İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu 4 Ağustosta toplanacak

Yayınlandı

Ankara

Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulunun Twitter hesabından yapılan açıklamada, psikoloji eğitimi hakkında rapor hazırlama çalışmalarına başlandığı belirtildi.

Açıklamada, “Kurulumuz, Cumhurbaşkanımızın talimatı üzerine psikoloji eğitimi hakkında rapor hazırlama çalışmalarına başlamış olup konuyu görüşmek üzere 4 Ağustos Salı günü toplanacaktır.” ifadesi kullanıldı.

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

ÖSYMden YDS adaylarına saat uyarısı

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

ÖSYM’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, YDS’ye girecek adaylara saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmayacakları hatırlatıldı.

Adayların, sınava giriş belgesinin yanı sıra nüfus cüzdanı, T.C. kimlik kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaportlarını yanlarında bulundurmaları gerekecek.

Bunların dışında Türk vatandaşlığından izinle ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait pembe veya mavi kartlar, pasaportları bulunmayan KKTC vatandaşlarının fotoğraflı ve kimlik numaralı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kimlik kartı da kimlik belgesi olarak kabul edilecek.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

TOGGa teknik eleman yetiştirecek lisede dersler başladı

Yayınlandı

Yazar :

Bursa

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubunca (TOGG) Bursa’nın Gemlik ilçesinde yapımı süren fabrikada ihtiyaç duyulacak teknik elemanların yetiştirilmesi için meslek lisesi bünyesinde açılan bölümün öğrencileri eğitim sürecine heyecanlı başladı.

Otomotiv branşında istihdam garantili eğitim veren proje okullar arasına dahil edilen Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine merkezi sınavla öğrenci alındı. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bu sene açılıp 30 öğrencinin yerleştirildiği Elektrikli Araçlar Dalı dahil lisenin tüm bölümlerinde öğrencilere uzaktan eğitim veriliyor. Lisenin yeni öğrencileri, yüz yüze eğitimin başlamasını ve dersleri atölyelerde uygulamalı görmek için sabırsızlanıyor.

Okul Müdürü Metin Sezer, AA muhabirine, son yıllarda meslek liselerinde bir paradigma değişimi yaşandığını, eğitim niteliği ve talebin arttığını söyledi. Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanı bünyesindeki Elektrikli Araçlar Dalı’nın, Türkiye’nin Otomobili’nin Bursa’da üretilecek olması ve lisenin kapasitesinin yeterli görülmesinden dolayı kendi okullarında açıldığını belirten Sezer, şöyle devam etti:

“Bölümün açılmasıyla Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanımız, Türkiye’de sınavla öğrenci alan meslek okulları arasında birinci sıraya yükselmiş oldu. Şu anda motorlu araçlarda Türkiye birincisiyiz, bunu gururla, onurla söyleyebiliyorum. İş birliği protokollerimiz arttı, eğitim esnasında yaptığımız çalışmalar sektörle iç içe yapılmakta ve istihdam garantili bir sonuç ortaya çıkmakta. Kendi alanlarında çalışmak isteyen çocuklarımız sektörde iş bulabilme imkanını garantilemiş oldu. Kendi iş yerini açmak isteyenler için fırsatlar yine mevcut. Yine kendi alanlarına yüksek puanlarla gelen çocuklarımızın üniversitelerde mühendislik kazanma fırsatları da var. OİB ile önümüzdeki 2 yılın aksiyon planı hazırlandı. Tüm ekonomik desteği, bölümlerin donatımı, araçların temini, önümüzdeki günlerde hibrit, elektrikli araç, şarj istasyonu gibi teknolojiler okula kazandırılacak.”

Sezer, okula Bursa ve dışından çok talep olduğunu vurguladı.

Bursa’nın otomotivde önemli bir merkez olduğuna değinen Sezer, “Otomotiv ana sanayisinin Bursa’da olması, buna bağlı olarak yerli arabamızın Bursa’da üretilmesi, tüm bunlarla beraber çalışmaları sürdürülen ve uçmaya başlayan Cezeri’nin sahaya inmesi bizim için gurur kaynağıdır. Bugün elektrikli araçlarla ilgili dal, yarın Cezeri ile ilgili çalışmalarla teknolojiye uyumlu altyapımızla bunları çalışmak üzere talibiz.” bilgisini paylaştı.

Motorlu Araçlar Teknolojisi Alan Şefi Kutlu Tek ise altyapı ve malzeme bakımından çok güçlü iş birliklerinin olduğunu aktardı.

Türkiye’de faaliyet gösteren otomobil fabrikalarından da destek aldıklarını anlatan Tek, “Elektrikli araçlarla ilgili TOGG’la da bir ön çalışmamız başladı. Ana hedeflerimizden biri, fabrikaların nitelikli asıl eleman ihtiyaçlarını karşılamak. Öğrencilerimizin kendi ayakları üzerinde durmasını, kendi işletmelerini kurmalarını sağlamak, buna ilave olarak da yükseköğrenime devam ederek şu anki otomotiv fabrikalarının Ar-Ge, üretim kısmında nitelikli olan mühendis ihtiyacının altyapısını hazırlamak için çalışıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Alan öğretmenlerinden Fatih Köz, elektrikli araçlarla ilgili müfredat hazırlama çalışmalarına katıldığını, sektöre ve teknolojiye uygun bir şekilde derslerin belirlendiğini bildirdi. Köz, “Elektrikli Araçlar Atölyesi”, “Hibrit ve Bataryalı Elektrikli Araçlar Hakkında Uygulamalar” gibi derslerin bulunduğuna değinerek “Otonom Araçlar dersimiz var, bu ders sayesinde öğrencilerimizi bilgilendireceğiz. Sektör ihtiyacını karşılayacak şekilde eğitimler vereceğiz. Yakıt hücreli araçlar güncel bir teknoloji. Bu da derslerde yer aldı. Müfredatımız sektör tarafından büyük bir kabul gördü. Pandemi döneminden sonra kitap çalışmalarına başlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Okulu çok beğendim, her yönden yeterli”

Öğrencilerden Güldeniz Akan da elektrikli otomobillere ilgisinin olduğunu ve araştırarak bu bölümü seçtiğini kaydetti. Kırklareli’den geldiğini belirten Akan, “Okulu çok beğendim, her yönden yeterli. TOGG’da çalışmak istiyorum, bunun için de elimden geleni yapacağım. O yüzden buradayım.” dedi.

