İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

Bu okullarda herkes okuyor

Yayınlandı

Diyarbakır

Diyarbakır’ın merkez Kayapınar ilçesindeki tüm okullarda herkes kitap okuyor.

Kayapınar Kaymakamlığınca hazırlanan, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün desteğiyle hayata geçirilen “Kayapınar Okuyor Projesi” ile ilçedeki okullarda ilk ders zilinin ardından 15 dakika kitap okunuyor.

Resmi ve özel 220 okulda, idareciden, güvenlikçiye, öğrenciden öğretmene, temizlik görevlisi ve kantin işletmecisinden veliye kadar herkesi kapsayan proje ile ayda en az 3 kitap okunması hedefleniyor.

Bu çerçevede okumaya teşvik amacıyla yıl boyunca en çok kitap okuyan öğrenciler de ödüllendirilecek.

2019-2020 eğitim öğretim yılının başlamasıyla uygulamaya geçirilen projenin yıl boyu sürmesi planlanıyor.

“Amacımız okuma kültürünü çocuklara aşılamak”

Projenin uygulandığı okullardan Kayapınar Nazime Tatlıcı İlkokulu Müdürü İsmail Buhur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2 aydır okullarında ilk dersi kitap okumaya ayırdıklarını, uygulamanın ilk ders zili çaldığında okulda bulunan kendileri de dahil herkesi kapsadığını söyledi.

Kitap okumak için günün en verimli zamanını seçtiklerine işaret eden Buhur, herkesin ayda en az 3 kitap okumasını sağlamayı hedeflediklerini belirtti.

Buhur, velilerin de projeden memnun olduğunu dile getirerek, “İlçedeki tüm okullarda uygulanan proje ile her gün ders başlamadan 15 dakika öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, velilerimiz, kantin sorumlumuz, temizlik personelimiz, güvenlikçimiz hep beraber bu etkinliği yapmaktayız. Bunu yaparken de veli, öğretmen ve öğrencilerimizden önemli dönüşler aldık. Amacımız farkındalık yaratmak, okuma kültürünü çocuklara aşılamak.” diye konuştu.

Kitap okumak öğrenciler arasında tatlı rekabete dönüştü

Sınıf öğretmeni Derya Turgut Yıldırım ise kitap okuma kültürü gelişmediğinde insanların kendilerini ifade etmekte ve birbirleriyle iletişim kurmakta sıkıntı yaşadığını belirtti.

Proje ile çocuklar arasında kitap okumada güzel bir rekabet yaşandığını ifade eden Yıldırım, bu sayede öğrencilere okuma alışkanlığını kazandırdıklarını aktardı.

Yıldırım, çocukların yetişkinlerden görerek okumayı alışkanlık hale getireceğine dikkati çekerek, bu konuda ailelere de büyük sorumluluk düştüğünü vurguladı.

“Çocuk ‘Annem ve babam yapıyor, ben de bunu yapmalıyım, bu yolda gitmeliyim.’ diye düşünecektir. Onlara okumayı sevdirebilmiş olmak bizim için temel görev. Kitap sevgisi kazandıramadığımızda hiçbir süreç tamamlanmamış demektir.” diyen Yıldırım, bu amaçla uygulanan projeden dolayı çok mutlu olduklarını dile getirdi.

“Okuduğumdan beri tüm dersleri çok daha iyi anlıyorum”

Öğrencilerden Sterkjin Öndeş, memnuniyet duydukları uygulamanın kentte tüm okullarda yaygınlaşmasını istediklerini söyledi.

Öğretmenlerinin çok kitap okuyan öğrencilerin Kaymakamdan ödül alacağını belirtmesi üzerine her gün düzenli kitap okumaya başladığını anlatan Öndeş, “Ben kitap okurken kendimi o kitaptaki kahraman gibi hissediyorum. Başka dünyalara gidiyorum. Kitap okumak güzel bir şey hem de faydası var. Kitap okuduğumdan beri tüm dersleri çok daha iyi anlıyorum. Kitap okumak bize yeni bilgiler öğretiyor.” dedi.

Hiranur Özden ise başarılı olmak için çok okuyup, çok araştırma yapmanın önemine değindi.

