İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

Görme engellilere notaları dokunarak öğretiyorlar

Yayınlandı

Ankara

Eğitimde Görme Engelliler Derneği (EGED) tarafından oluşturulan online müzik kütüphanesi sayesinde, görme engellilerin kabartmalı yazı olarak da bilinen, altı nokta esasına dayalı Braille alfabesine çevrilmiş notalara dokunarak müziğe erişimlerine imkan sağlanıyor.

Klasik, oda, orkestra, halk müziği türleri ve çeşitli piyano eserleri gibi 500’ü aşkın notanın Braille alfabesine çevrildiği müzik kütüphanesi, 2018 yılının eylül ayından itibaren müzisyen adayı görme engellilere ücretsiz hizmet veriyor.

EGED proje koordinatörü ve görme engelli müzik öğretmeni Ali Caner Alpaslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, henüz 8 aylıkken geçirdiği trafik kazası sonucu görme yetisini kaybettiğini söyledi.

Alpaslan, 6 yaşında Devlet Çocuk Korosu’nda başladığı müzik yaşamını lise ve üniversitede müzikle ilgili bölümlerde eğitim alarak aydınlattığını belirtti.

Müzik eğitimi aldığı zamanlarda en büyük engelinin, Braille alfabesine dönüştürülemeyen notalar olduğuna dikkati çeken Alpaslan, “Lise ve üniversitede okurken yaşadığım en büyük sıkıntı, kabartma notalara ulaşımın imkansız olmasıydı. Kaynak sıkıntısı çok çektim. Notayı kabartmaya çevirecek kimseyi bulamazdım. Kendime söz verdim. Üniversiteden mezun olduktan sonra ben bu işe el atayım, bir şekilde bunun çözümünü sağlamaya çalışayım. Online internet sitesi kurduk. İnsanlara buradan ücretsiz olarak kabartma çıktı alabilecekleri notaları veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Görme engellilerin kaynak sıkıntısına çözüm

Alpaslan, müzik bölümü öğrencisi görme engellilerin eğitimine sağlıklı destek verebilmek amacıyla çalışmalarında güzel sanatlar liselerinde ve üniversitelerde uygulanan metotlardan yararlandıklarını anlattı.

Projenin temel amacının, görme engellilerin kabartmalı müzik notalarındaki kaynak sıkıntısını ortadan kaldırmak olduğunun altını çizen Alpaslan, şunları kaydetti:

“Artık müzik eğitimi almak isteyen görme engelliler, herhangi bir müzik okuluna gittiğinde öğretmeni ödevi verdiğinde, ‘hocam ben bu notayı yazdıramadım veya bu hafta dersime çalışamadım’ diyemeyecek. Bunun görme engellilerin müzik okullarına kabul edilişindeki ön yargıları ortadan kaldırmasında etkili olacağına inanıyorum.”

“Şu anda 500 eser var”

Alanında uzman kişilerle notaları Braille alfabesine çevirdiklerine işaret eden Alpaslan, çalışmaların kontrollerini akademik olarak müzik öğreticiliği yapan gönüllülerin yaptığını aktardı.

Zengin içeriklere sahip bir online kütüphane için müzik alanında uzmanlaşmış kişilerden destek aldıklarını anlatan Alpaslan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şu anda 500 eser var, tabii bunlar yeterli değil. Elimizden geldiği kadar destekçi bulduğumuz sürece ve gelen istekler doğrultusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Her ay aşağı yukarı 30’a yakın eseri sisteme yüklemeye çalışıyoruz. Klasik, oda, orkestra ve halk müziği türkülerimiz var. Bu ay Malatya yöresine ait 12 türküyü ekledik. Türk bestecilerin ve müzisyenlerin oluşturduğu derleme kitaplarımız var. Okullarda okutulan piyano kitapları var. Piyano ile ilgili de oldukça fazla eserlerimiz bulunmaktadır.”

“Her gönüllü bizim için altın değerinde”

Alpaslan, devlet kurumlarından destek talebinde bulundu.

Avrupa’da notaların 1950 yıllarından itibaren Braille alfabesine çevrildiğini dile getiren Alpaslan, “Her gönüllü bizim için altın değerindedir, çünkü notaları düzeltmek için mutlaka gören bir müzisyene ihtiyacımız var. Talebimiz, hedefimiz aslında Türkiye’de nota erişilebilirliğinin devlet tarafından sağlanmasıdır. Yani Kültür ve Turizm ya da Milli Eğitim Bakanlıkları bünyesinde kurulacak bir merkez üzerinden çalışmalarımızı yaparsak daha sağlıklı işler yürür ve daha çok kullanıcıya ulaşabiliriz. Braille alfabesine çevirdiğimiz notalara, engelsiznota.org adresinden ulaşabilirler.” diye konuştu.

