İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

Kanun sanatçısı Baktagir 81 ildeki güzel sanatlar lisesi öğrencileriyle buluşuyor

Yayınlandı

Istanbul

Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde öğretmen ve öğrencilere Türk müziğini ve enstrümanları tanıtmak amacıyla başlatılan projenin ilki, İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu Sanatçısı Aylin Şengün Taşçı tarafından yürütüldü. Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü sahibi kanun sanatçısı Göksel Baktagir, projenin ikinci ayağını Başakşehir Güzel Sanatlar Lisesi’nde başlattı.

Öğrenci ve öğretmenlerle bir araya gelerek, onların sorularını yanıtlayan ve eserlerinden oluşan bir dinleti sunan Baktagir’e, kemanda Can Olgun, viyolonselde Murat Süngü, vurmalı sazlarda Bülent Elmas eşlik etti.

Baktagir, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken 5-6 ay önce Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer’in telefonla arayarak, kendisini 81 ildeki güzel sanatlar lisesi öğrencileriyle buluşturmak istediklerini söylediğini anlattı. Baktagir, “Ben de bundan büyük mutluluk, onur duydum. O heyecanla bu projenin içini doldurmak adına neler yapabiliriz diye düşündüm. Çalışmalarımız gençlerimize bir yolla ulaşıyordu, biz de belirli aralıklarda onlarla buluşuyorduk ancak bakanlığımız nezdinde bir program içerisinde sanatımızı gençlerle buluşturmak çok daha anlamlı.” diye konuştu.

Türkiye’de yetişen bir enstrüman sanatçısı olarak geleceğin virtüöz adaylarına, tecrübelerini Türk müziği içinde harmanlamaya çalıştığı mesajını vermek ve bir model olmak istediğini ifade eden Baktagir, şunları söyledi:

“Dört maddede sıraladığım, öğrencilere de bir kapı aralamak adına belirlediğim bir slogan, söz oldu. Aslında her şeyin özünde de onun olduğuna inanıyorum: Hayal ettim, inandım, çalıştım, başardım. Gençlerimizle buluştuğumuzda onların da hayallerine inandıklarında, gerekli özeni gösterip çalıştıklarında başarı sağlayabilecekleri mesajını vermek istiyorum. 40 yılı aşkın süredir kanunun büyülü yolculuğuna dahil olan bir sanatçıyım. Çok emek harcadım, inandığım noktada harcadığım emeğin karşılığını almaya başladım. Üretmek çok çok önemli. Biz, birinci planda öğrencilere bu güzelliği aşılamak durumundayız.”

“Buluşmayı biraz daha genişleteceğiz”

Göksel Baktagir, projenin zamana yayıldığını belirterek, hedeflerini şöyle anlattı:

“Öğrencilerimizi yüreklendirmek adına 1 yıl sonrası için 1-2 eser üzerinden bir ödev vereceğiz. Türkiye genelinde seçkiler yaptıktan sonra -benim arzum tabii ki inşallah gerçekleşir- neden bu projenin konserini Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde vermeyelim? Böyle bir hayalimiz var. İnşallah onun da adımları atılacak. İlk buluşmamız güzel sanatlar lisesi öğretmen ve öğrencileriyle olacak ama sonrasında buluşmayı biraz daha genişleteceğiz. Akşamında halkımızın da katılacağı bir konser şeklinde devam edecek.”

Güzel sanatlar liselerinde müzik bölümünün yanı sıra resim bölümü de olduğunu dile getiren Baktagir, “Bütün güzel sanatlar birbiriyle iç içedir, birbirinden beslenir ve birbirine ilham olur. Buluşmalarımızda resim bölümü öğrencilerimiz de olacak. Belki gençlerimizin bir bölümü bizi yaptığımız çalışmalardan dinledi, izledi, çok ilgili olanlar takip etmeye başladı ancak bizim buradaki varlığımız, onlara birebir dokunuşumuz çok daha büyük kapılar aralayabilecektir. Biz onlara bir güzelliği sanat yoluyla sirayet ettirmek istiyoruz. Başta Milli Eğitim Bakanlığımız olmak üzere sanata verilen desteğe çok teşekkür ediyorum. Türkiye’de bu manada güzel adımlar atılmaya başlandı. Bu, benim çok büyük bir mutluluğum.” diye konuştu.

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

Milli Eğitim Bakanı Selçuktan yarıyıl tatiline ilişkin videolu paylaşım

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Instagram hesabı üzerinden, yarın başlayacak yarıyıl tatiline ilişkin görüntülü mesaj paylaştı.

