İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

LAMERden yabancılara Türk Kültürü ve Tarihi Sertifika Programı

Yayınlandı

Ankara

Ankara Üniversitesi Latin Amerika Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi (LAMER), Türkiye’de yaşayan yabancı diplomat ve dünyadaki akademisyenlere yönelik Türk kültürü ve tarihini konu alan ve Türkiye’de bir ilk olan sertifika programını hayata geçirdi.

LAMER Başkanı Prof. Dr. Mehmet Necati Kutlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin tarihi, kültürü, dini, dili, edebiyatı, toplumu, ekonomisi ve siyasetiyle ilgili konuları kapsayan bir program açarak, yabancılara internet üzerinden eğitim vermek istediklerini söyledi.

Yaklaşık 10 yıldan bu yana hem Türk kültürünün Latin Amerika’da hem de Latin Amerika’nın burada tanınması için birçok proje ve etkinliği hayata geçirdiklerini belirten Kutlu, Türkiye’de bulunan yerleşik yabancılara ülkeyi akademik anlamda anlatmak istediklerini ifade etti.

Kutlu, programın isminin “Türk Kültürü ve Tarihi Sertifika Programı” olduğunu dile getirerek “Türkiye’deki yabancı misyon şefleri ve diplomatik temsilciler sağ olsunlar, programa rağbet gösterdi. 1,5 ay sürecek ve 11 öğretim üyesince verilecek dersler 12 farklı içerikten oluşacak ve dersler yabancı dilde verilecek.” diye konuştu.

Program dili İspanyolca

Ankara Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi (ANKUZEM) üzerinden bir sistemle, Türk kültürünün değişik yönlerini yabancılara aktaracaklarını kaydeden Kutlu, “Hedef kitlemiz; Türkiye’deki diplomatlar, büyükelçiler, büyükelçilik personelleri, Türkiye’de uluslararası kuruluşlarda çalışan, anadili İspanyolca olan uluslararası memurlar ve dünyada Türkiye ile ilgilenen tüm görevlilerdir.” bilgisini aktardı.

Program dilinin İspanyolca olması nedeniyle sertifikadan faydalanacak kişi sayısının kısıtlandığına dikkat çeken Kutlu, buna rağmen ilan verilmesinin hemen ardından ilgiyle karşılandıklarını söyledi.

“Yabancılara konuyu kendi anadillerinde anlatmak istedik”

Kutlu, “Hedef kitlemiz olan yabancılara konuyu kendi ana dillerinde anlatmak istedik. Rektörlüğümüzün de desteğiyle üniversitemizin uzaktan eğitim sistemini kullanacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Sayısal anlamda rakamın küçük görülebileceğini ancak bunun niteliksel olarak çok önemli olduğunu bildiren Kutlu, “Öğrencilerimizden 4’ü ülkemizde görev yapan büyükelçilerdir. Bunun yanı sıra müsteşar, katip, siyasi ve basın ataşesi düzeyinde diplomatlar, bizim ilk öğrencilerimiz oldu. Şu an itibarıyla 12 öğrencimiz sertifika programına kayıt yaptırdı.” diye konuştu.

Kutlu, derslere katılımın yüzde 80 zorunlu olacağına işaret ederek, her ders için ödevler verilip, sınav yapılacağını söyledi.

Programın 16 Temmuz’da başlayacağını ve 28 Ağustos’ta son bulacağını belirten Kutlu, “Türk Tarihinin Önemli Kesitleri”, “İslam Tarihine Giriş”, “Türkiye’de Turizm”, “20. Yüzyılda Türk Romanı”, “Türk Hukuk Tarihine ve Ekonomisine Giriş” ile “Osmanlı Devleti ve Öncesi Türk Tarihi” gibi derslerin olacağını kaydetti.

Kutlu, programa katılacaklara Türkçe dersi de verileceğinin altını çizerek, “Ben de ‘İmparatorluktan Türkiye Cumhuriyeti’ne Geçiş ve Yüzyılın Önemli Olaylarına Bakış’ dersiyle aynı zamanda uluslararası bir aktör olarak sesini daha çok duyuran günümüz Türkiye’sini anlatacağım.” dedi.

