İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

Lise sistemine uluslararası metodoloji ile yerlilik ve millilik damgası

Yayınlandı

Ankara

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) açıklanan liselerde yeni eğitim modelinin, “evrensel” metodolojiler ile yerli ve milli unsurlarla oluşturulmuş içeriği dikkati çekiyor.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, liselerde 2020-2021 eğitim öğretim yılından itibaren 9. sınıflarda başlayacak yeni modelin ayrıntılarını paylaşırken yeni sistemin öğretmen, öğrenci, akademisyen, okul yöneticisi ve uluslararası eğitim uzmanlarının katılımıyla oluşturulduğunu açıkladı.

Yeni modelde, “öğrencilerin lisede çok sayıda ders aldığı, ancak araştırma ve uygulamaya zaman bulamadığı, dolayısıyla bilgiyi içselleştiremediği” tespitinden yola çıkıldı. Kalıcı bir bilgilenme sürecinin oluşması, öğrencilerin ilgi ve meraklarını geliştirebilmeleri için yeni lise modelinin, disiplinler üstü derslerle desteklenmesi yoluna gidildi.

Öte yandan ders sayısında azalma, deneyime yönelik eğitim, atölye ve laboratuvar çalışmaları, alan derslerinde proje ve uygulama çalışmaları, modelin ana felsefesini oluşturdu.

Evrensel metodolojiler yeni sistemde

Bu kapsamda, Bakanlık tarafından üzerinde çok uzun süredir çalışılan yeni lise tasarımında, dünyada başarıyla uygulanan eğitim metodolojileri tek tek masaya yatırıldı.

AA muhabirinin derlediği ve eğitim uzmanlarından aldığı bilgiye göre, dünyada pek çok ülkede referans eğitim metodolojileri bulunuyor.

Liselerdeki yeni modelde Avrupa, Uzak Doğu ve ABD gibi ülkelerde uluslararası düzeyde yürütülen eğitim metodolojilerinin evrensel özellikleri göze çarpıyor. Türk eğitim sisteminin geçeceği, bütünleşik ve disiplinler üstü ders yapısıyla ders sayısının azaldığı, etkili kariyer danışmanlığına dayalı bir ortaöğretim modeli, söz konusu ülkelerde uygulanıyor.

Bakanlığın liselerde yeni modelde yer verdiği derslerin içeriği de bu metodolojilerin özellikleriyle birlikte, “yerli ve milli” unsurlarla oluşturulacak.

Yerli ve millilik vurgusu

Yeni sistemde Türk toplum yapısının özellikleri göz önünde bulundurulacak, Türk kültürünü, tarihini, coğrafyasını akılcı bir yöntemle ele alan yeni içerikler hazırlanacak. İçerik oluşturulurken ayrıca yerli literatür ile yerli bilimsel çalışmalara da ağırlık verilecek.

“20. Yüzyılda Türkiye” başlıklı yeni dersin yanı sıra din kültürü ve ahlak bilgisi, Türk dili ve edebiyatı, inkılap tarihi ve Atatürkçülük gibi derslerin içeriği tamamen yerli ve milli eğitim yaklaşımları ile tasarlanıyor.

Bu derslerin içeriği dışarıdan transfer edilmeden, öğrencilerin kendi kültürünü, coğrafyasını, ekonomisini keşfetme olanağı sağlayacak şekilde yapılandırılacak.

Ayrıca öğrencilerin “Hayal (sanatsal aktiviteler)”, “Etkinlik (fiziksel aktiviteler)”, “Yaşam (toplumsal fayda çalışmaları)” başlıklarında ve kısaca “HEY” adı verilen becerilerinin geliştirilmesi de hedefler arasında bulunuyor.

“Bilgi Kuramı” dersi ile disiplinler üstü sorgulama yapılacak

Bakanlığın açıkladığı yeni sistemde, en dikkat çekici noktalardan birini 10. sınıflardan itibaren okutulacak “Bilgi Kuramı” dersi oluşturuyor.

Dünyada, eğitimin öncü ülkelerinde farklı isimlerle okutulan bu ders öğrencilere, “bilginin doğasına dair disiplinler arası ve disiplinler üstü sorgulama ve öğrenme tecrübesi” kazandırmayı hedefliyor.

MEB, 11. ve 12. sınıflarda zorunlu hale getireceği Bilgi Kuramı dersiyle, öğrencilerin bilginin doğası üzerine yoğunlaşması ve bilginin nasıl elde edildiğini sorgulama becerisini kazanmasını hedefliyor.

