İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

Eğitim için bir günde 8 bin kapı çaldılar

Yayınlandı

Şırnak

Eğitimde Türkiye sıralamasında son sıralarda yer alan Şırnak’ta başarıyı artırmak için Valilik ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü harekete geçti.

Başlatılan eğitim seferberliği kapsamında hazırlanan “Duy Beni Projesi” ile öğretmen, öğrenci ve velilerin buluşması sağlandı.

Valiliğin himayesinde, ilgili bütün paydaşların katılımıyla başlatılan seferberlikte “Bize de Gel Öğretmenim” başlığıyla 8 bin öğretmen, aynı gün eş zamanlı olarak 8 bin evin kapısını çaldı, velilerle görüştü.

Öğretmenler ziyaret ettikleri evlerde öğrencilerin durumunu görüştü, başarının önündeki engellerin kaldırılması amacıyla sorunları tespit etti.

“Eğitimdeki imkanları en iyi şekilde değerlendirme zamanı”

Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan da proje doğrultusunda kızı Nevra’nın öğretmenini evlerinde misafir etti.

Vali Pehlivan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilin 35 yıldır terör nedeniyle büyük sıkıntılar yaşadığını söyledi.

Kentte 4 yıl önce de çukur kazılarak gerçekleştirilen menfur saldırılarda özellikle eğitime büyük zarar verildiğini belirten Pehlivan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde, devletin bütün imkanları seferber edilerek, tahrip olan okulların yenilendiğini, yeni okulların da eğitime kazandırıldığını dile getirdi.

İldeki eğitim seviyesini yükseltmek için hazırladıkları projeyi hayata geçirdiklerini ifade eden Pehlivan, “Projenin ismini, Şırnak’ın eğitimde başarılı olacağının adeta haykırışının ifadesi olarak ‘Duy Beni’ koyduk. Açılımını da ‘Düşün, uygula ve yaşat.’ olarak belirledik. Milli Eğitim Bakanlığının 2023 Eğitim Vizyon Belgesi hedefleri doğrultusunda ilimizde etkin bir uygulama süreci öngördüğümüz bu projeyi çok önemsiyoruz.” dedi.

Projeyi belirli bir plan çerçevesinde yıllarca sürdürmek istediklerini vurgulayan Pehlivan, “İlimiz eğitimde, özellikle sınavlardaki başarı konusunda arka sıralarda görünüyor. Bunu kader olarak görmüyoruz. Amacımız öğretmen, öğrenci ve veli koordinasyonu güçlendirip, eğitim seviyesini yükseltmek.” diye konuştu.

Pehlivan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eğitim ülkemiz ve dünyanın geleceği için hayati önem arz eden bir kamu hizmet alanı. Elbetteki eğitimde temel amaç iyi insan yetiştirmek. İyilik tanımı içinde başarı da yer alır. İlimizin eğitim başarısında arka sıralarda yer alan durumunu değiştirmek istiyoruz. Cumhurbaşkanımızın himayelerinde ülkemiz genelinde olduğu gibi Şırnak’ta da eğitim alanında çok büyük yatırımlar yapılmış, 350 okul, yaklaşık 4 bin 500 derslik inşa edilmiş durumda. Bu yıl öğretmen sayımız 8 binin üzerine çıktı. Şimdi bu imkanları en iyi şekilde değerlendirme zamanı.”

Sorunların çözümü için rapor hazırlanacak

Öğretmenlerin, ziyaret ettikleri evlerde çocukların eğitimdeki başarılarıyla ilgili durumunu değerlendirdiklerini bildiren Pehlivan, şunları kaydetti:

“Öğretmenlerimiz öğrencilerin olası sıkıntılarını yerinde tespit etmiş oluyor. Varsa problemleri not alıp ilgili birimlere iletebilecekler. Sonrasında da birtakım dönüşler ve raporlamalar olacak. İnanıyorum ki bu, ilimizde bir farkındalık teşkil edecek. Başarı seviyesini yükseltmek elimizde. Başarıya salt not ve sınav geçme olarak da bakmıyoruz. Çocuklarımızın bilgileri ile becerilerinin de gelişmesini çok önemsiyoruz. Öğretmenlerimizin velilerimizle kuracakları bu iletişim sayesinde inşallah yönlendirme konusunda da daha objektif adımların atılmasını sağlayacağız.”

