İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

Depremzedeler MEBin kulağı oldu

Yayınlandı

Van

Van‘da 23 Ekim ve 9 Kasım 2011’deki depremlerin ardından sosyal sorumluluk projesi olarak Erciş ilçesinde hizmete açılan Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi (MEBİM), depremzedelerin hayata tutunarak yaşadıkları travmayı atlatmalarını sağladı.

Eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla öğrenci, veli, öğretmen ve vatandaşlardan gelen her türlü bilgi edinme, soru, talep, görüş, öneri, uygulama desteği ve idari konulardaki başvuruları etkin ve hızlı bir şekilde çözüme kavuşturmak amacıyla 1 Mart 2012’de kurulan MEBİM, ailelerini, yakınlarını, evlerini kaybeden vatandaşların deprem psikolojisinden kurtulmasına katkı sundu.

Yüzde 85’i depremzede 50’si engelli 180 kişinin istihdam edildiği merkezde görevliler, şu ana kadar vatandaşlardan gelen 15 milyon 900 bin başvuruyu yaklaşık 53 milyon dakika görüşme yaparak cevaplandırdı.

MEB’in merkez, taşra ve yurt dışı teşkilatları birimlerinin iş yükünü büyük oranda azaltan merkez, kısa sürede elde ettiği başarıyla ülkenin en önemli kamu bilgi hatlarından biri haline geldi.

858 öğrenciyi okullu yaptı

Depremzedelerin yaşadıkları travmayı atlatarak sosyal hayata dönmelerinin sağlandığı merkez, okula devam edemeyen öğrencilerin de umudu oldu.

MEBİM’i arayarak okula gönderilmediğini belirten 858 öğrencinin ailelerine ulaşarak okula kazandıran görevliler, yaşça örgün eğitim dışına çıkmış 11 bin 102 kişinin de “eğitimin her şartta mümkün olabileceği” vurgusuyla açık öğretim kurumlarında eğitimlerini sürdürmemlerine öncülük etti.

MEB Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğince yürütülen İletişim Merkezi hizmetlerine 7 gün 24 saat, yurt içinden 444 0 632, yurt dışından da +90 444 0 632 numaralarından ulaşılabiliyor.

MEBİM’le acılarını unuttular

Van’daki depremde 33 saat enkaz altında kalan ve bir bacağını kaybeden Murat Sağlam, bu merkez sayesinde kimseye muhtaç olmadan ailesinin geçimini sağlıyor.

Enkazdan çıkarıldıktan sonra 90 gün boyunca tedavi gördüğünü, çok zor günler geçirdiğini dile getiren Sağlam, yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Kendime geldiğimde bir bacağımı kaybettiğimi öğrendim. Bu benim için ikinci yıkım oldu. Çok karmaşık duygular yaşadım. Bundan sonra hayatımızı nasıl sürdüreceğimi düşünmeye başladım. Enkaz altında kendimi mezarda hissettim. Sonra bir aracın lambası yandı ve bulunduğum yer aydınlandı. Umudum arttı. Tüm ailem, hayatım boyunca yaşadıklarım gözlerimde canlandı. Görevliler beni kurtardı. 33 saat boyunca kurtarılmayı bekledim. Çok şükür şimdi ailemin yanındayım. Allah bir daha o günleri yaşatmasın.”

İlçede açılan MEBİM’in insanlara bir umut olduğunu vurgulayan Sağlam, birçok kişinin bu sayede evine ekmek götürebildiğini aktardı.

Sağlam, merkezde işe girdikten sonra depremin yarattığı olumsuz psikolojiden kurtulduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Merkez, benim durumumdaki insanlara en büyük desteklerden biri oldu. Burada 200’e yakın kişi çalışıyor, büyük bölümü depremzede ve engelli. İş yerimizde çalışan arkadaşlarımız, yöneticilerimiz bize büyük destek verdi. Bu hizmetin ilçeye kazandırılmasına katkı sunan sayın Cumhurbaşkanımıza, Milli Eğitim Bakanlarına ve tüm görevlilere teşekkür ediyoruz. Onlar sayesinde bugün burada çalışma imkanı bulduk. Depremden sonra evlendim ve bir çocuğum oldu. Allah devletimize zeval vermesin.”

