İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

Köy okullarındaki 7 bin öğretmene mesleki gelişim programı

Yayınlandı

Ankara

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ve Sabancı Vakfı iş birliği ile hayata geçirilen “Köy Okullarında Görev Yapan Öğretmenler için Oryantasyon ve Mesleki Gelişim Programı”, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Adnan Boyacı, Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, Köy Okulları Değişim Ağı Derneği (KODA) Genel Koordinatörü Mine Ekinci ile öğretmenlerin katıldığı törenle kamuoyuna tanıtıldı.

“Bugün buraya eğitim, öğretim hayatına birleştirilmiş sınıflarda okumuş bir Bakan olarak çıkıyorum.” sözleriyle konuşmasına başlayan Selçuk, “Birleştirilmiş sınıflar veya köy okulları, ülkemizin yüreği, kalbi ve geleceği ile ilgili bir konu.” ifadesini kullandı.

2023 Eğitim Vizyonu’nda da imkanı zayıf olan okullara, öğretmen eğitimine, öğrenme güçlüğü olan çocuklara yatırım hedeflerinin bulunduğunu vurgulayan Selçuk, köy okullarını güçlendirmekle ilgili yeni bir azim ve çaba içinde olduklarına işaret etti.

“Birleştirilmiş sınıflardaki okullardaki 7 bin öğretmenin tamamına ulaşmayı hedefliyoruz.” diyen Selçuk, bunun en kısa zamanda hayata geçirilmesini beklediğini bildirdi.

Bakan Selçuk, “Bu okullardaki öğretmenlerimiz, başka okullara gitseler bile bu deneyimlerini oraya taşıyacaklardır. Bu boşa harcanmış bir çaba olmayacak. Bundan sonra köy okullarının daha da ilerletilmesi anlamındaki çabalarımız sürecek. Projenin geleceği için umutluyum, buradaki çalışmaların eğitim sisteminin geneline şamil olacağını düşünüyorum.” değerlendirmesini yaptı.

“Dünyada da birleştirilmiş sınıf perspektifi var”

Dünyada çok ilginç okulların bulunduğunu, buralarda giderek aynı sınıfta farklı yaş gruplarının olmasını destekleyen bir perspektif ortaya konulduğunu aktaran Selçuk, bunun farklı kazanımları da beraberinde getirdiğini anlattı.

Proje kapsamında iki kitabın basıldığını, bu materyallerin sadece birleştirilmiş sınıflarda eğitim yapan öğretmenler için değil tüm öğretmenler için yol gösterici bir kaynak olduğunu vurgulayan Selçuk, bu kitaba dijital ortamda ulaşmanın da mümkün olacağını belirtti.

Eğitimle ilgili iş birliklerinin çok önemli sonuçlar doğurduğuna değinen Selçuk, “Sabancı Vakfı ve KODA ile beraber, birleştirilmiş sınıf öğretmenlerinin tümüne erişmenin sonrasında da genel olarak Türk eğitim sisteminin ilkokul kısmına yönelik çabalarımızı da artıracağız.” diye konuştu.

“Güçlü öğretmen, güçlü gelecek” ifadesine büyük önem verdiklerinin altını çizen Selçuk, “Öğretmenimiz mutlu olursa, güçlü olursa biz de ülke olarak çok mutlu çok güçlü olacağız. Öğretmenin gülümsemesi, çocukların gülümsemesi anlamına geliyor.” dedi.

“Projeyi Türkiye çapına yaygınlaştırıyoruz”

Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ise vakıf olarak destekledikleri projelerin tamamının, eğitime ve öğretmene yatırımla sonuçlandığını ifade etti.

Öğretmenler gündeme geldiğinde, Halide Edip’in öğrencisi ve Cumhuriyet döneminin ilk öğretmenlerinden anneannesi Rukiye Tarcan’ı anmak istediğini dile getiren Sabancı, “Anneannem bana azmetmeyi, çalışarak kazanmayı ve yılmamayı, yapmak istediklerimin peşinden koşmayı öğretti. İşte öğretmen bunu yapar ve koşturur, kazandırır, başarıya ulaştırır. Değerli öğretmenlerimiz, tüm toplumun yetişmesinde ve gelişmesindeki emekleri, azimleri, gelecek için en önemli kaynak.” diye konuştu.