Projenin bir amacının da kentin terörle anılmasının önüne geçmek olduğuna dikkati çeken Pehlivan, ilde son 3 yılda sağlanan huzur ve güvenliğin eğitime de yansımasını hedeflediklerini söyledi.

Pehlivan, bu çalışmayı ülke düzeyinde farkındalık sağlamak adına yaptıklarını vurgulayarak, “Burada bir gayret var. Şırnak, ‘Ben de eğitim alanında varım.’, ‘Başaracağım.’ diyor. Amacımız bu sesi duyurmak ve buradan Türkiye’ye olumlu bir mesaj göndermek. Odağında öğretmenlerimiz, okul ve öğrencilerimizin olduğu eğitim alanında toplumumuzun ilgili her kesiminin katkısıyla ayrı bir heyecan ve özverili bir yaklaşım sergilensin istiyoruz.” dedi.

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

Siirtte 4 bin 500 öğretmen 4 bin 500 aileye konuk oldu

Yayınlandı

Yazar :

Siirt

Siirt İl Milli Eğitim Müdürlüğünce başlatılan eğitim seferberliği kapsamında 4 bin 500 öğretmen aynı anda 4 bin 500 ailenin kapısını çaldı, evlere konuk oldu.

İl merkezinin yanı sıra Kurtalan, Pervari, Eruh, Şirvan, Baykan ve Tillo ilçelerinde gerçekleştirilen çalışma kapsamında öğretmen, öğrenci ve velilerin buluşması sağlandı. Öğretmenler, ziyaret ettikleri evlerde velilerle sohbet ederek, öğrencilerin eğitim durumları hakkında ailelerle bilgi alışverişinde bulundu, eğitimde başarının önündeki engellerin kaldırılması için sorunlar tespit edildi.

Siirt Valisi Ali Fuat Atik ve eşi Fulya Atik de proje kapsamında Yeni Mahalle’de 3’ü engelli 4 çocuklu Timurtaş ailesinin misafiri oldu.

Aile ile görüşen Vali Atik, engelli çocukların tedavileri için eve doktor çağırdı. 80. Yıl Ortaokulu 7. sınıf öğrencisi 13 yaşındaki bedensel engelli ve Galatasaray taraftarı Murat Timurtaş’ı Galatasaray-Alanyaspor maçına göndereceğini belirten Atik, çocuklarının tedavilerini daha rahat yapması için de baba Sadık Timurtaş’a iş sözü verdi.

Eğitim seferberliği hakkında gazetecilere bilgi veren İl Milli Eğitim Müdürü Deniz Edip, eğitimin kalitesinin artırılması için il genelinde büyük bir eğitim seferberliği başlattıklarını söyledi.

4 bin 500 öğretmenin aynı anda 4 bin 500 ailenin kapısını çalarak öğrenci ve aileleriyle buluşmasının gerçekleştirildiğini anlatan Edip, şunları söyledi:

“Amacımız okul ile veli iş birliğini güçlendirmek ve bunun farkındalığını oluşturmaktı. Bunun için Milli Eğitim Müdürlüğü camiası başta olmak üzere tüm öğretmenlerimizle bu çalışmayı gerçekleştirdik. Merkez ve tüm ilçelerde aynı anda evlere ziyaretler yapıldı. Her evde bir öğretmenimiz var. Velilerin okula aidiyet duyusunu artırmak, öğrencilerin kendi öğretmenlerini evde görmesini sağlamak, velinin öğrencinin ders durumunu bizzat öğretmenden dinlemesini istedik.”

Rehber öğretmeni Fatma Nur Erdemci de bu tür çalışmaların eğitime büyük katkı sağladığını kaydetti.

