İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

Kültür Kolejinden '15. IB Day' etkinliği

Yayınlandı

İstanbul

İstanbul Kültür Üniversitesi Ataköy Yerleşkesi Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi’nde yapılan etkinliğin açılışı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. 

“Kültürün rengi” isimli öğrenci performansının ve IB tarihçesinin sunulduğu etkinlikte konuşan İstanbul Kültür Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Ful Akıngüç Över, Uluslararası Bakalorya Programı’nın 50’nci yılını, Türkiye’de de 25’inci yılını kutladıkları bu etkinliğe, 60’ıncı yıla adım atan eğitim kurumu olarak ev sahipliği yapmanın heyecanını ve coşkusunu yaşadıklarını ifade etti.

Över, şöyle devam etti:

“Uluslararası Bakalorya organizasyonu, belirlediği IB öğrenen profili ile araştıran, sorgulayan, düşünen, bilgili, ilkeli, duyarlı, risk alabilen ve iletişim kurabilen bireylerin yetişmesi yolunda farklı coğrafyalarda yaşayan çocuklar ve aileleri için oluşturduğu okul iklimi sayesinde, dünyanın pek çok ülkesinde nitelikli ve kaliteli eğitimin temel göstergelerinden biri haline gelmiştir.”

“Evrensel bilinç yaratacağına inanıyoruz”

Türkiye’nin ve dünyanın son 50 yılına bakıldığında, insan hakları, eğitim ve ekonomi gibi hayati alanlarda pek çok sorun yaşandığının görüldüğünü anlatan Över, “Bu durumu değiştirmenin yolunun da yine eğitimden geçtiğini hepimiz çok iyi biliyoruz. Bir insanın bireysel varoluş mücadelesinde, ailesinde ve çevresinde, ülkesinde ve dünyada yaşananlara kayıtsız kalmaksınız değer vererek ve değer katarak oluşturacağı davranış ve düşünce modelinin, evrensel bilinç yaratacağına inanıyoruz.” dedi.

Kültür 2000 Koleji’nde kuruluşunun 8’inci yılında Uluslararası Bakalorya Programı’na başladıklarını aktaran Över, “2 yıl sonra bunu IB diploma programı takip etti. Uluslararası Bakalorya Programı’nın hedefleri açısından, dünya vatandaşları ve gençler yetiştirme yolunda, öğretmenlerimize ve öğrencilerimize önemli olanaklar sağlaması açısından okullarımızda bu program bizim için ayrı bir öneme sahiptir. İlkeli eğitim anlayışımızda yol arkadaşımız ve rehberimiz olmuştur.” diye konuştu.

Över, dünyanın değiştiğine ve yarının daha da değişeceğine işaret ederek, “Geleceğe hazırlıklı olmak zorundayız, dünyanın geleceğine ilişkin bilişsel ve duygusal farkındalık, biz eğitimcilerin, işimizin en önemli ilk kuralı. Bu yüzden IB’ye ilişkin, gelecek yaklaşımların tartışılacağı bugün çok değerli. IB kültürünün dünya genelinde yaygınlaşması ve yeni fikir ve projelerle güçlendirilmesi, daha fazla öğrencinin yaşamına dokunması yolunda bugün gerçekleştirdiğimiz buluşma, bir iletişim ve paylaşım ortamı olarak özenle tasarlandı.” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından oturum programları ile devam eden etkinliğe katılanlar arasında, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürü Muammer Yıldız, Türkiye Özel Okullar Derneği Başkan Vekili Cem Gülan, Türk Eğitim Derneği Genel Müdürü Sevinç Atabay da yer aldı.

– “IB öğrencileri daha derin düşünmeyi öğreniyorlar”

Konferansta sunum gerçekleştiren IB Genel Direktörü Dr. Siva Kumari de, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul’da IB etkinliğinin gerçekleşmesinden memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Kumari, “15. IB gününü kutluyoruz. İstanbul’da pek çok IB öğrencisi var ve birçok okul da IB programını alıyor. Öğretmen ve öğrenciler için bunun önemli bir gün olduğunu düşünüyorum. IB öğrencileri daha derin düşünmeyi öğreniyorlar. Ben onlarla konuşmamda, ‘aklımız açılıyor’ diyorlar. Yaptıkları ve çalıştıkları içerikle ilgili gerçekten sorgulayarak konuşabiliyorlar. Hem akademik hem de akademik olmayan bütün içerikler hakkında kendi düşüncelerini ifade edebiliyorlar.” diye konuştu.

