İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

Öğretmen adayları otizmli öğrencilerle aynı projede buluştu

Yayınlandı

Trabzon

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Anadolu Vakfı ortaklığında yürütülen “Eğitimin Yıldızları – Her Okulun Bir Projesi Olsun (HOPO)” programı kapsamında, Trabzon Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Gazipaşa Eğitim Uygulama Kurs Merkezi tarafından hazırlanan “Fark Yarat, Farkı Otizmli İle Yaşa” projesiyle otizmli öğrenciler, resim yeteneklerini sergiliyorlar.

Trabzon Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Ortahisar Belediyesi tarafından da desteklenen proje kapsamında otizmli öğrenciler, üniversitenin resim atölyelerinde hem okul öğretmenleri hem de gönüllü üniversite öğrencileri eşliğinde resim eğitimi alıyorlar.

Kurs merkezinin özel eğitim sınıfı öğretmeni ve proje koordinatörü Sibel Kadıoğlu Tüzüner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukların gelişimine katkı sunmayı ve iletişimlerini daha aktif hale getirebilmeyi hedeflediklerini söyledi.

Tüzüner, projeyi Güzel Sanatlar Fakültesindeki atölyelerde orta düzeyde otizmli çocuklarla birlikte sürdürdüklerini ifade etti.

“Üniversite, çocuklarımızı çok güzel sahiplendi”

Üniversitenin gönüllü öğrencilerinin de projeye destek verdiğini ifade eden Tüzüner, şunları kaydetti:

“10 otizmli öğrencimiz ve her birinin sorumlu hocasıyla birlikte projeye başladık. Her öğrencimizin başında, fakültenin farklı bölümlerinden öğrenciler de destek oluyor. Üniversite, çocuklarımızı çok güzel sahiplendi. Çeşitli eserler ortaya çıktı. Türk Kızılay da öğrencilerin eğitiminde kullanılan malzemeleri karşıladı. Amacımız, orta düzeydeki otizmli çocuklarımızın destek verildiğinde neler yapabildiklerini göstermek.”

Tüzüner, projeyle birlikte çocukların akranlarıyla iletişimlerini kuvvetlendirmek ve sosyalleşmesini sağlamayı hedeflediklerini vurgulayarak, projeye destek veren gönüllü öğretmen adaylarına da otizmli öğrencileri tanıtmak ve onlar hakkında bilgi sahibi olmalarına yardımcı olmaya çalıştıklarını kaydetti.

Üniversiteye gelerek, öğrencilerin rengarenk boyalarla farklı eserler çıkartmalarının onları mutlu ettiğini anlatan Tüzüner, “Velilerimiz ve öğrencilerimiz bu durumdan çok memnun. Çocuklar, neşeyle geliyorlar. Renklerin büyüsüne kapılarak, güzel eserler çıkarıyorlar. Yıl sonu açacağımız sergiye tüm Trabzon halkını da şimdiden davet ediyoruz. Ayrıca Trabzon Üniversitesi Rektörlüğüne, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığına, hocalarımıza ve öğrencilerimize desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

“Bu projeyle birlikte çocuklarımıza kucak açtık”

Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Hülya Saylam da farkındalık yaratmak adına meslektaşı Kenan Demir ile birlikte çok önemli bir görev ve misyon üstlendiklerini dile getirerek, “Çocuklarımız hayatın içinde. Biz de üniversite olarak bu projeyle birlikte çocuklarımıza kucak açtık. Öğretmen ve öğrencilerimizin gönülden destek vermesi, bizi ayrıca mutlu ediyor.” dedi.

Saylam, kendisinin de özel bir çocuğu olduğunu belirterek, “Öğrencilerimiz de bu konuda çok duyarlı davrandı. Topluma hizmet dersimiz kapsamında, gruplar halinde öğrencilerimizle zaman zaman bu tür projelere destek veriyoruz. Projeyi ilk anlattığımızda çok sayıda öğrencimiz gönüllü olmak istedi. Ayrıca proje kapsamında, mezunlarımız ve şu anda eğitim verdiğimiz öğrencilerimizle buluştuk.” diye konuştu.