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

MEB okul öncesi özel eğitim kurumlarında uygulanacak kuralları belirledi

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne bağlı okul öncesi özel eğitim kurumları, yarından itibaren eğitime ve yaz okulu adı altında yapılan sosyal ve kültürel etkinliklere başlayacak.

Bakanlık, açılacak kurumlarda çocukların, öğretmenlerin, velilerin ve toplumun sağlığı için hijyen ile ilgili uyulması gereken kuralları belirledi ve ilgililerle paylaştı.

Öğrencilere yönelik alınması gereken tedbirler, veliler ve personelin alması gereken önlemler, çalışma ortamları, güvenlik noktaları, okula girişler, servis araçları, yemekhane, kantin, su sebilleri gibi pek çok alanda uyulması gereken kurallar ayrı ayrı ele alındı.

Buna göre, okullarda her alanda sosyal mesafe kuralına dikkat edilecek. Sosyal mesafe kuralları, öğrencilere oyunlarla öğretilecek. Kullanılacak mekanlar doğal yöntemle, 40 dakikada bir havalandırılacak.

Sınıflarda normal kontenjanın yarısı kadar öğrenci bulunması sağlanacak. Sosyal mesafe kuralı ile ilgili yönlendirme ve işaretleme gereken alanlar tespit edilerek işaretlenecek. Veliler zorunlu haller dışında okula giremeyecek, çocuklarını bırakıp ve alırken sosyal mesafeye uymaları amacı ile okul girişine belirleyici işaretler konulacak.

Su ve sabuna erişim olmayan alanlarda el dezenfektanı sayısı artırılacak, öğrencilerin uyku saatlerinde kampet ya da yataklarının arasında en az 1,5 metre mesafe bırakılacak.

Her gün tüm yaşam alanlarında aynı öğrenciler bir arada olacak, gruplar arası geçişe izin verilmeyecek. Gruplardan sorumlu personelin de diğer gruplarla temas etmemesi sağlanacak. Eller ile sık dokunulan yüzeylerin (kapı kolları, aydınlatma düğmeleri gibi) ve ortak kullanım alanlarındaki tuvalet ve lavaboların temizliği günde en az iki kez yapılacak. Faaliyetlerde kullanılan oyuncaklar ve diğer araç gereçler sağlık birimlerince uygun bulunan dezenfektan malzemeleri ile temizlenecek.

Personelin ateşi ölçülerek kayıt altına alınacak

Okul personelinin tamamı tıbbi maske kullanacak ve maskelerini düzenli aralıklarla yenileyecek. Okula girerken personelin ateşi ölçülerek kayıt altına alınacak. Personelin okul içinde ve dışında giydikleri kıyafetler farklı olacak.

Okul ve ders giriş çıkışlarında, yığılma ve kalabalıkların önlenmesi için şubelere göre farklı saatler belirlenecek.

Servis araçlarının özellikle sık temas eden yüzeyleri başta olmak üzere temizliği günde en az iki kez yapılacak, taşıma kapasitesi sosyal mesafe göz önüne alınarak planlanacak. Seyahat süresince araç içerisinde şoför ve tüm yolcuların tıbbi maske takmaları sağlanacak.

Yemekhane görevlileri de yine hijyen kurallarına en üst düzeyde riayet edecek. Öğrenciler yemekhaneye kendi grupları ile gidecek, aynı masada en az 1 metre mesafe ile oturacak.

Bu süreçte grip ve benzeri bulaşıcı hastalığı olan öğrenciler okula kabul edilmeyecek. Öğrenciler okula geldiklerinde kıyafetleri değiştirilecek ve elleri dezenfekte edilecek. Okula girişte, okuldan ayrılırken ve gün içinde öğrencilerin ateşi ölçülecek ve kayıt altına alınacak.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

TRT EBA Televizyonunda yaz döneminde yabancı dil ile ilgili çalışmalar yer alacak

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Yazın EBA televizyonunda yabancı dil ile ilgili çalışmalarımız olacak. Öğrencilerimizin onu takip etmelerini öneririm. 1 ve 2’nci sınıflarla ilgili bazı çalışmalarımız da devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre Selçuk, meslektaşlarıyla yüz yüze buluşmaya gidemediği illere dijital imkanlarla ulaşmaya devam ediyor.

Bu kapsamda video konferansla 15’incisi yapılan “Ziya Öğretmen ile Eğitim Buluşmaları”nın bu seferki durağı Trabzon oldu.

Bakan Selçuk, buluşmada, meslektaşlarından öğrenme kayıplarını azaltmak ve daha verimli bir yaz dönemi geçirmek için önerilerini istedi.

