İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

Aranan elemanları yetiştiren lise ülke ekonomisine katkı sağlıyor

Yayınlandı

Kayseri

Kayseri’de 8 meslek dalında eğitim gören öğrencilerin imal ettiği ürünlerle yılda yaklaşık 2,5 milyon lira ciroya ulaşan Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, hem farklı sektörlerin aranan elemanlarını yetiştiriyor hem de ülke ekonomisine önemli katkı sağlıyor.

Lisede, bilişim, elektrik-elektronik, makine, metal, metalürji, mobilya ve iç tasarımı, motorlu araçlar ve uçak bakım bölümlerinde eğitim gören öğrenciler, piyasada ihtiyaç duyulan ürünleri eğitim gördükleri lisede üretiyor. Mobilyadan 3D yazıcıya kadar birçok malzemeyi üretebilen öğrenciler, sadece eğitim almakla kalmayıp okulun döner sermaye işletmesi sayesinde kendi harçlıklarını da kazanıyor. Adeta fabrika gibi işleyen lisenin öğrencileri, meslek sahibi olmanın yanında yıllık kazandıkları yaklaşık 2,5 milyon liralık ciroyla ülke ekonomisine de önemli katkıda bulunuyor.

KASKİ’nin su onarım aparatlarını da üretiyorlar

Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Tekin Alparslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okullarının öğrenciler ve aileleri tarafından en çok tercih edilenler arasında olduğunu söyledi. Okulda sadece öğrenci değil, nitelikli ve aranan eleman da yetiştirdiklerini belirten Alparslan, şunları kaydetti:

“Okulumuzda 8 meslek alanımız var. Bunlardan bir kısmı döner sermaye işletmesinde faaliyet göstermektedir. Döner sermaye kapsamında yıllık ortalama 2,5 milyona liraya yakın ciromuz olmaktadır. 2019 yılında yaklaşık 150 öğrencimize 210 bin lira civarında ödeme yapıldı. Öğrencilerimizde aile bütçelerine böylece katkı sağlamaktadırlar. Teknoloji tasarım atölyelerinde tecrübe sahibi olduk ve birçok okuldan da aldığımız siparişleri karşılamaktayız. Teknoloji ürünleri, 3D yazıcılar ve bilgisayar ürünlerini de üretmekteyiz. Ayrıca Kayseri Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (KASKİ) su onarım aparatlarının büyük bölümünü de okulumuz imal etmektedir. Öğrencilerimiz aktif olarak çalışmakta ve iş tecrübesi edinmektedir. Bunun için de mezun olduklarında diğer okuldaki arkadaşlarına göre iş bulma anlamında bir adım önde olduklarını düşünüyorum.”

Alparslan, öğrencilerin iş becerilerini en üst düzeye çıkarmaya çalıştıklarını vurgulayarak “Okulumuza ek gelir, ülke ekonomisine katkı sağlıyoruz, vergi ödüyor, üretiyoruz. En önemlisi de öğrencilerimiz imalat sektörünün içerisinde oluyorlar. Öğrencilerimiz gerçek iş üzerinde yetiştikleri için aranılan eleman statüsünde oluyorlar. Bu da büyük bir avantaj.” dedi.

“Kendi harçlığımı kendim kazanıyorum”

Mobilya bölümü 11. sınıf öğrencisi Sude Yıldızhan da bilgisayar ve atölye ortamında eğitim alarak sektörde en iyi olmak için çalıştıklarını dile getirdi.

Sadece eğitim değil, yaptıkları işin karşılığında para da aldıklarını anlatan Yıldızhan, “Çoğu kişi ‘Kızlar burada olmaz’ diyor ama ben bölümümden memnunum. Gelen siparişler üzerine dolap ve masa gibi mobilyalar yapıyoruz. Bence daha ince düşündükleri için kızların daha fazlası bu bölüme gelmeli. Burada harçlığımı da çıkarıyorum. En azından aileme yük olmuyorum.” şeklinde konuştu. 

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

İstanbulda 2 milyon 819 bin 443 öğrenci karne aldı

Yayınlandı

Yazar :

İstanbul

İstanbul’da karne alan 2 milyon 819 bin 443 öğrenci yarıyıl tatiline girdi.

Fatih’teki Topkapılı Mehmet Bey İlkokulunda, 2019-2020 eğitim öğretim yılı birinci döneminin tamamlanması dolayısıyla karne dağıtım etkinliği düzenlendi.

Etkinlikte öğrencilere karneleri İstanbul Vali Yardımcısı Levent Kılıç, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri Mustafa Akhan ve Yılmaz Kaya ile İlçe Milli Eğitim Müdürü Mucip Kına tarafından dağıtıldı.

