İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

Liseliler uluslararası diploma için yarışacak

Yayınlandı

Ankara

AA kamerası, Türkiye’de IB programında ilk mezunlarını veren Türk Telekom Sosyal Bilimler Lisesi‘nin “IB” sınıflarında verilen dersleri görüntüledi.

Konuya ilişkin bilgi veren Okul Müdürü Mehmet Emin Ergün, IB programının 16-19 yaş arası öğrenciler için hazırlanmış, geniş kapsamlı, üniversite öncesi iki yıllık bir program olduğunu söyledi. Ergün, “IB, öğrencileri, üniversitede ve sonrasındaki yaşamlarında başarılı olmaları için hazırlayan, final sınavlarının bulunduğu, akademik olarak zorlayıcı ve dengeli bir eğitim programı. Öğrencilerin entelektüel, sosyal, duygusal ve fiziksel esenliğini sağlayacak özellikler taşıyor.” dedi.

Bakaloryayı uygulayan üç devlet lisesinden biri

2004-2005 eğitim öğretim yılında Türkiye’nin ikinci sosyal bilimler lisesi olarak eğitim hayatına başlayan Ankara Türk Telekom Sosyal Bilimler Lisesinde 2016-2017 eğitim öğretim yılından itibaren IB programının uygulanmaya başlandığını aktaran Ergün, “Bakalorya’yı Türkiye’de uygulayan yaklaşık 50 okul arasındaki üç devlet lisesinden ikisi İstanbul’da bulunuyor. Ankara’daki IB uygulayan tek lise, Türk Telekom Sosyal Bilimler Lisesi.” bilgisini verdi.

Ergün, IB programından Kasım 2018’de verdikleri ilk mezunların, yüzde 60’ın üzerinde başarı elde ettiğini aktardı.

25 Mayıs’ta 9. sınıflar arasında “IB Kabul Sınavı” düzenleneceğini bildiren Ergün, “9. sınıfı geçmiş bütün liselerden öğrenciler, bu sınava katılabilir. Sınavda öğrencilerimize bir notlandırma değil bir durum tespiti yapıyoruz. Eksikliği olan öğrenciler için yaz kursları düzenleyeceğiz. Bakalorya için devlet okulları kar amacı gütmediği için oldukça uygun bedel ile bu eğitimleri yürütüyoruz. Ankara Türk Telekom Sosyal Bilimler Lisesinde dışarıdan sınava katılacaklar için okulun web sitesindeki formu doldurmak gerekiyor.” dedi.

Uluslararası diploma şansı

IB programı öğretmenlerinden Uğur Temiz de buradan mezun öğrencilerin, uluslararası geçerliliğe sahip diplomaya sahip olduğunu dile getirdi. Temiz, böylece bu öğrencilerin dünyanın saygın üniversitelerinde ve Türkiye’deki vakıf üniversitelerinde tam burslu veya değişik oranlarda burslu okuma hakkı elde ettiklerini vurguladı.

Temiz, öğrencilerin, okuldaki program kapsamında toplum hizmeti çalışmalarını da yürüttüklerini anlattı.

Kıvanç Taş da TEOG’dan 470 puan almasının ardından, Anadolu lisesi için hazırlık yaptığı sırada IB programının uygulandığı liseden haberdar olduğunu anlattı. Taş, buradaki eğitim farkının edebiyat, matematik gibi derslerin hayatla iç içe geçirilmiş müfredattan oluştuğunu söyledi.

IB ile öğrencilere çok farklı bakış açıları kazandırıldığını dile getiren Taş, hedefinin mühendislik olduğunu ve Almanya’da eğitimine devam etmeyi planladığını söyledi.

Programda İngilizce ve Almanca olmak üzere iki dil öğrendiklerini aktaran Taş, “Sosyal Bilimler Lisesinde IB programı denilince bu öğrencilerin hepsinin tarihçi ya da hukukçu olacağı anlamına gelmiyor. Okulumuzda tıp ve diş hekimliği fakültesine giden öğrenciler bulunuyor. IB’de neredeyse bir fen lisesi öğrencisi kadar biyoloji gibi dersler alıyoruz.” bilgisini paylaştı.

Taş, “Bu okul, bu program, sana ne kazandırdı?” sorusunu “Sanırım hayat deneyimi kazandırdı.” diye yanıtladı.