Tüm akademik derslerin Bilgi Kuramı ile ilişkilendirilmesi amaçlanırken dersin özellikle sosyal medya ya da internet temelli bilgilerin sorgulanıp analiz edilmesinde öğrencilere büyük katkı sağlayacağına dikkat çekiliyor.

Tüm dersler birbirleriyle bağlantılı işlenecek

Modeldeki en önemli yeniliklerden birini, dersler arası kopukluğun giderildiği, tüm derslerin birbiriyle ilişkilendirildiği ve giderek daha fazla ülkenin tercih ettiği “disiplinler arası eğitim” yaklaşımı oluşturuyor.

Yeni model ile kimya, fizik, biyoloji, tarih, coğrafya gibi derslerin hem birbiriyle hem de yaşamla ilişki kurulabildiği bir sisteme geçilecek.

Örneğin “göç” başlığının ele alınacağı bir ders konusu işlenirken bunun; ekonomi, coğrafya ve tarih ile ilişkisi ortaya konacak.

Böylece öğrenciler ilkokul, ortaokul ve ardından da 9, 10 ve 11. sınıflarda edindikleri bilgiler ile tasarım beceri atölyelerinde edindikleri becerileri 12. sınıftan itibaren etkin şekilde kullanmaya başlayacak.

Yeni sistemde 12. sınıf, öğrencilerin bir anlamda tercihlerini, kariyerlerine uygun ders seçimiyle oluşturdukları bir sınıf düzeyi olarak düşünüldü. Öğrencilerin, bu sınıfta seçecekleri kariyer dersleriyle üniversite ile ilgili daha kararlı bir seçim yapmaları hedeflendi.

Bu kapsamda ileri yabancı dil, ikinci yabancı dil, finansal matematik, veri analizi ve optimizasyon, matematik uygulamaları, biyoteknoloji, geleceğin enerji sistemleri, malzeme bilimi, yapay zeka uygulamaları, nesnelerin interneti uygulamaları, çevresel güçlüklere yaratıcı yaklaşımlar, akıllı şehirler ve insanlığın geleceği, sosyal güçlüklere yenilikçi yaklaşımlar, davranışsal ekonomi, uygulamalı hukuk, sosyal medya ve kültür, insan haklarının gelişimi ve doğası, güç, egemenlik, uluslararası ilişkiler, tasavvuf edebiyatı, İslam felsefesi, yaratıcı sanatsal açılımlar, insan-makine etkileşimi, iletişim tasarımı gibi dersler, kariyer dersleri arasında yer aldı.

Bu dersler arasındaki “yapay zeka uygulamaları” isimli dersin, anaokulundan itibaren okutulduğu Çin’deki model incelendi.

“Çevresel güçlüklere yaratıcı yaklaşımlar” isimli ders ise hemen hemen tüm ülkelerde okutulan dersler arasında bulunuyor. Bu ders fen, sosyoloji, psikoloji, coğrafya, ekonomi gibi farklı disiplinleri, bir arada yaşayarak, deneyimleyerek içselleştirmeyi amaçlayan kurgusu ile dikkati çekiyor.

Müfredat, öğretmen yetiştirme süreci ile birlikte yürütülecek

Yeni modelde öğretmenlere yönelik hizmet içi eğitimlere de büyük önem verilecek. Bu kapsamda uygulamaya geçilecek 1,5 yıl içerisinde, müfredatın hazırlanması ile öğretmenlerin yetiştirilmesi eş zamanlı yürütülecek.

Öğretmen eğitimine, “başlatılıp bitirilecek bir konu” olarak bakılmayacak. Dersler, bilim ve teknolojideki gelişmeler, patentler doğrultusunda sürekli güncellenecek ve öğretmenler bu içerikler hakkında sürekli eğitilecek.

Kariyer Ofisleri geliyor

Yeni sistemde, yaratıcı çalışmalar yapan akademisyenlerin liselerde eğitim vermesi gibi birtakım seçenekler de masada bulunuyor.

Öğrencilerin lise dönemi boyunca kendilerini tanımaları ve yaşamın diğer aşamalarını daha etkili yönetmelerini sağlamak üzere her okulda kurulacak Kariyer Ofisleri ile, seçecekleri dersler aracılığıyla daha dengeli bir müfredat içinde kendilerini yetiştirmeleri hedefleniyor.

