın Bakanlığın öncelikli görevleri arasında bulunduğu belirtildi.

Son dönemde dünyanın pek çok ülkesinde, öğrenciler arasında bazı fiziksel ve duygusal zorbalık davranışlarının ortaya çıktığının görüldüğü vurgulanan yazıda, çeşitli ülkelerden videolar çekilerek sosyal medya kanalları ile “viral” şekilde yayıldığı vurgulandı.

Çocuk ve gençlerin şaka veya espri gibi gördükleri bu fiziksel müdahalelerin sosyal medya terminolojisinde “challenge” olarak adlandırıldığına işaret edilen yazıda, bunların ciddi bedensel, ruhsal zararlar verme potansiyeli olan kaba, incitici davranışlar olduğuna dikkati çekildi.

Okullara gönderilen uyarı yazısında, şunlar kaydedildi:

“Popüler olan ve ülkemizde de sosyal medya paylaşımları ile yayılmaya başlayan ‘Tripping Jump Challenge-Hadi Gel Zıplayalım Meydan Okuması’ isimli bir zorbalık eyleminde şaka adı altında bir grup öğrencinin başka bir öğrenciye zarar verme ihtimali söz konusudur. Videolarda yer alan bu zorbalıkta, öğrencilerin yaralanma hatta ölme riski ile karşı karşıya kaldığı görülmektedir. Videoların sosyal medyada paylaşılmasıyla birlikte yayılma hızı da artmaktadır.

Gençlerimiz, interneti aktif şekilde kullandığından dolayı bu gibi olaylarda risk altında bulunmaktadır. Bahsi geçen şaka ya da oyun tarzındaki zorbalık olayları tekil birer eylemden ziyade ‘akran zorbalığı’ sorununun tezahürlerinden biri olarak ele alınmalıdır. Önleme çalışmaları da akran zorbalığı üst başlığı altında ele alınarak tüm okul güvenliği ve şiddetten arındırılmış okul kavramı çerçevesinde yapılandırılmalıdır. “

Uyarı yazısında, öğrencilerin okul içinde ve sosyal medyada birbirlerine zarar verme potansiyeli olan bu gibi davranışlarda bulunma riskine karşı dikkatli bir şekilde takip edilmeleri, bu konuda öğretmen, öğrenci ve velilere gerekli bilgilendirilmenin yapılması istendi.

“Oyunlar konusunda farkındalık oluşturmak istiyoruz”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, AA Editör Masası’nda sosyal medya üzerinden yayılan oyunlara ilişkin uyarılarda bulundu.

Eğitimi sadece öğretmenin, anne ve babaların sorunu olarak görmediklerine işaret eden Selçuk, bunun için bir toplumsal okuma, ekosistemin gerekliliğine işaret etti.

Selçuk, internetten yayılan “hadi zıplayalım” şeklindeki meydan okumanın İngilizce’den çevrildiğini ve yayıldığını, bu oyunun bir örnek olduğunu belirterek, yarın başka bir zorbalığın meydana gelebileceği uyarısında bulundu.

Bakan Selçuk, “Zorbalık içeren oyunlar konusunda bir farkındalık oluşturmak istiyoruz.” dedi.

Konunun anne babalar ve öğretmenlerin odağında olması gerektiğinin altını çizen Selçuk, il müdürlerinin de konuya ilişkin uyarıldığını gereken her türlü tedbirin hızla alındığını aktardı.

Okul müdürlerine dönük çalışmalar yürütüldüğünü, zorbalıkla ilgili psikolojik danışma içeriklerinin hazırlandığını dile getiren Selçuk, öğretmenlerin uluslararası eğitim aldıklarına vurgu yaptı.

Bu tür eğitimlerin sayısını artıracağı bilgisini veren Ziya Selçuk, “Bununla ilgili videolar hazırladık. Eğitimleri yaygınlaştıracağız. Çocukları sosyal medyanın veya uluslararası dijital kapitalist içeriklerin zorbalığına bırakmayacağız, hepimiz onlara sahip çıkacağız.” diye konuştu.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

YÖKDİL giriş belgeleri erişime açıldı

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

ÖSYM’nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, adayların sınava girecekleri bina ve salonların belirlenme işlemi tamamlandı.

Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgesi’ni, ÖSYM’nin “//ais.osym.gov.tr/” target=”_blank”>https://ais.osym.gov.tr” internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle edinebilecek.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: 20 bin ek öğretmen ataması yapılacak

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Anadolu Ajansı(AA)Editör Masası‘nda eğitim gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, Yenilenen Eğitim Bilişim Ağı’na (EBA) ilişkin, “Çocuğa özel deneme sınavı yapılabiliyor. Her şey kişiye özel. Dünyada 2-3 ülkede varsa biri Türkiye’de.” dedi.

“20 bin ek öğretmen ataması yapılacak”

Selçuk, 20 bin ek öğretmen ataması yapılacağını açıkladı.

“Depremde hasar gören okulların nereye yapılacağı hemen çözümlendi”

Elazığ’daki depremde 30 okul binasının hasar gördüğünü, bu binaların nasıl ve nereye yapılacağının hemen çözümlendiğini bildiren Selçuk, “Pazar günü Elazığ’da olacağım. Velilerimizle de görüşeceğiz, eksikleri tespit edeceğiz. Pazartesi de okulları açacağız.” ifadelerini kullandı.

“Sınavla öğrenci alınacak okullarda kontenjan oranı yüzde 10 olacak”

Selçuk, sınavla öğrenci alınacak okullarda kontenjanların oranının yüzde 10 olacağını, sayının bu oran üzerinden belirleneceğini söyledi.

Bakan Selçuk, LGS kapsamındaki sınava girecek öğrenci sayısına ilişkin, “Çocuklarımızı asla mağdur etmeyiz, kontenjanlar ayarlandı, rahat olsunlar.” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, “Sporla, sanatla, bilimle ilgilenen öğrencilere bir ek avantaj sağlamakla ilgili bazı hazırlık çalışmalarımız var.” ifadelerini kullandı.

“Özel okul açma standartlarını yükseltmek istiyoruz”

Selçuk, “Özel okul açma standartlarını yükseltmek istiyoruz. Bir kısmı kanuni düzenleme gerektiriyor. Bununla ilgili Meclisteki süreç devam ediyor.” şeklinde konuştu.

Okumaya Devam