Vakıf olarak, haklardan eşit yararlanıldığı bir toplumu hayal ettiklerini vurgulayan Sabancı, “eğitim hakkının” da tartışılmaz olduğuna inandıklarını dile getirdi.

12 yıldır sürdürdükleri hibe programlarıyla özellikle eğitim konusundaki sivil toplum örgütlerine destek verdiklerini anlatan Sabancı, bu kapsamda, 3 yıl önce KODA ile çalışma yürüttüklerini aktardı.

Mesleklerinin ilk senesinde köy okullarına atanan öğretmenlerin belki daha önce hiç görmedikleri coğrafyalarda, çoğu zaman zorlu iklim şartlarında tüm güçleriyle çalıştıklarını dile getiren Sabancı, bu şekilde hem öğretmen hem okul müdürü hem de rol model olduklarını söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı, KODA ve vakıflarınca yürütülen projenin, öğretmenlerin hem mesleki gelişimlerine destek olduğunu hem de deneyim paylaşmalarına imkan sağladığını belirten Sabancı, bugüne kadar bu sistemde 300’den fazla öğretmene eğitim sağlandığını kaydetti.

Projede emeği geçenlere teşekkür eden Sabancı, “Özellikle Sayın Bakanımıza teşekkür ediyorum. Bakanlığın kapılarını sivil topluma açtıkları ve KODA ile bir araya gelmemizi sağladıkları için. Bu güçlü birliktelikten hep beraber 7 bin köy öğretmeni hedefine beraber ulaşacağız ve bu proje başarılı olacak. Pilot uygulaması başarılı olmuş bu projeyi, Türkiye çapına yaygınlaştırıyoruz ve tüm köy okullarına, birleştirilmiş sınıflara ulaşma hedefindeyiz. Bunu başaracağımıza inanıyoruz.” diye konuştu.

400 öğretmen, 7 bin köy öğretmenine ulaşacak

Türkiye’nin tüm köy öğretmenlerine ulaşarak, mesleki gelişimlerine destek olmayı hedefleyen proje kapsamında, ilk etapta 400 öğretmen eğitici eğitimi aldı. Bu öğretmenler, görev yaptıkları bölgelerde genç meslektaşlarına bilgi ve deneyimlerini aktararak, Türkiye’deki toplam 7 bin köy öğretmenine ulaşacak.

Program kapsamında, köy öğretmenleri için hazırlanan iki yeni kitap da tanıtıldı. “Köy Öğretmeninin Başucu Kitabı” ile öğretmenlere mesleklerinin ilk yıllarında köyde yaşam ve nitelikli eğitime dair rehberlik yapılması hedefleniyor.

“Birleştirilmiş Sınıflar İçin Etkinlik Kitabı”nda ise farklı yaş gruplarından öğrencilerin bir arada eğitim aldığı birleştirilmiş sınıflardaki müfredata yönelik etkinlik önerileri yer alıyor. Kitaplar, Milli Eğitim Bakanlığının desteğiyle tüm köy öğretmenlerine ulaştırılacak.

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

Anadolu imam hatip liselerinin kontenjanları doldu, taban puanları yükseldi

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki yerleştirme sonuçlarının açıklandığını anımsattı.

Merkezi sınava 1 milyon 472 bin 88 öğrencinin katıldığını belirten Yılmaz, “LGS kapsamında merkezi sınavla öğrenci alan Anadolu imam hatip liseleri, yüksek puan alan öğrencilerin büyük ilgisiyle karşılaştı. Anadolu imam hatip liselerine ayrılan 42 bin 128 kişilik kontenjanın yüzde 99,8’i dolarken, öğrencilerimizin yüzde 87’si ilk 3 tercihinde yer alan Anadolu imam hatip liselerinden birine yerleşti. Merkezi sınavda başarılı öğrencilerin Anadolu imam hatip liselerini tercih etmesiyle hem okulların taban puanları yükseldi hem de kontenjanları doldu.” diye konuştu.

Yılmaz, Anadolu imam hatip liselerinde temel İslam bilimlerinin yanı sıra fen bilimleri, sosyal bilimler, yabancı dil gibi farklı alanlarda program çeşitliliği bulunduğuna dikkati çekti.