Yeni modelde, öğrencilerin lise mezunu olduklarında belirli yeterliliklere “uluslararası seviyede” sahip olması beklenecek ve bu nedenle öğrenciler, başarı odaklı bir sistemde yetişecek.

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

MSP ile öğrenci alacak özel okulların kayıt takvimi açıklandı

Yayınlandı

Yazar :

İstanbul

Türkiye Özel Okullar Derneği, “2019-2020 öğretim yılı” için hazırlık ya da 9. sınıfa Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Merkezi Sistem Sınavı Puanı (MSP) ile öğrenci alacak özel okulların kayıt takvimini ve isimlerini açıkladı.

Dernekten yapılan açıklamaya göre, özel okullar bugün 17.00’de taban puanlarını ve kayıt esaslarını içeren kılavuzlarını web sitelerinde ilan edecek.

Buna göre, birinci ön kayıtlar, 26 Haziran’da başlayacak ve 1 Temmuz’da saat 17.00’de son bulacak. Ön kayıt listesi, saat 20.00 itibarıyla ilan edilecek.

Birinci asil liste kesin kayıt dönemi, 2 Temmuz Salı günü saat 09.00-17.00 arasında, birinci yedek liste kesin kayıt dönemi ise 3 Temmuz Çarşamba günü 09.00-17.00 arasında gerçekleşecek.

İkinci ön kayıt dönemi, 4 Temmuz Perşembe günü saat 09.00-17.00 arasında tamamlanacak. Ön kayıt listesi, saat 20.00 itibarıyla duyurulacak.

Kesin kayıt döneminin ikincisi ise 5 Temmuz Cuma günü gerçekleştirilecek. Saat 09.00-15.00 arasında asil liste kesin kaydı, 15.00 itibarıyla yedek liste kesin kaydı yapılacak. Okulda olup, puanı tutanlardan açık kontenjan tamamlanana kadar kayıt alınacak.

Üçüncü ön kayıt dönemi, 8 Temmuz Pazartesi günü 09.00-17.00 arasında tamamlanacak. Ön kayıt listesi 20.00’de ilan edilecek.

Kesin kayıt döneminin üçüncüsü, 9 Temmuz Salı günü 09.00-15.00 arası asil liste kesin kaydı, 15.00 itibarıyla yedek liste kesin kaydı yapılacak. Okulda olup, puanı tutanlardan açık kontenjan tamamlanana kadar kayıt alınabilecek.

Serbest kayıt dönemi ise 10-11-12 Temmuz’da gerçekleştirilecek.

MSP ile öğrenci alacak özel okullar

İstanbul’da, MSP ile öğrenci kaydedecek özel okullar şunlar:

“Ahmet Şimşek Lisesi, Alev Lisesi, Alkev Özel Anadolu Lisesi, Alkev Özel Fen Lisesi, Alman Lisesi, Amerikan Robert Lisesi, Anakent Koleji, Arel Anadolu Lisesi, Arel Fen Lisesi, Atacan Anadolu Lisesi, Cent Koleji, Çevre Koleji, Doğan Koleji Anadolu Lisesi, Eyüboğlu Koleji, Burçak Eyüboğlu Fen ve Teknoloji Lisesi, Florya Anadolu Lisesi, Florya Fen Lisesi, Florya Uğur Koleji Anadolu Lisesi, FMV Özel Işık Lisesi, FMV Özel Ayazağa Işık Lisesi, FMV Özel Ayazağa Işık Fen Lisesi, FMV Özel Erenköy Işık Lisesi, FMV Özel Erenköy Işık Fen Lisesi, FMV Özel Ispartakule Işık Lisesi, FMV Özel Ispartakule Işık Fen Lisesi, Galileo Galilei İtalyan Lisesi, Hisar Eğitim Vakfı Özel Hisar Anadolu Lisesi, İELEV Özel Anadolu Lisesi, İstek Özel Acıbadem Anadolu Lisesi, İstek Özel Atanur Oğuz Anadolu Lisesi, İstek Özel Belde Anadolu Lisesi, İstek Özel Bilge Kağan Anadolu Lisesi, İstek Özel Kaşgarlı Mahmut Anadolu Lisesi, İstek Özel Kemal Atatürk Anadolu Lisesi, İstek Özel Semiha Şakir Anadolu Lisesi, İstek Özel Uluğbey Anadolu Lisesi, İtalyan Lisesi, İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Ekrem Elginkan Lisesi, Küçük Prens Lisesi, Kültür Koleji Anadolu Lisesi, Kültür Koleji Fen Lisesi, Kültür 2000 Koleji Anadolu Lisesi, Kültür 2000 Koleji Fen Lisesi, Marmara Koleji, Marmara Fen Lisesi, MEF Lisesi, Mimar Sinan Özel Fen Lisesi, Nortre Dame Sion Fransız Lisesi, Oğuzkaan Koleji, Okan Anadolu Lisesi, Saint Benoit Fransız Lisesi, Saint Joseph Fransız Lisesi, Saint Michel Fransız Lisesi, Sainte Pulcherie Fransız Lisesi, Sev Lisesi, Sezin Lisesi, Tarhan Lisesi, Ted Atakent Koleji, Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Lisesi, Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Fen Lisesi, Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Tepeören Anadolu Lisesi, Üsküdar Amerikan Lisesi, Yakacık Fen Bilimleri Anadolu Lisesi, VKV Koç Özel Lisesi.”

