İletişim : info@mebhaberim.com

Eğitim-Öğretim

Aksaray Üniversitesi ilklere imza atıyor

Yayınlandı

Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Yusuf Şahin Haber7.com’u ziyareti esnasında ASÜ’de yaşanan yenilikleri ve yapılacak çalışmaları anlattı. Üniversitenin ihtisaslaşma sürecini ve bu zamanda şehre ekonomik katkısından bahsetti.

 

 

Devlet 2015’ten sonra 2006’dan sonra kurulan üniversitelere ihtisaslaşma konusunda izin verdi ve “Farklı bir modeli geçelim bu yeni kurulan üniversiteler bazı alanlarda uzmanlaşsın” dedi.

UZMANLAŞMA KONUSUNDA YETKİ ALAN 5 ÜNİVERSİTEDEN BİRİ

 

 

Yani bu kararı alırken kendi bölgesindeki ekonomiye bir katkı sunsun düsturuyla yola çıkıldı. Biz de 2018’de 37 üniversiteyle beraber yaptığımız başvuruda bu konuda yetki verilen 5 üniversiteden biri olduk.

Biz bu çerçevede bundan sonra ihtisaslaşma konusunda ekstra işler yapacağız ve devlet de bizi bu konuda destekleyecek.

BİSİKLET SPORUNU AKSARAY’A KAZANDIRDIK

Biz spor ve sağlıklı yaşam konusunda müracaat ettik. Hangi spor branşlarında başvurduk derseniz. Bisiklet, okçuluk, yamaç paraşütü, paralimpik oyunlar. Bunlardan hangisine devam edilirse proje bittiğinde şu seviyeye gelmek istiyoruz: Üniversite bu işlerden elini eteğini çektiğinde bu alanda burada bir ekonominin oluşması gerekiyor. Diyelim bisiklet konusunda ihtisaslaşırsak bisikletle alakalı akla gelen her şeyin burada olmasını temenni ediyoruz. İşte bisiklet turlarının yapıldığı, bisiklet üretiminin, sanayisinin olduğu, dünyanın her tarafından burada bisiklet kamplarının yapılacağı bir yer olmasının planlamasını yapıyoruz.

BİSİKLET EKONOMİSİ AKSARAY’DA OLACAK

Üniversite sadece bu süreci başlatan ve buna katkı sağlayan bir lokomotif gibi olacak. İşte bisiklet pedalından, giyeceği giysiye kadar AR-GE ile ilgili tüm girişimleri üniversite olarak yapacağız. Bizden beklenen şu değil: Yarışlar, festivaller değil.

Biz bir dizi araştırma yaptık. Bunu yaparken de bir sektör oluşturmak ve bunu kalıcı haline getirmek.

OKÇULUK KONUSUNDA DA UZMANLAŞACAĞIZ

Misal üniversitemiz düz bir arazi üzerine kurulu. Türkiye’nin ilk veledromu bizde. 200 üniversite içinde sadece şu anda Aksaray Üniversitesi’nde mevcut. Akıllı bisiklet sistemi kurduk. 8 istasyonu var. İsteyen bisikletine binip kampüs içinde istediği yere gidebiliyor ve bulunduğu istasyona bisikletini park edebiliyor. Kampüs içerisinde 20 bine yakın öğrencimiz var. Şu anda 7 bini geçkin aktif kullanıcımız var. Bunu 10 binin üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Bizler de bisikletlerimizi kullanıyoruz. Hatta havalı bir zilimiz var. Bisiklet artık Aksaray’da bir kültür halini aldı.

Okçuluk konusunda neler yapacağımız konusunda Okçular Vakfı’yla bir istişare gerçekleştirdik. Kampüs içinde pek çok icraatımız var. Yeni kurulan ve yeni şehirleşen bir ilimiz. Şimdi Aksaray’ın en büyük kütüphanesini kurduk. Bir kitap bağış kampanyamız var. “Sen de bir kitap bağışla.” Sloganıyla böyle bir şey başlattık. Devletimiz bize bunun için bir kaynak aktaracak ama biz de elimizden geleni yapmak için böyle bir planlama yaptık. TSE standardımızı aldık.