Vali Atik’i evinde ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirten anne Fehime Timurtaş da “Valimiz Ali Fuat Atik ve Milli Eğitim yetkilileri evimizi ziyaret etti. Hem çocuklarımızın okuldaki durumunu öğrendik hem de Vali Atik, eşime bir iş sözü verdi. Vali Atik’in eşi Fulya Atik Hanımefendi de çocuklarıma oyuncak hediye etti. Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin.” diye konuştu.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Özel okuldaki öğretmenlerin maaşlarının ödenmemesine veliler tepki gösterdi

Yayınlandı

Yazar :

İstanbul

Sabah saatlerinde özel okulun Ataşehir‘deki genel müdürlük binası önünde toplanan veliler adına konuşan Nurcan Tanır, okulun ekonomik sıkıntıları ve satışıyla ilgili aylardır süren belirsizliğin devam ettiğini söyledi. 

Tanır, öğretmenlerin maaşlarının ödenmediğini belirterek, Milli Eğitim Bakanlığının gerekli tedbirleri almasını istediklerini ifade etti.

Kurum yönetimiyle görüştüklerini ancak ucu açık belirsiz açıklamalarla veli, öğretmen ve çalışanların oyalandığını düşündüklerini ifade eden Tanır, şöyle devam etti:

“Öğretmenlerimiz, mesleklerine duydukları saygı ve öğrencilerini mağdur etmemek adına, büyük bir özveriyle bugüne kadar yaşadıkları sıkıntılara katlanmışlardır. Ancak artık ne biz velilerin ne de öğretmenlerimizin dayanacak gücü kalmamıştır. Sesimizin duyulması ve bu ülkenin umudu binlerce gencin aileleriyle beraber mağdur olmaması için, ilgili tüm kurum ve kuruluşun bir an önce harekete geçmesini bekliyoruz.”

Basın açıklamasının ardından okul yönetimiyle görüşmek isteyen velilere olumlu cevap verilmemesi üzerine, bazı kişiler turnikelerden atlayıp genel müdürlük binasına girdi. Ardından aralarında avukatların da yer aldığı bazı velilerden temsilci grubu oluşturuldu.

Temsilci grubu ile okul yönetimi bir süre görüştü.

Bu arada okul yönetimince basın mensuplarına yazılı bir açıklama dağıtıldı. Açıklamada, “Kurumumuzun devriyle ilgili bir dizi görüşmelerde sona gelinmiştir. Kısa süre içinde bu görüşmelere ilişkin resmi açıklamamız olacaktır.” ifadeleri yer aldı.

Açıklamanın ardından bir süre genel müdürlük binası önünde bekleyen veliler, daha sonra dağıldı.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Üniversiteliler eğitim robotuyla öğrencilere kodlama öğretecek

Yayınlandı

Yazar :

Bursa

Bir firma tarafından üniversiteye kazandırılan ve eğitim robotu olarak bilinen platform üzerinde öğrenciler, algoritmalar yazarak ve yazılımlar geliştirerek cisim takibi, görüntü işleme, belirtilmiş işaretleyicilerin otonom izlenmesi ve isteğe göre ateş edilmesi, otonom insan takibi, işaretleyiciler üzerinde yazan sayıların sırasıyla robot tarafından tanımlanıp ateş edilmesi gibi eğitimleri gerçekleştirebilecek.

BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversitenin Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından robotlar ve akıllı sistemler konusunda uzmanlaşması istenen kurumlardan biri olduğunu, bu nedenle altyapılarını güçlü hale getirdiklerini söyledi.