Dünyada 4 bin 500 okulda uygulanıyor

Uluslararası ortak bir lise müfredatı oluşturmak ve üniversiteye girişte tüm dünyada ortak bir kriter kullanmak amacıyla 5 kıtada 150 ülkede 4 bin 500 okulda IB Diploma programı uygulanıyor.

Program ile açık fikirli, araştırmacı, bilgili, dengeli, duyarlı, eleştirel düşünen, iletişim kurabilen, ilkeli, kendisinin farkında ve risk alabilen bireyler yetiştirilmesi hedefleniyor.

Öğrenciler, bu programda problem çözme, iletişim kurabilme, kendini yazılı ve sözlü ifade edebilme, eleştirel yaklaşım, yaşayarak öğrenme ve araştırma becerileri kazanıyor.

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

ALES yapıldı

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2019-ALES/2) yapıldı.

81 ilde, 88 sınav merkezinde düzenlenen ALES’e 141 bin 828 aday başvuru yapmıştı.

Adaylara, 10.15’te başlayan sınavda 50 sayısal, 50 sözel olmak üzere toplam 100 soru soruldu ve 150 dakika süre verildi.

ÖSYM takvimine göre ALES sonuçlarının 17 Ekim’de açıklanması planlanıyor.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Öğretmenin dikkati okuldan 37 özel yetenek çıkardı

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Tokat’ın Erbaa ilçesindeki bir ilkokul öğretmeninin öğrencilerinin yeteneklerini keşfetmek üzere başlattığı “Özel Yetenekli Öğrenciler için Özel Adımlar” projesiyle üç yıllık sürede 37 öğrenci, özel yetenekli öğrencilerin eğitim aldığı Bilim ve Sanat Merkezlerine (BİLSEM) seçildi.

Öğretmen Veysel Kul, üç yıl önce müdür yardımcısı olarak atandığı Tokat’ın Erbaa ilçesindeki Fevzi Çakmak İlkokulunda bazı öğrencilerinin çeşitli dallarda özel yeteneklerinin bulunduğunu fark etti.

Buna karşın hem çocuklar hem de ailelerinin özel yetenekli çocukların eğitim aldığı BİLSEM’lerden haberdar olmadığını öğrenen Kul, öğrencilerindeki ışığın solup gitmemesi için “Özel Yetenekliler için Özel Adımlar” projesini başlattı.

Proje kapsamında öğrencilere yönelik yetenek taramalarından ailelerin bilgilendirilmesine kadar birçok çalışmayı yürüten öğretmen Kul’un bu emekleri üç yıllık sürede meyvelerini verdi.

Daha önce BİLSEM’li tek bir öğrencisi bile bulunmayan Erbaa Fevzi Çakmak İlkokulunda tam 37 öğrencinin üstün yetenekli olduğu saptandı. Öğrenciler BİLSEM’lerde yeteneklerine uygun alanlarda eğitimler almaya başladı.

“Özel Yetenekliler için Özel Adımlar” projesinin sağladığı kazanımları AA muhabirine anlatan Veysel Kul, “2016’da okula müdür yardımcısı olarak atandığımda okuldaki öğrenci profilinin iyi ve çocukların okula başlarkenki hazır bulunuşluklarının yüksek olduğunu gözlemledim. Ancak okulda ve ilçemizde üstün yetenekli BİLSEM öğrencileri yoktu. Bunun sebeplerini araştırıp çözüm yolları bulmaya çalıştık. Bir öğrencinin kabiliyetini, yeteneğini rastgele keşfetmeye bırakmamak için kolları sıvayıp bu projeyi başlattım.” dedi.

“Ailelerin önyargılarını kırmak kolay olmadı”

Projeyle özel yetenekli çocukları sınıf ortamında keşfettiklerini ve BİLSEM’lere yönlendirdiklerini belirten Kul, üç yıl süresince sınıf ortamında kendi hazırladığı soru tipleri, ilgi ve beceri testlerini çocuklara uyguladığını, böylelikle farklı bakış açıları ve öğrenme stilleri olan çocukların keşfedildiğini söyledi.

Bu süreçte velilerle görüşüldüğünü, onlara ücretsiz servisler tahsis ederek BİLSEM’leri ziyaret ettiklerini ve BİLSEM yetkililerinin de okulda bilgilendirmeler yaptığını aktaran Kul, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hem okulda hem de ilçede üç yıl süresince BİLSEM’lerle ilgili önyargıları gidermeye çalıştık. Bulunduğumuz ilçe Tokat’a bir saat uzaklıkta olduğu için hem yol yorgunluğu hem de külfet olarak aileler açısından önyargılar vardı. Üç yıl boyunca bununla ilgili epey uğraştık, ön yargıları kırmak kolay olmadı.