Ayrıca, İzmir’de, Işıkkent Anadolu Lisesi, İzmir Amerikan Koleji, İzmir Özel Saint Joseph Fransız Lisesi, Kocaeli’de, Kocaeli Marmara Koleji, Manisa’da Akhisar Koleji Anadolu Lisesi, Akhisar Koleji Fen Lisesi, Muğla’da Bodrum Marmara Koleji, Tarsus’ta Çağ Anadolu Lisesi, Çağ Fen ve Teknoloji Lisesi, Tarsus Amerikan Koleji MSP ile öğrenci alacak.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

LGS ile öğrenci alacak okulların kontenjan ve yüzdelik dilimleri açıklandı

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında öğrenci alacak okulların kontenjanları ile geçen yılki yüzdelik dilimleri açıklandı. 

Bakanlık tarafından, 2019 yılı ortaöğretim kurumları kontenjan tabloları ile tercihlerde rehberlik etmek üzere illere göre yüzdelik dilimlerdeki öğrenci sayıları da paylaşıldı. Öğrencilere rehberlik etmek için tercih rehberleri de hazırlandı. 

Öğrencilere rehberlik etmek üzere kontenjan tabloları ile 2018’de bu okullara sınavla yerleştirmede oluşan en düşük ve en yüksek yüzdelik dilimler de açıklandı.

Öğrenciler kendi yüzdelik dilimlerini okulların geçen yıl oluşan taban ve tavan yüzdelik dilimleri ile karşılaştırarak tercih edecekleri okullar hakkında fikir edinebilecek. 

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

246 yıllık üniversitenin çiçeği burnunda lisesi

Yayınlandı

Yazar :

İstanbul

Eğitim kervanına yeni katılan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sonuçlarına göre, bu yıl Türkiye’nin dört bir yanından “denizcilik”, “elektrik-elektronik” ve “bilişim” alanlarında öğrenim görmek isteyen öğrencileri bekliyor.

İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Toros, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni kurulan okulun 2019-2020 eğitim öğretim döneminde öğrenci alımına başlayacağını söyledi.

Öğrencilerin, çocuk yaşlarda İTÜ ile tanışmasının çok önemli olduğunu dile getiren Toros, bunun, öğrencilerin meslek hayatına büyük katkı sunacağını vurguladı.

Türkiye’de mesleki ve teknik liselere hak ettiği değerin verilmediğini, bunu gelişmiş ülkelerde bu okulların ön planda olmasından anladıklarını anlatan Prof. Dr. Toros, şunları kaydetti:

“Sanayi devrimiyle beraber meslek liselerinde, belli mesleklerde uzmanlaşmak ve aranan eleman haline gelmek önem arz etmiştir. Ülkemizde de meslek liselerinin önemini daha da ön plana çıkarabilmek için önemli bir kurumla iş birliği yapılması iyi bir isabet olmuştur. Hepimiz biliyoruz ki İTÜ, 246 yıldır ülkemize hizmet vermekte, ülkemizin her alanına insan kaynağını yetiştirmektedir. Dolayısıyla lise seviyesinde olan gençlerimizin İTÜ ile tanışması büyük önem arz ediyor. Ayrıca buradan çıkacak öğrenciler veya benzer etkilerin dalga dalga ülkemize yayılması anlamıyla da önem arz etmektedir.”