IB programının, öğrencilerin akıllarını geliştirdiğini vurgulayan Kumari, “Dünyanın her tarafındaki üniversitelerde değer buluyor. Program, aynı zamanda öğrencilerin kalplerine hitap ediyor, duygusal olarak onları geliştiriyor. Hem dünyanın hem de kendi yerel sorunlarını daha iyi anlıyorlar. Kültürlerini daha iyi anlıyorlar. Böylelikle bir yerde kalp ve aklı bir araya getiren program oluyor.” dedi.

“Sorgulayıcı bir program”

İstanbul Kültür Eğitim Kurumları Okullar Koordinatörü Biriz Kutoğlu da, IB programlarının 3 kademede uygulandığını anlattı.

Kutoğlu, şunları kaydetti:

“IB programlarında ana amaç, sorgulayan, düşünen, eleştiren, duyarlı, sorgulayan, farklılıklara saygı duyan bir öğrenen profiline ulaşmak. Tabi IB’nin hikayesi de biraz farklı. Dünyanın farklı yerlerinde, farklı görevlerde bulunan ailelerin çocuklarının yer değiştirmeleri ile birlikte duydukları ihtiyaçtan ortaya çıkmış. Hangi ülkede olursanız olun aynı program ve aynı beceriyle verilen bir eğitim programı.

İlk yıllardan beri ilkokuldan itibaren uygulanan tüm dünya genelinde sorgulayıcı ve öğrenmeyi isteyen bir program. Bugün yurt dışından gelen 8 yabancı konuşmacı var. Bunun dışında ülkemizde 71 okulda, IB programları uygulanıyor. Bu okullarda görev yapan öğretmen ve yöneticiler bizlerle. Bin 700 üzerinde öğretmen katılımı söz konusu. Bunlardan 175’i eş zamanlı sunum yapacak.”

“IB Day” etkinliği

IB Day etkinliği, ilk kez 1999 yılında Türkiye Özel Okulları Derneği tarafından düzenlendi.

Bu yıl 15’incisi Kültür Koleji tarafından, İstanbul Kültür Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşecek organizasyonun teması ise “Gelecek İçin IB Yaklaşımları” olarak belirlendi.

IB Day, farklı eğitim alanlarında çeşitli atölye çalışmaları ile nitelikli ve tecrübeli öğretmen ve yöneticilerin katkılarıyla zengin bir içeriğe sahip.

Eğitimciler gün boyunca, Türkiye’deki IB okullarında çalışan meslektaşları ile bilgi ve uzmanlıklarını tartışma ve paylaşma fırsatı buluyor.

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

Balıkesir üniversite sıralarında 51 ülkeden misafir ağırlıyor

Yayınlandı

Yazar :

Balikesir

Balıkesir’e dünyanın farklı coğrafyalarından gelerek yükseköğrenimlerini sürdüren 653 öğrenci, eğitimini aldıkları branşlarda kendilerini en iyi şekilde yetişerek döndüklerinde ülkelerine yararlı bireyler olmayı hedefliyor.

Başta Asya, Afrika ve Balkanlar olmak üzere dünyanın dört bir yanından 125 bini aşkın öğrenci Türkiye’deki üniversitelerde öğrenim görüyor.

Özellikle, Türkiye’nin gönül bağının olduğu ülkelerden gelen bu gençlere kucak açan yükseköğretim kurumlarından Balıkesir Üniversitesinde (BAÜN) hem yerli hem de yabancı öğrenciler geleceğe hazırlanıyor.

1992 yılında kurulan BAÜN, 11 fakülte, 13 meslek yüksekokulu, 5 yüksekokul, 4 enstitü ve 21 araştırma merkeziyle faaliyetlerini sürdürüyor. Üniversitenin 38 bin 600 öğrencisinden 653’ünü “misafir” öğrenciler oluşturuyor.

Yurt dışından gelen öğrencilerin en fazla tercih ettiği branşın mühendislik olduğu dikkati çekiyor.

“Üniversitenin her imkanından faydalanıyorlar”

BAÜN Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş, AA muhabirine, görevinde 5’inci ayını geride bıraktığını söyledi.

