İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

Eğitim için bir günde 8 bin kapı çaldılar

Yayınlandı

Şırnak

Eğitimde Türkiye sıralamasında son sıralarda yer alan Şırnak’ta başarıyı artırmak için Valilik ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü harekete geçti.

Başlatılan eğitim seferberliği kapsamında hazırlanan “Duy Beni Projesi” ile öğretmen, öğrenci ve velilerin buluşması sağlandı.

Valiliğin himayesinde, ilgili bütün paydaşların katılımıyla başlatılan seferberlikte “Bize de Gel Öğretmenim” başlığıyla 8 bin öğretmen, aynı gün eş zamanlı olarak 8 bin evin kapısını çaldı, velilerle görüştü.

Öğretmenler ziyaret ettikleri evlerde öğrencilerin durumunu görüştü, başarının önündeki engellerin kaldırılması amacıyla sorunları tespit etti.

“Eğitimdeki imkanları en iyi şekilde değerlendirme zamanı”

Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan da proje doğrultusunda kızı Nevra’nın öğretmenini evlerinde misafir etti.

Vali Pehlivan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilin 35 yıldır terör nedeniyle büyük sıkıntılar yaşadığını söyledi.

Kentte 4 yıl önce de çukur kazılarak gerçekleştirilen menfur saldırılarda özellikle eğitime büyük zarar verildiğini belirten Pehlivan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde, devletin bütün imkanları seferber edilerek, tahrip olan okulların yenilendiğini, yeni okulların da eğitime kazandırıldığını dile getirdi.

İldeki eğitim seviyesini yükseltmek için hazırladıkları projeyi hayata geçirdiklerini ifade eden Pehlivan, “Projenin ismini, Şırnak’ın eğitimde başarılı olacağının adeta haykırışının ifadesi olarak ‘Duy Beni’ koyduk. Açılımını da ‘Düşün, uygula ve yaşat.’ olarak belirledik. Milli Eğitim Bakanlığının 2023 Eğitim Vizyon Belgesi hedefleri doğrultusunda ilimizde etkin bir uygulama süreci öngördüğümüz bu projeyi çok önemsiyoruz.” dedi.

Projeyi belirli bir plan çerçevesinde yıllarca sürdürmek istediklerini vurgulayan Pehlivan, “İlimiz eğitimde, özellikle sınavlardaki başarı konusunda arka sıralarda görünüyor. Bunu kader olarak görmüyoruz. Amacımız öğretmen, öğrenci ve veli koordinasyonu güçlendirip, eğitim seviyesini yükseltmek.” diye konuştu.

Pehlivan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eğitim ülkemiz ve dünyanın geleceği için hayati önem arz eden bir kamu hizmet alanı. Elbetteki eğitimde temel amaç iyi insan yetiştirmek. İyilik tanımı içinde başarı da yer alır. İlimizin eğitim başarısında arka sıralarda yer alan durumunu değiştirmek istiyoruz. Cumhurbaşkanımızın himayelerinde ülkemiz genelinde olduğu gibi Şırnak’ta da eğitim alanında çok büyük yatırımlar yapılmış, 350 okul, yaklaşık 4 bin 500 derslik inşa edilmiş durumda. Bu yıl öğretmen sayımız 8 binin üzerine çıktı. Şimdi bu imkanları en iyi şekilde değerlendirme zamanı.”

Sorunların çözümü için rapor hazırlanacak

Öğretmenlerin, ziyaret ettikleri evlerde çocukların eğitimdeki başarılarıyla ilgili durumunu değerlendirdiklerini bildiren Pehlivan, şunları kaydetti:

“Öğretmenlerimiz öğrencilerin olası sıkıntılarını yerinde tespit etmiş oluyor. Varsa problemleri not alıp ilgili birimlere iletebilecekler. Sonrasında da birtakım dönüşler ve raporlamalar olacak. İnanıyorum ki bu, ilimizde bir farkındalık teşkil edecek. Başarı seviyesini yükseltmek elimizde. Başarıya salt not ve sınav geçme olarak da bakmıyoruz. Çocuklarımızın bilgileri ile becerilerinin de gelişmesini çok önemsiyoruz. Öğretmenlerimizin velilerimizle kuracakları bu iletişim sayesinde inşallah yönlendirme konusunda da daha objektif adımların atılmasını sağlayacağız.”

Projenin bir amacının da kentin terörle anılmasının önüne geçmek olduğuna dikkati çeken Pehlivan, ilde son 3 yılda sağlanan huzur ve güvenliğin eğitime de yansımasını hedeflediklerini söyledi.