Öğrencilerle sohbet eden Vali Yardımcısı Kılıç, “Karnelerinizi aldınız. Bu heyecanı biz de yaşamıştık sizin gibi. Biz de sizler gibi çok heyecanlıydık. Baktık yıllar geçmiş ve buralardayız. Sizi de inşallah karne dağıtırken daha yüksek mevkilerde göreceğiz, gönlünüze göre olacak her şey.” ifadesini kullandı.

Çocukları çok sevdiğini aktaran Kılıç, “Biz sizi çok sevdik. Burada hem çevreye duyarlı, hem sokak hayanlarına duyarlı hediyeler hazırlamışsınız. Sizi tebrik ediyorum.” dedi.

Hayvan beslemek isteyen öğrencilere mama verildi

Öğrencilere eğitici oyuncaklar ve hikaye kitabı hediye edilirken, yarıyıl tatilinde sokak hayvanlarını beslemek isteyenlere poşette mama verildi. Kılıç, ziyaret ettiği sınıfın öğretmenine çiçek verdi.

Karnesi iyi olduğu için sevinç yaşayan öğrenciler tatili iyi değerlendirmek istediklerini belirtti.

İkinci sınıf öğrencisi Ege Güneş Karaca, tatilde keman çalacağını, kitap okuyacağını ve resim yapacağını anlatırken, okuldan arkadaşlarını da özleyeceğini söyledi.

Yabancı dil dışındaki ders notlarının iyi olduğunu söyleyen ikinci sınıf öğrencisi Zümra Polat, en sevdiği dersin matematik olduğunu, büyüdüğünde doktor olmak istediğini söyledi.

Heyecanlı ve mutlu olduğunu dile getiren Polat, “Karnemi aldım. Eşyalarımı toparlayacağım, annemin yanına eve gideceğim. Tatilde anneme artık daha çok yardım edeceğim ödevim olmadığı için. Kardeşime bakacağım. Anneme yardım etmeyi çok seviyorum. Annem evi süpürürken, ‘anne süpürgeyi bana ver’ diyorum. Çok mutluyum, çok heyecanlıyım.” dedi.

Kentteki 7 bin 60 okulda bulunan 103 bin 375 derslikte 198 bin 165 öğretmenin görev aldığı bildirildi.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Bakan Selçuk öğrencilerin karne heyecanını paylaştı

Yayınlandı

Yazar :

Ankara
.w3-content { max-width: 100%; margin: auto;} .w3-tooltip, .w3-display-container {position: relative;} .w3-black, .w3-hover-black:hover { color: #fff!important; background-color: #000!important;} .w3-display-left { position: absolute; top: 50%; left: 0%; transform: translate(0%,-50%);-ms-transform: translate(-0%,-50%);} .w3-display-right { position: absolute; top: 50%; right: 0%; transform: translate(0%,-50%);-ms-transform: translate(0%,-50%);} .w3-btn, .w3-button {-webkit-touch-callout: none;-webkit-user-select: none; -khtml-user-select: none;-moz-user-select: none; -ms-user-select: none;user-select: none;} .w3-btn, .w3-button {border: none;display: inline-block;outline: 0;padding: 8px 16px;vertical-align: middle;overflow: hidden;text-decoration: none;color: inherit;background-color: inherit;text-align: center;cursor: pointer;white-space: nowrap;}

//www.aa.com.tr/tr/pg/foto-galeri/yariyil-tatili-basladi-“>Yarıyıl tatili başladı

Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan yaklaşık 18 milyon öğrenci ile 1 milyonu aşkın öğretmen yarıyıl tatiline başladı. Kırklareli’nde karne alan öğrenciler sevinç yaşadı. ( Özgün Tiran – Anadolu Ajansı )

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tören sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada öğrencilere tek tek karnelerini dağıtırken gözlerindeki gülümsemeyi gördüğünü ifade etti. 

Ara tatillerin bir nefeslenme, zihin tazeleme ve çocukların okul dışındaki hayatı tanımaları için bir fırsat olduğunu vurgulayan Selçuk, “Karne, not her şey değil. Çocuk, karnenin dışında çok çok fazla bir varlık. Karne çocuğun tüm hayatını ya da özelliklerini özetleyen bir araç değil. O nedenle çocukların karneleri üzerinden olumlu ya da olumsuz çok fazla düşünce belirtmemekte yarar var.” diye konuştu.

