İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

Marmara Üniversitesi öğrencilerine psikolojik desteği online sürdürüyor

Yayınlandı

İstanbul

AA muhabirine MARPAM’ın çalışmaları hakkında bilgiler veren Yüksel, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele sürecinde öğrencilere verilen hizmetleri ve projeleri anlattı. 

Yüksel, merkezin Ekim 2017’den beri hizmet verdiğini dile getirerek, üniversiteye yeni kayıt olan, aktif olarak eğitim-öğretim hayatına devam eden tüm öğrencilere, idari ve akademik personele, gereksinimleri doğrultusunda psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmeti vermeyi amaçladıklarını söyledi.

Bu kapsamda bugüne kadar 544 öğrenciye hizmet verdiklerini aktaran Yüksel, “Sonuçlar üniversitemizde öğrencilerin en fazla ihtiyaç duydukları çalışma alanlarının; öfke ile başa çıkma, stresle baş etme, genç yetişkinlik dönemine uyum, iletişim becerileri, kaygı, motivasyon, dikkat dağınıklığı, problem çözme, teknoloji bağımlılığı ve zaman yönetimi konularında yoğunlaştığını göstermektedir. Bunları çözmeye yönelik grupla psikolojik danışma programları, seminerler ve psiko eğitim grupları düzenledik. Burada süreklilik ve değişen sosyal yapıya uyum son derece önemli. Programlarımız da buna göre yeniden şekillenmekte.” diye konuştu.

İsteyenlere online danışmanlık veriliyor

MARPAM Müdürü Yüksel, Kovid-19 ile mücadele sürecindeki faaliyetler hakkında bilgiler vererek, şunları kaydetti:

“Öncelikli olarak devam eden danışanlarımıza ulaşıp bu süreçte online hizmet alıp almak istemediklerini sorduk. Devam etmek isteyenlerin danışmanlık hizmetini halihazırda sürdürüyoruz. Bunun dışında Kovid-19 salgın sürecinde ruh sağlığımızı nasıl koruyabileceğimize dair ‘Psikolojik Hijyen Rehberi’ hazırladık. Bunu hem web sayfamızda hem de sosyal medya üzerinden paylaşarak öğrencilerimize ulaşmaya çalıştık. MARPAM Akran Danışmanlığı Psikoeğitim çalışma gruplarımızı, bu sene ortaya çıkan ihtiyaçlar doğrultusunda MARPAM Akran Danışmanlığı Online Psikoeğitim Destek Gruplarına çevirdik. Önümüzdeki haftadan itibaren akran danışmanı öğrencilerimiz, üniversite öğrencilerimize hazırladıkları 20 farklı konu başlığındaki programlarını uygulayacaktır.”

Sosyal izolasyon sürecinde psikolojik açıdan sağlıklı kalmak için öğrencilere tavsiyelerde bulunan Yüksel, zamanı planlamanın bu dönemde çok önemli olduğunu söyledi.

Evde kalmaya devam eden öğrencilere tavsiyeler

Yüksel, öğrencilerin evde kaldıkları günleri planlamalarının önemine işaret ederek, şu tavsiyelerde bulundu:

“Günün boşa geçiyor olma duygusuna izin verilmemeli. Günlük planlarına doğal başa çıkma yöntemleri de eklenmeli. Bunun için ev içerisinde iyi gelen, yapmaktan hoşlanılan, rahatlatıcı aktiviteleri listelemek ve günlük plana eklemek faydalı olacaktır. Sosyal medya kullanım süresi kontrol altına alınmalı. Kendilerine sosyal medyada kalma süreleri belirlemeli ve sürenin sonunda mutlaka uzaklaşılmalı. Tekrar sosyal medyaya dönmeden arada en az iki saat olmasına müsaade edilmeli. Sadece güvenilir ve bilimsel kaynaklardan gelen bilgi ve korunma yollarına (Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü) itibar edilmeli. Sosyal medyada üzücü veya korkutucu haberi bir başkası ile paylaşmamaya özen gösterilmeli. Bu tür haberler başkaları için de korku vericidir ve depresyonu arttırır. Bu süreçte başkalarını da korumaya özen göstermeliyiz. Sürekli haber izlemenin, dinlemenin ve okumanın en büyük stres faktörü olduğunu unutmamak gerekir. Okumalarını kişiyi rahatlatan alanlara kaydırmaya çalışmak daha etkili olacaktır.”

