İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

Gıda eğitimine laboratuvar desteği

Yayınlandı

Balikesir

Cargill Gıda tarafından Balıkesir Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünde “Bitkisel Yağ Laboratuvarı” kuruldu. Laboratuvar, bilimsel çalışmaların yanı sıra bölgede yağ üretimi yapan firmalara da destek sağlayacak.

Cargill Gıda’nın Balıkesir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği bölümü bünyesinde kurduğu Bitkisel Yağ Laboratuvarı törenle açıldı.

Balıkesir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Türkmen, törende yaptığı konuşmada, laboratuvarın öğrencilerin akademik çalışmaları yanında öğretim elemanlarının bilimsel araştırmaları için de kullanılabileceğini söyledi. Balıkesir’in zeytin ve zeytinyağı başta olmak üzere gıda üretimi açısından önemine işaret eden Türkmen, üniversitenin Bitkisel Yağ Laboratuvarı’na sahip olmasının bu bakımdan katkı sağlayacağını bildirdi.

Türkmen, Balıkesir bölgesinde yağ üretimi yapan küçük ve orta ölçekli firma sayısının oldukça fazla olduğunu belirterek, “Bitkisel Yağ Laboratuvarımız sayesinde bu firmalara akademik destek de verebileceğiz. Laboratuvarımız, bu firmaların Ar-Ge çalışması yapmalarına ve ürünlerini çeşitlendirmesine katkıda bulunacak. Bununla birlikte hem bölge hem de ülke ekonomisine katkı düzeyleri artış gösterecek. Laboratuvar, akademik çalışmalar yanında, firmaların analiz ihtiyaçlarını da destekleyecek.” dedi.

“Hedefimiz pazar payımızı artırmak”

Cargill Gıda Orta Doğu, Türkiye ve Afrika Yönetim Kurulu Başkanvekili Ediz Aksoy da Bitkisel Yağ Laboratuvarı’nın, üniversite-sanayi iş birliğinin güzel bir örneği olduğunu vurgulayarak, “Cargill olarak bugünün mühendis adaylarını kendi geleceğimiz olarak görüyoruz. Biliyoruz ki üniversitelerimizdeki olanaklar arttıkça hem öğrencilerimiz hem yerel üreticilerimiz hem de Türkiye ekonomisi kazanacak. Bunun için üzerimize düşen görevi yapma bilinciyle çalışıyoruz.” diye konuştu.

Aksoy, 153 yıllık tarihi olan firmanın 70 ülkede faaliyet gösterdiğini anımsatarak, Türkiye’de de 3 fabrikaları bulunduğunu, bunlardan birinin 2014’te satın aldıkları Balıkesir’deki Turyağ Yağ Fabrikası olduğunu dile getirdi. Fabrikanın, daha çok ev dışı tüketime ve endüstriye yönelik pastacılık, tatlıcılık, börek, kızartma yağları ile yemeklik yağlar gibi alanlarda faaliyette bulunduğu bilgisini veren Aksoy, gıda firmalarının ihtiyaçlarına göre reçete geliştirdiklerini anlattı.

Aksoy, şu anda yeni nesil kızartma yağları ile çikolata kaplama yağları üzerinde çalışma yaptıklarını belirterek, Turyağ’da 37 milyon doların üzerinde yaptığımız yatırımla hem Ar-Ge hem de üretim tarafında büyük gelişmeler sağladık. Kurumsal sosyal sorumluluk projelerine önem veriyoruz. Bu yılın başında hayata geçirdiğimiz ‘1000 Çiftçi 1000 Bereket Projesi’nde bin 200 civarında çiftçiye ulaştık. Bu çiftçilerin refahının artması için destek sağlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Büyüme hedefleri çerçevesinde sürekli alternatiflere bakarak değerlendirme yaptıklarını vurgulayan Aksoy, “Bu her zaman radarımızda olan bir konu. Buraya büyüme odaklı bakıyoruz. Bölgede fırsatlar çok fazla, büyümeye çalışıyoruz. Turyağ gibi yeni satın almalar olabilir. Pazar payımızı da artırmayı hedefliyoruz. Amacımız Türkiye’de pazar lideri olmak. Vizyonumuz, 5 yıl içinde yağ konusunda Türkiye’nin en büyük firması olmak.” dedi.