Depremde birçok yakınını kaybeden Ergün Çelebi de depremden sonra açılan merkez sayesinde iş sahibi olduğunu ifade ederek, “Depremde kaybettiklerimizin acısını bu sayede bir nebze de olsa unuttuk. Benim gibi 50 bedensel engelli arkadaşımız burada istihdam ediliyor. Buna vesile olan herkese teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

Moritanya’da Maarif Okulları öğrencisi üniversiteye geçiş sınavında birinci oldu

Yayınlandı

Yazar :

Hartum

Türkiye Maarif Vakfı (TMV) Moritanya Okulları, üniversiteye geçiş sınavlarında büyük başarı elde etti.

TMV Moritanya Lisesi son sınıfı burslu öğrencisi Halid Muhammed el-Muhtar Sidi Ahmed, 200 bin öğrenci arasında son 4 yılın en yüksek puanını alıp ülke birincisi oldu.

Türk Hava Yolları Moritanya Ofisi de eğitim hayatı boyunca Ahmed’in Türkiye’ye gidiş-geliş masraflarını üstlendi.

Eğitim için Türkiye’yi tercih ediyorlar

Tercihini doktorluktan yana kullanan Moritanyalı öğrenci, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından sağlanan Türkiye Bursları ile Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okuyacak.

Moritanya’da kapatılan FETÖ okullarını enkaz halinde devralarak 2017-2018 yılında eğitim-öğretim faaliyetlerine başladıklarını belirten TMV Moritanya Ülke Temsilcisi Adil Tanış, “Türkiye Maarif Vakfı Okulları, kısa zaman içerisinde ülkenin en kaliteli eğitim kurumlarından biri haline geldi. Bu yıl yapılan üniversiteye geçiş sınavına katılan öğrencilerin genel başarı ortalaması yüzde 16’yken Maarif Okullarından sınava katılan öğrencilerin başarı ortalaması yüzde 92 oldu. Bu sene 62 mezunumuzun 56’sı, 26 farklı bölümde çeşitli Türk üniversitelerine kayıt hakkı kazandı.” ifadelerini kullandı.

Salgın sürecinde de dersleri aksatmayarak uzaktan eğitim uyguladıklarını söyleyen Tanış, öğrencileriyle mezuniyetlerinden sonra da irtibatlarını sürdürdüklerini kaydetti.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Geleneksel kaynakçılığı modern yöntemle öğreniyorlar

Yayınlandı

Yazar :

Bursa

Bursa’nın Yıldırım ilçesindeki Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde, geleneksel kaynakçılık eğitimleri okula kazandırılan cihazla modern yöntemlerle öğretilecek.

Bursa, Eskişehir, Bilecik Kalkınma Ajansının (BEBKA) “Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı” kapsamında 460 bin liralık hibeyle meslek lisesine “İleri Seviye Kaynak Teknikleri Atölyesi” kuruldu.

Hibeyle, okulun Metal Teknolojisi Alanı’na 1 adet yeni nesil kaynak simülatörünün yanında 4 adet gaz altı kaynak makinesi, 2 adet iki kollu duman emme ünitesi, 4 adet camlı kaynak masası, 5 adet kaynak siperliği ve 1 adet tek pistonlu kombine makas kazandırılarak öğrencilerin eğitimine katkıda bulunulması hedefleniyor.

Proje kapsamında 14 öğretmen ve 300 öğrenci eğitim alacak. Bilgisayar tabanlı eğitim sistemiyle öğrenciler simüle edilen ortamlarda kaynak bilgilerini kullanarak pratik yapacak ve kaynak tekniklerini temsili ve üç boyutlu ortamda uygulayacak.

“Okulumuza farklı teknolojik aletler de kazandırmayı düşünüyoruz”

Okul müdürü Musa İncekara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Metal Teknolojisi Alanı’nın mesleki eğitimde önemli bir yer tuttuğunu, projelerinin 65 proje arasından seçildiğini söyledi.

Mesleki eğitimde teknolojiyi takip etmeye çalıştıklarını ifade eden İncekara şöyle konuştu:

“Kaynak simülasyonu bizim çok önemli. Hem öğrencileri teknolojiye alıştırma adına hem de iş güvenliği açısından hiçbir risk olmadan, malzeme sarfiyatı gerçekleşmeden ellerinin alışmasını sağlıyor. Yeni başlayan öğrenciler için çok büyük bir kazanç olacak. Bu simülasyonla beraber kurslar açacağız, dışarıdan yetişkin eğitimini de tamamlamış olacağız. Okulumuz ve mesleki eğitim adına çok büyük bir kazanç.”