“Projede yer aldığım için kendimle gurur duyuyorum”

Projeye gönüllü olarak destek veren öğretmen adaylarından Sait Hüseyin ise otizmli öğrencilerin yeteneklerini keşfetmelerini sağlamaya çalıştıklarını kaydederek, “Elimizden geldiği kadar otizmli arkadaşlarımızın yanında bulunmaya çalışıyoruz. Projede yer aldığım için kendimle gurur duyuyorum. Onlarla çalışırken eğleniyoruz. Özel arkadaşlarımızın renk dünyasını tuvale aktarıyoruz.” ifadelerini kullandı.

3. sınıf öğrencisi Hüseyin Erbalı ise projenin çok etkili ve verimli olduğuna dikkati çekerek, hem kendilerinin hem de otizmli öğrencilerin etkinlikle mutlu olduklarını söyledi.

Öğrencilerin, otizmli olmalarına rağmen çoğu insandan daha yetenekli olduğuna vurgu yapan öğrenci Fatma Güley de, “Gönüllü olarak projeye katıldım. Öğrenciler çok yetenekliler, onlarla olmak mutluluk veriyor, keyif alıyoruz. Çocuklar ayrıntılara çok önem veriyorlar. Renkleri çok iyi tanıyorlar.” şeklinde konuştu.

Öte yandan eğitim sırasında atölyeyi ziyaret eden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Atilla Çimer de otizmli öğrencilerin yaptıkları eserleri inceleyerek, ailelerle görüştü.

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

Fransayı tercih eden Türk öğrenci sayısı 7 bin 500ü aştı

Yayınlandı

Yazar :

İstanbul

Fransa‘nın İstanbul Başkonsolosluğundan yapılan açıklamaya göre, Başkonsolos Bertrand Buchwalter ev sahipliğinde Fransa Sarayı’nda dördüncü “Erasmus Istanbul” partisi düzenlendi.

Buchwalter, göreve geldiği 2016 yılından bu yana öğrenci değişim programı Erasmus’la İstanbul’a gelen Fransız öğrenciler ve Fransa’da okumuş Türk öğrencileri bir araya getiriyor.

Dördüncüsü düzenlenen Erasmus Istanbul etkinliği, Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden 200 öğrencinin katılımıyla yapılırken Fransız ve Türk öğrenciler de deneyimlerini paylaştı.

Erasmus değişim programıyla 2014’ten bu yana Türkiye’ye gelen Fransız öğrenci sayısı 6 bin 300’ü, Fransa’yı tercih eden Türk öğrenci sayısı 7 bin 500’ü geçti.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Türk Eğitim Vakfı Yurtdışı Bursları için başvurular başladı

Yayınlandı

Yazar :

İstanbul

Yüksek lisans ve doktora öğrenimi için dünyada en fazla tercih edilen ülkelerle iş birliği yapan ve her yıl yaklaşık 80 gence yurt dışı burs olanağı sağlayan Türk Eğitim Vakfının (TEV) Yurtdışı Bursları için başvurular başladı.

Vakıftan yapılan açıklamaya göre, Singapur’da temel bilimler, mühendislik ve biyomedikal bilimleri alanlarında doktora çalışması yapacak gençler için sağlanan TEV-SINGA bursları için başvurular 31 Aralık 2019’da sona erecek.

Burslara Singapur’da The Agency for Science, Technology and Research (A*STAR), Nanyang Technological University (NTU) ve National University of Singapore (NUS), Singapore University of Technology and Design’da (SUTD) eğitim alacak gençler başvurabiliyor. Üniversite son sınıfta öğrenim görenler veya mezun olanlar, yüksek lisans yapanlar veya mezun olanlar, doktoraya başlayanlar bursa başvuru yapabiliyor.

TEV-Garring Vakfı Bursu, Danimarka Teknik Üniversitesinde yüksek lisans öğrenimi için bilgisayar sistemleri, elektrik, elektronik haberleşme, deniz ve kıyı, petrol, rüzgar enerjisi, inşaat, kimya mühendislikleri ile teknik biyokimya ve biyoteknoloji alanlarında veriliyor. Bursun başvuru süresi 15 Ocak 2020’ye kadar devam ediyor.

