İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

Diyarbakırın eğitim neferleri kırsaldaki okulları yeniliyor

Yayınlandı

Diyarbakır

Diyarbakır’da idareci ve öğretmenler, öğrencilerin de katılımıyla hayata geçirdikleri proje ile kırsaldaki okulları yeniliyor.

Özel Diyarbakır Ticaret Sanayi Odası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde idareci ve öğretmenler kırsaldaki öğrencilerin daha iyi koşullarda eğitim öğretim görmesi için “Biz de Varız Projesi”ni hazırladı. Bu kapsamda tespit ettikleri okullarda ara tatili de fırsat bilerek çalışmalara başlayan ekip boyadıkları okullarda elektrik tesisatını yeniliyor, çatı, sıra ve masaları onarıyor. Çalışma yürüttükleri okullara İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün de katkısıyla yepyeni bir görünüm kazandıran öğretmenlerin hedefi yıl boyu bu hizmeti köy köy gezerek sürdürmek.

“Okulların fiziki şartlarını daha iyi hale getirmek istiyoruz”

Ekibin ilk durağı Diyarbakır’ın Ergani ilçesindeki Hendek Köyü İlkokulu ve İmam Hatip Ortaokulu ile Selman mezrasındaki Pamukpınar İlkokulu oldu. Fedakar öğretmenler beraberlerindeki öğrencilerin de desteğiyle gün boyu süren çalışma ile iki okulun sıvasını yaptı, elektrik tesisatını yeniledi, masa, dolap ve sıraları ile çatısını onardı.

Ekipte yer alan elektrik teknikeri Ceren Aksuy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köy öğrencilerinin eğitim gördüğü okullarda eksikleri gidermek için yola çıktıklarını söyledi. Öğrencilerin ne şartlarda eğitim gördüklerini anlayıp onlara yardımcı olmak istediklerini ifade eden Aksuy, ara tatilde başladıkları çalışmayı gönüllülük esasıyla sürdüreceklerini belirtti.

İnşallah daha iyi eğitim görmelerini sağlayacağız”

Elektrik Teknik Bölümü Şefi Sait Turan da öğrencilerin kış mevsiminin gelmesiyle daha sıcak bir ortam da ders görmelerini sağlamak için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini söyledi.

Boş zamanlarında belirledikleri okulların onarımını yaptıklarına işaret eden Sait, “Kendi imkanlarımızla öğretmenler olarak okulların çatısını ve elektrik tesisatını yeniledik, mobilyalardaki eksikleri giderdik. Bu çocukların iyi eğitim alması için okulların elektrik, mobilya ve fiziki şartlarını daha iyi hale getirmek istiyoruz. Bu tür okullardaki eksiklilerin giderilmesi için elimizden geleni yapmaya hazırız. Bize ulaştıkları takdirde öğretmenler olarak tatilde ve boş zamanlarımızda okulları daha iyi hale getirebiliriz.” diye konuştu.

“Okulumuz daha modern hale geldi”

Selman Mezrası Pamukpınar İlkokulu Müdürü Fatma Aytaş, okulun fiziki şartlarının iyileştirilmesinin öğretmenler, öğrenciler ve veliler üzerinde olumlu bir etki sağlayacağını belirtti.

Aytaş, öğrencilerin bir arada ders gördüğünü, bunun da bazı zorluklara neden olduğunu ifade ederek “Okulumuzda sınıflardan bağımsız akıl ve zeka oyunlarını kullanabileceğimiz, çocuklara eğitim öğretim adına daha da faydalı olabileceğimiz bir bölüm istiyorduk. İki sınıfımıza duvar örüldü. Daha önce büyük ama kullanışsız iki sınıfımız vardı. Şu anda çok güzel ve kullanışlı 4 sınıf elde ettik.” dedi.

Okulun 13 yıl önce yapılan elektrik tesisatının onarıldığını dile getiren Aytaş, okuldaki birçok eksiğin giderilmiş olduğunu aktardı. Aytaş, “Okulumuz daha modern, eğitim ve öğretimi daha üst seviyeye taşıyacak bir hale geldi.” dedi.

“Öğrencilerimiz adına teşekkür ediyoruz”

Ergani İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kaçmaz, göreve başladıkları günden bu yana bütün köy okullarını gezerek var olan eksiklerini tamamladıklarını söyledi.

Yaklaşık 27 köy okulun eksikliklerinin giderildiğini anlatan Kaçmaz, şunları kaydetti:

“Eksik kalan birkaç okulumuz için Diyarbakır Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesinin başlattığı projeyi duyduk. Sonra kendileriyle iletişime geçtik. Arkadaşlar da bu kalan birkaç okulumuzun onarımını üstlendiler. Öğrencilerimiz adına onlara teşekkür ediyoruz. Ara tatilde olmamıza rağmen öğretmenlerimiz kalemlerini bırakıp ellerine fırça, mala ve kürek alarak okulları daha güzel hale getirmeye çalışıyorlar.”