İlk yıl ön yargıları fazla kıramadım, üç çocuğum BİLSEM’i kazandı. Fakat daha önce kazanan öğrencilerin velileri, bu üç çocuğun velileriyle konuşunca öğrenciler istikrarlı bir şekilde BİLSEM’e gittiler. Biz de çocuk sayısı arttıkça bir servis tutup çocukların daha rahat bir şekilde gidip gelebileceğini söyledik. Nitekim öyle de oldu. Bir sonraki yıl toplam 15 öğrencimiz kazandı BİLSEM’i. Çocuklar servislerle Tokat BİLSEM’e gidip geldiler.”

Veysel Kul, daha önce hiç BİLSEM’li öğrencisi olmayan bir okul için üç yılın sonunda aşamalı olarak 37 üstün yetenekli öğrencinin tespit edilebilmesinin çok önemli olduğunu vurguladı.

“Bu tip projeleri üretmeye devam edeceğim” 

Bu sayının daha da artacağına inandığını dile getiren Kul, “(Açılmamış kanatların büyüklüğü bilinemez) sözü benim beynime yer eden sözlerden biri. Bizim amacımız da bu çocukları sınıf ortamında keşfedip onların kanatlarını açabildiğimiz kadar açmak, yapabileceklerini en üst noktaya çıkarmaktı.” şeklinde konuştu.

BİLSEM’lerde verilen özel eğitimlerin önemine işaret eden Kul, özel yetenekli öğrencilerin sayılarının ülke genelinde artırılması temennisinde bulundu. Kul, “Amacımız, hedefimiz ve idealimiz çocuklar. Çocuklar için her zaman bu tip projeleri üretmeye devam edeceğim.” ifadelerini kullandı.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Liseliler Seydi ile üretime katkı sağlıyor

Yayınlandı

Yazar :

Konya

Konya’da Seydişehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin okulda ürettiği temizlik malzemeleri “Seydi” markasıyla satılıyor.

Seydişehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Bölümü öğrencileri, 19 çeşit temizlik malzemesi üretiyor.

Çamaşır suyu, kireç çözücü, tuz ruhu, genel yüzey temizleyici gibi malzemeleri ambalajlarında satışa hazır hale getiren öğrenciler, bu ürünlerle ekonomiye katkı sunmanın mutluluğunu yaşıyor.

Okul Müdürü Mehmet Aytaç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilerinin oto yıkama köpüğünden halı şampuanına kadar 19 çeşit malzeme ürettiğini söyledi.

Okulda 465 öğrenci ve 65 öğretmenle eğitim yapıldığını anlatan Aytaç, şöyle konuştu:

“Temizlik malzemelerini, Bakanlığımızın yayınladığı yönetmeliklere uygun ve izin alınarak üretiyoruz. ‘Seydişehir’ isminden esinlenerek ‘Seydi’ markasını kullandık. Burada üretilen ürünler ilçemizdeki tüm okullara, kamu kurumlarına, özel sektöre gönderiliyor. Okul idarecilerimiz ve öğretmenlerimiz bu süreçte çok yoğun çalıştı. Ortaya başarılı bir iş çıktı. Üretilen ve satılan her üründen öğrencilerimiz de ekonomik olarak destekleniyor. Bu yıl hedefimiz 500 bin lira ciro yapmak.”

Kamu kurumları “Seydi”yi kullanıyor

İlçe Milli Eğitim Müdürü Tahir Kibar ise okulun bölge açısından önemli yere sahip olduğunu belirterek, “Çünkü piyasa üretimi yapan birçok özel işletmenin ara eleman ihtiyaçlarını karşılıyor. Öğrencilerimizden kendi işlerini kuranlar da var. Okulda üretilen temizlik maddeleri, ilçede bulunan tüm okullarımız ve resmi dairelerin ihtiyaçlarını karşılıyor.” dedi.

Seydişehir Kaymakamı Aydın Erdoğan ise üretimle öğrencilerin mesleki deneyim kazandığını vurguladı.

Ürünlerden elde edilen gelirle okul ve öğrencilere maddi katkı sağlandığını ifade eden Erdoğan, emeği geçen okul idarecisi, öğretmen ve öğrencileri kutladı.

Okumaya Devam