İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

Öğretmenlere performans ve puanlama sistemi gelecek mi? MEB açıkladı

Yayınlandı

Son günlerde tartışma konusu haline gelen öğretmen ve öğretmen adaylarının merak ettiği “öğretmenlere performans sistemi” olacak mı sorusuna ilişkin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıklama yaptı. Geçtiğimiz senelerde yürürlüğe giren sistem bakanlık tarafından askıya alınmıştı.

 

 

ÖĞRETMENLERE PERFORMANS SİSTEMİ GELECEK Mİ?

Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açıklamada “Ben performansı çok benimsemem. Performans temelli bir meslek yaşamı, kapitalizmin belirli bir evresinde, bütün çevreyle beraber, örneğin patent hukuku, örneğin atama ve yükseltme, ücretlendirme, eğitim politikasında, bunların hepsi bir habitat, havza oluşturursa o zaman performansa dayalı bir şey yapmak anlamlı olur. Ama şuan bütün parametreler performansa temelli değil. Öğretim üyelerinin performansına bakmıyoruz. Anne ve babaların performansına bakmıyoruz. Öğretmenlerin bakmıyoruz. Sadece çocuklara bakıyoruz. Öğretmenlerin belirli notlar üzerinden, performansına dayalı bir sistem kurmak, şuan için gerekli şartlar hazırlanmadan, yapılabilecek bir şey değil.” diyerek 2019 yılı itibariyle öğretmenlere performans sisteminin getirilmeyeceğini belirtti.

Öğretmen Performans Değerlendirme Sistemi Nedir?

 

 

Bir milyona yakın öğretmenin tabi olacağı performans değerlendirme sistemi ile öğretmenlerin mesleki bilgi, beceri ve yetenekleri ölçülecek. Bu değerlendirme tek bir şekilde değil, pek çok alanda yapılacak. Öğretmen olarak kişilerin mesleki yeterlilikleri ve bu mesleğe ilişkin özel yetenekleri ölçülecektir.

Bu sistemde en çok tartışılan konulardan biri ise öğretmen performansının okul müdürü, müdür yardımcısı, müfettiş, zümre öğretmenleri, öz değerlendirme, öğrenci ve veli gibi pek çok kişi tarafından yapılacak olmasıdır. Bu durumda idareciler ya da öğrenciler tarafından öğretmenlerin performansının haksız yere zayıf bulunması riski tartışmalıdır.

Sistem Nasıl İşler?

Yapılan değerlendirmeler 100 puan üzerinden yapılacaktır ve öğretmene toplam puanı 100 üzerinden verilecektir. Değerlendirmeler temelde mesleki bilgi, mesleki beceri, tutum ve değerler başlıkları altında yapılacaktır.
Performansı değerlendiren ve sonuçta eksikleri olduğu tespit edilen öğretmenler için, eksik oldukları konularda hizmet içi eğitim verilecektir. Bu eğitimler de yine yukarıda bahsettiğimiz üç ana alanda yapılacaktır.
Öğretmenlerin hizmet içi eğitimlerine katılımları ve eğitimle sağladıkları gelişme de takip edilecektir. Bu durum puanlarına yansıyacaktır.
Her öğretmen hakkında elde edilen puan, öğretmenlerin hizmet puanı ve kariyer planlaması için kullanılacaktır.
Puanlar baz alınarak öğretmenler arasında bağ öğretmen ya da uzman öğretmen gibi sınıflandırmalar yapılacaktır. Unvanlar da her sene gözden geçirilecektir.

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

Bağcılarda ihtiyaç sahibi 1000 öğrenciye tablet dağıtımı başladı

Yayınlandı

Yazar :

İstanbul

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde okullarda uzaktan eğitime geçilmesi nedeniyle sınırlı imkanlara sahip öğrencilere katkı sunmak amacıyla Bağcılar Kaymakamlığı, Bağcılar Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle hayata geçirilen 10 bin tablet dağıtım kampanyasının açılış töreni, Anafartalar İlkokulunda yapıldı. 

“Bağcılar’dan eğitime tam destek”, “Bir tablet de siz alın”, “Bağcılar’da EBA‘ya ulaşamayan öğrenci kalmasın” sloganlarıyla düzenlenen kampanyanın ilk etabında hayırsever iş adamlarının da katkılarıyla temin edilen 1000 adet tablet dağıtılmaya başlandı.

Bağcılar Kaymakamı Mustafa Eldivan, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Bağcılar’ın Türkiye’nin en büyük ve öğrenci sayısı en fazla olan ilçelerinden birisi olduğunu söyledi.