Milli Eğitim Bakanlığının 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında mesleki eğitimin bir atılım gerçekleştirdiğini belirten İncekara, “Mesleki eğitimde ileri bir seviyeye geçtik. BEBKA da tam zamanında bize yetişti, güzel bir destek sağladı. İnşallah bundan sonraki süreçte de okulumuza farklı teknolojik aletler de kazandırmayı düşünüyoruz; özellikle robot kollar, robot kaynak makinesi, plazma kesme makinesi gibi.” dedi.

“İş kazası riski ortadan kalkacak, çevre sağlığı açısından da önemli bir kazanım elde edeceğiz”

Metal Teknolojisi Alan Şefi Feridun Yüzügüldü ise kaynakçılığın metalin, endüstrinin olduğu hemen her alanda vazgeçilmez bir araç hüviyeti taşıdığını, bunun da iyi bir eğitimle yapılabildiğini kaydetti.

Kaynakçılık eğitiminde ustalaşmanın uygulama esasıyla sağlandığını belirten Yüzügüldü, şöyle devam etti:

“Uygulama eğitiminde gerçek malzemeler kullanıldığı için malzeme sarfiyatı, çevre kirliliği oluyor, kaynak esnasında ortaya yoğun anlamda bir gaz ve ışık çıkıyor. Eğitim sırasında iş kazası riski de var. Bazı kaynak sistemlerinde koruyucu gaz kullandığımızda bu da çevreye yayılmakta ve olumsuz sonuçları olmaktadır. Kaynak simülatörüyle uygulama eğitimlerinin tamamını cihaz üzerinden vereceğiz. Böylelikle malzeme harcamayacağız, iş kazası riski ortadan kalkacak, çevre sağlığı açısından da önemli bir kazanım elde edeceğiz. Uygulama esnasında kaynak yönü, açısı gibi birçok parametreyi yönlendirerek öğrenciyi doğru yöne iletiyor ve el becerisi kazanması sağlanıyor.”

Öğrencilerinin yüzde 70’inin kendi alanlarında çalışabildiğini ifade eden Yüzügüldü, “Özellikle otomotiv sektöründe kaynakçılık çok büyük ihtiyaç. Doğru parametrelerle yapılmayan kaynak istenilen sonucu vermez. Doğru şekilde yetişen bir öğrenci dışarıdaki ürün, üretim kalitesini de artıracaktır, bu da ülke ekonomisine ciddi anlamda bir kazanç sağlayacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.eğit

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

YÖKten vakıf üniversitelerinin tıp fakültesi kurmalarına ilişkin yasal düzenlemeye teşekkür

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Prof. Dr. Yekta Saraç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, tıp eğitiminde ihmalin müsamahayla karşılanmasının telafisi mümkün olmayacak sonuçlara yol açacağına işaret etti.

Öğrencilerin gerekli ve yeterli tıp eğitimi alabilmeleri için teorik dersler dışında, uygulamalı eğitim de alarak sağlık hizmeti sunmaları gerektiğini vurgulayan Saraç, tıp fakültesi bulunan vakıf üniversitelerinin kendi hastanelerine sahip olmasının tıp eğitimi açısından niteliği artırıcı önemli etkileri olacağı, bazı aksamaları ortadan kaldıracağı gerekçesiyle dün Meclis tarafından önemli bir kanuni düzenleme yapıldığını anımsattı.

Tıp eğitimi açısından çok önemli olan bu yasal düzenlemeyle vakıf üniversitelerinin tıp fakültesi kurabilmeleri için kedilerine ait hastane olma şartı getirildiğini belirten Saraç, şunları kaydetti:

“Eğitim ve öğretimin niteliğine ve kalitesine sürekli dikkat çeken Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleri ile hazırlanan, iktidar muhalefet değerli milletvekillerinin desteği ile Meclisimizde kabul edilen yasal düzenlemeden dolayı müteşekkir olduğumuzu ifade etmek isteriz.”

Okumaya Devam
Advertisement