Muhammet Ali Durmuş, otomotiv sektörünü sevdiğini, öğretmenlerinin yönlendirmesiyle okulu seçtiğini ifade ederek, “Arabalara ilgim vardı. Bölümle ilgili çoğu şeyi araştırdım. Çok güzel bir okul. İlk geldiğimde çok heyecanlandım çünkü istediğim bir okuldu. Kendimi geliştirebileceğim bir yer.” diye konuştu.

Ayşenur Engin ise okulu daha önceden bildiğini, Elektrikli Araçlar Dalı’nın açılmasının ilgisini çektiğini ve bu yüzden tercihini otomotiv lisesinden yana kullandığını dile getirdi.

Okulu uzun süre araştırdığı bilgisini veren Engin, atölyelerin ve lisenin altyapısının kendisi için yeterli olduğunu, üniversite okuduktan sonra TOGG fabrikasında çalışmak istediğini sözlerine ekledi.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Lise öğrencileri geliştirdikleri İHA ile savunma sanayisine göz kırptı

Yayınlandı

Yazar :

Sivas

Türkiye’nin bilişim alanında ilk ve tek tematik lisesi olduğu belirtilen Sivas Bilişim Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde eğitim gören Ferhat Turan Karadeve, Emre Sait İnanıcı ve Enes Ceylan, danışman öğretmenleri Sedat Sönmez ile TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında Gaziantep’te düzenlenen Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Liseler Arası İHA yarışmasına katılmak için İHA geliştirdi.

Yarışmada en iyi süreleri yaparak 92,49 puanla Türkiye birincisi olan Sivaslı genç yeteneklerin İHA’sı, saatte 70 ila 80 kilometreye ulaşabilen hızıyla saniyede 20 metre yol katedebiliyor.

Otonom uçuş özelliği de bulunan 4 motorlu, 1,8 kilogram ağırlığındaki İHA, bu özelliğiyle 3 kilograma kadar yükü 1,5 kilometre kadar uzağa götürüp geri dönebiliyor.

Gençlerin danışman öğretmeni Sivas Bilişim Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bilgisayar öğretmeni Sedat Sönmez, AA muhabirine, rota takibi ve kargo taşıma olmak üzere iki görevi yapmak için tasarladıkları İHA’yı, destek görmeleri halinde daha da geliştirebileceklerini söyledi.

“Sınırlarda devriye gezen askerlerimize mühimmat taşıyabilecek İHA’lar geliştirebiliriz”

İleride öğrencileriyle savunma sanayisinin işine yarayabilecek İHA’lar üretmeyi hedeflediklerini anlatan Sönmez, şunları kaydetti:

“İHA’mız 4 motorlu ve yaklaşık 3 kilograma kadar faydalı yük taşıyabilme kapasitesine sahip. Bununla birlikte saatte 70-80 kilometre arası bir hıza ulaşabiliyor ve saniyede 20 metre katedebiliyor. İHA’mızın en önemli özelliği ise otonom uçabilmesi. Yani insana ihtiyaç duymadan kendi başına hedefine gidip gelebilme özelliğine sahip. Aldığı yükle birlikte yaklaşık 1,5 kilometre mesafedeki hedefine yükünü bırakıp geri gelebiliyor. Biz ‘Sivas Bilişim’ olarak İHA’mızı daha da geliştirmek istiyoruz. Örneğin savunma sanayisinde kullanılabilecek, sınırlarda devriye gezen askerlerimize mühimmat taşıyabilecek İHA’lar geliştirebiliriz. Aslında bizim amacımız savunma sanayine bir fikir oluşturmak. Elektronik aksamını değiştirerek, sensörler ekleyerek savunma sanayisinin işine yarayabilecek bir drone yapmayı hedefliyoruz.”

“Savunma sanayisine sürü İHA’lar kategorisinde faydalı olabileceğimize inanıyoruz”

12. sınıf öğrencisi takım kaptanı Ferhat Turan Karadeve ise sınır keşiflerinde Mehmetçiğe yardımcı olacak İHA’lar üretmek istediklerini dile getirdi.

Karadeve, “Destekler geldiğinde İHA’mızın özelliklerini daha da üst seviyeye çıkarmayı hedefliyoruz. Örneğin görüntü işleme eklentisi ve kendi yazılımımızı geliştirerek savunma sanayisine sürü İHA’lar kategorisinde faydalı olabileceğimize inanıyoruz. Sürü İHA’lar özellikle sınır keşiflerinde büyük görevler üstlenerek askerlerimize yardımcı olacaktır.” dedi.

11. sınıf öğrencisi Enes Ceylan da hem kendi projelerini geliştirmek hem de sonraki kuşakların ülkesine faydalı işler çıkarabilmesi için teknolojik açıdan daha çok destek beklediklerini ifade etti.

Okumaya Devam