Endüstri standardında test imkanı

Cargill Gıda’nın Bitkisel Yağ Laboratuvarı için tedarik ettiği ölçüm cihazları ve teknik ekipmanlar, gıda mühendisliğinde zorunlu dersler olan Gıda Analizleri, Enstrümantal Analiz ve Bitkisel Yağ Teknolojisi başta olmak üzere uygulama derslerinde kullanılacak. Laboratuvardan, yılda Gıda Mühendisliği bölümünde eğitim gören yaklaşık 250 öğrenci faydalanabilecek. Öğrenciler Ar-Ge odaklı çalışmalar ve ürünlerle ilgili gerekli testleri endüstri standartlarında yapma olanağı bulacak. Laboratuvar, bilimsel çalışmalar yanında, bölgede yağ üretimi yapan firmalara destek sağlamak için de değerlendirilecek.

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

Boğaziçi Üniversitesi mezun istihdamında dereceye girdi

Yayınlandı

Yazar :

İstanbul

Dünya üniversitelerini değerlendiren QS’nin, 2020 yılı Graduate Employability Rankings (Mezunların İstihdam Derecelendirmesi) sonuçlarına göre, Boğaziçi Üniversitesi (BÜ), Türkiye’den 201-250 bandına yerleşerek dereceye giren tek üniversite oldu.

Boğaziçi Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre, dünya üniversitelerini değerlendiren QS, 2020 yılı Graduate Employability Rankings (Mezunların İstihdam Derecelendirmesi) sonuçlarını duyurdu. Sonuçlara göre, geçen yıl 251-300 bandında olan Boğaziçi Üniversitesi, bu yıl 201-250 bandına yükseldi.

Mezunların istihdam verileri ve işveren nezdinde itibarın değerlendirmeye alındığı sıralamada Boğaziçi Üniversitesi, dünya sıralaması 201-250 bandında Türkiye’den tek üniversite olarak yer aldı.

Bu yıl dünya genelinde 758 üniversite ve enstitünün yer aldığı değerlendirmede iş dünyasında itibar gören üniversiteler ve mezunları incelendi. Yeni mezunların iş dünyasının önde gelen şirket ve kurumları tarafından tercih edilme nedenleri, üniversitelerin iş dünyası nezdindeki itibarları, üniversite mezunları ile iş dünyasının ilişkisi gibi faktörler değerlendirildi.

Söz konusu değerlendirmenin kriterleri arasında; işverenler nezdinde eğitim kurumunun itibarı (yüzde 30), mezunlar nezdinde eğitim kurumunun itibarı (yüzde 25), fakülte başına düşen işveren-üniversite iş birliği (yüzde 25), işveren-öğrenci irtibatı (yüzde 10) ve mezun istihdam oranı (yüzde10) yer aldı.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Özel eğitim öğrencilerinin mesleki eğitim yoluyla istihdamı artırılıyor

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin mesleki gelişim süreçlerini güçlendirmek, mezuniyet sonrası istihdam imkanlarını artırmak amacıyla yapılan çalışmaların meyvelerini vermeye başladığını belirterek, “2018-2019 eğitim öğretim yılı özel eğitim meslek okulları mezunlarımızdan 344’ü işe yerleştirildi.” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bakanlık olarak özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin mesleki yeterliliklerini geliştirmek amacıyla özel eğitim meslek okullarının meslek edinme atölyelerini yenileyerek, öğrencilere daha nitelikli ve donanımlı ortamlarda eğitim görme imkanı sunduklarını belirtti.

Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin mezuniyet sonrası istihdam imkanlarını artırmak amacıyla Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ile iş birliği protokolü imzaladıklarını hatırlatan Selçuk, “Protokol çerçevesinde öğrencilerin işyerlerinde beceri eğitimi alarak hem mesleki becerilerini geliştirmeleri hem de sosyal hayat içerisindeki varlıklarını sürdürmeleri için özel eğitim mesleki eğitim merkezlerinde iş ve meslek danışmanlığı uygulaması başlatıldı.” diye konuştu.

