İletişim : info@mebhaberim.com

Öğretmenler

Mebbis MTSK Direksiyon gorevlendirmelerinde hata var mı?

Yayınlandı

mebpersonel.com sitesinin haberine göre MEBBİS üzerinden yapılan uygulama sınavı görevlendirmesinde hata var.

MTSK Direksiyon Uygulama Sınavı Görevlendirmelerinde Hata Mı Var?
Bilindiği üzere 2019 yılına girilmesiyle beraber MTSK direksiyon uygulama sınavı görevlendirmeleri MEBBİS üzerinden yapılmaya başlandı. Sertifikası olan öğretmenler MEBBİS üzerinden görev talebinde bulunabilecekler.
İlk görevler Ocak ayında verilmeye başlandı. Bu yılki sınav görevi sayıları ”0” olarak sisteme işlendi. Geçtiğimiz yılda yapılan görevler ise yine öğretmenlerin görev aldığı sayılara göre sisteme işlendi.
Buraya kadar her şey tamam. Yani sınav görevi sayısına göre öğretmenlere görevlerin dağıtılması ve görev sayısı az olandan başlanması gerekiyor.
Sitemize ulaşan bilgilere göre İzmir’in Bayraklı ilçesinde bu duruma uymayan bazı görevlendirmeler yapılıyor. İddiaya göre bu yılki görev sayısı ”0” olan öğretmenler varken görev sayısı ”1” veya ”2” olan öğretmenlere görev çıkıyor. Sınav görevi sayısı ”0” olan öğretmenlere ise sistem yedek olarak görev veriyor.
Sınav görevlendirmelerinin sadece sınav görevi sayısına ve sertifika türüne göre yapılması gerekmektedir.
Mebpersonel.com olarak yeni geçilen bu sistemde hata olup olmadığının MEB tarafından incelenmesini öğretmenlerimiz adına talep ediyoruz…

Kaynak:mebpersonel.com

Açıkçası konu ile ilgili ufak bir araştırma yapıldığında durumun böyle olmadığı anlaşılmaktadır.

Öncelikle İzmir Bayraklı ilçesinde geçen hafta 2019’un 2. sınavı yapılmış. Yâni bu yerleştirmede 2 görev almış öğretmenin olması mümkün değil.

Belki hiç görev almayan öğretmen varken bu yıl 1 görev alan öğretmene sınav görevi verilmiş olabilir. Tabii bunun sebebi de görevlendirme sisteminin hatalı çalışması değil yönetmeliğin şu maddesi;

Direksiyon eğitimi dersi sınavı uygulama ve değerlendirme
komisyonu
MADDE 31 – (Değişik:RG-5/12/2015-29553)
(1) Direksiyon eğitimi dersi sınavı uygulama ve değerlendirme
komisyonu bir başkan ve bir üyeden oluşur. Başkan ve üye; Genel Müdürlük,
il/ilçe millî eğitim müdürlüğü personeli veya o ilçede bulunan okullarda görevli
öğretmenler (Mülga ibare: RG-7/3/2017-30000) (…) arasından, Bakanlıkça
verilmiş motorlu taşıt sürücüleri kursu direksiyon eğitimi dersi sınav sorumlusu
belgesi bulunan, en az yüksekokul mezunu, en az üç yıl önce alınmış ve
kursiyerin alacağı sürücü sertifikası sınıfından sürücü belgesi bulunanlar
arasından oluşturulur. Direksiyon eğitimi dersi sınavı uygulama ve
değerlendirme komisyonunda görevlendirilecekler arasında kursiyerin alacağı
sürücü sertifikası sınıfından sürücü belgesi bulunmaması halinde “M”, “A1”,
“A2”, “A” ve “B1” sürücü sertifikası sınıfından en az “A2” sürücü belgesi
olanlar, diğer sürücü sertifikası sınıfından ise en az “D” sınıfı sürücü belgesi
bulunanlar arasından oluşturulur. Komisyonun oluşumu ve görevlerine ilişkin
diğer usul ve esaslar Genel Müdürlükçe belirlenir. (2)

KAYNAK: MTSK YÖNETMELİĞİ

Yönetmeliğin bu maddesinde de belirtildiği üzere öncelik görev sayısında değil adayın alacağı sertifika türünden sertifikaya sahip öğretmenedir. Yâni C (Kamyon) ehliyeti alacak adaya öncelikle C veya E sertifikası olan öğretmen görevlendirilmek zorundadır.

