İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

İşverenler diploma peşinde değil, yetenek avcılığı yapıyor

Yayınlandı

Antalya

Fenerbahçe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Rıza Büyükuslu, yeni kurulan üniversitelerine en iyi beyinleri kazandırmak istediklerini belirterek, “İşverenler diploma peşinde değil, yetenek avcılığı yapıyor. Biz de en iyi beyinleri üniversitemize kazandırmak istiyoruz.” dedi.

Büyükuslu, üniversitenin tanıtım programı kapsamında geldiği Antalya’da, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bilimsel ve akademik anlamda birçok görevde yer aldığını, en büyük tutkusunun Fenerbahçe ve rektörlük görevi olduğunu söyledi.

Fenerbahçe Üniversitesini tanıtmak için öğretim üyeleriyle şehir şehir gezdiklerini anlatan Büyükuslu, üretim sektöründe bulunmamış, fabrika görmemiş, finans sektöründe ya da bir hastanede çalışmamış insanların üniversite öğrencilerini yönlendirmesinin içine sinmediğini bildirdi.

“İş hayatı yetenekli nesiller istiyor”

Çağın bilgi toplumundan akıl toplumuna doğru evrildiğine işaret eden Büyükuslu, şunları kaydetti:

“İşverenler diploma peşinde değil, yetenek avcılığı yapıyor. Biz de en iyi beyinleri üniversitemize kazandırmak istiyoruz. Akıllı insanları yetiştirmemiz gerekiyor. Artık akıllı şirketler, akıllı fabrikalar, akıllı ülkeler var. Gelişmiş bütün ülkeler inovasyon ve teknoloji temelli büyüyor. Fenerbahçe Üniversitesi olarak farkındalığı olan, sıra dışı bir üniversiteyiz. Diploma üreten üniversite değil, dünyaya yön veren beyinleri yetiştirmek istiyoruz. İş hayatı yetenekli nesiller istiyor. Entelektüel donanıma sahip, İsviçre çakısı gibi gençleri yetiştirip, bunların girişimci olmasını ve geleceği yöneten liderler olmasını istiyoruz. Devletin gücüne inanıyoruz çünkü devletimiz kutsaldır. Onun için bizim en büyük idealimiz vatanına, toprağına bağlı nesil yetiştirmek.”

Fenerbahçe markasının bir spor kulübünden daha fazlasını ifade ettiğini aktaran Büyükuslu, Fenebahçe’nin 112 yıllık mirasa sahip dünyanın en büyük sivil toplum örgütü, holdingi ve iletişim ağı olduğunu ifade etti.

Amaçlarının sadece camiaya layık gençler yetiştirmek olmadığını, ülkeye hizmet edecek gençler yetiştirmek istediklerini vurgulayan Büyükuslu, “Tüm takımları üniversitemizde görmek istiyoruz. Fenerbahçe olarak bütün takım taraftarlarına açığız.” dedi.

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

DGS tercih süreciyle ilgili çalışmalar tamamlanmak üzere

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Twitter’dan, Dikey Geçiş Sınavı (DGS) adaylarına yönelik açıklamada bulundu. 

Halis Aygün, açıklamasında, “Değerli DGS adaylarımız, tercih sürecinizle ilgili çalışmalarımız tamamlanmak üzere, bu hafta içerisinde kılavuzu yayımlayacağız ve süreci başlatacağız. Sizlere ve ailelerinize şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Üniversitelere şahsen başvurular başladı

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2019-YKS) sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan öğrencilerden, elektronik kayıt (e-kayıt) yaptırmayıp üniversiteye şahsen giderek yapacaklar için kayıt işlemleri bugün başladı.

Yükseköğretim Kurulundan (YÖK) yapılan açıklamaya göre, e-kayıt yaptırmayıp, kazandıkları üniversiteye şahsen giderek kayıt yaptırmak isteyen adayların işlemleri bugünden itibaren 23 Ağustos’a kadar sürecek.

E-kayıt fırsatı sürüyor

Öte yandan, 16 Ağustos’ta başlayan e-kayıt kolaylığı devam ediyor.

E-kayıt yaptırmak isteyen adaylar, YÖK’ün e-devlet kapısı üzerinden “Üniversite E-Kayıt” uygulamasını tıklayarak, https://www.turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayit adresi üzerinden 21 Ağustos gecesi saat 23.59’a kadar e-kayıt işlemlerini gerçekleştirebilecek.

Üniversitelere gitmeye gerek kalmadan, internet üzerinden kolayca ve zahmetsiz şekilde yapılabilen, zaman ve maddi açıdan öğrenciler ile ailelerine büyük tasarruf sağlayan YÖK’ün e-kayıt imkanından çok sayıda öğrencinin faydalanması bekleniyor.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

LGS yerleştirmeleri için nakil komisyonlarına başvurular başladı

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında boş kalan kontenjanlar için il ve ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca, yerleştirme başvuruları bugünden itibaren 23 Ağustos’a kadar alınacak.

MEB tarafından açıklanan LGS kapsamındaki yerleştirmeye esas ikinci nakil sonuçlarına göre, tercih yapan öğrencilerin yüzde 99’u istedikleri bir liseye yerleştirilmişti.

LGS yerleştirme takvimine göre, boş kalan kontenjanlara, herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleşemeyen öğrenciler için il ve ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları, bugünden itibaren alınmaya başladı.

Başvurular 23 Ağustos’a kadar sürecek.

Okumaya Devam