Pehlivan, bu çalışmayı ülke düzeyinde farkındalık sağlamak adına yaptıklarını vurgulayarak, “Burada bir gayret var. Şırnak, ‘Ben de eğitim alanında varım.’, ‘Başaracağım.’ diyor. Amacımız bu sesi duyurmak ve buradan Türkiye’ye olumlu bir mesaj göndermek. Odağında öğretmenlerimiz, okul ve öğrencilerimizin olduğu eğitim alanında toplumumuzun ilgili her kesiminin katkısıyla ayrı bir heyecan ve özverili bir yaklaşım sergilensin istiyoruz.” dedi.

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

MEBden devamsızlıktan kalan lise son sınıf öğrencilerine mezuniyet müjdesi

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Milli Eğitim Bakanlığından (MEB) illere giden yazıya göre, MEB’e bağlı resmi ve özel ortaöğretim kurumlarında 2019-2020 ders yılı, Kovid-19 salgınına karşı alınan tedbirler doğrultusunda 16 Mart 2020’den itibaren uzaktan eğitimle yürütüldü ve 19 Haziran 2020 tarihinde tamamlandı.

Söz konusu eğitim ve öğretim yılında öğrencilerin devamsızlık durumlarına ait iş ve işlemlerin birinci dönemde yapılan devamsızlıklar dikkate alınarak gerçekleştirileceği daha önce okullara ve kamuoyuna duyuruldu.

Ancak, MEB’e ulaşan öğrenci ve velilerin talebine göre, yükseköğretime devam etmeye hak kazanma durumundaki 12’nci sınıf öğrencilerinden bazılarının derslerinde başarılı olmalarına, bazılarının da sorumluluk sınavları ile başarabilecekleri sayıda sorumlu derslerinin bulunmasına rağmen ilgi özürlü-özürsüz toplam devamsızlık süresini aşarak başarısız duruma düştükleri, bazılarının ise örgün eğitime devam etmek istedikleri halde örgün eğitimin dışına çıkma gibi bir durumla karşı karşıya kaldıkları anlaşıldı.

MEB, durumları bu şekilde olan öğrenciler için yeni bir karar aldı. Buna göre, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının birinci dönemi itibarıyla tüm derslerden başarılı olmalarına rağmen toplam devamsızlık süresini aşanlar, devamlı öğrenciler gibi işleme tabi tutularak mezun edilebilecek.

Tüm derslerden birinci dönem puanı oluşmasına rağmen başarısız dersleri olup devamsızlık nedeniyle sınıf tekrarı durumunda bulunan lise son sınıf öğrencileri de devamlı öğrenciler gibi değerlendirilerek, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılından itibaren başarısız oldukları derslerden sorumluluk sınavlarına girebilecek ve başarılı olmaları durumunda mezun olabilecekler.

Dönem puanı oluşmayan ve Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği hükümleri gereği devamsızlık nedeniyle başarısız sayılan ancak öğrenim hakkı bulunan öğrenciler ise velilerinin beyanı esas alınarak öğrenim haklarını kullanmamış sayılarak, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında örgün eğitime devam edebilecekler.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

MEB özel çocukları tersine kaynaştırma modeli ile özel programda buluşturdu

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) hazırladığı “Hazır mısın?” programında, engelli ve olağan gelişim gösteren çocuklar, tersine kaynaştırma modeli ile ekranlarda ilk kez bir arada eğlenme ve öğrenme imkanına kavuştu.

“Hazır mısın?” programı, ekranlarda ilk kez görme, ortopedik, işitme ve zihinsel yetersizliği olan öğrenciler ile olağan gelişim gösteren öğrencileri birlikte eğlenerek öğrenecekleri bir ortamda buluşturdu.

TRT EBA TV ilkokul ve ortaokul kanallarında 40’ar dakikalık olmak üzere toplamda 16 bölümün çekimleri tamamlanan “Hazır mısın?” programına, engelli ve olağan gelişim gösteren öğrenciler, kaynaştırma eğitim modeli çerçevesinde katıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğündeki özel eğitim uzmanlarının senaryosunu ve içeriklerini hazırladığı program, engelli çocuklarla olağan gelişim gösteren çocukların kaynaşmasını sağlamayı amaçlıyor.

Sunuculuğunu Nurben Kendirli ile Türkiye’nin ilk sağır tercümanı Şule Denli Öztürk’ün yaptığı “Hazır mısın?” programında oyunlar, “Bilgi içerikli sorular ve zamana karşı etkinliği tamamlama” olmak üzere iki kısımdan oluştu.