Kitap okuyarak güne zinde başladıklarını belirten Özden, “Kitap okumanın daha iyi cümleler kurmama katkısı var. Kitap bilgi sahibi olmamı, arkadaşlarımla daha iyi iletişim kurmamı sağlıyor.” ifadelerini kullandı.

Özden, Kayapınar Kaymakamlığı ve projede emeği geçen öğretmenlere teşekkür etti.

Okulun kantinini işleten Fikri Salğın da projeden memnuniyet duyduğunu anlatarak, öğrenciler derse girdiğinde, kantinde kitap okuduğunu aktardı.

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

Bakanlıktan Atakan için rehberlik desteği

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, okuduğu felsefe kitapları üzerine yaptığı yorumlarla sosyal medyanın gündemi haline gelerek dikkatleri üzerine çeken 10 yaşındaki Atakan Kayalar’a pedagojik yönlendirme ve rehberlik hizmeti verilmeye başlandığını bildirdi.

Bakanlık’tan yapılan yazılı açıklamada, her çocuğun pedagojik gelişim hızı ve düzeyinin farklı olduğu, çocukların üstün yarar ve haklarının gözetilmesi gerektiği kaydedildi.

Çocukların, potansiyel, yetenek ve davranış biçimleri bakımından konunun uzmanları tarafından çok boyutlu ve kapsamlı şekilde değerlendirilmesi gerektiği vurgulanan açıklamada, bütüncül değerlendirme yapılmadan, münferit birkaç video üzerinden beyanlarda bulunmanın çocuklar üzerinde olumsuz etki yapacağı uyarısı yapıldı.

Bakanlık uzmanlarının, çocuk ve çocuğun ailesi ile görüştükleri bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kendilerine ihtiyaçlarına göre en doğru ve sağlıklı pedagojik yönlendirme ve rehberlik hizmeti sağlanmaya başlanmıştır. Çocuğumuzun, sosyal medya üzerinden saldırıya ve tehditlere maruz kalması, ailemizi derinden üzmekte ve kaygılarını arttırmaktadır. Çocuklarımızın hepimizin ortak sorumluluğu olduğunun bir kez daha altını çizerek; çocuk ve aile ile ilgili çalışmaların sağlıklı yürütülebilmesi için basın kuruluşlarımızın ve sosyal medya kullanıcılarının hassasiyetini beklemekteyiz.”

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

ÖSYMnin e-sınav merkezleri uluslararası heyetlerin ilgi odağı oldu

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, AA muhabirine Afganistan Ulusal Sınav Kurumunun teknolojik altyapıyı yerinde incelemek üzere ÖSYM’ye yaptığı ziyarete ilişkin açıklamalarda bulundu. 

ÖSYM’nin uzun yıllar sonucunda edindiği tecrübeyle, uyguladığı sınavlarla ve yaptığı seçme ve yerleştirmelerle ciddi bir sınav tecrübesi ve bilgi birikimi olduğunu vurgulayan Aygün, konuk heyetin merkezin bilgi ve tecrübelerini görmek üzere ÖSYM’yi ziyaret ettiğini aktardı.

Daha önce kurumu ziyaret eden Özbekistan ve Kosova heyetleriyle de sınav tecrübelerini paylaştıklarını belirten Aygün, Afganistan Ulusal Sınav Kurumu yetkililerininin daha önce de kuruma geldiğini ve Afganistan sınav altyapısının oluşmasında “Türkiye ÖSYM modelini” örnek aldığını kaydetti.

Aygün, Afgan heyetinin isteği üzerine gerçekleşen son ziyarete ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Afganistan heyeti, ÖSYM ziyaretinde sınav faaliyetlerimiz ve sınav teknolojisi altyapımız hakkında bilgiler aldı. Heyet, sınav sorularının hazırlanma süreci ve sınav organizasyonlarının yönetilmesi noktasında ilgili başkan yardımcılarımızın ve daire başkanlarımızın yaptıkları sunumlara katıldılar. ÖSYM’nin özellikle elektronik sınav altyapısı heyet üyeleri arasında ilgi odağı oldu.”

Aygün, Afgan heyete e-sınav teknolojinin yanı sıra Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), Yabancı Dil Sınavı (YDS) ile ilgili bilgilendirme yapıldığını aktardı.