Daha ilk görevlendirmelerden sistemin yanlışlığından söz etmek sizce de erken değil mi.

3 Yorum

3 Comments

 1. Mehmet

  22 Kasım 2019 at 16:53

  Bende Ordu /Aybasti da ogretmenim aylardir ayni durumu yasiyoruz. Simdiye kadar 1 gorev almis olmama ragmen 3 hatta 4 defa gorev verilenler var

 2. Ersin Doğan

  12 Şubat 2020 at 09:15

  Bende Aybasti’da calisiyorum iki yildir butun mtsk sinavlarina icin basvuru yapmama ragmen sadece 1 defa yedek görevi verildi. Oysa benimle ayni zamanda belge almis bircok kisi 4 defa sinav gorevi aldi. Adaletsiz bir uygulama

 3. Ersin Doğan

  12 Şubat 2020 at 09:26

  Aybasti ilcesinde ayni durumu yasayanlardan biri de benim maalesef hic gorev almayanlar dururken bircok defa gorev alanlar almaya devam ediyor. Seffaf olmasi gereken bir sistem

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

MEB N95 standardında maske makinesi üretti

Milli Eğitim Bakanlığınca, koronavirüs önlemleri kapsamında yürütülen Ar-Ge çalışmaları sonucu Tekirdağ Çerkezköy Türk Tekstil Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde N95 maske makinesi üretildi.

Yayınlandı

Yazar :


Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), yeni tip koronavirüs önlemleri kapsamında yürütülen Ar-Ge çalışmaları sonucu, Tekirdağ Çerkezköy Türk Tekstil Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde N95 maske makinesi üretildi.

Yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında mesleki ve teknik Anadolu liselerinde üretim kapasitesini harekete geçiren Milli Eğitim Bakanlığı, bu kapsamda temizlik ve dezenfeksiyon ürünlerinden maske üretimine, tek kullanımlık önlük ve tulumdan yüz koruyucu siperliklere kadar çok çeşitli ürünlerin seri üretimine geçti.

MEB, bu aşamada cerrahi maske makinesi, solunum cihazı ve N95 standardında maske üreten makinenin tasarım ve üretimi için Ar-Ge çalışmalarına ağırlık verdi. Bu konuda İstanbul’dan gelen Otomatik 3 Katlı Telli Ultrasonik Cerrahi Maske Makinesi üretimine ilişkin ilk haberi, Hatay ve İstanbul’dan solunum cihazı üretilmesiyle ilgili gelen haberler izledi.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, geçen hafta N95 maske makinesinin üretilmesinde son aşama gelindiğini belirtmişti.

Bu kapsamdaki çalışmalarda ilk haber Tekirdağ’dan geldi. Koronavirüsten korunmada çok önemli olan N95 standardında maskenin makinesi, Tekirdağ Çerkezköy Türk Tekstil Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde üretildi.

“İstanbul, Tekirdağ, Bursa ve Hatay’da meslek liselerinde 4 Ar-Ge merkezi kurduk”

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Özer, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, salgın sürecinde meslek liselerinin üretim kapasitesini harekete geçirdiklerini, temizlik ve dezenfeksiyon malzemelerinden cerrahi maske üretimine, tek kullanımlık önlük ve tulum üretiminden yüz koruyucu siperliğe kadar altyapıyı güçlendirdikleri tüm alanlarda yoğun üretim yaptıklarını ifade etti.