“Güzel kazanımlar, peyderpey diğer liselerimize aktarılacak”

Eğitim sektörünün çok ciddi insan kaynağı ve tecrübe gerektiren bir alan olduğuna dikkati çeken Toros, “Ülkemizde, meslek liselerine hak ettiği itibarın verilmemesi ve toplum nezdindeki itibarının da yeterli olmaması nedeniyle İTÜ, gençlere, farklı bir vizyon katıyor. Üniversitenin bilim, teknoloji ve mühendislikteki başarılarını genç yaşta çocuklara aktaracak olması, çocuklarımızın genç yaşta üniversite hocalarımızın deneyimini paylaşacak olması, müthiş bir avantaj olarak gözüküyor.” diye konuştu.

Toros, İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin pek çok alanda önemli farklılıklara sahip olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

“İTÜ’nün en önemli özelliği, liseye katkı sağlayacak öğretmenlerin, İTÜ’nün bilim, teknoloji, mühendislik alanındaki bilgi birikimini lisedeki öğrencilerine aktaracak olmasıdır. Dolayısıyla burada okuyacak öğrencilerimiz diğer liselerden bir adım daha önde hayata açılacak. İTÜ’nün, bilgi, birikim ve vizyonunu meslek liseli gençlere, seminerler şeklinde ulaştırması, ‘eğitimcilerin eğitimi’ şeklinde de zaman zaman gelip meslek lisesi öğretmenlerinin eğitime katılmaları önemli bir gelişmedir. Diğer liselerimizin de İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ndeki metotlardan kademe kademe faydalanacağını düşünüyorum. İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin eğitim metodu, ülkemiz için bir dalga hareketidir. Burada elde edilen güzel kazanımlar, peyderpey diğer liselerimize aktarılacak, dolayısıyla diğer liselerimiz de bundan kazanacaklardır.”

“Çocuklarımıza öz güven verebilirsek, dünyanın en önemli işlerini yapabilirler”

“Denizcilik”, “elektrik-elektronik” ve “bilişim” olmak üzere üç farklı alanda İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin kapılarını gençlere açacağını aktaran Toros, “Öncelikle bütün öğrencilerin, bu fırsattan hangi şehirde olsun, haberdar olması ve ilgi duyuyorsa bu mesleği ve okulumuzu seçmesi birinci derece önceliklidir. Biz sunduğumuz bütün fırsatlardan bütün öğrencilerimizin istifade etmesini istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Toros, öğrencileriyle “Dünyanın gidişatı ne yönde seyrediyor ve neler yapmak istiyorlar?” sorularının titizlikle netleştirildiğini ve mesleki araştırmaların yapıldığını belirterek, öğrenciler için yol haritası çizip geleceğin girişimcisi, iş adamları, akademisyenleri, bilim insanları, yöneticileri olmaları hedefiyle gerekli altyapının sunulacağını anlattı.

Öğrencilerin öncelikle kendilerine güvenmelerini ve kendilerine “Yapabilir ve başarabilirim.” telkininde bulunmasını öneren Toros, şunları aktardı:

“Öğrencilerimizin, kendilerine bir yol haritası ve bir hedef koyması gerekiyor. Bir akademisyen olarak, çocuklarımıza bir hedef koydurabilirsek, onlara öz güven verebilirsek bütün çocuklarımızın dünyanın en önemli işlerini yapabilecek kabiliyette ve yetenekte olduğuna inanıyorum. Biz burada bu yeteneği aşikar kılıp, kabiliyetlerini ortaya çıkarmaya, aynı zamanda da çocuklarımızı ve eğitimcilerimizi heveslendirmeye çalışacağız. Mesleklerinde daha yetkin olmaları için İTÜ öğretim görevlileriyle öğrencilerimizi kaynaştıracağız ve ne gerekiyorsa alt yapısını sağlamaya çalışacağız.”

“Hayat, sadece akademik başarıdan ibaret değildir”

Prof. Dr. Hüseyin Toros, anne-babalara da şu önerilerde bulundu:

“Ebeveynlere diyorum ki lütfen çocuklarımızın okul seçiminde dikkat edelim, bulunduğumuz il ve ilçelerde rehberlik öğretmenleriyle birebir iletişim halinde olalım. Hayat, sadece akademik başarıdan ibaret değildir. Bugün ülkemizde eğitimin önündeki en büyük engel, akademik başarıya odaklı olmamızdır. Bütün veliler, öğretmenler ve toplum, akademik başarı ve sınava odaklı bir halde ve bu durum da çocuklarımızın yeteneklerini törpülüyor. Onun için meslek liselerini araştırıp, meslek liseleriyle beraber de akademik başarıyı düşünmeleri gerekiyor.”

Okumaya Devam