“37 bin 243 öğrenci sınavla öğrenci alan okullara girdi”

Öğrencilerin ilgi, kabiliyet ve kariyer hedeflerine göre farklı türler içermesi nedeniyle bu liselere büyük ilgi gösterdiğine vurgu yapan Yılmaz, şunları kaydetti:

“Sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif alanda çok önemli çalışmalar yapan, ulusal ve uluslararası alanda başarıdan başarıya koşan imam hatip ortaokulları, akademik alanda da başarılarını artırarak merkezi sınavda hem bireysel hem de ortalama bazda önemli sonuçlar elde etti. İmam hatip ortaokullarından 37 bin 243 öğrenci, merkezi sınavla öğrenci alan okullara girdi. 5 bin 183 öğrenci Anadolu lisesi, 3 bin 993 öğrenci fen lisesi, 21 bin 271 Anadolu imam hatip lisesi, 5 bin 678 mesleki ve teknik lise, bin 118 öğrenci ise sosyal bilimler lisesine yerleşti.”

Geçen günlerde açıklanan 2020-YKS sonuçlarına işaret eden Yılmaz, hem bireysel hem de kitlesel başarıda imam hatip okulları için yeni bir milat başladığını, 30’u aşkın ilde ilk binde derece elde eden öğrencilerin olduğunu, bunun da tercihlerde imam hatip okullarının ilgi odağı olmasına etki ettiğini ifade etti.

İmam hatip ortaokullarından LGS’de birçok şehirde, il düzeyinde derece yapan öğrencilerin bulunduğunu dile getiren Yılmaz, öğrencilerin bir üst öğrenime hazırlık çalışmalarının yanı sıra okullarda yürütülen sosyal sorumluluk projeleriyle hayata ve topluma değer katan işlere imza attığını söyledi.

“Çıtayı daha da yükseltmeyi planlıyoruz”

Bu etkinliklerin kariyer planlamasıyla birlikte karakter inşasına da büyük katkısı olduğunu, aidiyet duygusu ve olumlu okul kültürünü geliştirdiğini aktaran Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Öte yandan, ülke genelinde yürütülen, Genel Müdürlükçe rehberlik ve koordinasyonu sağlanan bir üst öğrenime hazırlık için ‘Hedef-LGS, üniversiteye hazırlık için Hedef-2020 ve Hedef-2023’ projeleri, 2020 YKS’de kitlesel başarının anahtarı olmuştur. Eğitimde Rehberlik ve Destekleme Modeli (ERDEM-2) kapsamında, ‘Rehber Okullar’ ve ‘Paydaş Okullar’ uygulamasıyla birbirini geliştiren ve başarı farkını azaltan okullarla, ortak hedeflere yönelik çalışmalarımızla önümüzdeki yıllar çıtayı daha da yükseltmeyi planlıyoruz.”

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Amasya Üniversitesine 5 yeni program

Yayınlandı

Yazar :

Amasya

Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, AA muhabirine, Amasya Üniversitesinin 8 fakülte, 9 yüksekokul ve 3 enstitüyle öğrencilerine hizmet verdiğini söyledi.

Akademik özgürlüğü bilimin evrenselliği olarak gören ve her zaman ön planda tutan Amasya Üniversitesinin, 2006 yılında kurulmuş bir devlet üniversitesi olduğuna işaret eden Elmacı, üniversitenin genç olmasının, yeni programlar açacağı ve yeni atılımlar yapacağı anlamı taşıdığını belirtti.

Yeni eğitim ve öğretim yılında 5 yeni programa öğrenci alımı yapacaklarını anlatan Rektör Elmacı, “Bilgisayar Mühendisliği, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Havacılık Yönetimi, Raylı Sistemler Makine Teknolojisi ve Raylı Sistemler Yol Teknolojisi programlarına öğrenci alımı yapacağız. Bu yıl bu bölümlerin yanı sıra lisans programlarımıza bin 500, ön lisans programlarımıza 3 bin 500 öğrenci kontenjanımız bulunmaktadır.” diye konuştu.

“Amasya Üniversitesini kazanan öğrencilerimiz barınma sorunu yaşamazlar”

Öğrencilerin Amasya’da kendilerini çok rahat, mutlu ve güvenli hissedecekleri bir ortamla karşılaşacaklarının altını çizen Elmacı, şöyle devam etti:

“Öğrencilerimiz açısından en önemli noktalardan bir tanesi de barınma konusudur. Erkek ve kız öğrencilerimiz için yurtlarımızın yeterli derecede olduğunu belirtmekte fayda var. Öğrencilerimiz açısından Amasya, güvenli, barınma sorunu olmayan bir kent. Amasya Üniversitesini kazanan öğrencilerimiz barınma sorunu yaşamazlar. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı kız ve erkek öğrenci yurtlarının yanı sıra Amasya’da çok sayıda özel yurt mevcuttur.”