Bu kapsamda meslek liselerinde şimdiye kadar 8 milyon cerrahi/tıbbi maske, 5 milyon litre hipoklorit dezenfektan, 120 bin litre el dezenfektanı ve 3 bin litre kolonya, 750 bin yüz koruyucu siper ve 1 milyon tek kullanımlık önlük/tulum üretilerek her ilde valiliklerin koordinasyonu ile ihtiyaç noktalarına ulaştırıldığını bildiren Özer, şöyle konuştu:

“İstanbul, Tekirdağ, Bursa ve Hatay’da da meslek liselerinde 4 Ar-Ge merkezi kurduk ve 3 ürünün üretilmesine odaklandık: Cerrahi maske makinesi, solunum cihazı ve N95 maske makinesi. İstanbul’da cerrahi maske makinesini ürettik ve maske üretiminde otomasyona geçtik. Ayrıca Hatay ve İstanbul’da solunum cihazlarını ürettik. Şimdi de odaklandığımız son ürün olan N95 maske makinesini Tekirdağ’da üretmiş bulunuyoruz. Odaklandığımız tüm ürünleri üretmekten büyük mutluluk duyuyorum.” bilgilerini verdi.

Tekirdağ Çerkezköy Türk Tekstil Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde üretilen maske makinesi ile artık N95 standardında da maske üretebileceklerini bildiren Özer, “Bu süreçte Tekirdağ’daki arkadaşlarımızın, yöneticilerimizin ve öğretmenlerimizin fedakarca çalışmaları her türlü takdirin ötesinde.” dedi.

Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan ve çalışma arkadaşlarına, Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş’e, Tekirdağ Çerkezköy Türk Tekstil Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Murat Kıroğluna, Müdür Yardımcısı Tuncay Şanlı’ya, Hasan Kurtuluş koordinesinde ekipte yer alan tüm öğretmenlere ve öğrencilere ve paydaşlara, süreci başarı ile koordine eden Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Varın Numanoğlu ve çalışma arkadaşlarına teşekkür etti. 

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Bakan Ziya Selçuk’tan öğrenci, öğretmen ve velilere sürpriz doğum günü telefonu

Yayınlandı

Yazar :

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, bugün doğum günü olan öğrenci, öğretmen ve velilere sürpriz doğum günü telefonu açtı.

Milli Eğitim Bakanlığından edinilen bilgiye göre, Bakan Ziya Selçuk, bugün doğum günü olanlar için sürpriz hazırladı. 

Bölgelere göre seçilen öğrenci, öğretmen ve velileri telefonla arayan Selçuk, hem doğum günlerini kutladı hem de emeklerinden dolayı teşekkür etti.

Bakan Selçuk, Twitter’dan yaptığı paylaşımda da “Bugün ömrünün 39 yıl 2 ay 11 gününü çocuklarımıza adayan ve yine bugün emekli olan Hüsnü Bakır öğretmenimizle konuştum. Bugün aynı zamanda doğum günü Elazığ’da yaşayan öğretmenimizin. İkimiz de çok mutlu olduk. Emeklerin için minnettarız. Sağlıklı bir ömür dilerim.” ifadelerini kullandı.

Bugün ömrünün 39 yıl, 2 ay, 11 gününü çocuklarımıza adayan ve yine bugün emekli olan Hüsnü Bakır öğretmenimizle konuştum. Bugün aynı zamanda doğum günü Elazığ’da yaşayan öğretmenimizin. İkimiz de çok mutlu olduk. Emeklerin için minnettarız. Sağlıklı bir ömür dilerim.

647 people are talking about this
Okumaya Devam

Öğretmenler

Ücretli öğretmenlere ödeme yapılacak

Yayınlandı

Yazar :

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Ücretli öğretmenlere ve Usta öğreticilere maaş ödemeleri yapılacağını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Ücretli öğretmenlere ve Usta öğreticilere ödemelerin bugünden itibaren değil uzaktan eğitim başladığı günden itibaren ödenecek dedi.

Okumaya Devam