“Elektronik sınav teknolojisi fark yaratıyor”

Aygün, aynı anda 5 bin kişinin sınava girebildiği Esenboğa Elektronik Sınav (e-Sınav) Merkezi’ni Afgan heyetinin çok beğendiğini belirtti.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Aygün, “Elektronik sınavlar, sınav teknolojisinin geldiği önemli bir seviye. Süreç içerisinde kurumlar dijital olarak dönüşüyor ve çağın gereklerine göre uyumlanıyor. Biz de bu dönüşüme uyum sağlıyoruz. Elektronik ortamda gerçekleştirdiğimiz e-YDS sınavlarımızın sayısını artırıyor ve başarılı bir şekilde uygulamaya devam ediyoruz. Elektronik sınav merkezlerimiz, uluslararası heyetlerin ilgi odağı oluyor.” diye konuştu.

ÖSYM’yi ziyaret eden heyette Afganistan Ulusal Sınav Kurumu Başkanı Prof. Dr. Adbul Kadir Khamosh, daire başkanları Sayed Ravzatullah Majeed, Dost Mohammad Faizi, Lutf ul Rahman Hakmal, Haidar Jan Zazai ile Afganistan’ın Ankara Büyükelçiliği Eğitim Ataşeliği Görevlisi Ruhullah Nuri yer aldı.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Mesleki eğitimde burs miktarında yüzde 500lük artış

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Mesleki ve teknik eğitimi güçlendirmek için son yıllarda önemli adımlar atan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bu süreçte sektörlerle güçlü ve sistematik iş birlikleri kurarak eğitim kalitesini yükseltmenin yanı sıra öğrenciler için mesleki eğitimi cazip kılacak seçenekleri de artırmayı amaçlıyor. Bu kapsamda Bakanlık, mesleki ve teknik eğitimi öğrenciler için burs imkanlarını yükseltmeye çalışıyor.

Bakanlık sektörlerle son bir yılda kurduğu güçlü iş birliklerinde, başarılı öğrencilere burs verilmesini protokollerin vazgeçilmez maddesi haline getirdi.

Mesleki ve teknik eğitimde öğrencilere verilen burs miktarı son bir yılda yüzde 500, döner sermaye kapsamında yapılan üretimden öğrencilerin aldığı katkı payı da yüzde 50 arttı.

Sektörle imzalanan protokoller kapsamında, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında öğrencilere 500 bin lira burs sağlanırken, bu rakam 2019-2020 eğitim öğretim yılında yaklaşık 3 milyon lira olarak gerçekleşti. Böylece, son bir yılda öğrencilere verilen burs miktarı, bir önceki eğitim öğretim yılına göre yüzde 500 artış gösterdi.

Öğrencilere verilen burs miktarlarında en büyük pay, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile MEB arasında turizm alanında nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesi amacıyla imzalanan iş birliği kapsamında gerçekleşti. İki bakanlık arasında imzalanan protokol kapsamına alınan okullardaki öğrencilere, yaklaşık 1 milyon lira burs desteği sağlandı.

Öğrencilerin üretimden aldıkları pay yükseldi

MEB, mesleki ve teknik eğitimde öğrencilerin mesleki becerilerini uygulamalı şekilde artırma imkanı veren döner sermaye kapsamında yapılan üretim miktarını yükseltmek için de çalışmalarını sürdürüyor.

Bu çerçevede, döner sermaye kapsamındaki üretimden yapılan hazine kesintisi 2018 sonunda yüzde 15’ten yüzde 1’e düşürülmüştü. Bu teşvik ile 2019’da mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında 2018’e göre yüzde 40’lık artış sağlanarak 400 milyon liralık üretim gerçekleştirildi.

Mesleki ve teknik eğitim öğrencileri, üretime yaptıkları katkı oranında elde edilen gelirden pay alabiliyor. Bu kapsamda, 2018’de öğrencilerin üretimden aldıkları pay 14 milyon lira olarak gerçekleşti. Bu rakam 2019’da 21 milyon liraya yükseldi. Böylece, öğrencilerin döner sermaye kapsamında, üretime yaptıkları katkıları dolayısıyla aldıkları pay, 2018’e göre 2019’da yüzde 50 arttı.

Okumaya Devam