İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

Eğitim için bir günde 8 bin kapı çaldılar

Yayınlandı

Şırnak

Eğitimde Türkiye sıralamasında son sıralarda yer alan Şırnak’ta başarıyı artırmak için Valilik ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü harekete geçti.

Başlatılan eğitim seferberliği kapsamında hazırlanan “Duy Beni Projesi” ile öğretmen, öğrenci ve velilerin buluşması sağlandı.

Valiliğin himayesinde, ilgili bütün paydaşların katılımıyla başlatılan seferberlikte “Bize de Gel Öğretmenim” başlığıyla 8 bin öğretmen, aynı gün eş zamanlı olarak 8 bin evin kapısını çaldı, velilerle görüştü.

Öğretmenler ziyaret ettikleri evlerde öğrencilerin durumunu görüştü, başarının önündeki engellerin kaldırılması amacıyla sorunları tespit etti.

“Eğitimdeki imkanları en iyi şekilde değerlendirme zamanı”

Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan da proje doğrultusunda kızı Nevra’nın öğretmenini evlerinde misafir etti.

Vali Pehlivan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilin 35 yıldır terör nedeniyle büyük sıkıntılar yaşadığını söyledi.

Kentte 4 yıl önce de çukur kazılarak gerçekleştirilen menfur saldırılarda özellikle eğitime büyük zarar verildiğini belirten Pehlivan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde, devletin bütün imkanları seferber edilerek, tahrip olan okulların yenilendiğini, yeni okulların da eğitime kazandırıldığını dile getirdi.

İldeki eğitim seviyesini yükseltmek için hazırladıkları projeyi hayata geçirdiklerini ifade eden Pehlivan, “Projenin ismini, Şırnak’ın eğitimde başarılı olacağının adeta haykırışının ifadesi olarak ‘Duy Beni’ koyduk. Açılımını da ‘Düşün, uygula ve yaşat.’ olarak belirledik. Milli Eğitim Bakanlığının 2023 Eğitim Vizyon Belgesi hedefleri doğrultusunda ilimizde etkin bir uygulama süreci öngördüğümüz bu projeyi çok önemsiyoruz.” dedi.

Projeyi belirli bir plan çerçevesinde yıllarca sürdürmek istediklerini vurgulayan Pehlivan, “İlimiz eğitimde, özellikle sınavlardaki başarı konusunda arka sıralarda görünüyor. Bunu kader olarak görmüyoruz. Amacımız öğretmen, öğrenci ve veli koordinasyonu güçlendirip, eğitim seviyesini yükseltmek.” diye konuştu.

Pehlivan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eğitim ülkemiz ve dünyanın geleceği için hayati önem arz eden bir kamu hizmet alanı. Elbetteki eğitimde temel amaç iyi insan yetiştirmek. İyilik tanımı içinde başarı da yer alır. İlimizin eğitim başarısında arka sıralarda yer alan durumunu değiştirmek istiyoruz. Cumhurbaşkanımızın himayelerinde ülkemiz genelinde olduğu gibi Şırnak’ta da eğitim alanında çok büyük yatırımlar yapılmış, 350 okul, yaklaşık 4 bin 500 derslik inşa edilmiş durumda. Bu yıl öğretmen sayımız 8 binin üzerine çıktı. Şimdi bu imkanları en iyi şekilde değerlendirme zamanı.”

Sorunların çözümü için rapor hazırlanacak

Öğretmenlerin, ziyaret ettikleri evlerde çocukların eğitimdeki başarılarıyla ilgili durumunu değerlendirdiklerini bildiren Pehlivan, şunları kaydetti:

“Öğretmenlerimiz öğrencilerin olası sıkıntılarını yerinde tespit etmiş oluyor. Varsa problemleri not alıp ilgili birimlere iletebilecekler. Sonrasında da birtakım dönüşler ve raporlamalar olacak. İnanıyorum ki bu, ilimizde bir farkındalık teşkil edecek. Başarı seviyesini yükseltmek elimizde. Başarıya salt not ve sınav geçme olarak da bakmıyoruz. Çocuklarımızın bilgileri ile becerilerinin de gelişmesini çok önemsiyoruz. Öğretmenlerimizin velilerimizle kuracakları bu iletişim sayesinde inşallah yönlendirme konusunda da daha objektif adımların atılmasını sağlayacağız.”