ENGELLİLER İÇİN EN İYİ ÜNİVERSİTE

Bir de sadece 10 üniversite turuncu bayrak aldı. Bu ne demek? Engellilerin tüm ihtiyaçlarına uygun hale getirilen üniversite. Diğer üniversiteler sadece bir kampüs için alırken biz genel kampüsün hepsi için aldık.

YABANCI ÖĞRENCİLERİN TERCİH ETTİĞİ BİR ÜNİVERSİTE

Diğer üniversitelerden farklı olarak şunu söyleyebilirim: 140 bin yabancı uyruklu üniversite öğrencisi var. Bunların yüzde 1’i Aksaray Üniversitesi’nde. Köklü üniversitelerimizi, yabancı dilde eğitim veren üniversitelerimizi düşündüğümüzde bu oranın çok bir düzey olduğunu söyleyebiliriz. Biz yaklaşık 1200 öğrencimize ev sahipliği yapıyoruz. 2023’teki hedefimiz 72 ülkeye ulaşmak istiyoruz. Asya kıtasından çokça öğrenci alıyoruz. Afrika’daki birçok ülkeden de kendilerine eğitim – öğretim sağladığımız öğrenci var.

Türkiye Cumhuriyet’i hiçbir zaman sınırlarla ifade edilmedi. Biz dünyanın 36 yerinde şehitliği olan bir milletin çocuklarıyız. Önümüzdeki dönemdeki hedefimiz her dört öğrenciden birinin yabancı olmasıdır.

Bir yıl Türkçe hazırlık okuduktan sonra 1. Sınıfa başlıyorlar. Yüksek lisans ve doktora öğrencisi de var.

AKSARAY TAM BİR ÖĞRENCİ ŞEHRİ

Şehirleşmesini yeni tamamlamış bir yer olan üniversitemizde öğrenci faaliyetlerini destekliyoruz. 70’e yakın öğrenci birliğimiz var. Her alanda olan bu topluluklara en az iki faaliyet yapma zorunluluğu getirdik. Böylelikle iş yapmalarını teşvik ediyoruz.

Eskiden şöyle bir şikayetimiz vardı ya: Üniversite şehre kapalı. Bizim her tesisimiz tüm şehre açık.

Aksaray barınma sorunun olmadığı tek yer. Bizde KYK yurtlarında bile fazlalık var. Gelen her öğrenciye kalacak yer var. Tüm yurtlarımız da üniversiteye yakın ve en fazla 1-2 yıllık. Tarım ve hayvancılık şehri olduğu için tüm ürünlerimiz de gayet uygun.

Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Yusuf Şahin Kanal 7 Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman’ı da ziyaret ederek iyi dilek temennilerinde bulundu. 

Aksaray Üniversitesi, Gönüllü Elçiler programı ile TRT Haber’e konuk oldu. İşte o görüntüler:

Yorum için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim-Öğretim

İlkokul öğrencisi Şevval Tevetoğlu matematik yarışmasında dünya birincileri arasında yer aldı

Yayınlandı

Yazar :

Samsun

Samsun Bilim ve Sanat Merkezi Destek Programı’nda eğitim gören Vezirköprü Zeki Cevher İlkokulu öğrencilerinden Şevval Tevetoğlu, Kanada merkezli, internet üzerinden düzenlenen Uluslararası Caribou Matematik Yarışması’nda, 6 bin 542 öğrencinin katıldığı ve 3 ile 4. sınıfların birlikte yarıştığı kategoride, tüm sorulara doğru cevap vermeyi başardı.

Samsun Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Civan Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, büyük başarı gösteren öğrencisini tebrik etti.