Çocukların tabiatla, büyükleriyle daha fazla bir araya gelerek, ormanda gezerek, arkadaşlarıyla daha fazla vakit geçirerek ve kitap okuyarak daha güzel bir tatil yaşayabileceğine işaret eden Selçuk, eğitimin 100 metre koşu değil, bir maraton olduğunun altını çizdi.

Çocukların sadece belli zaman dilimi veya aralığında sıkıştırarak, strese sokarak bir başarı elde edilemeyeceğini ifade eden Selçuk, ilkokul öğrencileri için “Yarı Yıl Tatiline Hoş Geldin” başlığıyla etkinlik kağıdı hazırlandığını ve çocuklara dağıtıldığını belirtti.

Bakan Selçuk, çocukların anne babalarıyla ev işlerini birlikte yapmasını, ev ve park temizliğinde görev almalarını, farkındalıklarını yükseltmelerini istediklerini istediklerini, bunlar için etkinlikler bulunduğunu anlattı.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, karne dağıtım törenine katıldı

Ortaokul öğrencileri için de “384 Saat” adı altında etkinlik rehberi hazırlandığını belirten Selçuk, şu açıklamalarda bulundu:

“Bu görevlerde ortaokul çocuklarımızın, gençlerimizin, yaşlarına göre uygun olarak birtakım görevler. Örneğin her çocuğumuzun kız, erkek fark etmez, kravat bağlamayı öğrenmesinden de tutun da kaşık havası oyunuyla oynaması, yani bizim folklorumuzu, geleneğimizi tanımaları anlamında bazı etkinlikler var. Türk kahvesi yapabilmeyi biliyor musunuz çocuklar diye bir sorumuz var. Bunu yapmayı öğrenmelerini çok istiyoruz. Çünkü kültürümüzün tanınmasını, değerlerimizi yaşarken edinilmesini önemli buluyoruz. Bu, müfredatla verilecek bir hususiyet değil aslında. Değerler, yaşarken hayatın içerisinde hal üzerinden öğrenilir. Çocuklarımızın bu oyunlarla, görevlerle, etkinliklerle de daha çok zenginleşmesini bekliyoruz. Benim ailelere özet olarak tavsiyem; Çocuklarımızın dersin dışındaki hayatını da zenginleştirmek için elimizden geleni yapalım. Karne üzerinden bir baskı kurmak ya da çocuklarda yanlış beklentiler oluşturmak, isterse çok iyi isterse çok düşük olsun, bu konularda biraz daha dikkatli olma ihtiyacımız var.”

Selçuk, daha sonra, “Çocuklar, tatil zilini çalıyorum” diyerek zil çaldı ve çocuklara iyi tatiller dileğinde bulundu. 

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Kazakistandan Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesine özel statü

Yayınlandı

Yazar :

Nur Sultan

Kazakistan Eğitim ve Bilim Bakanlığından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı kararıyla Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesine özel statüsü verildiği belirtilerek, üniversitenin 1992’de Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in inisiyatifiyle Kazakistan’ın Türkistan kentinde kurulduğu hatırlatıldı.

Cumhurbaşkanı Tokayev’in üniversitenin eğitim kalitesinin artırılmasına büyük önem verdiği ifade edilen açıklamada, “Üniversiteye özel statünün verilmesi ona akademik ve yönetsel bağımsızlık sağlıyor.” denildi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özel statünün üniversitenin uluslararası statüsüne ek bir statü olarak verildiğini belirtti.

Kazakistan’da 15 üniversitenin özel statüye sahip olduğuna işaret eden Tomar, “Biz de özel statü alan 16.üniversite olduk.” diye konuştu.

Tomar, özel statüyle üniversitenin mali imkanları ve otonomisinin artacağını vurgulayarak, “Mali imkanların artmasıyla hem öğretim üyelerinin durumu iyileştirilecek hem de laboratuvarların açılması gibi adımlarla eğitime katkı sağlanacak. Ders programlarının belirlenmesinde daha özerk olacak üniversitemiz.” dedi.

Kazakistan devletinin eyalet merkezi olması nedeniyle Türkistan’a çok önem verdiğini söyleyen Tomar, bölgenin tek uluslararası üniversitesi olan Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesine sağlanan özel statünün üniversiteye verilen değer olduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye ile Kazakistan arasında, 1992’de ortak devlet üniversitesi olarak kurulan Yesevi Üniversitesinde, 17 ülkeden 12 binden fazla öğrenci eğitim alıyor.

10 Fakülte ve 1 yüksekokulun bulunduğu üniversitede, eğitimler Kazakça, Türkçe, İngilizce ve Rusça veriliyor.

Okumaya Devam