İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

Anadolu Üniversitesi Lefkoşa Kampüsünde mezuniyet coşkusu

Yayınlandı

Eskişehir

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Rektörlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, AÜ’nün 2018-2019 akademik yılı ilk mezuniyet töreninde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) Lefkoşa Kampüsü’nde Açıköğretim, İktisat ve İşletme fakültelerinden mezun olan 160 öğrenci diplomalarını aldı.

Mezuniyet töreninde konuşan KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Gürsel Özyiğit, eğitimi, insan hayatında değişim yaratacak en önemli fırsat olarak nitelendirerek, “Anadolu Üniversitesi, bu fırsatı Türkiye sınırlarının ötesine taşımaktadır. Dünya haritasına baktığınızda neredeyse her yerde Anadolu Üniversitesini görüyorsunuz.” dedi.

Herkese eğitim fırsatı yaratan bu sistemin, kendisinde yeniden üniversite eğitimine dönme isteği uyandırdığını dile getiren Bakan Özyiğit, “Siyaset bu aralar buna izin vermeyecek biliyorum ama siyaset bittikten sonra mutlaka bir programa kayıt olup ben de mezun olacağım.” diye konuştu.

“Herkesin üniversitesi olmak için yola çıktık”

AÜ Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı da 27 ülkeye eğitim hizmeti götürerek, 1 milyon 200 bin aktif öğrenci sayısına ulaşıp dünyanın büyük üniversitelerinden biri olduklarını belirtti.

Çomaklı, mezun öğrenciler adına konuşmayı yapan Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü dönem birincisi bedensel engelli Zekiye Gece’nin, kendileri için azmin bir göstergesi ve daha çok çalışmaları için motivasyon kaynağı olduğunu vurguladı.

Herkesin üniversitesi olmak için yola çıktıklarını belirten Çomaklı, “19 yaşından 90 yaşına kadar, toplumun her kesiminden öğrencimiz var. Türkiye’nin her yerindeyiz ve sınırlarımızın ötesine geçtik. Türk vatandaşlarımızın ve soydaşlarımızın olduğu her yere ulaşmaya ve eğitim fırsatını onlara götürmek için çalışıyoruz. 27 ülkeye eğitim hizmeti götüren, 1 milyon 200 bin aktif öğrencisi olan dünyanın büyük üniversitelerinden biriyiz.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Çomaklı, değişen dünyaya ayak uydurabilen ve kendine saygın bir yer bulabilen AÜ’nün başarısını, dijital eğitimde lider olmasına bağladı.

AÜ’nün, ürettiği yerli, milli yazılım ve uygulamalarla, yeni medyayı etkili kullanma becerisiyle eğitimi geleneksel sınırların çok ötesine taşıdığına dikkati çeken Çomaklı, “Anadolu Üniversitesinin eğitim teknolojileri geliştirme atağı hem eğitim kalitesini hem öğrenci başarısını artırmıştır. Bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yıllar sonra gerçekleştirdiğimiz mezuniyet törenine katılan öğrencilerimizin gözlerindeki ışıltı, yüzlerindeki mutluluk aldıkları eğitimin niteliğinden, uluslararası denkliği olan AÜ diplomasının gücündendir. Bütün öğrencilerimi yürekten kutluyorum.” diye konuştu.

​Konuşmaların ardından diploma törenine geçildi.

Bölümlerini dereceyle bitiren öğrenciler, diplomalarını Bakanı Özyiğit ve Rektör Prof. Dr. Çomaklı’dan aldı. Çomaklı, bu yıl mezun olan UBP Milletvekili Yasemin Öztürk’e de diplomasını verdi.

Keplerin havaya fırlatılması ve fotoğraf çekimleriyle sona eren törende Rektör Çomaklı, mezunlarla öz çekim yaptı.

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

İlkokul öğrencisi Şevval Tevetoğlu matematik yarışmasında dünya birincileri arasında yer aldı

Yayınlandı

Yazar :

Samsun

Samsun Bilim ve Sanat Merkezi Destek Programı’nda eğitim gören Vezirköprü Zeki Cevher İlkokulu öğrencilerinden Şevval Tevetoğlu, Kanada merkezli, internet üzerinden düzenlenen Uluslararası Caribou Matematik Yarışması’nda, 6 bin 542 öğrencinin katıldığı ve 3 ile 4. sınıfların birlikte yarıştığı kategoride, tüm sorulara doğru cevap vermeyi başardı.