Bakan Selçuk, iş ve meslek danışmanları aracılığıyla öğrencilerin istihdama katılımının artırılmasına yönelik çalışmaları çok boyutlu olarak yürüttüklerini vurgulayarak, “Bu kapsamda iş ve meslek danışmaları ile okul rehberlik öğretmenleri tarafından her öğrencimiz için portföy dosyası hazırlandı. Öğrencilere en uygun istihdam alanları belirlendi ve bu çerçevede iş yerleri ziyaret edildi.” ifadelerini kullandı.

Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin yapabilecekleri konusunda işverenlerin bilgilendirilmesinin önemine işaret eden Selçuk, “Ülke genelinde düzenlenen ‘Kariyer Günleri’ ve ‘İstihdam Fuarları’na katılım sağlanarak, işyeri sahipleri özel eğitim meslek okullarındaki öğrencilerin yetenekleri ve yeterlilikleri konusunda bilgilendirildi. Bu çalışmalar sonunda bu okullardaki öğrencilerimizin staj imkanları artırıldı.” değerlendirmesini yaptı.

Selçuk, özel eğitim meslek okullarından mesleki beceriler kazanarak mezun olan öğrencilerin birçok farklı sektörde çalışma imkanı bulduğuna değinerek, şunları söyledi:

“Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin mesleki gelişim süreçlerini güçlendirmek, mezuniyet sonrası istihdam imkanlarını artırmak amacıyla yapılan çalışmalar meyvelerini vermeye başladı. 2018-2019 eğitim öğretim yılı özel eğitim meslek okulları mezunlarımızdan 344’ü işe yerleştirildi. Sürece katkı veren tüm paydaşlarımıza ve çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. 149 özel eğitim meslek okullarında halen 12 bin 664 öğrenci eğitim alıyor. Yeni eğitim yılında bu çalışmaları çok daha kapsamlı bir şekilde yürüteceğiz.”

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

On binlerce aday lisansüstü eğitim için ALESte ter dökecek

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de ve yurt dışında lisansüstü eğitim almak isteyen adayların katıldığı ALES‘e ilişkin bilgileri paylaştı.

ALES’in geçmiş yıllarda ilkbahar ve sonbahar dönemleri olmak üzere yılda 2 defa yapıldığını, gelen yoğun talep üzerine Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) 2018’den itibaren yılda 3 kez düzenlenmesi kararı alındığını anımsatan Aygün, 22 Eylül Pazar günü bu yılın ikinci ALES’ini yapacaklarını kaydetti.

Aygün, “Pazar günü 81 ilde, 88 sınav merkezinde düzenleyeceğimiz ALES’e 141 bin 828 aday katılacak. Sınavda emniyet görevlileri dahil toplam 18 bin 9 kişi görev alacak.” diye konuştu.

“En geç saat 10.00’da sınav binasında olun” uyarısı 

Sınavda 50’şer sorudan oluşan sayısal ve sözel testin uygulanacağını ve adaylara 150 dakika süre verileceğini anlatan Aygün, bu soruların belirli yükseköğretim programlarında kazanılan yeterlilik ve bilgileri ölçmeye yönelik değil farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacağına işaret etti.

ÖSYM Başkanı Aygün, kimliğini kaybeden adayların mağdur olmaması için 2019-YDS/2’nin uygulanacağı gün, sınav yapılan illerde nüfus müdürlüklerinin açık tutulacağını belirterek, “Adaylarımıza, en geç saat 10.00’da sınav binalarında olması gerektiğini aksi halde binalara alınmayacaklarını hatırlatmak isterim. Sınava katılacak tüm adaylarımıza başarılar diliyorum.” dedi.

Yılın son ALES’i 17 Kasım’da

Öte yandan ÖSYM 2019’un son ALES’ini de 17 Kasım’da düzenleyecek.

2019-ALES/3 için başvuruda bulunmak isteyen adayların 25 Eylül’e kadar başvurularını elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak ÖSYM’nin “https://ais.osym.gov.tr” adresinden yapması gerekiyor.

Okumaya Devam