Pandemi sürecinde öğrencilerin EBA’ya erişimde bir takım eksiklerin ortaya çıktığını dile getiren Eldivan, “Bu noktada belediyemizle beraber güzel bir çalışma yaptık. Tableti ve bilgisayarı olmayan çocuklarımızı tespit ettik. İlk etapta 1000 tablet dağıtılacak. Verilen siparişlerle birlikte 2 bin tablet olacak.” ifadelerini kullandı.

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı da eğitimin her safhasına destek olduklarını, bu önceliklerinin başına eğitimi aldıklarını ve en çok harcamayı da eğitime yaptıklarını söyledi.

Arsa temininden okul yapımına, okulların tadilatından öğrencilerin çeşitli ihtiyaçlarını karşılamaya kadar birçok alanda eğitime destek verdiklerini belirten Çağırıcı, “Bağcılar’dan eğitime tam destek” diyerek tablet kampanyasını hayata geçirdiklerini dile getirdi.

Bilgisayarı olmadığı için EBA’ya erişemeyen çocukların eğitimlerinden geri kalmaması için kampanyayı başlattıklarını ifade eden Çağırıcı, şöyle konuştu:

“Hedefimiz Bağcılar’da tableti, bilgisayarı olmayan çocuk kalmayıncaya kadar bu kampanyayı devam ettirmek. Çocuklarımızı geleceğe en güzel şekilde hazırlamak için çalışıyoruz. Bir ülkenin geleceği eğitimli nesillerle idame edilir. Öğrencilerimizin eğitimlerini en iyi şekilde alması için elimizden geleni yapıyoruz. İlk etapta 1000 adet tabletin dağıtımına başladık. Temin ettikçe peyderpey dağıtımlarımız devam edecek.”

Konuşmaların ardından Eldivan, Çağırıcı ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yılmaz, Anafartalar İlkokulunda eğitim gören ihtiyaç sahibi öğrencilere tablet dağıttı.

Tabletlerin kalan kısmının ise dönem içerisinde öğrencilere teslim edilmesi planlanıyor.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

TMSFden eğitime 20 milyon liralık destek

Yayınlandı

Yazar :

Giresun

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Ülper Şehit Ümit Kılıç Yatılı Bölge Okulu ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, hem dünyanın hem de Türkiye’nin olağanüstü bir süreçten geçtiğini belirtti.

Bu süreçte özellikle öğrencilerin okullarından uzak kaldıklarına işaret eden Gülal, “Biz istedik ki okullarından uzak kaldılar ama eğitimlerinden uzak kalmasınlar. Tek bir öğrencimizin dahi eğitimine ulaşamaması bizleri rahatsız eder felsefesindeyiz. Bu manada çocuklarımızın eğitimine erişimini sağlamak maksadıyla Milli Eğitim Bakanlığımıza TMSF kayyumla yönetilen şirketlerin bilanço imkanları ölçüsünde 20 milyon liralık katkı sağladık.” dedi.

Gülal, bugün bu sebeple burada bulunduklarını anlatarak, kendilerini davet eden Bakan Selçuk’a teşekkür etti.

TMSF olarak bir çok sosyal işe destek sağladıklarını ve proje ürettiklerinin altını çizen Gülal, “Ama inanın içinde olmaktan, katkı sağlamaktan en mutlu olduğumuz projemiz buydu. Çünkü çocuklar bizim geleceğimiz ve onlar ülkemizin geleceği, hepimizin geleceği. Eğitimlerinden uzak kalmasınlar istiyoruz. İnşallah da en kısa zamanda da okullarına kavuşsunlar temennisindeyiz.” ifadesini kullandı.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Şimdiye kadar 60 bin civarında tabletin dağıtımı gerçekleştirildi

Yayınlandı

Yazar :

Giresun
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Şimdiye kadar belirlenen kriterler ölçüsünde 60 bin civarında tabletin dağıtımı gerçekleştirildi. Kurumsal olarak Türkiye’de en büyük bağışı yapan TMSF ile yaptığımız çalışma çerçevesinde de çocuklarımıza tablet bağışı yapılması konusunda bir girişimi yürütüyoruz ve 20 milyon lira bağışla birlikte bu bağışın tablet alarak değerlendirilmesi konusunda süreç devam ediyor ve kurumsal olarak en büyük bağışın söz konusu olduğu TMSF bağışında biz ilk bağışımızı da bugün Yatılı Bölge Okulumuzdaki çocuklarımıza dağıtmak suretiyle gerçekleştiriyoruz.” dedi.
Okumaya Devam
Advertisement