Samsun Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Civan Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, büyük başarı gösteren öğrencisini tebrik etti.

Caribou Matematik’in, öğrencilerin severek matematik yapmalarını ve problem çözmeye yönelik keyifli vakit geçirmelerini amaçlayan bir organizasyon olduğunu vurgulayan Çelik, “Türkiye’deki bilim ve sanat merkezlerinde eğitim gören 6 öğrenci daha binlerce öğrenci arasından tüm sorulara doğru cevap vererek dünya birincisi olmuştur. Matematik alanında başarılı öğrenciler yetiştiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Çelik, Şevval Tevetoğlu’nun başarılarının devamını diledi.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Küçük Mehmet Yiğit matematikte dünya birincisi oldu

Yayınlandı

Yazar :

Muğla

Muğla’nın Marmaris ilçesinde ilkokul 2. sınıf öğrencisi Mehmet Yiğit Deniz, Kanada merkezli düzenlenen “Uluslararası Caribou Matematik Yarışması“nda, kategorisinde birinci oldu.

Marmaris Profesyonel İlgim İlkokulu öğrencisi 8 yaşındaki Mehmet Yiğit Deniz, İngilizce düzenlenen matematik yarışmasında 2. sınıftan 2 bin 914 öğrenci arasında şampiyon olmayı başardı.

Dünya birincisi Deniz, öğretmenini ve okulunu çok sevdiğini belirterek “Çok mutlu oldum. ‘Başkası kazanır’ diye düşünüyordum. Ben kazandım.” dedi.

Deniz’in annesi Miray Deniz ise öğretmeninin önerisiyle oğlunun sınava girdiğini söyledi.

Mehmet Yiğit’ten bu kadar büyük başarı kendilerinin de beklemediğini anlatan Deniz, “Öğretmenleri matematikte yetenekli olduğunu söylüyorlardı. Herkese çok teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Marmaris Profesyonel İlgim Okulları kurucusu Arif Kocaay da 12 öğrencilerinin bu yarışma sonunda sertifika aldığını, onların başarılarıyla gururlandıklarını kaydetti.

“Uluslararası Caribou Matematik Yarışması”

Öğrencilerin matematiği severek yapmalarını ve problem çözmeye yönelik keyifli vakit geçirmelerini amaçlayan Kanada merkezli organizasyon, internet ortamında, dünya çapında yarışma düzenleniyor. Yılda 6 kez 12 kategoride düzenlenen yarışma, İngilizce, Fransızca ve Farsça yapılıyor. Türkiye’den yarışmaya katılmak isteyen öğrenciler, bu dillerden birini seçiyor.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Mesleki eğitim kurslarından yararlananların sayısı 28 bini geçti

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 1 Haziran itibarıyla başlayan normalleşme döneminden eylül ayı sonuna kadar 28 bini aşkın kişinin mesleki eğitim kurslarından yararlandırıldığını bildirdi.

Selçuk, yazılı açıklamasında, İŞKUR tarafından düzenlenen mesleki eğitim kursları ile mesleği olmayan vatandaşlara meslek öğretmeye, mesleği olan vatandaşların ise mesleki niteliklerini geliştirmeye devam ettiklerini belirtti.

Mesleki eğitim kurslarına katılanların yüzde 57’sinin kadın olduğunu vurgulayan Selçuk, “2002’den 2020’nin Eylül ayına kadar toplam 1,7 milyonu aşkın kişiyi meslek sahibi yaptık. Normalleşme döneminin başlangıcı olarak kabul ettiğimiz 1 Haziran’dan eylül ayı sonuna kadar ise 28 bini aşkın vatandaşımızı mesleki eğitim kurslarından yararlandırdık.” ifadesini kullandı.

Selçuk, mesleki eğitim kurslarına katılan kursiyerlere yapılan maddi desteklere ilişkin şunları kaydetti:

“Her bir kursiyerimize, eğitime katıldığı gün kadar ödeme yapıyoruz. Bu doğrultuda istihdam garantili kurslarda 40 lira, geleneksel mesleklerde düzenlenen kurslarda 40 lira, sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenen istihdam garantili kurslarda 60 lira, MEGİP kapsamındaki kurslarda ise kişilere 89,40 lira katkıda bulunuyoruz. Ayrıca mesleki eğitim kurslarımıza katılan vatandaşlarımızın eğitim süresince genel sağlık sigortası ile iş kazası ve meslek hastalığı primlerini de karşılıyoruz.”

Okumaya Devam
Advertisement