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

Moritanya’da Maarif Okulları öğrencisi üniversiteye geçiş sınavında birinci oldu

Yayınlandı

Yazar :

Hartum

Türkiye Maarif Vakfı (TMV) Moritanya Okulları, üniversiteye geçiş sınavlarında büyük başarı elde etti.

TMV Moritanya Lisesi son sınıfı burslu öğrencisi Halid Muhammed el-Muhtar Sidi Ahmed, 200 bin öğrenci arasında son 4 yılın en yüksek puanını alıp ülke birincisi oldu.

Türk Hava Yolları Moritanya Ofisi de eğitim hayatı boyunca Ahmed’in Türkiye’ye gidiş-geliş masraflarını üstlendi.

Eğitim için Türkiye’yi tercih ediyorlar

Tercihini doktorluktan yana kullanan Moritanyalı öğrenci, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından sağlanan Türkiye Bursları ile Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okuyacak.

Moritanya’da kapatılan FETÖ okullarını enkaz halinde devralarak 2017-2018 yılında eğitim-öğretim faaliyetlerine başladıklarını belirten TMV Moritanya Ülke Temsilcisi Adil Tanış, “Türkiye Maarif Vakfı Okulları, kısa zaman içerisinde ülkenin en kaliteli eğitim kurumlarından biri haline geldi. Bu yıl yapılan üniversiteye geçiş sınavına katılan öğrencilerin genel başarı ortalaması yüzde 16’yken Maarif Okullarından sınava katılan öğrencilerin başarı ortalaması yüzde 92 oldu. Bu sene 62 mezunumuzun 56’sı, 26 farklı bölümde çeşitli Türk üniversitelerine kayıt hakkı kazandı.” ifadelerini kullandı.

Salgın sürecinde de dersleri aksatmayarak uzaktan eğitim uyguladıklarını söyleyen Tanış, öğrencileriyle mezuniyetlerinden sonra da irtibatlarını sürdürdüklerini kaydetti.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Geleneksel kaynakçılığı modern yöntemle öğreniyorlar

Yayınlandı

Yazar :

Bursa

Bursa’nın Yıldırım ilçesindeki Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde, geleneksel kaynakçılık eğitimleri okula kazandırılan cihazla modern yöntemlerle öğretilecek.

Bursa, Eskişehir, Bilecik Kalkınma Ajansının (BEBKA) “Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı” kapsamında 460 bin liralık hibeyle meslek lisesine “İleri Seviye Kaynak Teknikleri Atölyesi” kuruldu.

Hibeyle, okulun Metal Teknolojisi Alanı’na 1 adet yeni nesil kaynak simülatörünün yanında 4 adet gaz altı kaynak makinesi, 2 adet iki kollu duman emme ünitesi, 4 adet camlı kaynak masası, 5 adet kaynak siperliği ve 1 adet tek pistonlu kombine makas kazandırılarak öğrencilerin eğitimine katkıda bulunulması hedefleniyor.

Proje kapsamında 14 öğretmen ve 300 öğrenci eğitim alacak. Bilgisayar tabanlı eğitim sistemiyle öğrenciler simüle edilen ortamlarda kaynak bilgilerini kullanarak pratik yapacak ve kaynak tekniklerini temsili ve üç boyutlu ortamda uygulayacak.

“Okulumuza farklı teknolojik aletler de kazandırmayı düşünüyoruz”

Okul müdürü Musa İncekara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Metal Teknolojisi Alanı’nın mesleki eğitimde önemli bir yer tuttuğunu, projelerinin 65 proje arasından seçildiğini söyledi.

Mesleki eğitimde teknolojiyi takip etmeye çalıştıklarını ifade eden İncekara şöyle konuştu:

“Kaynak simülasyonu bizim çok önemli. Hem öğrencileri teknolojiye alıştırma adına hem de iş güvenliği açısından hiçbir risk olmadan, malzeme sarfiyatı gerçekleşmeden ellerinin alışmasını sağlıyor. Yeni başlayan öğrenciler için çok büyük bir kazanç olacak. Bu simülasyonla beraber kurslar açacağız, dışarıdan yetişkin eğitimini de tamamlamış olacağız. Okulumuz ve mesleki eğitim adına çok büyük bir kazanç.”