Atandığı günden bu yana anlayışının hep öğrenci odaklı olduğunu belirten Kuş, şöyle devam etti:

“Hem kendi öğrencilerimize hem de misafir öğrenci olarak adlandırdığımız yabancı öğrencilere ilgimiz ve yakın temasımız devam etmektedir. Biz yabancı öğrenci ismini pek kullanmak istemiyoruz. Misafir öğrenci lafını daha çok benimsedik ve daha çok kullanıyoruz. Misafir öğrenci desek de bu öğrenci kardeşlerimizin diğer öğrencilerimizden hiçbir farkları yoktur. Üniversitemizin imkanlarından eşit bir şekilde onlar da faydalanmaktadırlar. Biz bunun da ötesine giderek, arkadaşlarımızla özel ilgi göstererek birebir de görüşmelerimizi devam ettiriyoruz.”

Rektör Kuş, üniversitenin uluslararası öğrenci profiline ilişkin bazı bilgileri paylaştı.

Söz konusu 51 ülkeden en fazla gencin, 210 öğrenciyle Azerbaycan’dan geldiğini ifade eden Kuş, bu ülkeyi Türkmenistan, Suriye, Bulgaristan, Afganistan, Kazakistan ve Almanya’nın takip ettiğini anlattı.

En fazla tercih ettikleri branşın ise mühendislik olduğunu aktaran Kuş, 139 misafir öğrencinin bu alanda öğrenimlerine devam ettiğini aktardı.

Prof. Dr. İlter Kuş, mühendislik dışında en çok ilgi gören fakültelerin iktisat, turizm, eğitim, fen edebiyat ve sağlık bilimleri olduğunu sözlerine ekledi.

“Son derece güzel arkadaşlıklar kurduk”

İlahiyat Fakültesi öğrencisi Bangladeşli Atour Rahoman ise Balıkesir’de yaşamaktan çok memnun olduğunu, üniversitede çok güzel bir ortam bulunduğunu belirtti.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde uluslararası ticaret ve lojistik okuyan Ugandalı Abdulwarith Ikula, “Burası hem Avrupa hem Asya’da bulunduğu için burada okumak daha mantıklı geldi benim için. Hem Asya’da hem Avrupa’da bağlantılarım olsun istiyorum; o nedenle Türkiye ve Balıkesir Üniversitesini tercih ettim.” dedi.

Türkiye’de 6 yıldır yaşayan İlahiyat Fakültesi son sınıf öğrencisi Suriyeli Abdurrahman Elhactaha da bu şehirde son derece güzel arkadaşlıklar kurduğunu dile getirdi.

Üniversite yaşamını asla unutmayacağını söyleyen Elhactaha, şunları kaydetti:

“Arkadaşlar ve hocalarla güzel bir ortam yakaladık. Balıkesir’de olmaktan son derece mutluyuz. Balıkesir’e teşekkür ediyoruz. Burada yaşadığımız ortamı, arkadaşlığı, öğrendiğimiz bilgiyi ülkemize döndüğümüzde arkadaşlarımıza anlatacağız. Öğrendiğimiz bilgileri diğer arkadaşlara tanıtacağız. Öğrendiklerimizi yaşamımızda kullanmamız ve hayatımıza aktarmamız lazım.”

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde uluslararası ticaret ve lojistik eğitimini sürdüren Kamerunlu Yasinse Njutapvoui, BAÜN’ün eğitim ve öğretimini “çok güzel bir sistem” olarak nitelendirdi. Kamerunlu genç, Balıkesir’de okumaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Hibe destek ile Silvanda 33 anaokuluna eğitim materyali

Yayınlandı

Yazar :

Diyarbakır

Karacadağ Kalkınma Ajansınca sunulan 220 bin lira hibe destek ile Diyarbakır’ın Silvan ilçesindeki 33 anaokulu eğitim materyaline kavuştu.

Silvan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce, okul öncesi eğitim alan çocukların öğrenmeye ilgisini artırmak, anaokullarındaki eğitim kalitesini artırmak, dezavantajlı bölgelerdeki öğrencilerin eğitim ortamlarının fiziki, beşeri ve teknik alt yapısını güçlendirerek okulları cazibe merkezi haline getirmek amacıyla proje hazırlandı.

Karacadağ Kalkınma Ajansı, “Silvan’da 33 Ana Sınıfının Fiziki Şartlarının İyileştirilmesi ve Okullaşma Oranının Artırılması Projesi”ne 220 bin lira hibe destek verdi.

Bu destekle temin edilen trafik işaretleri, oyun malzemeleri, robotik kodlama seti ve tablet gibi çok sayıda materyal, öğrencilerin kullanımına sunulması için öğretmenlere teslim edildi.