Videoda, çocuklar ve gençlere seslenerek, bir ricada bulunmak istediğini belirten Selçuk, “Lütfen, tatilde evlere, odalarınıza kapanmayın. Hayat çok güzel, çok anlamlı ve çok derin bir kitap. Yeni şeyler keşfedin, yeni insanlar tanıyın, yeni yerlere gidin, dinlemediğiniz şarkılar dinleyin, daha önce yaslanmadığınız ağaçlara yaslanın, dokunmadığınız toprağa dokunun, insan okuduğuyla zenginleşir. Bu tatilde ve fırsat bulduğunuz tüm zamanlarda yaşamın sonsuz hazinesinden faydalanın. İyi tatiller olsun.” değerlendirmesini yaptı.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk’tan yarıyıl tatiline ilişkin videolu paylaşım

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

MEBden 1 milyon meslek lisesi öğrencisine yazılım eğitimi

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Teknoloji Grubu (BTG) arasında 5 yıl süreli iş birliği protokolü imzalandı. 

Protokolle yazılım geliştirme programı Embarcadero Delphi’nin, Bakanlığa bağlı 1600’den fazla mesleki ve teknik okuldaki bir milyon öğrenciye ücretsiz erişimi sağlanacak.

MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Varın Numanoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mesleki eğitimde öğrencilerin ulusal ve uluslararası platformda iş piyasasının ihtiyaç duyduğu en ileri düzeyde becerilere sahip olarak yetişmesini ve tüm eğitim süreçlerinin sektörle yakın iş birliği içerisinde yürütülmesini önemsediklerini ifade etti.

Bu çerçevede çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Numanoğlu, dünyanın dijitalleştiğini ve yazılım sektörünün öneminin sürekli arttığını dile getirdi.

Bu sektörde her geçen gün yeni ve farklı iş imkanları doğduğunu söyleyen Numanoğlu, bilişim teknolojilerine hakim ve çağı yakalayabilen öğrenciler yetiştirmek istediklerini belirtti.

Bu kapsamda, BTG Genel Müdürü Sefa Akbaş ve BTG Şirket Kurucusu Yücel Tepeköy katılımıyla Bakanlık ve BTG arasında protokol imzaladıklarını aktaran Numanoğlu, “Protokolle öğrencilerimizi Embarcadero Delphi yazılımıyla tanıştıracağız. Öğrencilere sağlanan bu teknoloji desteğiyle meslek eğitimde kalitenin artırılmasına dair önemli bir katkı sağlanmış olacak.” diye konuştu.

Numanoğlu, derslerde modern uygulama geliştirme teknolojilerinin öğretilmesiyle eğitimde büyük yenilik sağlanacağını söyledi.

Numanoğlu, protokolle öncelikli olarak mesleki ve teknik Anadolu liselerinin bilişim teknolojileri, biyomedikal cihaz teknolojileri, elektrik-elektronik teknolojisi, endüstriyel otomasyon teknolojileri ve yenilenebilir enerji teknolojileri alanlarında okul bilgisayar laboratuvarlarına Embarcadero Delphi yazılımı kurulacağını ve bu alanlarda öğrencilerin bilgisayar yazılımları konusunda beceri seviyeleri yükseltilerek, bu alandaki yeterliklerinin arttırılacağını ifade etti.

BTG’nin protokolle yazılımların okullarda kurulumunu sağlamanın dışında öğretmenlere Delphi yazılımıyla ilgili eğitimler vereceğini söyleyen Numanoğlu, “Öğrenciler için ulusal yarışmalar düzenleyerek burs imkanı sunulacak. Protokolle ayrıca sektörel etkinliklerde öğrencilere de yer vererek, yazılım dünyasına yeni yetenekler kazandırılması hedefleniyor.” değerlendirmesinde bulundu. 

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Yapay zeka mühendisliği için TUSAŞ/TAIden eğitim desteği

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

 Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Özen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tıptan hukuka, istihbarattan savunma sanayisine kadar birçok alanda kullanılan yapay zekanın öneminin her geçen gün arttığını vurguladı.

Özen, Türkiye’de ilk olarak bu akademik dönemde başlatılan Hacettepe Üniversitesindeki Yapay Zeka Mühendisliği Lisans Programı’na 2019 yerleştirme puanına göre öğrenci alındığını anımsattı.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisinin, yaklaşık 1,5 ay önce, son 10 yılda Türkiye’deki tüm üniversitelerin yapay zeka konusundaki yayınlarını çıkardığını anlatan Özen, “Hacettepe, son 10 yılda Türkiye’deki bütün üniversitelerin arasında yapay zeka konusunda en çok çalışma yapan üniversite olarak belirlendi.” diye konuştu.