Caribou Matematik’in, öğrencilerin severek matematik yapmalarını ve problem çözmeye yönelik keyifli vakit geçirmelerini amaçlayan bir organizasyon olduğunu vurgulayan Çelik, “Türkiye’deki bilim ve sanat merkezlerinde eğitim gören 6 öğrenci daha binlerce öğrenci arasından tüm sorulara doğru cevap vererek dünya birincisi olmuştur. Matematik alanında başarılı öğrenciler yetiştiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Çelik, Şevval Tevetoğlu’nun başarılarının devamını diledi.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Küçük Mehmet Yiğit matematikte dünya birincisi oldu

Yayınlandı

Yazar :

Muğla

Muğla’nın Marmaris ilçesinde ilkokul 2. sınıf öğrencisi Mehmet Yiğit Deniz, Kanada merkezli düzenlenen “Uluslararası Caribou Matematik Yarışması“nda, kategorisinde birinci oldu.

Marmaris Profesyonel İlgim İlkokulu öğrencisi 8 yaşındaki Mehmet Yiğit Deniz, İngilizce düzenlenen matematik yarışmasında 2. sınıftan 2 bin 914 öğrenci arasında şampiyon olmayı başardı.

Dünya birincisi Deniz, öğretmenini ve okulunu çok sevdiğini belirterek “Çok mutlu oldum. ‘Başkası kazanır’ diye düşünüyordum. Ben kazandım.” dedi.

Deniz’in annesi Miray Deniz ise öğretmeninin önerisiyle oğlunun sınava girdiğini söyledi.

Mehmet Yiğit’ten bu kadar büyük başarı kendilerinin de beklemediğini anlatan Deniz, “Öğretmenleri matematikte yetenekli olduğunu söylüyorlardı. Herkese çok teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Marmaris Profesyonel İlgim Okulları kurucusu Arif Kocaay da 12 öğrencilerinin bu yarışma sonunda sertifika aldığını, onların başarılarıyla gururlandıklarını kaydetti.

“Uluslararası Caribou Matematik Yarışması”

Öğrencilerin matematiği severek yapmalarını ve problem çözmeye yönelik keyifli vakit geçirmelerini amaçlayan Kanada merkezli organizasyon, internet ortamında, dünya çapında yarışma düzenleniyor. Yılda 6 kez 12 kategoride düzenlenen yarışma, İngilizce, Fransızca ve Farsça yapılıyor. Türkiye’den yarışmaya katılmak isteyen öğrenciler, bu dillerden birini seçiyor.

Okumaya Devam

Eğitim-Öğretim

Mesleki eğitim kurslarından yararlananların sayısı 28 bini geçti

Yayınlandı

Yazar :

Ankara

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 1 Haziran itibarıyla başlayan normalleşme döneminden eylül ayı sonuna kadar 28 bini aşkın kişinin mesleki eğitim kurslarından yararlandırıldığını bildirdi.

Selçuk, yazılı açıklamasında, İŞKUR tarafından düzenlenen mesleki eğitim kursları ile mesleği olmayan vatandaşlara meslek öğretmeye, mesleği olan vatandaşların ise mesleki niteliklerini geliştirmeye devam ettiklerini belirtti.

Mesleki eğitim kurslarına katılanların yüzde 57’sinin kadın olduğunu vurgulayan Selçuk, “2002’den 2020’nin Eylül ayına kadar toplam 1,7 milyonu aşkın kişiyi meslek sahibi yaptık. Normalleşme döneminin başlangıcı olarak kabul ettiğimiz 1 Haziran’dan eylül ayı sonuna kadar ise 28 bini aşkın vatandaşımızı mesleki eğitim kurslarından yararlandırdık.” ifadesini kullandı.

Selçuk, mesleki eğitim kurslarına katılan kursiyerlere yapılan maddi desteklere ilişkin şunları kaydetti:

“Her bir kursiyerimize, eğitime katıldığı gün kadar ödeme yapıyoruz. Bu doğrultuda istihdam garantili kurslarda 40 lira, geleneksel mesleklerde düzenlenen kurslarda 40 lira, sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenen istihdam garantili kurslarda 60 lira, MEGİP kapsamındaki kurslarda ise kişilere 89,40 lira katkıda bulunuyoruz. Ayrıca mesleki eğitim kurslarımıza katılan vatandaşlarımızın eğitim süresince genel sağlık sigortası ile iş kazası ve meslek hastalığı primlerini de karşılıyoruz.”

Okumaya Devam
Advertisement