Milli Eğitim Bakanlığının 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında mesleki eğitimin bir atılım gerçekleştirdiğini belirten İncekara, “Mesleki eğitimde ileri bir seviyeye geçtik. BEBKA da tam zamanında bize yetişti, güzel bir destek sağladı. İnşallah bundan sonraki süreçte de okulumuza farklı teknolojik aletler de kazandırmayı düşünüyoruz; özellikle robot kollar, robot kaynak makinesi, plazma kesme makinesi gibi.” dedi.

“İş kazası riski ortadan kalkacak, çevre sağlığı açısından da önemli bir kazanım elde edeceğiz”

Metal Teknolojisi Alan Şefi Feridun Yüzügüldü ise kaynakçılığın metalin, endüstrinin olduğu hemen her alanda vazgeçilmez bir araç hüviyeti taşıdığını, bunun da iyi bir eğitimle yapılabildiğini kaydetti.

Kaynakçılık eğitiminde ustalaşmanın uygulama esasıyla sağlandığını belirten Yüzügüldü, şöyle devam etti:

“Uygulama eğitiminde gerçek malzemeler kullanıldığı için malzeme sarfiyatı, çevre kirliliği oluyor, kaynak esnasında ortaya yoğun anlamda bir gaz ve ışık çıkıyor. Eğitim sırasında iş kazası riski de var. Bazı kaynak sistemlerinde koruyucu gaz kullandığımızda bu da çevreye yayılmakta ve olumsuz sonuçları olmaktadır. Kaynak simülatörüyle uygulama eğitimlerinin tamamını cihaz üzerinden vereceğiz. Böylelikle malzeme harcamayacağız, iş kazası riski ortadan kalkacak, çevre sağlığı açısından da önemli bir kazanım elde edeceğiz. Uygulama esnasında kaynak yönü, açısı gibi birçok parametreyi yönlendirerek öğrenciyi doğru yöne iletiyor ve el becerisi kazanması sağlanıyor.”

Öğrencilerinin yüzde 70’inin kendi alanlarında çalışabildiğini ifade eden Yüzügüldü, “Özellikle otomotiv sektöründe kaynakçılık çok büyük ihtiyaç. Doğru parametrelerle yapılmayan kaynak istenilen sonucu vermez. Doğru şekilde yetişen bir öğrenci dışarıdaki ürün, üretim kalitesini de artıracaktır, bu da ülke ekonomisine ciddi anlamda bir kazanç sağlayacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.eğit

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

YÖKten vakıf üniversitelerinin tıp fakültesi kurmalarına ilişkin yasal düzenlemeye teşekkür

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Prof. Dr. Yekta Saraç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, tıp eğitiminde ihmalin müsamahayla karşılanmasının telafisi mümkün olmayacak sonuçlara yol açacağına işaret etti.

Öğrencilerin gerekli ve yeterli tıp eğitimi alabilmeleri için teorik dersler dışında, uygulamalı eğitim de alarak sağlık hizmeti sunmaları gerektiğini vurgulayan Saraç, tıp fakültesi bulunan vakıf üniversitelerinin kendi hastanelerine sahip olmasının tıp eğitimi açısından niteliği artırıcı önemli etkileri olacağı, bazı aksamaları ortadan kaldıracağı gerekçesiyle dün Meclis tarafından önemli bir kanuni düzenleme yapıldığını anımsattı.

Tıp eğitimi açısından çok önemli olan bu yasal düzenlemeyle vakıf üniversitelerinin tıp fakültesi kurabilmeleri için kedilerine ait hastane olma şartı getirildiğini belirten Saraç, şunları kaydetti:

“Eğitim ve öğretimin niteliğine ve kalitesine sürekli dikkat çeken Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleri ile hazırlanan, iktidar muhalefet değerli milletvekillerinin desteği ile Meclisimizde kabul edilen yasal düzenlemeden dolayı müteşekkir olduğumuzu ifade etmek isteriz.”

Okumaya Devam
Advertisement