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

YEE bir yılda 15 bin yabancıya Türkçe öğretti

Yayınlandı

Yazar :

İstanbul

Yunus Emre Enstitüsü 2019’da açtığı bin 131 kursla 15 bin 182 kişiye Türkçe öğretti.

Enstitüden yapılan açıklamaya göre, 10. yılını geride bırakan YEE’de, birçok ülkedeki 58 kültür merkezi, 23 üniversite ve 194 okulda 170 binin üzerinde kişiye Türkçe öğretildi.

YEE, ocak-aralık arasında yaklaşık 70 ülkede binin üzerinde etkinlik yaparken, 15 bin 182 yabancı, enstitünün bu yıl açtığı bin 131 kurs sayesinde Türkçe konuşmaya başladı.

“Türk Filmleri Haftası”yla Türk sinemasını, Türk mutfağı tanıtım etkinlikleriyle Anadolu’nun lezzetlerini tanıtan YEE, geleneksel Türk sanatları etkinlikleriyle de yıl boyunca onbinlerce insana ulaştı.

Binlerce yabancıya Türk okçuluğu eğitimi

YEE, kültür merkezlerinin olmadığı ülkelerde de yıl boyunca konserler, sergiler, atölye çalışmaları ve bilimsel toplantılar düzenlerken, Okçular Vakfı iş birliğiyle gerçekleştirilen “Kemankeş” projesiyle de 20 ülkede binlerce yabancıya Türk okçuluğu eğitimi verildi.

Türkiye’ye dost insan sayısını artırmak isteyen YEE, bu yıl hayata geçirdiği “Tercihim Türkçe”, “Türkçe Öğretim Portalı”, “Yaz Okulları” ve “Kültürel Diplomasi Akademisi” gibi projelerle daha geniş kitlelere ulaştı.

Amerika’dan Afrika’ya kadar yeni kültür merkezleri açma planı

Açıklamada görüşlerine yer verilen YEE Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, 2020 için iddialı hedefler belirlediklerini anlattı.

Türkiye’yi seven ve Türkçe öğrenmek isteyen kişi sayısını iki katına çıkaracaklarını belirten Ateş, “Bu sene 15 binden fazla kişiye Türkçe öğrettik. Gelecek sene bu rakamın 30 binden fazla olmasını istiyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve sayın bakanlarımız sayesinde dünyadaki tanınırlığımız çok arttı. Biz sadece Cumhurbaşkanımızın bize açtığı yolu takip ediyoruz ve ülkemizin yumuşak gücünü kullanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Ateş, Türkiye algısının her geçen gün güçlenmeye başladığına işaret ederek, şunları kaydetti:

“Kültürel faaliyetlerimizin ivme kazanmasıyla birlikte 2020’nin Yunus Emre yılı olacağına inanıyoruz. Yıl boyunca Amerika’dan Afrika’ya kadar 10’un üzerinde yeni kültür merkezi açmayı hedefliyoruz. Bu çalışmalarla dilimiz ve kültürümüzü dünyanın dört bir tarafına tanıtmaya devam edeceğiz.”

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Sağlık Bakanlığının sözleşmeli pozisyonları için KPSS tercih kılavuzu yayımlandı

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Bugün tercih kılavuzunu açıklıyoruz. 13-19 Aralık tarihleri arasında başvurularınızı yapabilirsiniz. Tüm sağlık camiasına hayırlı olmasını dilerim.” dedi.

Adaylar tercih işlemlerini, KPSS-2019/7 Tercih Kılavuzu kurallarına göre, ÖSYM’nin “//ais.osym.gov.tr/” target=”_blank”>https://ais.osym.gov.tr” adresinden T.C. kimlik numarası ve aday şifresi kullanarak bireysel olarak yapacak.

Tercih işlemleri, 19 Aralık 2019 saat 23.59’da sona erecek.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

YDS sonuçları açıklandı

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (2019-YDS/3) sonuçlarını açıkladı.

ÖSYM’nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, 1 Aralık’ta İngilizce’de uygulanan 2019-YDS/3’e ait değerlendirme işlemleri tamamlandı.

Adaylar, sınav sonuçlarına ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebilecek.

Öte yandan ÖSYM, YDS/3 adaylarının cevap kağıtlarının görüntüleri ile cevap kağıtlarına yaptıkları işaretlemelerin optik okuyucular tarafından okunması sonucu elde edilen aday cevapları ve soruların doğru cevaplarını da internet sitesi üzerinden yayımladı.

Adaylar, 10 gün süreyle ÖSYM’nin “https://ais.osym.gov.tr” internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile sınavda kullandıkları cevap kağıdının görüntüsünü, cevap kağıdına yaptıkları işaretlemeleri, bu işaretlemelerin optik okuyucularla okunması sonucu elde edilen aday cevaplarını ve soruların doğru cevaplarını görebilecek.

Okumaya Devam