Tatil boyunca EBA TV’de yayımlanmak üzere yapılan hazırlıklara değinen Selçuk, şunları kaydetti:

“Yazın EBA televizyonunda yabancı dil ile ilgili çalışmalarımız olacak. Öğrencilerimizin onu takip etmelerini öneririm. 1 ve 2’nci sınıflarla ilgili bazı çalışmalarımız da devam edecek. EBA TV ve EBA dijital platformda özellikle 1’nci sınıfta olup da okuma yazmaya tam geçememiş ya da bazı dezavantajlardan dolayı okuma yazmaya başlayamamış, okumayı öğrenmiş ama tekrara ihtiyacı olan çocuklarımız için bir takım içerikler olacak. Ayrıca başka sürprizlerimiz de olacak.”

Selçuk, yeni dönemde artık okuduğunu anlayanların başarılı olacağını belirterek, yaz için çocuklara bol bol kitap okumalarını ve koronavirüs salgını döneminde biriktirdikleri hatıraları yazmalarını önerdi.

Buluşmada renkli anlar yaşandı

Buluşma sırasında müzik öğretmeni Cemal ve Sema Erenel çifti ile kızları şarkı söyledi, öğretmen Aynur Korkmaz’ın kızı da Bakan Selçuk için yazdığı akrostiş türünde şiiri okudu.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Bakan Ziya Selçuk: Güvenli İnternet Kullanımı ve Siber Zorbalık kılavuzlarıyla anne babalara öneriler sunduk

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Milli Eğitim Bakanlığı, teknolojinin doğru kullanımı için ailelere yönelik “Güvenli İnternet Kullanımı” ve “Siber Zorbalık” isimli rehberler yayımladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, anne babalara güvenli internet kullanımı ile siber zorbalık konusunda nasıl davranmaları ve ne gibi önlemler almaları gerektiği konusunda kısa ve uygulanabilir önerilerin yer aldığı 2 rehber hazırladı.

“Güvenli İnternet Kılavuzu” rehberinde, çocuklara dijital dünyada güven içinde dolaşmaları için bilgi iletişim araçlarını ve interneti güvenli şekilde nasıl kullanabileceklerinin de öğretilmesi gerektiği ifade edildi.

Çocukların internete erişimlerini yasaklamanın etkili bir yöntem olmadığı belirtilen kılavuzda, bunun yerine teknolojiyi etkili, verimli, uygun ve sorumlu şekilde kullanmaları konusunda yol gösterici olunması gerektiği anlatıldı.

Kılavuzda, çocuklara rehberlik etmek için ailelere, “Bilgi sahibi olun”, “İlgili olun”, “Ortak kullanım alanları oluşturun”, “Güvenlik tedbirleri alın”, “Bilinçli hareket edin”, “Çocuğunuzun ekranı siz olun” şeklinde öneriler sunuldu.

Çocuklardaki davranış değişimlerinin takip edilmesi öneriliyor

Siber zorbalığa maruz kalınması ve siber zorbalık yapılması durumlarında aileler tarafından izlenebilecek doğru yöntemlere yer verilen kılavuzda, ailelerin çocuklarındaki davranış değişimlerini takip etmeleri gerektiği vurgulandı.

Kılavuzlarda, “Çocuğum elinden telefonu hiç bırakmıyor. Telefon kullanımı konusunda nasıl sınır koyabilirim?”, “Aşırı internet kullanımı çocuğumun gelişimini nasıl etkiler?” gibi soruların cevaplarına ilişkin kısa videolar da yer alıyor.

“Öğrencilerin ve ebeveynlerin psikolojik sağlamlığının korunmasına da önem verdik”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, kılavuzlara ilişkin değerlendirmesinde, küresel salgın sürecinde öğrencilere akademik destek sağlamanın yanı sıra onların ve ebeveynlerinin psikolojik sağlamlığının korunmasına da önem verdiklerini belirtti.

Fiziksel mesafelerin olduğu bu dönemde teknoloji sayesinde öğrenci, öğretmen ve velilerle iletişimi hiç kesmeden yoğun bir şekilde sürdürebildiklerine işaret eden Selçuk, her buluşmada ailelerden “Teknolojinin doğru kullanımı” konusunda sorular geldiğini aktardı.

Tüm sorulara yanıt verebilmek, çocuklara rehberlik etmek ve anne babalara destek olabilmek için kılavuzların hazırlandığını kaydeden Bakan Selçuk, şu değerlendirmede bulundu:

“(Güvenli İnternet Kullanımı) ve ‘Siber Zorbalık’ kılavuzlarının içeriğinde anne babalara bu süreçte ne yapmaları, nasıl davranmaları ve ne gibi önlemler almaları gerektiği konusunda kısa ve uygulanabilir öneriler sunduk. Anlatılanları karekodlar aracılığıyla ulaşılabilecek videolarla da destekledik. Kılavuzlardaki karekodları tarayan velilerimiz, sorularına uzmanlarca verilmiş yanıtları bulabilecekler. Bizler her zaman olduğu gibi okul ve aile iş birliğini geliştirmeye ve tüm imkanlarımızla çocuklarımız ve velilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.”

Okumaya Devam