Öğrencilerin her türlü derdiyle ilgilenen bir yönetim anlayışları olduğunu vurgulayan Rektör Elmacı, Türkiye’nin hayallerini hedeflere, hedeflerini de gerçeğe dönüştürme mücadelesinde kendilerine düşen görev ve sorumluluğun bilincinde olarak, en büyük beşeri sermaye ve ülkenin geleceği olan gençlerin, çözüm üretme kapasitesi ve öz güveni yüksek, analitik düşünen, araştırmacı, girişimci, milli ve manevi değerleri özümsemiş bireyler olarak yetiştirilmesini hedeflediklerini dile getirdi.

Bilimsel araştırmaları, nitelikli akademik eğitimi ile uluslararası düzeyde tanınan bir üniversite olmayı amaçlayan Amasya Üniversitesinin, uluslararası öğrenci ve öğretim elemanı hareketliliğini sağlamak için Uluslararası İlişkiler Birimini kurduklarına işaret eden Elmacı, Amasya Üniversitesinin Türkiye’nin genç ve dinamik üniversitelerinden bir tanesi olduğunu ifade etti.

“Amasya Üniversitesi istikrarlı bir şekilde büyümektedir”

Prof. Dr. Elmacı, ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarının yanı sıra hayat boyu öğrenmenin tüm süreçlerinde de akademik faaliyetler yaptıklarını, mezuniyet sonrası istihdam sorunlarının yaşanmadığı alanlarda yeni programlar açarak istikrarlı bir şekilde büyüdüklerini söyledi.

Amasya Üniversitesinin Merkez Kütüphanesi, Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi, tam donanımlı laboratuvarları ile öğrencileri desteklediklerini Rektör Elmacı, akademik yıl içinde ulusal ve uluslararası katılımlı çok sayıda panel, sempozyum, konferans, sosyal, kültürel, sportif faaliyetler, bahar şenliği gibi pek çok etkinlik düzenlendiğini, öğrenci kulüplerinin de faaliyetlerini sürdürdüğünü bildirdi.

Süleyman Elmacı, gençlere ve ailelerine seslenerek şunları kaydetti:

“Sevgili Gençler, Amasya Üniversitesi, ülkemizin çağdaş, dünyada öncü ve önder olması için araştırma, öğrenme, sağlık ve eğitim ihtiyacına evrensel, bilimsel ve etik değerlerden ödün vermeden hizmet edecek ülke ekonomisine, sağlığa, sanata ve kültüre katkıda bulunacak aydın insanlar yetiştiren örnek bir üniversite olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Bu yolculukta sizleri de Amasya Üniversitesi ailesinin bir ferdi olarak aramızda görmekten büyük mutluluk duyacağız. Üniversitemizi tercih edecek gençlerin ailelerine de seslenmek isterim, gönül rahatlığıyla evlatlarını bizlere emanet edebilirler; zira bizler Amasya Üniversitesi ailesi olarak onları kucaklamaya şimdiden hazırız.”

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ görevinden uzaklaştırıldı

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

YÖK, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ’ın görevinden uzaklaştırıldığını bildirdi.

Bu bir sıcak gelişme haberidir. Kısa süre içinde güncellenecektir. Güncellemeler için sayfayı lütfen tekrar ziyaret edin.

Son dakika gelişmelere anında ulaşmak için AA uygulamasını akıllı cihazlarınıza (//itunes.apple.com/tr/app/anadolu-ajans%C4%B1/id936244304?l=tr&mt=8″ target=”_blank”>iOS, //play.google.com/store/apps/details?id=com.aa.arge.mobile.android.mobile_android&hl=tr” target=”_blank”>Android, //www.microsoft.com/tr-tr/p/anadolu-ajans%c4%b1/9nblggh4vb60″ target=”_blank”>Windows) kurabilir, Twitter’da //twitter.com/AACanli” target=”_blank”>@AACanli hesabını takip edebilirsiniz.

Okumaya Devam