ABD ve Batı Avrupa ülkelerinde bilgisayar, biyomedikal, elektrik-elektronik, iletişim ve sistem mühendislikleri ile moleküler biyoloji ve genetik, kök hücre, eğitim bilimleri, hukuk, mimarlık, işletme yönetimi, çevre yönetimi, doğal kaynaklar, teknoloji politikası ve yönetimi, sürdürebilirlik, yenilenebilir enerji kaynakları, tarımsal ve kırsal kalkınma, bitkisel biyoçeşitlilik ve ekosistem korunması, müzik ve resim alanlarında yüksek lisans bursu veriliyor. Başvurular, 31 Ocak 2020’de bitecek.

TEV-FIAT-TOFAŞ Burs Fonu’ndan makine, endüstri, elektrik, elektronik, otomotiv, uçak ve işletme mühendisliği alanlarında yüksek lisans eğitimi alanlar faydalanabiliyor.

TEV ile Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD) Almanya Bursu için de mühendislik bilimi (tüm mühendislik dalları), temel ve sosyal bilimler, bilgisayar bilimi ve matematik, doğa bilimi, ziraat ve orman, çevre bilimi, bölgesel planlama, sanat ve tasarım (mimarlıkla ilgili alanlar), tıp, halk sağlığı, tıbbi mühendislik, ekonomi ve işletme, sosyal ve kültürel çalışmalar, eğitim bilimleri, Alman, İngiliz ve Amerikan Dili ve Edebiyatı, psikoloji, iş birliğini geliştirme, Avrupa Birliği çalışmaları, Avrupa veya uluslararası hukuk alanlarında yüksek lisans öğrenimi görenler başvurabiliyor. Her iki burs için de başvurular 28 Şubat 2020’ye kadar kabul ediliyor.

TEV-Fransa Hükümeti Fransa Bursu için başvurular 29 Mart 2020 tarihine kadar devam edecek. Fransa’da Master2 ve belli şartlarda Master1 öğrenimi için tüm alanları kapsayan yüksek lisans bursu, TEV ile Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği iş birliğiyle veriliyor.

TEV- IE (Instituto Empresa) Business School Madrid bursları için pazar araştırması ve tüketici davranışı, iş analitiği ve büyük veri, siber güvenlik, yetenek geliştirme ve insan kaynakları, global kurumsal uyumluluk, uluslararası ticaret hukuku alanlarında seçilecek adaylara yüzde 100 karşılıksız okul ücreti ile yüksek lisans bursu veriliyor.

TEV-Japonya Bursu’na ise Uluslararası Japon Üniversitesinde (IUJ) yüksek lisans öğrenimi için adaylar işletme ve işletme yönetimi (MBA), uluslararası ilişkiler ve kamu politikaları alanlarında başvurabiliyor. Her iki burs için son başvuru tarihi 31 Mart 2020.

Burslara 30 yaşını aşmamış, Türk vatandaşı olan, Türkiye sınırları içinde eğitim veren YÖK’e bağlı üniversitelerin ilgili fakültelerinin son sınıfında öğrenim görenler veya mezun olanlar başvurabiliyor.

Başvuru için adayların lisans genel not ortalamasının 4 üzerinden 3 olması (TEV-SINGA Doktora Bursu için en az 3,10) ve adayların öğrenime devam edilecek programının gerektirdiği yabancı dili, öğrenimini sürdürebilecek düzeyde bilmesi gerekiyor.

Burslar için başvuru formlarına www.tev.org.tr adresinden ulaşılabiliyor.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Doğa Kolejinin devriyle ilgili görüşmeler son aşamaya geldi

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Doğa Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Saçaklıoğlu, okulun devri ile ilgili yürütülen görüşmelerin bugün itibarıyla son aşamaya geldiğini, konu ile ilgili detaylı bilgilendirmenin yarın yapılacağını bildirdi.

Saçaklıoğlu, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

“Doğa Koleji’nin devri ile ilgili yürütülen görüşmeler bugün itibarıyla son aşamaya gelmiştir. Detaylı bilgilendirme, 14 Aralık Cumartesi günü yapılacaktır. Yeni sürecin Doğa ailesine hayırlı olmasını diliyorum.”

Okumaya Devam