Projenin bir amacının da kentin terörle anılmasının önüne geçmek olduğuna dikkati çeken Pehlivan, ilde son 3 yılda sağlanan huzur ve güvenliğin eğitime de yansımasını hedeflediklerini söyledi.

Pehlivan, bu çalışmayı ülke düzeyinde farkındalık sağlamak adına yaptıklarını vurgulayarak, “Burada bir gayret var. Şırnak, ‘Ben de eğitim alanında varım.’, ‘Başaracağım.’ diyor. Amacımız bu sesi duyurmak ve buradan Türkiye’ye olumlu bir mesaj göndermek. Odağında öğretmenlerimiz, okul ve öğrencilerimizin olduğu eğitim alanında toplumumuzun ilgili her kesiminin katkısıyla ayrı bir heyecan ve özverili bir yaklaşım sergilensin istiyoruz.” dedi.

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

Milli Eğitim Bakanı Selçuk TRT EBAdan öğrencilere seslendi: Cumhuriyet atalarımızdan bize en kıymetli emanet

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla TRT EBA üzerinden öğrencilere seslendi.

Cumhuriyet‘in kuruluşunun 97’nci yılında TRT EBA ekranlarında, öğrencilerle olmaktan duyduğu mutluluğu ifade eden Selçuk, “Cumhuriyet hepimizin ortak değeri. Peki sizce Cumhuriyet ne demektir? ‘Halkın, kendini yönetim şekli’ diye anlatmışlardır derslerde size. 97 yıl elbette tek bir cümleye sığmaz. Cumhuriyet, insan merkezli bir yönetim şeklidir. Gücünü insandan, insanlardan, yani bizlerden alır.” değerlendirmesinde bulundu.

Selçuk, Cumhuriyetin her sesin, herkesin yer aldığı birlikte yaşama imkanı olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Sadece kendi varlığın için değil, başkalarının var olması için de emek vermektir. Kendi hakkını savunduğun kadar sınıf arkadaşının hakkına da sahip çıkmaktır. Hakkına sahip çıktığın kadar sorumluluklarını da yerine getirmektir.

Cumhuriyetin hayatlarımıza kattığı değeri, bugün bir kez daha düşünmemiz gerekli. 97 yıl önce bugün her cephede verilen mücadele sonucu müthiş bir emekle kurulan Cumhuriyet, bugün atalarımızdan bize en kıymetli emanettir. Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve yediden yetmiş yediye Cumhuriyet’i bize emanet eden herkese teşekkür ediyorum.”

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Yükseköğretimde açık ve uzaktan eğitimin yapılandırılması raporu Cumhurbaşkanına sunuldu

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu, yükseköğretimde açık ve uzaktan eğitim-öğretimin yeniden yapılandırılmasına yönelik raporunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a sundu.

Kurulun Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Kurulumuz yükseköğretim kademesinde açık ve uzaktan eğitim-öğretimin yeniden yapılandırılmasına yönelik politika önerilerini içeren raporunu Sayın Cumhurbaşkanımıza arz etmiştir.” ifadelerine yer verildi.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

MEB, Cumhuriyet Bayramını öğrencilerle birlikte TRT EBA ekranlarında kutlayacak

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Milli Eğitim Bakanlığından (MEB) yapılan açıklamaya göre, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla TRT EBA üzerinden Cumhuriyetin hem tarihsel sürecine hem de geleceğine ışık tutacak uzun soluklu bir yayın programı hazırlandı.

Bilim, sanat ve sporda başarılara imza atan konukların yer alacağı programda öğrenciler de soru ve sunumlarıyla yayına renk katacak.

Programda Cumhuriyet döneminin ruhunu ve heyecanını yansıtan arşiv görüntüleri, ses ve sunumlarıyla müziğin coşkusunu Cumhuriyetin çoşkusuyla harmanlayacak “Jazzberry Tunes” isimli müzik grubu da yer alacak.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı programı, TRT EBA kanallarında yarın saat 09.00’da başlayacak.

Bakanlığın açıklamasında kutlama programına ilişkin hazırlanan fragmana da yer verildi.

Bakan Selçuk’tan çocuklara çağrı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda, çocuklara “Hazır mı bayraklarımız çocuklarım? Madem her ev bir okul oldu, her oda bir sınıf… Öyleyse her pencerede bir bayrak dalgalansın, bayram başlasın…” çağrısında bulundu.

Okumaya Devam
Advertisement