Yaz tatili boyunca her hafta salı ve perşembe günleri saat 20.45’te TRT EBA TV’de yayınlanacak oyunlar, bilgi, eğlence, el becerileri ve spor alanlarında düzenlendi.

Kaybedenin olmadığı programda, etkinliklere katılan bütün öğrencilere ödül verildi.

“Topyekun bir eğitim seferberliği içinde olduk”

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül, etkinliklere ilişkin yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı olarak koronavirüs salgını nedeniyle başlatılan uzaktan eğitime geçiş süreci ile birlikte pek çok çalışma yaptıklarını anlattı.

Bu süreci “eğitime ara verme” olarak düşünmeyip, öğrencileri eğitim öğretimden koparmadan hizmetleri devam ettirmenin yollarını aradıklarını ifade eden Gül, bu kapsamda TRT EBA TV kanallarının açıldığını, pek çok farklı programların çekiminin yapıldığını, canlı sınıfların oluşturulduğunu aktardı.

Öğrenci, veli ve öğretmenlerle buluşmaların düzenlendiğini anlatan Gül, “Böylece millet olarak topyekun bir eğitim seferberliği içinde olduk.” dedi.

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü olarak bu süreçte özel eğitim ihtiyacı olan çocuklara yönelik pek çok içerik hazırladıklarını vurgulayan Gül, şöyle konuştu:

“Özel eğitim öğrencilerimize yönelik TRT EBA TV kanalları için hazırladığımız ‘Hazır mısın?’ programı Türk televizyonları için bir ilk oldu, öğrencilerden, velilerden ve izleyicilerden büyük ilgi gördü. Özel eğitim öğrencilerimizin olağan gelişim gösteren öğrencilerimizle birlikte katılım sağladığı, bilgi, beceri, oyun ve etkinlik merkezli etkinliklerle dolu 16 bölümün çekimleri tamamlandı. Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin tüm öğrencilerle kaynaşmalarını sağlamak ve sürece velileri dahil ederek farkındalık oluşturmayı ve hayatı daha da güzelleştirmeyi amaçladık. Yeni dönemde yeni programlarımızla birlikte, yeni etkinliklerimizle ve yeni içeriklerle öğrencilerimizin karşısında olacağız. Emeği geçen eğitimcilerimize teşekkür ediyorum.”

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

ÖSYM 3 sınava başvuru yapamayan adaylar için yeni hak tanıyacak

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, başvuruları alınan ancak ertelenen Yabancı Dil Sınavı (2020-YDS), Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (2020-EKPSS) ve Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (2020-DİB-MBSTS) için ağustos ayı içinde yeniden geç başvuru alınacağını bildirdi.

Aygün, yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle atandıkları sınav merkezinin bulunduğu ilden farklı bir ilde ikamet etmek zorunda kalan ve bu nedenle sınav merkezi değişikliği yapmak isteyen adaylarla, başvurularında sıkıntı yaşayan adaylara kolaylık sağlamak amacıyla yeni bir karar alındığını ifade etti.

“Başvuruları alınan ancak Kovid-19 salgını nedeniyle ertelenen 3 sınavımız için yeniden geç başvuru alınmasına karar verdik.” bilgisini veren Aygün, “Ertelenen 2020-YDS, 2020-EKPSS, 2020-DİB-MBSTS sınavlarımız için ağustos ayı içinde yeniden geç başvuru alınacaktır. Geç başvuru tarihinde daha önce başvuru yapan adaylarımız da sınav merkezi tercihlerini, engel bilgilerini ve öğrenim düzeyi bilgilerini güncelleyebileceklerdir.” ifadelerini kullandı.

Aygün’ün verdiği bilgiye göre, 27 Eylül’de uygulanacak 2020-YDS, 11 Ekim’de yapılacak 2020-EKPSS ile 26 Aralık’ta düzenlenecek 2020-DİB-MBSTS sınavları için belirlenecek yeni geç başvuru tarihleri, gelecek ay içinde ÖSYM’nin internet sayfasından duyurulacak.

Söz konusu sınavlara başvurusunu yapan adaylardan sınav merkezi tercihini değiştirmek isteyen adaylar da ilgili sınav için belirlenecek geç başvuru tarihlerinde, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’nden (https://ais.osym.gov.tr) sınav merkezi tercihlerini güncelleyebilecek.

2020-EKPSS’ye başvuran adaylar ise geç başvuru tarihinde engel bilgileri ile öğrenim düzeyi bilgisini de güncelleyebilecekler.

Okumaya Devam