Yüksel, destek ve terapi sürecinde son derece dikkatli ve özenli davranmaya çalıştıklarını ifade ederek, “Çoğu öğrencimiz danışma için uygun bir ortama sahip olmadıklarını bildirdikleri için okul başlayana kadar bu sürece ara verdik. Ancak psiko-eğitim gruplarımızı online devam ettiriyoruz. Bu konu ile “@marmara_marpam” adresinden detaylı bilgiye ulaşmak mümkün olabilir.” dedi.

Salgın ve sonrasında yaşananların herkes için beklenmedik olduğuna vurgu yapan Yüksel, hayatın normale dönme sürecine ilişkin ise şunları söyledi:

“Gündelik yaşantılarımıza uyum aslında hepimiz için gerekli. Sürekli bazı şeylerin eskisi gibi olmayacağına ilişkin söylemlere şahit oluyoruz. Bu da elbette kaygılarımızı arttırıyor. Bu nedenle tekrar oryantasyon, yani uyum sağlamaya ilişkin programları aktif hale getirmek gerekir diye düşünüyorum. Bizler de hem bilimsel arenada hem de medyada bu sürecin nasıl gelişip kontrol altına alınmasına ilişkin bilgileri takip ediyoruz. Bu bilgiler ışığında yine seminerler ve eğitim grupları bağlamında ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak destek çalışmaları yapmayı planlıyoruz.”

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

Hukuk fakülteleri için başarı sıralaması 125 binden 100 bine çıkarılacak

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, hukuk fakültelerine girişte sınav başarı sıralamasını ilk 125 bine çıkaran YÖK’ten, sıralamayı ilk 100 bine yükseltmelerini talep ettiklerini bildirdi.

Gül, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Yargı Reformunun ana hedeflerinden birinin de hukuk mesleklerinde nitelikli insan gücünü artırmak olduğunu belirtti.

Bu kapsamda, hukuk fakültelerine girişte sınav başarı sıralamasını ilk 125 bine çıkaran YÖK’ten, sıralamayı ilk 100 bine yükseltmelerini talep ettiklerini kaydeden Gül, Yargı Reformunun hem hazırlık aşamasında hem de uygulanmasındaki iş birliği ve katkıları için YÖK’e ve akademi camiasına teşekkürlerini iletti.

Yargı Reformu kapsamında, YÖK tarafından daha önce hukuk fakülteleri için 190 bin olan başarı sırası şartı, 125 bin olarak yenilenmiş ve ilk yıldan itibaren hukuk fakültelerine alımların bu şarta göre yapılmasına olanak tanınmıştı.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

YÖK ülkelerinde görev yapmak isteyen Azerbaycanlı doktorlar için devrede

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), üniversitelere gönderilen yazıda Ermenistan‘ın saldırıları nedeniyle tıbbi destek sağlamak üzere geçici süreyle ülkelerine dönmek isteyen Azerbaycanlı doktorlara, mevcut mevzuat kapsamında gerekli izinlerin verilmesi için kolaylık sağlanması istendi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, YÖK Başkanlığından Azerbaycanlı doktorların görev yaptığı 14 üniversitenin rektörlüğüne yazı gönderildi.

Yazıda, Ermenistan’ın Azerbaycan‘a karşı başlattığı saldırılar nedeniyle, Türkiye’de tıp fakültelerinde görev yapan Azerbaycanlı doktorların ihtiyaç duyulan tıbbi desteği sağlamak için gönüllü olarak ülkelerine gitmek üzere Azerbaycan Büyükelçiliğine başvurdukları anlatıldı.

YÖK’ün yazısında, üniversitelerden konuya olumlu yaklaşılarak mevcut mevzuat kapsamında Azerbaycan vatandaşı doktorların talebinin değerlendirilerek gereğinin yapılması istendi.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Okul kantinlerinin 19 Ekimden itibaren açılmasına karar verildi

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla illere gönderilen yazıda, 21 Eylül’de okul öncesi eğitimle ilkokul 1. sınıflarda yüz yüze eğitime başlandığı anımsatılarak, ilkokul kademesinin diğer sınıfları ile 8. ve 12. sınıflarda ise 12 Ekim’de yüz yüze eğitime geçildiği belirtildi.

Okul kantinlerinin 13 Mart 2020’den bu yana kapalı olduğunun hatırlatıldığı yazıda, şunlar kaydedildi:

“Bu süreçte kantin işleticilerinin gelir getirici herhangi bir faaliyette bulunmadıkları göz önünde bulundurularak Bakanlığımıza bağlı resmi okul ve kurumlarda bulunan kantin vb. yerlerin 19 Ekim’de açılmasına karar verilmiştir.”

Okumaya Devam
Advertisement