22 farklı eğitici ve öğretici materyal ile eğitim görme imkanına kavuşacak çocuklar hem eğlenecek hem de öğrenecek.

“Ana sınıflarımızın temel ihtiyaçlarını gidermiş olduk”

Silvan Kaymakamı Adem Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okul öncesi eğitim standartlarının geliştirilmesi amacıyla hazırlanan projenin hayata geçirildiğini söyledi.

İlçedeki 33 ana sınıfında temel malzemelerin dağıtımının gerçekleştirildiğini ifade eden Çelik, “Ana sınıflarımızın temel ihtiyaçlarını bu proje kapsamında gidermiş olduk. Okullarımızda temel fiziki şartlar ile oyuncak noktasında bir takım eksikler vardı. Bu proje kapsamında bir kısmını gidermiş olduk. Bir ana sınıfı için ihtiyaç olan ne varsa hepsi alınmış oldu.” dedi.

Malzemeler yerleştirilmeden önce sınıfların boya ihtiyacının da giderildiğini belirten Çelik, böylece çocukları temiz ve sağlıklı bir ortamda ana sınıflarıyla buluşturacaklarını aktardı.

“Bu materyaller çocukların gelişimini destekliyor”

Karacalar İlkokulunda öğretmen Merve Baharçiçek, eğitim materyallerinin öğrencilerin gelişimine sağladığı katkıya değinerek, desteğin eğitim ve öğretimde büyük faydasını göreceklerini dile getirdi.

Baharçiçek, “Köy çocukları bu materyallerle daha önce ulaşamadıkları eğitim imkanlarına ulaşmış oldular. Materyallerin fazlalığı onların öğrenme şansını artırıyor. Bu da şehirde yaşayan çocuklar ile köyde yaşayan çocuklar arasındaki farkı azaltıyor.” diye konuştu.

Öğrencilerden Bagercan Kılıç (5), okulda arkadaşlarıyla yeni malzemelerle oyunlar oynayıp, eğlendiklerini söyledi.

Bünyamin Kara da okula yeni gelen malzemelerle etkinlikler yaptıklarını anlatarak, zamanlarının güzel geçtiğini aktardı.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

İhtiyaç sahibi binlerce öğrenciye ücretsiz taşıma desteği

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Uluslararası Göç Örgütü (IOM) iş birliğinde hayata geçirilen projeyle geçici koruma altındaki Suriyeli öğrencilerin ağırlıklı olduğu 8 bin çocuk okullarına ücretsiz aşınacak.

AA muhabirinin edindiği bilgilere göre, MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Türkiye’nin çeşitli illerinde 25 binden fazla öğrenciye okula ulaşım desteği veren IOM arasında imzalanan protokolle, geçici koruma altındaki Suriyeli öğrencilerin okullara erişimini kolaylaştırmak amacıyla iş birliğine gidildi.

Bu kapsamda, Suriyeli öğrencilerin yoğun bulunduğu Adana, Sakarya, Yalova, Batman, Antalya ve Siirt’te ücretsiz ulaşım hizmeti verilecek.

Projeyle 2 yıl süresince ihtiyaç sahibi 8 bin öğrenci, hem devlet okullarına hem de geçici eğitim merkezlerine ücretsiz taşınacak. Proje kapasitesinin yüzde 25’i bu durumdaki Türk öğrencilere ayrılacak.

“Amacımız yüzde 65 olan okullaşma oranını artırmak”

IOM Türkiye Misyon Şefi Lado Gvilava, projeye ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, IOM olarak “eğitim her çocuğun hakkıdır” şiarını benimsediklerini vurguladı.

Bu çerçevede Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, yerel yönetimler ve MEB ile yapılan ortak çalışmalarda okula ulaşım konusuna özel bir önem verdiklerinin altını çizen Gvilava, şunları kaydetti:

“Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye’de büyük çoğunluğu Suriyeli olan, geçici koruma kapsamındaki bir milyonun üzerinde çocuğun okul çağında olduğu tahmin ediliyor. Devlet okullarına kayıtlı 655 bin civarındaki geçici koruma kapsamındaki öğrenci eğitim sisteminde yer alıyor.

IOM Türkiye olarak yüzde 65 civarında olan okul çağındaki nüfusun toplam okullaşma oranını MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile yapılan protokol kapsamında Okul Taşımacılığı Projesi programlarımızın çalışmalarıyla artırarak daha fazla öğrenciye ulaşmayı hedefliyoruz.”

Okumaya Devam