Sektördeki gerçek ortamı üniversiteye taşımaya gayret ettiklerini belirten Karademir, şöyle devam etti:

“Dünyada ilk defa eğitim amaçlı uygulama gerçekleştirilen robotu, laboratuvarımıza katmak ve öğrencilerimize sunmak zorunluluğunu hissettik. Buna biraz sosyal sorumluluk projesi, biraz da bilimsel sorumluluk projesi olarak bakıyoruz. Bu robotla çocuklarımız kodlama eğitimini kendileri yapacaklar, kendi rotalarına ve senaryolarına göre onları dizayn edecekler. Bu birazcık severek öğrenme mottosunda olan bir çalışma. Bilgisayar ve bilgi teknolojileri son derece hızlı olarak gelişiyor. Biz bunun gerisinde kalamayız. Bence değişimi yönetmemiz gerekiyor. Bütün eğitim verdiğimiz alanlarda bize gelme potansiyeli olan genç kardeşlerimizin eğitimlerine ve projelerine destek sunuyoruz. Bu gençlere aktardığımız bir enerji ve ruh ileride ülkemizin gelişimine katkı sunacak enerjiye dönüşebilir.”

Karademir, BTÜ’nün en önemli vizyon projesinin “Uzun Dönem Sektörel Proje Tabanlı Eğitim Programı” olduğunu aktardı.

Programda, son sınıf öğrencilerinin eylül ayında sektör temsilcilerine gittiği bilgisini veren Karademir, “Haftada iki üç gün değil tam zamanlı çalışıyorlar. İşe girme oranları da çok yüksek. Gençlerimizin tercih ettiği okullarla ilgili sağlıklı bir bilinçlenmeye ulaşması lazım.” dedi.

“Teoride gördüklerini uygulamaya dökebilme fırsatı bulacak”

Mekatronik Mühendisliği Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Nurettin Gökhan Adar da lisans seviyesindeki öğrencilerle robot ve teknolojileri üzerine çalışmalar yaptıklarını, ekipler kurduklarını ve TEKNOFEST’e katıldıklarını dile getirdi.

Amaçlarının, öğrencilerin teorikte gördükleri bilgileri pratikte de uygulamaları olduğunu söyleyen Adar, “Öğrencilerimizin robotik platformlar geliştirerek üzerinde çalışmalar gerçekleştirmelerini amaçlıyoruz. Robotu hazır bir platform olarak satın aldık. Platform üzerinde amacımız, öğrencilerin algoritma geliştirerek görevleri yerine getirmesi. Öğrenciler bu platformla teorikte gördüklerini uygulamaya dökebilme fırsatı bulacak. Bu amaç için bir ekip kurduk, o ekip bununla ilgili çalışmalar gerçekleştiriyor.” ifadelerini kullandı.

Öğrencilerinin Türkiye’nin birçok teknik ihtiyacına cevap verecek kişiler olarak yetişmelerini istediklerine değinen Adar, katma değeri yüksek robot teknolojileri geliştirme amacında olduklarını sözlerine ekledi.

Kodlama ile sosyal sorumluluk

Mekatronik Mühendisliği öğrencisi Aybüke Bakkaloğlu, robotun 46 programlanabilir parçası, 6 sanal zeka modülü olduğunu, bunların eğlenceli bir şekilde kodlama imkanı sağladığını anlattı.

Bakkaloğlu, kodlama eğitimleri de vererek sosyal sorumluluk etkinliği yapacaklarını belirterek, “Belli dönemlerde okullara gidilerek ortaokullar için scratch, liseler için pythona da geçilebilir. Bunlar üzerinden eğitim verilerek çocuklara kodlamanın nasıl zevkli hale getirileceğini bu robot sayesinde göstermeyi hedefliyoruz.” diye konuştu.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği öğrencisi Muhammed Ataman, robotun görüntü işleme gibi diğer başka yazılım türlerini barındırdığı bilgisini verdi.

Yazdıkları kodlarla farklı kodlamaları robot üzerinde öğretebildiklerini ifade eden Ataman, robotik kodlama ve algoritma yazma gibi dersleri robot üzerinde rahatlıkla vereceklerini aktardı.

Ataman, üniversitenin kendilerine iyi bir eğitim verdiğini ve bu sayede robot teknolojisi alanında en üst düzeye çıkmak istediklerini ifade etti.

Eğitim robotunu ithal eden firmanın yetkilisi Serkan Yiğit ise bunun, sosyal sorumluluk anlamında Türkiye’de ilk kez Bursa’da bulunmasının kendileri için önemli olduğunu dile getirdi.

Okumaya Devam