Dünyada hiçbir şeyin tesadüfen olmadığını belirten Özen, yapay zeka mühendisliği konusunda Hacettepe Üniversitesinin önünü açan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’a da teşekkür etti.

Prof. Dr. Özen, yeni açıldığından bu bölüme girecek öğrencilerin hangi dilimi kapsayacağını tam öngöremediklerini ifade ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Tahminlerimiz vardı ama tam olarak bilemiyorduk. ÖSYM, son 15 yılda yaklaşık 1,5-2 milyon çocuğun en çok tercih ettiği 100 bölümün hangisi olduğuna ilişkin araştırma yaptı. Hacettepe Üniversitesinin Türkçe tıp, İngilizce tıp, diş hekimliği, bilgisayar mühendisliği, yapay zeka mühendisliği ve elektrik-elektronik mühendisliği sıralamada yer aldı. İlk kez bu yıl açılan yapay zeka mühendisliği bölümüne öğrencilerin hangi dilimden girdiği bu listeden anlaşılıyor. Yapay zeka mühendisliği için öğrencilerin yer aldığı dilim, bilgisayar ile elektrik-elektronik mühendisliği arasında oldu.”

Tıp Fakültesi Yıllık Akademik Kuruluna katıldığını anlatan Özen, “Müfredatımıza, bilgisayar mühendisliği ve yapay zeka bölümünden dersler alınacak, bununla ilgili paneller yapılacak. Ayrıca YÖK’e bu alanda lisans üstü çalışmalara olanak verecek programlar sunuldu. Yapay zeka bölümünün içinde de özellikle sağlık alanıyla ilgilenen bilim insanları ayrışarak özelleşme yolunda ilerliyor.” diye konuştu.

“Bugün için doktorun yerine geçmesi söz konusu değil”

Özen, yapay zekanın radyoloji, patoloji gibi alanlarda kullanılmaya başlandığına işaret ederek, “Ama bu ‘Artık doktor patoloji sonuçlarına bakmasın, yapay zeka yapsın.’ demek değildir. Yapay zekanın, en azından bugün için doktorun yerine geçmesi söz konusu değil. İşlevi ancak hekimin hatasını azaltarak insana hizmetin niteliğini artırmak, hekime yardımcı olmaktır.” dedi.

Robotik cerrahinin kullanıldığı ameliyatları da yine hekimlerin gerçekleştirdiğini vurgulayan Özen, ancak robotla bir elin 360 derece dönebilecek şekilde kullanılarak daha nitelikli uygulama yapılabilme şansının yakalandığını söyledi.

“Karşılıklı anlaşmalar imzalamanın da zamanı geldi”

Prof. Dr. Özen, yapay zeka mühendisliğinde eğitimciler için TUSAŞ/TAI ile görüşmeler yaptıklarını anlatarak, “Bizim yerli ve milli uçak, helikopterlerimizi yapacaklar. Sayın (TUSAŞ Genel Müdürü) Temel Kotil ilk dersi üniversitemize gelerek verdi. Yapay zeka bölümündeki öğrencilerimize, tüm öğrenimleri boyunca, bizim Teknokent’teki ofislerinde çalışmak kaydıyla 1. sınıftan itibaren burs verildi.” diye konuştu.

ASELSAN’ın sağlıkta yerli tıbbi cihaz üretimi için harekete geçtiğini anımsatan Özen, sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli dış finansman açığını, sağlıkta yapılan ithalat oluşturuyor. Bu nedenle yerli aşı, ilaç ve tıbbi cihaz üretimi, yerli uçak üretimi kadar stratejik alanlardır Türkiye Cumhuriyeti adına. Devlet üniversitesi olarak, bizler de bu alanlarda çalışmak, üretmek ve bunun ülkemizde yapılabilmesi için altyapıyı oluşturmakla yükümlüyüz. ASELSAN ve HAVELSAN ile daha önce de iş birliği yapıyorduk ama bugünden sonra iş birliğinin içine artık yapay zeka mühendisliği de girdi.

Açılış dersinde Doç. Dr. Temel Kotil, ‘TUSAŞ/TAI olarak bizim daha 10 bin nitelikli mühendise ihtiyacımız var.’ dedi. Bu gerçekten çok büyük bir proje. Bu yatırımların meyveleri kısa vadede alınmayabilir ama yarın meyvelerin alınacağının habercisidir.”

Yapay zeka mühendisliği bölümünde okuyan öğrencilerin eğitimlerinin bir kısmını bu alanda öne çıkan yurt dışındaki üniversitelerde gerçekleştirmesi için iş birliği çalışması yapılacağını belirten Özen, “O konuda karşılıklı anlaşmalar imzalamanın da zamanı geldi.” açıklamasında bulundu.

Okumaya Devam